ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951457 - 12.09.2012 20:39 [Re: strawberry]

Значи вистина е дека Македонците од Пиринска Македонија се најголемите македонски патриоти.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951462 - 12.09.2012 20:45 [Re: GStojanov]

Ами,питай ги?Още ли нямаш връзка с тях?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951463 - 12.09.2012 20:46 [Re: Taridin]

Цитат:

От юли 1948 г.
Супер интересноМакар што слабо се чита, успеав горе-долу да го прочитам целиот текст. Колку што успеав да разберам, во кратки црти:

- главната улога во создавањето на Н.Р.Македонија, нејзината историја и литер. мак. јазик ја имал Милован Ѓилас

- според Милован Ѓилас Илинденското востание било бугарско и тоа не требало да биде дел од историјата на новосоздадената држава Н.Р.Македонија. Истото мислење го имал и Лазар Колишевски, според кого, Гоце Делчев бил „еден бугарин“ без никакво значење за Македонија.

- по реакција на македонските комунисти од Бугарија и нивните притисоци врз југокомунистите на Колишевски, тие прифатиле Гоце Делчев да стане дел од историјата на Н.Р.Македонија, па дури му изградиле и споменик во Скопје.

- кога М. Ѓилас го видел првиот број на весникот „Нова Македонија“ тој му изгледал премногу „бугарски“ и побарал дополнителни ревизии на јазикот.

- при составување на литер. мак. јазик за помош се понудил лингвистот Бернштејн, кој предлагал да не се земат источните и северните говори туку битолско-прилепско-охридско, во азбуката да нема ниту една латинична буква и да се избегнуваат скопските говори.

- неговите предлози наишле на остри реакции кај Ѓилас кој стремел кон поголем степен на србизација на јазикот, па така на јазичните комисии биле прифатени српските букви, отфрлен ер-голем, отфрлени русизмите и архаизмите и заменети со србизми или нови зборови итн.

- новосоздадениот јазик бил тежок за изучување на тие од пиринско и егејско и биле убедени дека тој не може да изврши обединување на народот.

- имало реакции дека оддалечувањето на Македонците и литер. мак. јазик од Бугарија и бугарскиот јазик како најблизок е неприродно, а намерното доближување до српскиот е вештачко.

- државата Н.Р.Македонија започнала да се гради на антибугарска основа, со цел - колку подалеку од Бугарија, толку поодделен македонски народ и јазик, и толку поблизок народ и јазик до другите југословенски народи и јазици, особено до српскиот.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951465 - 12.09.2012 20:47 [Re: Пиринец]

Цитат:

Най-сладък беше като каза. Е как да не ги зачитам македонците, та около мене всички в правителството са македонци, те мен не ме зачитат...
Това не си го спомням. Сериозна съм. В мемоарите на Т.Ж. има доста за македонския въпрос. Ама не зная дали те са влезли в архивите, та сега да ги разархивират.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951466 - 12.09.2012 20:48 [Re: GStojanov]

Цитат:

Значи вистина е дека Македонците од Пиринска Македонија се најголемите македонски патриоти.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951468 - 12.09.2012 20:52 [Re: GStojanov]

Цитат:

Георгиев,

Ептен интересно. Според овој допис Илинденското востание (така се викало и во Бугарија, а не како што сега го викаат Преображенско Илинденско...) и Гоце Делчев станале дел од македонската историја благодарение на македонците од Бугарија...
Стоянов, ти християнин ли си бе? Знаеш ли, че Преображение Господне е след Илинден? Въстанието се нарича Илинденско-преображенско. А сети се сам за останалото! Или не знаеш и история?


ПП: Солун ти го е написал в прав текст, ама ти както винаги се изпари и няма да коментираш това, което не ти харесва, демек истината.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951470 - 12.09.2012 21:02 [Re: Македонец]

Точно така ама тоя документ продължава.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951476 - 12.09.2012 21:19 [Re: Македонец]

Само не си видял, че Георги Димитров се намесил в езичните комисии и Вуковите букви /две/ отпаднали, за да се заменят с ќ и ѓ.

Блаже Коне... настоявал за тях, щото хората си ги знаели.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951479 - 12.09.2012 21:22 [Re: Taridin]

Цитат:

Само не си видял, че Георги Димитров се намесил в езичните комисии и Вуковите букви /две/ отпаднали, за да се заменят с ќ и ѓ.

Блаже Коне... настоявал за тях, щото хората си ги знаели.Тоа не го видов. Можеби сум прескокнал и друго нешто.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951509 - 12.09.2012 22:12 [Re: Македонец]

Георгиев, пушти ти и следните страници. Ептен се интересни. Сега ги читам и не можам да се изначудам: ништо не се сменило за 65 години. На исто сме...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3129

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.