ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951155 - 12.09.2012 15:31

Greece and Bulgaria are isolated in their fantasy that there is no Macedonian minority - says Panayote Dimitras - spokesperson of the Greek Helsinki monitor, in an exclusive interview for the Macedonian Radio and Television:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IVYWwFfwDWo


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951226 - 12.09.2012 16:36 [Re: GStojanov]

Ќе го банира ли некој spambot-ов? Само пушта некакви теми и бега.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951230 - 12.09.2012 16:41 [Re: Македонец]

Остави да пуска бе, на Воденицата е модерно Банирането - тука е свобода на словото, което значи да чуваш и досадни неща ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951231 - 12.09.2012 16:41 [Re: Македонец]

Какви са тия антидемократични предложения?

Той преди каквито ги пускаше ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951234 - 12.09.2012 16:46 [Re: Taridin]

Никој не е против да си пушта теми, но тој личи на спамбот. Штом пушта теми после тоа треба да учествува и во расправата на таа тема.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951240 - 12.09.2012 16:49 [Re: Македонец]

Грешка си. Ти и Стојанов сте единствените нормални членови тука. Останатите сме софистицирани спамботови.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951246 - 12.09.2012 16:56 [Re: GStojanov]

Цитат:

Greece and Bulgaria are isolated in their fantasy that there is no Macedonian minority - says Panayote Dimitras...
Насловот на темата „Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат“ и цитатот кажуваат две различни нешта.

Јас не сум чул некој во Бугарија или Грција да тврди дека Македонци не постојат. И во Грција и во Бугарија се употребува името Македонец.

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Macedonians
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_(Bulgarians)

Проблемот настанува кај нас во Р.Македонија кои сакаме да имаме ексклузивно право врз името „Македонци“.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951250 - 12.09.2012 17:00 [Re: GStojanov]

Кееееефффф! Стоянов, да не ревеш в някой ъгъл?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951363 - 12.09.2012 18:39 [Re: DIVА]

Од каде ти е таа идеја дека ние сакаме ексклузивно да го користиме името Македонија? Кога Грците го сменија името на солунскиот аеродром од Микра во Македонија, се побуни ли некој во Р. Македонија? Во Бугарија имаш едно чудо улици и објекти со името Македонија. Си чул ли некој во Р. Македонија да се буни против таа практика?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951364 - 12.09.2012 18:41 [Re: GStojanov]

Јас се бунам бе!!! Не може!!! Македонија си е само наше проклјато грцко прозвиште

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951366 - 12.09.2012 18:42 [Re: GStojanov]

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951370 - 12.09.2012 18:45 [Re: GStojanov]

Грците, од друга страна, под Македонец подразбираат само етнички Грк што живее во Егејска Македонија. За нив понтијците и другите бежанци од Мала Азија на волшебен начин сега станаа Македонци, а ние, вистинските Македонци, од дедо и прадедо, ние немаме право да се нарекуваме Македонци.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951372 - 12.09.2012 18:47 [Re: GStojanov]

Цитат:

Од каде ти е таа идеја дека ние сакаме ексклузивно да го користиме името Македонија? Кога Грците го сменија името на солунскиот аеродром од Микра во Македонија, се побуни ли некој во Р. Македонија? Во Бугарија имаш едно чудо улици и објекти со името Македонија. Си чул ли некој во Р. Македонија да се буни против таа практика?Ако во Грција има географски Македонци, а ти бараш права за македонско малцинство, што значи тоа? Како ќе направи Грција разлика меѓу едните и другите Македонци?

Кое е решението? Треба ли едните да си додадат уште една додавка кон името, како Славомакедонци или Македонци Словени и сл. или што?

