ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951366 - 12.09.2012 18:42 [Re: GStojanov]

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951370 - 12.09.2012 18:45 [Re: GStojanov]

Грците, од друга страна, под Македонец подразбираат само етнички Грк што живее во Егејска Македонија. За нив понтијците и другите бежанци од Мала Азија на волшебен начин сега станаа Македонци, а ние, вистинските Македонци, од дедо и прадедо, ние немаме право да се нарекуваме Македонци.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951372 - 12.09.2012 18:47 [Re: GStojanov]

Цитат:

Од каде ти е таа идеја дека ние сакаме ексклузивно да го користиме името Македонија? Кога Грците го сменија името на солунскиот аеродром од Микра во Македонија, се побуни ли некој во Р. Македонија? Во Бугарија имаш едно чудо улици и објекти со името Македонија. Си чул ли некој во Р. Македонија да се буни против таа практика?Ако во Грција има географски Македонци, а ти бараш права за македонско малцинство, што значи тоа? Како ќе направи Грција разлика меѓу едните и другите Македонци?

Кое е решението? Треба ли едните да си додадат уште една додавка кон името, како Славомакедонци или Македонци Словени и сл. или што?

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951375 - 12.09.2012 18:48 [Re: GStojanov]

Стоянов за България и Живков знаеш колкото аз за марс и марсианците. Ела ми разкажеш за Албанците, тия нещо също не ви зачитат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951376 - 12.09.2012 18:49 [Re: GStojanov]

Цитат:

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.
Бъркаш се бре има Фиромци не само в България ами и в Македония и в Гърция, ти си типичен техен представител - умен, интелигентен, ти си гордост за Фиромската нация като потенциал и нейна най-голяма реклама.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951377 - 12.09.2012 18:53 [Re: Пaт]

Цитат:

Јас се бунам бе!!! Не може!!! Македонија си е само наше проклјато грцко прозвиште
Ами вадете си гръцки паспорти, учете гръцки и ставайте гърци и проблема е решен евхаристо поли малакас калиспера !!!--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951381 - 12.09.2012 18:56 [Re: GStojanov]

Цитат:

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.Во Бугарија се тврди дека не постојат Македонци различни од Бугарите, во таа смисла, и тие имаат еден куп историски факти кои можат да ги искористат во поткрепа на своите тврдења.

Цитат:

Грците, од друга страна, под Македонец подразбираат само етнички Грк што живее во Егејска Македонија. За нив понтијците и другите бежанци од Мала Азија на волшебен начин сега станаа Македонци, а ние, вистинските Македонци, од дедо и прадедо, ние немаме право да се нарекуваме Македонци.Не стана ли и кај нас така? На волшебен начин постхумно ги претворивме во „етнички Македонци“ плејада наши преродбеници и револуционери.

Никој и никогаш мене не ми го оспорил правото да бидам Македонец, но и јас никогаш не сум ги оспорил историските факти.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951393 - 12.09.2012 19:08 [Re: Пиринец]

Цитат:

Стоянов за България и Живков знаеш колкото аз за марс и марсианците. Ела ми разкажеш за Албанците, тия нещо също не ви зачитат.
Цитатот да не ми е погрешен. Ајде ти помогни ми: како точно беше славната историско-антрополошко-пророчка изјава бај Тошо за Македонците. (Која, патем речено, никој до сега во Бугарија не се осмелил да ја критикува и порекне).


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951397 - 12.09.2012 19:12 [Re: GStojanov]

Значи ти Солун мислиш дека пречка на Грција да го признае македонското малцинство е што нема како да ги именува.

Тоа ич не им е пречка. Тие, да сакаа, ќе ги именуваат Славомакедонес и ќе се завршеше работата. За себе ќе користеа Елиномакедонес и така немаше да има никаква забуна.

Но тоа не им е пречката. Тие сакаат да не нема. Да исчезнеме како никогаш да не не имало.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951403 - 12.09.2012 19:15 [Re: GStojanov]

Проблемот на Грците не е од историска природа. Проблемот на Грците е што не сите во Грција се Грци. И да именуваме како Славомакедонија, пак во Грција ќе има Славомакедонци, а ќе има и Славомакедонци надвор од Грција на кои им биле украдени имотите и дадени на кој се не таму. Се додека има Славомакедонија или Македонија или ФирМакедонија, Грците ќе имаат проблем, бидејќи тоа значи културно-политички центар за Македонците, како и да се нарекуваме ние.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 38 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1995

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.