ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952206 - 14.09.2012 12:02 [Re: kiBik]

Цитат:

Цитат:

Каде кажал дека спасувањето на Евреите било фалсификувана приказна???? Јас лично сум го имам чуено во интервју, кајшто го кажува спротивното.

Еве (0:31)

Хм, да, навистина рекол дека приказната е фалсификувана, но тука завршува клипот. Нема ли некаде запис кадешто кажува за кој дел точно смета дека е фалсификуван? Или тоа не те интересира? Што точно мисли за спасувањето на Евреите, тој го има опширно елаборирано во долгото интервју на Канал 5, а таму не зборува за никакво фалсификување.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2952207 - 14.09.2012 12:02 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Денешната територия на РМ е била поделена: Еден дел го управува Бугария, другиот дел - Италия. Не ви стига кураж да се изрепчите и на Италия ли? Или тие ви певале канцонети по цел ден и со шарм и любов ве омаяле?

Што треба да значи ова? Што ти значи тоа "репчите"? Треба ли Германија на овој филм да гледа како на "репчење"?

Па еве шо значи: Не сум бил сведок досега на антииталиянска кампания кай вас. И ги барам причините за тоа. Ако знаеш нещо повеке, сподели.

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2952208 - 14.09.2012 12:06 [Re: Гай Баньо]

Чекай сеа. Еве Пат го даде овой клип како доказ дека интервюто му било неправилно предадено во Бг медиум. Добро, се согласувам. Допущам дека може и да е така. НО, кога яс ти го давам истиот клип ко пример за неговите зборови, нешо не било вака. Сеа: Го примаме ли клипот ко достоверен източник или не го примаме?

Гай Баньо
комшията

#2952209 - 14.09.2012 12:08 [Re: kiBik]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Денешната територия на РМ е била поделена: Еден дел го управува Бугария, другиот дел - Италия. Не ви стига кураж да се изрепчите и на Италия ли? Или тие ви певале канцонети по цел ден и со шарм и любов ве омаяле?

Што треба да значи ова? Што ти значи тоа "репчите"? Треба ли Германија на овој филм да гледа како на "репчење"?

Па еве шо значи: Не сум бил сведок досега на антииталиянска кампания кай вас. И ги барам причините за тоа. Ако знаеш нещо повеке, сподели.

Воопшто не би се загрижил за реакцијата на Италија, ако евентуално во некој македонски филм се засегне италијанската окупација за време на ВСВ или "дуче" Мусолини. Италијанците и Германците се научени да прават разграничување меѓу нивните денешни држави и нивните фашистички режими. Само вие овој филм го прифаќате како клевета и пропаганда, насочена кон современа Бугарија. Не ми одговори дали бројните филмови за Хитлер и Германија за време на ВСВ се антигерманска пропаганда.

niama kak
рекордьор

Регистриран: 18.03.2009
    #2952210 - 14.09.2012 12:10 [Re: Пaт]

Манипулация казваш, а на това как би му казал?

"... За среќа, не се во право ниту едните ниту другите: Јане Сандански е дел од македонската историја и тоа никој нормален во Софија не би требало да го негира (исто како што никој во Лондон не негира дека Џорџ Вашингтон е дел од американската историја), а се борел против бугарската круна за политичка автономија на македонската република (слично на Џорџ Вашингтон, кој се борел против британската круна за независност на американската република)....."

Не знаех, че Вашингтон в един момент е бил бодигард на крал Джордж.

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2952212 - 14.09.2012 12:15 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Не ми одговори дали бројните филмови за Хитлер и Германија за време на ВСВ се антигерманска пропаганда.

Не са и точно тук е ключът от палатката. Те не са антигермански, а са антинацистки. И аз не съм гледала филма, но от прочетеното, от онова, с което съм запозната, тук определено става дума за антибългарска кампания.

Ето сравни образа, който този филм иска да създаде и например това:

"И аз бих искал да ви дам устно най-високият орден, който би могъл да се връчи на някого – на целия ви народ – орден за човечност, орден за смелост, орден за опълчването ви срещу нацисткия режим" - Шимон Перес, 2010г.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2952213 - 14.09.2012 12:16 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Хм, да, навистина рекол дека приказната е фалсификувана, но тука завршува клипот. Нема ли некаде запис кадешто кажува за кој дел точно смета дека е фалсификуван?

А ти на кой дел мислиш?

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2952214 - 14.09.2012 12:18 [Re: Esther]

Цитат:

лично ми допаднаха най-много позициите на П. Стоянов

А той какво всъщност каза?

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2952217 - 14.09.2012 12:21 [Re: Esther]

Естер, а од каде ти си запозната со тоа што е од филмот - од бугарските медиуми, така ли? Дарко Митревски вели дека зборот „Бугари“ и „Бугарија“ едвај и да е спомнат во филмот, но за сметка на тоа се спомнува дека во Бугарија четириесеттина депутати го спречуваат депортирањето на бугарските Евреи. И потоа некој Евреин реплицира; далеку е Софија, додека тоа да стигне до тука, нас ќе не однесат“.

Значи, на негледан филм се прават заклучоци за антибугарска кампања. Инаку, токму јас сум против секаква пропаганда, било да се работи за антибугарска или антимакедонска, а особено по пат на манипулации, вадења од контекст, бидејќи тоа е долно и срамно и е навреда на човечката интелегенција и достоинство, било тоа да го прави Македонец или Бугарин. Исто му се фаќа.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2952218 - 14.09.2012 12:21 [Re: Esther]

Цитат:

Цитат:

Не ми одговори дали бројните филмови за Хитлер и Германија за време на ВСВ се антигерманска пропаганда.

Не са и точно тук е ключът от палатката. Те не са антигермански, а са антинацистки. И аз не съм гледала филма, но от прочетеното, от онова, с което съм запозната, тук определено става дума за антибългарска кампания.

Ето сравни образа, който този филм иска да създаде и например това:

"И аз бих искал да ви дам устно най-високият орден, който би могъл да се връчи на някого – на целия ви народ – орден за човечност, орден за смелост, орден за опълчването ви срещу нацисткия режим" - Шимон Перес, 2010г.

Естер, јас за "образа, който този филм иска да създаде" знам само од она што се тврди во Бугарија. Што го прави овој филм различен од "антифашистичките" филмови?

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 59 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4547

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.