ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 24330
Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948318 - 07.09.2012 20:44

Бугарскиот амбасадор во Скопје одби да го гледа филмот „Трето полувреме“
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=96075

Бугарскиот амбасадор во Скопје не присуствувал на затворената проекција на филмот „Трето полувреме“, организирана деновиве од македонскиот Музеј на холокаустот за дипломатскиот кор и гости од Бугарија. Иако неговите шефови во Софија цела година се жалат дека филмот на режисерот Дарко Митревски е кампања против бугарската историја, амбасадорот Иван Петков не им се придружел на своите колеги.

Бугарската амбасада не коментира зошто Петков не сакал да го гледа филмот кој стана предмет на координирани напади од бугарската јавност затоа што во него се гледа дека бугарските окупаторски власти во Втората светска војна се виновни за прогонот на македонските евреи во логорите на смртта.

Според информациите на Канал 5, Петков до последен момент од Софија чекал дозвола за гледање на филмот „Трето полувреме“, но не ја добил. Познавачи на односите меѓу двете земји велат дека одлуката на Софија е поврзана со стратегијата за црвени линии кои вчера ги најави шефот на Петков. На Софија и е јасно дека во филмот нема никакви антибугарски пораки и дека штом тој ќе биде виден ќе пропадне бугарската кампања. Бојкотот на Петков се случува неколку дена откако на Јутјуб се појави сведочењето на Нета Коен, скопската еврејка, чиј лик во филмот го толкува манекенката Катарина Ивановска.

Улогата на бугарската држава во уништувањето на евреите од Македонија и Тракија која по 7 децении се уште е табу тема во соседна Бугарија која со месеци предизвикува тензии на релација Скопје -Софија. За среќа на Македонија, таа во случајот на своја страна ги има историските факти зад кои стојат еврејските организации во светот и Стивен Спилберг за чија Фондацијата Нета Коен го дала своето сведоштво пред 13 години.

Горан Момироски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 24330
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948323 - 07.09.2012 20:50 [Re: Негатор]

Какви са тия закрити прожекции, какво е това чудо?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sofmak
рекордьор
***

Регистриран: 20.10.2011
Мнения: 10089
опипват почвата
    #2948339 - 07.09.2012 21:11 [Re: Негатор]

Цитат:

Какви са тия закрити прожекции, какво е това чудо?Например, ако българският посланик отиде, ще започнат да си мислят, че ще им се размине


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948357 - 07.09.2012 21:47 [Re: Негатор]

Нета Коен
На 3.50
„Мие мислевме дека ке ги зимат и ќе ги носат у некој логор и после ратот дека ќе се пуштаат“


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948366 - 07.09.2012 21:55 [Re: Taridin]

од Македонија и Тракија

Георгиев,защо Македония е сложена до Тракия?Тракия някога била ли е държава?Това географски понятия ли са,или имена на държави?Тракия е географска област и никога не е била държава.Тогава се пита в задачата,каква държава е Македония.Сърди се на вашите,македонските новинари.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948373 - 07.09.2012 22:01 [Re: velinski]

Защо задаваш риторични въпроси и на базата на отговора правиш алогични заключения?
България е окупирала части от Македония и Тракия и тамошни 11 434 /ако не бъркам точната цифра/ са изпратени в лагерите на смъртта.

Държавите са Югославия и Гърция.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6447
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948390 - 07.09.2012 22:17 [Re: Taridin]

Цитат:

Защо задаваш риторични въпроси и на базата на отговора правиш алогични заключения?
България е окупирала части от Македония и Тракия и тамошни 11 434 /ако не бъркам точната цифра/ са изпратени в лагерите на смъртта.

Държавите са Югославия и Гърция.
Хайде пък и ти не се прави на ощипана. Да, официално България е тогава окупатор на тези земи от Гърция и Югославия, но България де факто тогава е ОСВОБОДИТЕЛ на преобладаващото българско население в тези земи, КОИТО СЛЕД БАЛКАНСКАТА И ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА НЕСПРАВЕДЛИВО СА ОТНЕТИ ОТ БЪЛГАРИЯ.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6447
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948394 - 07.09.2012 22:23 [Re: Негатор]

Цитат:

Бугарскиот амбасадор во Скопје одби да го гледа филмот „Трето полувреме“
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=96075

Бугарскиот амбасадор во Скопје не присуствувал на затворената проекција на филмот „Трето полувреме“, организирана деновиве од македонскиот Музеј на холокаустот за дипломатскиот кор и гости од Бугарија. Иако неговите шефови во Софија цела година се жалат дека филмот на режисерот Дарко Митревски е кампања против бугарската историја, амбасадорот Иван Петков не им се придружел на своите колеги.

Бугарската амбасада не коментира зошто Петков не сакал да го гледа филмот кој стана предмет на координирани напади од бугарската јавност затоа што во него се гледа дека бугарските окупаторски власти во Втората светска војна се виновни за прогонот на македонските евреи во логорите на смртта.

Според информациите на Канал 5, Петков до последен момент од Софија чекал дозвола за гледање на филмот „Трето полувреме“, но не ја добил. Познавачи на односите меѓу двете земји велат дека одлуката на Софија е поврзана со стратегијата за црвени линии кои вчера ги најави шефот на Петков. На Софија и е јасно дека во филмот нема никакви антибугарски пораки и дека штом тој ќе биде виден ќе пропадне бугарската кампања. Бојкотот на Петков се случува неколку дена откако на Јутјуб се појави сведочењето на Нета Коен, скопската еврејка, чиј лик во филмот го толкува манекенката Катарина Ивановска.

Улогата на бугарската држава во уништувањето на евреите од Македонија и Тракија која по 7 децении се уште е табу тема во соседна Бугарија која со месеци предизвикува тензии на релација Скопје -Софија. За среќа на Македонија, таа во случајот на своја страна ги има историските факти зад кои стојат еврејските организации во светот и Стивен Спилберг за чија Фондацијата Нета Коен го дала своето сведоштво пред 13 години.

Горан Момироски

Абе тоа Момирос още ли пише? Надявам се да е влезнал здраво навътре в червените линии на новата Българска политика спрямо БЮРМистан и да си подвие куйрука. Hello Momiros, the big brother watching you...

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948399 - 07.09.2012 22:29 [Re: Simulant]

Да де, ама пък гърците вдигнали въстание около Драма и за нула време били избити 1500 души.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2948404 - 07.09.2012 22:34 [Re: Simulant]

Цитат:

Абе тоа Момирос още ли пише?Явно заплахите не са успели да го сплашат, трябва да преминем в действие, да не си помисли, че това са били празни форумни приказки..

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4647

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.