ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951762 - 13.09.2012 14:12 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

.....
Не би ги нарекол грешки, но сепак ќе те поправам.
Бунар/кладенец, (про)најди ги, дождот престанува/запира, кошулата.
Аааа, не може вака. Значи сепак хър-мър, а? И плус тоа ти си ми дал синоними, а де факто имам само една грешка - кошула.

Цитат:

Тоа "остави ми на кошуљи" не ми е сосема јасно, не знам дали и' се обраќа на девојката и и' вели да му остави на кошулата влажни траги од дланките, или кажува дека заради дождот, на кошулата му останале траги од дланките, што би било нестандарден српско-хрватски. Вие како го разбирате тој дел?Тоа и на мене не ми е ясно. Можеби Пат (ко нивен фан) ке го разгадае смисолот.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951766 - 13.09.2012 14:16 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Немам идеја дали воопшто имаме збор за "кирпич", ќе ги прашам домашните кога ќе се приберам од работа.Еве ова над камениот дзид е кирпич:


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951767 - 13.09.2012 14:20 [Re: kiBik]

Јасно за кирпичот. И не е само Път фан на Леб и сол.

@Път, беше на овој концерт?
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
filip2
почетен член
***

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 142
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951768 - 13.09.2012 14:23 [Re: Бяло Конче]

Немам чуено до сега за думата КИРПИЧ.
За тули од кал (глиновита земја) помешано со плева ( она кое се одвејува при вршење на житото) кај нас се користи зборот ПЛИТАР.
Плитарот се сушел на сонце и е основен градежен материјал при изработката на куќите, во постаро време разбира се.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951770 - 13.09.2012 14:28 [Re: filip2]

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%8C%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B8%D1%87
Ќерпич е природен градежен материјал кој се прави од песок, глина, и вода, и некој вид на влакнест или органски материјал (стапчиња, слама, животински измет), и потоа се обликува во цигли со помош на рамки и се остава да се суши на сонце.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951771 - 13.09.2012 14:29 [Re: filip2]

Цитат:

Немам чуено до сега за думата КИРПИЧ.
За тули од кал (глиновита земја) помешано со плева ( она кое се одвејува при вршење на житото) кај нас се користи зборот ПЛИТАР.
Плитарот се сушел на сонце и е основен градежен материјал при изработката на куќите, во постаро време разбира се.Интересно, не го знаев ова.

Цитат:

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%8C%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B8%D1%87
Ќерпич е природен градежен материјал кој се прави од песок, глина, и вода, и некој вид на влакнест или органски материјал (стапчиња, слама, животински измет), и потоа се обликува во цигли со помош на рамки и се остава да се суши на сонце.И ова не го знаев.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951773 - 13.09.2012 14:34 [Re: Гай Баньо]

http://www.makedonski.info/ontology/clay%20brick

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
filip2
почетен член
***

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 142
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951774 - 13.09.2012 14:39 [Re: filip2]

Кога сме веќе на леб и сол еве една песна и од мене.

И немам наум никого да србизирам.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951775 - 13.09.2012 14:44 [Re: Taridin]

А побарав "кирпич" во истиот речник.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2951781 - 13.09.2012 14:48 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

А побарав "кирпич" во истиот речник.А може го знаеш ко адобе?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 21 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 4209

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.