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951375 - 12.09.2012 18:48 [Re: GStojanov]

Стоянов за България и Живков знаеш колкото аз за марс и марсианците. Ела ми разкажеш за Албанците, тия нещо също не ви зачитат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3972
От: Vienna
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951376 - 12.09.2012 18:49 [Re: GStojanov]

Цитат:

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.
Бъркаш се бре има Фиромци не само в България ами и в Македония и в Гърция, ти си типичен техен представител - умен, интелигентен, ти си гордост за Фиромската нация като потенциал и нейна най-голяма реклама.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951377 - 12.09.2012 18:53 [Re: Пaт]

Цитат:

Јас се бунам бе!!! Не може!!! Македонија си е само наше проклјато грцко прозвиште
Ами вадете си гръцки паспорти, учете гръцки и ставайте гърци и проблема е решен евхаристо поли малакас калиспера !!!--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951381 - 12.09.2012 18:56 [Re: GStojanov]

Цитат:

А дека во Бугарија се тврди дека Македонци не постојат, се тврди, и тоа од највисоко ниво. Тодор Живков во 1963 година изјави: „Македонци не постојат, не постоеле и не можат да постојат“ и до денешен ден таа мантра се рецитира од бугарските националисти, во скратена форма: „Македонец-нјама такова животно“.Во Бугарија се тврди дека не постојат Македонци различни од Бугарите, во таа смисла, и тие имаат еден куп историски факти кои можат да ги искористат во поткрепа на своите тврдења.

Цитат:

Грците, од друга страна, под Македонец подразбираат само етнички Грк што живее во Егејска Македонија. За нив понтијците и другите бежанци од Мала Азија на волшебен начин сега станаа Македонци, а ние, вистинските Македонци, од дедо и прадедо, ние немаме право да се нарекуваме Македонци.Не стана ли и кај нас така? На волшебен начин постхумно ги претворивме во „етнички Македонци“ плејада наши преродбеници и револуционери.

Никој и никогаш мене не ми го оспорил правото да бидам Македонец, но и јас никогаш не сум ги оспорил историските факти.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951393 - 12.09.2012 19:08 [Re: Пиринец]

Цитат:

Стоянов за България и Живков знаеш колкото аз за марс и марсианците. Ела ми разкажеш за Албанците, тия нещо също не ви зачитат.
Цитатот да не ми е погрешен. Ајде ти помогни ми: како точно беше славната историско-антрополошко-пророчка изјава бај Тошо за Македонците. (Која, патем речено, никој до сега во Бугарија не се осмелил да ја критикува и порекне).


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951397 - 12.09.2012 19:12 [Re: GStojanov]

Значи ти Солун мислиш дека пречка на Грција да го признае македонското малцинство е што нема како да ги именува.

Тоа ич не им е пречка. Тие, да сакаа, ќе ги именуваат Славомакедонес и ќе се завршеше работата. За себе ќе користеа Елиномакедонес и така немаше да има никаква забуна.

Но тоа не им е пречката. Тие сакаат да не нема. Да исчезнеме како никогаш да не не имало.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951403 - 12.09.2012 19:15 [Re: GStojanov]

Проблемот на Грците не е од историска природа. Проблемот на Грците е што не сите во Грција се Грци. И да именуваме како Славомакедонија, пак во Грција ќе има Славомакедонци, а ќе има и Славомакедонци надвор од Грција на кои им биле украдени имотите и дадени на кој се не таму. Се додека има Славомакедонија или Македонија или ФирМакедонија, Грците ќе имаат проблем, бидејќи тоа значи културно-политички центар за Македонците, како и да се нарекуваме ние.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951404 - 12.09.2012 19:18 [Re: GStojanov]

Цитат:

Значи ти Солун мислиш дека пречка на Грција да го признае македонското малцинство е што нема како да ги именува.

Тоа ич не им е пречка. Тие, да сакаа, ќе ги именуваат Славомакедонес и ќе се завршеше работата. За себе ќе користеа Елиномакедонес и така немаше да има никаква забуна.

Но тоа не им е пречката. Тие сакаат да не нема. Да исчезнеме како никогаш да не не имало.
Ако „македонштината“ во Егејско подрзбира гнасна србизација, каква што ние имаме во Македонија, тогаш дај Боже корен да не остане од Македонците во Егејско!!


