ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
Воденичарски бисери II
    #2947692 - 06.09.2012 16:24

Цитат:

jas kako ucesnik vo 2001-02god. koj znae sto bese dali vojna dali vooruzen konflikt ili sto ti ne znam mozam da kazam deka ARM poseduva najopasen arsenal na balkanot a mozebi i u svetot a toa e PIJAN REZERVIST.Nema strav od nisto i bez prigovor trce prv na boiste.Foki,specnaz,zeleni beretki,legioneri mozat voda da mu nosat.Taka da pecete rakija,a komsiite neka se percat i zveckat ako sakat i so najmoderno ili tajno oruzje.

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия

Re: Воденичарски бисери II
    #2952685 - 15.09.2012 08:35 [Re: татар]

Цитат:

До каде стигна технологијава, упм... Секој може да дојде до тастатура и да си пишува глупости!?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2952694 - 15.09.2012 08:57 [Re: татар]

Цитат:

Болвару- во Болварија нема болвари-има само траки,македонци ,грци,турци ,цигани и малку болвари(Гагаузи)!

Веритас

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#2952695 - 15.09.2012 09:00 [Re: татар]

Цитат:

Јас не те прашав што ти се мота во главата,кога прочиташ текст напишан на македонски јазик уште пред појава на твоето царство во 1875 година,туку те прашав да кажеш како се нарекува јазикот што го говори и пишува Пулевски
Ако може твојата глава да свати,да знаеш дека Пулевски не бил паднат од небо па да говори на некој хибрид, него тој само еден од многуте Македонци кои говореле на јазикот на Пулевски.
За ѓал не тријазичникот не го напишал на булгарски јазик,тоа кај тебе избива куршлус и незнаеш како на напиштеш поголема глупост од овие кои редовно ги повторуваш.

Чемерко

--------------------

татар
сеирджия

#2952699 - 15.09.2012 09:20 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Напишано од Мрак!
Еве бугаринот соколи се нафати да го одговори, глумејќи Албанец...

ha bravo tei e godite shoum fort.Gledaj mrak da nemame dilemi.Jas sum allbanec.Ako iljada pati umram i ponovo se rodam i ako gospod me prasha koja nacionallnost ke odberam ke kazham allbanec i nishto drugo.Stvarno e mnogu ubavo i gordo da bidesh allbanec.Ti ne go poznavash toj oseqaj.
Ako gospod mi kazhe dosta be ti so toa tvoe allbanstvo ne mozhe allbanec.Najdi druga nacionallnost ne mozhe stallno allbanec.Vednash ke kazham bugarin ke bidam.Ne znam kolku me razbirash i kolku bev jasen

--------------------

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2952701 - 15.09.2012 09:26 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Ако може твојата глава да свати,да знаеш дека Пулевски не бил паднат од небо па да говори на некој хибрид, него тој само еден од многуте Македонци кои говореле на јазикот на Пулевски.

Е што е бисерното во ова? Логиката си е на место.

--------------------
Ridentem dicere verum

Бяло Конче
раванлия

#2952705 - 15.09.2012 09:37 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Е што е бисерното во ова? Логиката си е на место.

Бисерът се получава от факта, че многуте македонци по времето на Пулевски всъщност са говорили на български език. А преди 1944г - изключително само български. Така, че за мен е бисер и то голям...Както ще е бисер, ако ми се каже, че през 1827г имало шопски или родопски език...Дори и днес, когато вие си имате литературна македонска норма, това не отменя факта, че македонските диалекти са пресечено множество - колкото македонски, толкова и български...
И това е цивилизования начин. Взаимното уважение.
А тииии мене уважаваш ли ме?

--------------------

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2952707 - 15.09.2012 09:40 [Re: Бяло Конче]

И сега, бидејќи денес ние имаме литературна норма, нарекувањето на нашиот јазик како хибрид е дел од уважувањето, претпоставувам.

--------------------
Ridentem dicere verum

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2952709 - 15.09.2012 09:50 [Re: Пaт]

Вашите македонски "езиковеди" се опитват да го извъртят още,за да нема нищо заедничко со бугарскиот язик.

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2952710 - 15.09.2012 09:52 [Re: Пaт]

Уште од 1913 година Македонија и Македонците се подложени на жестока србизација. За жал целосниот процес на србизација не успеа и големиот број србомани во Македонија денеска се чувствуваат како „ебани-недоебани“. Оттука произлегуваат и нивните фрустрации.

Свесни се дека колку и да го србизираат јазикот, азбуката и правописот, сепак граматиката останува „бугарашка“. И додека се живи ќе го слушаат тоа ТА-ТА-ТА, ТО-ТО-ТО и ТЕ-ТЕ-ТЕ.

Свесни се дека колку и да ја фалсификуваат историјата, сепак мора да ги слават и Бугарите како Јане Сандански, оти веќе еднаш влегле во историјата и нема бегање.

Свесни се дека во 1941 година со навлегувањето на бугарската војска во Македонија во чиј состав имаше и голем број Македонци, дел од Вардарска Македонија беше ослободена од српското ропство. Што потоа правел режимот е друга работа, исто како што може да говориме што правел режимот на Колишевски, или денес на Груевски. Но, тоа што ги боли Србите и србоманите е тоа што со навлегувањето на бугарската војска во Македонија се ослободи Вардарот од српското ропство и за навек се спречи целосната србизација на Македонците.

Сите тие работи го болат и „партизанот“ Дарко Митревски (човекот кој продукциите си ги крштеваше „Мирко и Славко“ - измислени југословенски партизански ликови, и „Прва Партизанска Продукција“) и затоа своите фрустрации си ги лечи преку правење антибугарски филмови.

Многу луѓе во Македонија задоени со србоманштина живеат како под грч. Тие никако не можат да разберат како е можно нашите херои и нашата историја да е поврзана со Бугари или со Бугарија. Оттука и нивните болни пропаганди сите тие кои некогаш се определувале за Бугари да ги прогласуваат како „заблудени“, „неосвестени“ итн. На тој начин тие си го „лечат“ својот душевен немир.

Ама историјата не може вечно да се крие и многу нешта веќе им се јасни на сите.

Оттука е и пропагандата на Дарко Митревски која има цел да шири пропаганда против денешна Бугарија, против бугарскиот народ, против се што од денешно време е бугарско, за да создаде омраза и одбивност кон истото, да не случајно некој во Македонија се ребугаризира.

И, за крај пак ќе повторам, ако Дарко Митревски сакаше да придонесе нешто за Македонија тогаш ќе снимеше „љубовен“ филм за српските масакри во Македонија кои и до ден денеска се табу тема. Филм за злосторствата на Србите нема ниту еден! Партизански филмчиња со антибугарска содржина има еден куп.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 98 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 958

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.