ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952252 - 14.09.2012 13:05 [Re: Негатор]

Абе ние сега като го гледаме, ке скокнеме до небето от радост и ще кажем - абе какъв шедьовър бил овой филм, па ние да не сме го признавале - тццц!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952253 - 14.09.2012 13:05 [Re: Esther]

Пак ќе кажам, не можам да знам дали филмот „Трето полувреме“ е антибугарска кампања, бидејќи го немам гледано филмот. Просто и едноставно. Дека во Македонија во текот на пеесетте години на Југославија беше градена и претставувана црно-бела слика за четирите години на бугарско владеење за време на ВСВ е точно. Дека бугарските власти во дадени случаи сурово се однесувале кон ЦИВИЛНОТО население, исто така е точно, бидејќи има најразлични сеќавања за тој период. Ајде да кажеме дека и тоа е манипулација дури и самоизмама на тие свидетели, има еден интересен текст на Коста Црнушанов за тој период, а мислам дека знаеш кој е Коста Црнушанов.

Целата таа поларизираност помеѓу нашите две општества е резултат на црно-белите претстави на митовите, на ништо друго. Го изгледа ли ова:

Јас не застанувам во одбрана ниту на филмот, ниту на Митревски пер се, туку на начелата на правдољубивоста и вистинољубивоста. А ниту бугарските медиуми како што видовме не се имуни на тенденциозно и селективно прикажување на интервјуа, искази и видео материјали. Зошто? Тоа е прашањето..

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Opk
неясен
***

Регистриран: 17.09.2008
Мнения: 3048
От: София
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952255 - 14.09.2012 13:08 [Re: Негатор]

Приемам забележката

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952256 - 14.09.2012 13:08 [Re: Пaт]

Цитат:

Дека бугарските власти во дадени случаи сурово се однесувале кон ЦИВИЛНОТО население, исто така е точно, бидејќи има најразлични сеќавања за тој период. Ајде да кажеме дека и тоа е манипулација дури и самоизмама на тие свидетели, има еден интересен текст на Коста Црнушанов за тој период, а мислам дека знаеш кој е Коста Црнушанов.Да споредуваш бай Коста со безДарко си требе преголема дрзост и мора да си Лажго од класа за да го правиш това!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952258 - 14.09.2012 13:09 [Re: Opk]

Цитат:

Да ти кажа, това днешните фиромски управници са прости като маймунски задници.
Трябва да си малоумник за да не се сетиш, че скопските евреи са предадени на германците от скопци. Разбира се, че аз от София няма начин да знам в Скопие кой е евреин и кой - не.
И точно тези, които са предавали съгражданите си на газовите камери, сега ми правят филм за да прехвърлят собствената си вина върху България?!
Е, от тази наглост по-голяма няма!
А на кого ги предавале Евреите тие „скопци“? Исто така, во вториот дел на репортажата на бтв репортерите се виде дека и во Бугарија,т.е. во Софија имотот на Евреите бил разграбан од страна на нивните соседи, што е уште еден пример за тоа до каде може да падне човечкото ниво и чувство за достоинство. Истото тоа се однесува и за таквото поведение на Македонците, да не излезе сега дека ги напаѓам Бугарите.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952260 - 14.09.2012 13:10 [Re: Пaт]

Аз на друго се чудя, щом Дарко е българофил, кви треба да са българофобите при вас?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952261 - 14.09.2012 13:11 [Re: Пaт]

Цитат:

А на кого ги предавале Евреите тие „скопци“? Исто така, во вториот дел на репортажата на бтв репортерите се виде дека и во Бугарија,т.е. во Софија имотот на Евреите бил разграбан од страна на нивните соседи, што е уште еден пример за тоа до каде може да падне човечкото ниво и чувство за достоинство. Истото тоа се однесува и за таквото поведение на Македонците, да не излезе сега дека ги напаѓам Бугарите.А безДарко покажува ли как македонците са грабили имоти на евреите? Не!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952262 - 14.09.2012 13:13 [Re: niama kak]

Кој вели дека тој е бугарофил или бугарофоб, човеку? Па мене искрено да ти кажам ми се допаднаа тие колумни, бидејќи го кажа јавно тоа за што многу „бугарофили“ се тресат и се жалат на Бугарите дека не смеат да го кажат јавно. Го кажа јавно и се потпиша со име и презиме. Но тоа не го прави него ниту бугарофил, ниту бугарофоб.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952263 - 14.09.2012 13:14 [Re: Негатор]

Од кај да знам дали прикажува? Не сум го гледал филмот, ало!

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952264 - 14.09.2012 13:16 [Re: Пaт]

Какво каза явно и кога го каза?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 60 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4547

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.