„Српски песни ги обединија Македонците во Лерин“
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2951396/an/0/page/0#Post2951396

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951406 - 12.09.2012 19:20 [Re: GStojanov]

Първо, националистите в България мразят Живков и с асоциацията доказа, че хал хабер си нямаш от политиката в България.
Второ, България подписа договор с Македония 1999 година, с който де факто призна Македонски език в рамките на Република Македония и подписа, че няма българско мълцинство в Макеодния и Македонско малцинство в България и тогава започнахме да имаме по-добри отношения. Помогнахме ви 2 години по-късно във войната с Албания. После дори при следващото правителство, това на СДСМ - имахме нормални отношения и дойде премиерът ви с предложението да честваме заедно празници и когато той падна от власт отношенията ни тръгнаха в пагобна посока.
В България никой политик няма проблем, че има държава Македония, в която живеят Македонци. В България има проблем, когато се говори, че татари са поробили антични македонски херои в Благоевградска област.
Искаше да дигаме споменик на Вапцаров в Банско - в Банско си го има, в Чеир махала го няма вече ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951414 - 12.09.2012 19:35 [Re: Пиринец]

Солун,

Српските песни (и турбо-фолк култура) ни јас не ги сакам. Но тоа нема никаква врска со темата.

Пирински,

Бугарските националисти може и да не го сакаат Живков. Ама таа негова „славна“ изјава многу ја сакаат.

Бугарското признавање на Македонија е половично. Ве признаваме, ама не баш.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951420 - 12.09.2012 19:42 [Re: GStojanov]

Цитат:

Солун,

Српските песни (и турбо-фолк култура) ни јас не ги сакам. Но тоа нема никаква врска со темата.

Пирински,

Бугарските националисти може и да не го сакаат Живков. Ама таа негова „славна“ изјава многу ја сакаат.

Бугарското признавање на Македонија е половично. Ве признаваме, ама не баш.
Ами първо вие трябва да признаете какви сте и после да претендирате за каквото и било !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951449 - 12.09.2012 20:26 [Re: Пиринец]

Цитати на Тодор Живков

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951471 - 12.09.2012 21:02 [Re: GStojanov]

Стоянов, аз съм жена. Моля, обръщай се в женски род към мен!
Вие да нямате монопол върху името Македония!?!? И тази ваша Македония няма нищо общо с България!?!?
Помисли си пак!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951497 - 12.09.2012 21:37 [Re: GStojanov]

Стоянов Стонояв по-патетично и комплексарско да искаш от някой да те признае за нещо, за което няма власт, трудно ще срещнеш. Когато ти признаят държавата, признават всичко в нея. Няма графа, където се тиква идентитет и език и признахме езикът в рамките на Република Македония.
Виж абсурдната ви измислена история няма да я признаем, безумните ви глупости около втората световна война няма да ги признаем. Бандата пияници като ХОМО, които са лежали по затворите няма да получат права на малцинство, защото ние не сме федерация, а гражданска държава.
3 млн поробени Македонци, няма да признаем, защото ги няма в България.
Ти мен признаваш ли ме за Българин? Да ти отговоря, през кура ми е кой за кво ме признава, когато аз сам се признавам. Това, което България не Ви признава, е вътрешнополитическа демагогия. Нито има къде да ви оспорваме, нито къде да ви признаваме, но това на Сърбия и Албания не им е изгодно. Както не им беше изгодно, когато ви дадохме оръжие. Лай си Стоянов, родината ти е в албански огън и сеч, а ти ме питаш дали те признавам, по-тъпа работа няма.
Иначе националистите на България се увличат по Радко, Бранник и Тодор Александров, но нямат връзка с Живков, но нямам време да ти отварям очите за всичките дупки в познанията ти по история на България.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951525 - 12.09.2012 22:33 [Re: GStojanov]

Цитат:

Солун,

Српските песни (и турбо-фолк култура) ни јас не ги сакам. Но тоа нема никаква врска со темата.
Како немало врска со темата?
Веста за прославата со српски песни во егејско е пренесена од „Вест“. Според која логига во егејско се прославува со српски песни? Можам да разберам да се пеат грчки песни, но српски!?

