ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952178 - 14.09.2012 10:34 [Re: kiBik]

Пеат придружни вокали

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952180 - 14.09.2012 10:43 [Re: Пaт]

Цитат:

Пеат придружни вокалиПригласят?
А на кого терцираат Бугарите?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952183 - 14.09.2012 10:54 [Re: kiBik]

На нивните нови пријатели.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952185 - 14.09.2012 11:04 [Re: Пaт]

Цитат:

На нивните нови пријатели.
Кои? Соседите на РМ?

Цитат:

Во Македонија веќе четврта година на власт е „тврда“ политичка номенклатура, авторитарна, насилна, узурпирачка, во многу нешта и со јасно дефинирана тоталитарна свест. Паралелно со тоа, политиките кои ги произведува оваа власт се апсолутно погрешни, тие се израз на немоќ, на политички слабаци. Тоа, се разбира, веднаш го прочитаа и нашите соседи, секој со својот есап. Се појави идејата за Алмакос, неспорна економска идеја која на Балканот секогаш мора да се чита и геополитички. Бугарите терцираат околу крадењето на историјата, а ние невешто се браниме повикувајќи се на антички корени, притоа заборавајќи ги нашите основни корени: словенството, кирилицата, Мисирков, Блаже. Нашите добронамерни пријатели од Бугарија, пред се' од левицата, одамна не' предупредуваа за ова: дека политиките на ДПМНЕ создаваат јазови, а не мостови и дека Бугарија е членка на ЕУ и нема да трпи понижувања на јавна сцена од нашиве млакоњи. Овие добронамерни предупредувања беа искажани и пред претставници на ДПМНЕ, кои мудро молчеа и спремаа нова пакост. Македонија стана главна тезга на српските турбопејачи, од Лепа Брена, Цеца и прононсираниот анти-Македонец Бора Чорба. Додека овие пеат, претседателот на Србија Николиќ ги прима и ги охрабрува следбениците на Вранишковски, начекувајќи поволен момент. Груевски на колена ги моли Грците да го примат на официјална средба, а Данајците молчат ли молчат. Дома секојдневно ни паѓаат бисти. Општина Чаир стана вистинска гробница на одамна умрените или загинати македонски херои. Ова е дефинитивно симболично декапитирање на македонството, т.е. „вратка“ за „Скопје 2014“. Проект наречен „анти-Скопје 2014“.
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952189 - 14.09.2012 11:13 [Re: kiBik]

Не ја знаете политичката констелација во Македонија. Така и во вашиот „култен филм“ Мъкедония, Грчев беше претставен како единствениот свесен Македонец (покрај Георгиевски, се разбира) и небаре бугарофил, а самиот тој Грчев во една своја колумна на Окно ги обвинува ВМРО-ДПМНЕ за неофашизам, неоврховизам и ванчомихајловизам. Истите тие од СДСМ скандираа „Бугари, Бугари“ кон ДПМНЕ поради преименувањето на една улица во „Тодор Александров“.

А многу ми е интересно тоа за „солидарноста на левите“.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952191 - 14.09.2012 11:37 [Re: Пaт]

Цитат:

Не ја знаете политичката констелација во Македонија. Така и во вашиот „култен филм“ Мъкедония, Грчев беше претставен како единствениот свесен Македонец (покрај Георгиевски, се разбира) и небаре бугарофил, а самиот тој Грчев во една своја колумна на Окно ги обвинува ВМРО-ДПМНЕ за неофашизам, неоврховизам и ванчомихајловизам. Истите тие од СДСМ скандираа „Бугари, Бугари“ кон ДПМНЕ поради преименувањето на една улица во „Тодор Александров“.

А многу ми е интересно тоа за „солидарноста на левите“.Чекай, чекай! Се отплесна во посока, коя не я барам.
Прашав шо е "терцира". Ми одговоривте "приглася". Прашав "Кому терцираат Бугарите?" Ми одговори: "На нивните нови приятели". Се окажа дека нашите нови приятели се сите соседи на РМ, и толку.
На каде я поведе темата сеа?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952193 - 14.09.2012 11:41 [Re: kiBik]

Не се отплеснав, само укажувам на интересната прилагодливост во поглед на антимакедонската политика.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952194 - 14.09.2012 11:42 [Re: kiBik]

Грците, се разбира.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952197 - 14.09.2012 11:51 [Re: Пaт]

Цитат:

Не се отплеснав, само укажувам на интересната прилагодливост во поглед на антимакедонската политика.И кай виде яс да го коментирам тоа?
Види, приказнатра за четиритр волка, кои сакаат да я разпарчетосаат Македония, ми се чини дека е само за ваша внатрешна употреба. Но тоа не е предмет на оваа тема.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Адаптации, транслитерации, препевации... (3+)
    #2952199 - 14.09.2012 11:51 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Грците, се разбира.Шо за нив?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 4217

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.