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951538 - 12.09.2012 22:44 [Re: Пиринец]

Цитат:

Стоянов Стонояв по-патетично и комплексарско да искаш от някой да те признае за нещо, за което няма власт, трудно ще срещнеш. Когато ти признаят държавата, признават всичко в нея....
И ти мислиш дека ова не му е некому јасно во Македонија?

Наводното „непризнавање“ од страна на Бугарија се злоупотребува од страна на српската пропаганда во Македонија која има цел во никој случај да не дојде до зближување со Бугарија. Српската пропаганда премолчено се поддржува и од голем број наводни „бугарофили“ и „апла македонци“.

Наводното „непризнавање“ од страна на Бугарија се злоупотребува исто така и од одреден круг на Македонци кои фалсификуваната историја, србокомуњарскиот период и србизацијата ја прифаќаат како природна и нормална. Таквите прават пропаганда кон Бугарија дури и се закануваат, штом не не „признавате“ ќе одиме со Србите.

А што всушност подразбираат под признавање?
Подразбираат признавање на сите историски фалсификати како вистина, нешто што Бугарија, а и никој нормален, не може да го прифати.

Кај кого е вината тука, и каде е решението?!

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951627 - 13.09.2012 00:01 [Re: Македонец]

Не съм съгласен с първото ти изречение. Много хора мислят, че България има някъде още нещо да признава, а смешното е, че има и тъпи българи, които казват - признахме държавата, не признахме нацията ... Малоумие.
Но на хората им трябва хляб и зрелище, а на Балканите само зрелище.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951632 - 13.09.2012 00:03 [Re: Пиринец]

Дано Меркел не се сети,че не сме им признали езика...

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951641 - 13.09.2012 00:12 [Re: татар]

И нацията не сме им признали. Ама то Барак Обама оня ден звъня на Борисов и му вика - аре бе пожарникар, признай ни нацията, а Бойко е желязо и му вика. Черньо - признавам ви идентитету Американски, ама съм ви йок за езика и ке го викам английски и му треснал телефона ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23966
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951646 - 13.09.2012 00:16 [Re: Пиринец]

Цитат:

Много хора мислят, че България има някъде още нещо да признава ...
Мислят си, защото всяко изявление от страна на научна или неправителствена организация, или пък медия, веднага се приписва на държавната власт в БГ - който живее в тоталитарна държава изобщо не може да предположи, че при демокрацията може да има мнения, незаповядани отгоре!

Ако аз напиша на форума, например, че македонски етнос няма и не може да има, това автоматично се приписва на държавата България, защото юнаците си мислят, че щом аз казвам така и не съм още изпратен на заточение в Белене, значи държавата стои твърдо зад мен!

А истината е, че държавата България призна държавата Македония под конституционното й име и фул стоп. Оттук нататък БГ не дължи на РМ никакво признание на каквото и да било повече!

Но РМ настоява за признаване от страна на БГ така, както блудният син иска прошка от възрастните си родители! Настояването за признаване точно от страна на БГ съдържа имплицитно чувство за вина!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951650 - 13.09.2012 00:20 [Re: Негатор]

Проблемът дойде, че Сърбия и Гърция не ги признаваха години наред под каквато и да е форма, а лайна трябва да се хвърлят по България. Ако другите са лоши и България е в кюпа, а най-хубаво е, ако само България е лоша. И сега риториката е, глей ги българите, като гърците не ни признават, за Сърбия и църквата по-малко се говори ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23966
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951652 - 13.09.2012 00:23 [Re: Пиринец]

Сърбия не признава МПЦ - това е обща позиция на сръбската църква и държава днес, а юнаците си траят за това! По-тихи са от водата по този въпрос!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951704 - 13.09.2012 09:32 [Re: Негатор]

Не е точно тъка, има много Македонци, които яко се бунят на сърбите за църквата. Освен това имаше един мач мисля, на който яко се псуваше по Сърбия и то точно заради църквата.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951772 - 13.09.2012 14:30 [Re: Пиринец]

Нас не ни треба никакво признавање од вас. Бугарија веќе го призна македонскиот народ, јазик и историја во 1944 година.

Тоа што ни треба е бугарската влада да не лиже каде што плукала.

Не може бугарските министри да одбиваат да потпишуваат документи зашто биле на „непостоечки јазик“. Или владини службеници на платен список на државната безбедност (како Каракачанчето и Божо) да упатуваат јавни провокации и да се преправаат дека се историчари, кога по професија се шпиони.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951777 - 13.09.2012 14:45 [Re: GStojanov]

Не бъркай правителство с депутат и не бъркай 1944 година с 1991 година. Мешаш Баби с Жаби. България признава Македонски език в рамките на Република Македония с договора от 1999 година и няма проблеми да подписва договори на този език. Както Македония призна, че няма Македонско малцинство в България със същия договор.
Иначе все ми викаш, че сме те признали ама не баш, което е патетично, кое не ти е признато?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23966
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951779 - 13.09.2012 14:45 [Re: GStojanov]

Цитат:

Бугарија веќе го призна македонскиот народ, јазик и историја во 1944 година.С какъв държавен акт ги е признала през 1944г.?
(Никъде по света партийни документи не се признават за държавна позиция!)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951789 - 13.09.2012 15:14 [Re: Негатор]

Не се еден и два акти. Се работи за цела серија писма, објави, решенија и резолуции. Од владата на Народна Република Бугарија е формиран Македонски Иницијативен Одбор да работи на поврзаување на Пиринска Македонија со Народна Република Македонија. Одборот требало да има улога на привремена влада во Пиринска Македонија и да се грижи за воспоставување на културно-територијалната автономија.

Токму за тој одбор Георгиев вчера ни покажа еден таен документ кој вчера е објавен. За жал Георгиев ни ги покажа само првите осум страници. А документот (Писмо од Македонскиот Иницијативен Одбор напишано на 29 јуни 1948г.) има 18 страници, и последните десет страници се многу, многу интересни.

http://archives.bg/politburo/dokumenti/1944-1949/287--139-29-1948-


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23966
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951808 - 13.09.2012 15:39 [Re: GStojanov]

Дай държавен документ, не ми зборувай за Коминтерната, Коминформбюро и политбюро!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951835 - 13.09.2012 17:11 [Re: GStojanov]

Що бараш тук?Нали уж сме ви признали?Или не можеш да си начешеш кр...та?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2951837 - 13.09.2012 17:17 [Re: GStojanov]

Не знам дали е подписан документ,но ако има такъв,той е невалиден,защото е подписван с несъществуваща държава.Няма я Югославия.Както го няма и Третият Райх.Стоянов,ти вярваш ли,че юридически е валиден документ от Третия Райх,подписан от Хитлер.Германия още съществува,но Югославия я няма вече.По международното право всеки следващ договор обезмисля предишния.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2952281 - 14.09.2012 13:48 [Re: GStojanov]Както не съществува марксиско-ленински принцип на самоопределение -понеже същия този принцип си е явна гавра с човечеството -така и не може измислената по този принцип държава македония да претендира че има правото да се самоопределя!!!
По изкривената логика на г-н македонски като се връщаме назад във времето и търсим доказателства за узаконяване на едно съвременно недоразумение -някой може да извади ферман от султана и да каже -тука на балканите и днес всичко е притежание на Турция !

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (14.09.2012 13:51)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2952375 - 14.09.2012 15:52 [Re: vargo]

Да не сакаш да кажеш дека Бугарија во 1944-48 била под странска окупација?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31396
От: Съзаклятието
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2952378 - 14.09.2012 15:55 [Re: GStojanov]

да

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Грција и Бугарија фантазираат дека Македонците не постојат
    #2952380 - 14.09.2012 16:00 [Re: GStojanov]

Е ти ако това не знаеш, за какво говорим ... Майко Стоянов, как жално се мъчиш да наредиш пасианса и как ти бягат основните парчета. Казах ти и преди, ако ти си прав, в България трябваше да има гражданска война, а ако аз съм прав, в България са родени 107 Македонци ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 30 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2090

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.048 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.