ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951515 - 12.09.2012 22:16 [Re: GStojanov]

Пущам това, което ми е направило впечатление.

Ти ако си видял нещо интересно, пусни го.

Прочете ли за Гоце, Джилас и Колишевски?
Феноменално!!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951526 - 12.09.2012 22:35 [Re: GStojanov]

Ти май почна да загряваш?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951533 - 12.09.2012 22:42 [Re: niama kak]

Втората половина од писмото ептен ќе ни направи „впечатление“. Македонските комунисти од Пиринска Македонија бараат Пиринска Македонија да се обедини со Вардараска Македонија по примерот на Источна Румелија и Бугарија од 1885г. без да се чека федерација меѓу Југославија и Бугарија и без да се чека враќање на Западните Покраини од Србија на Бугарија!!!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951535 - 12.09.2012 22:43 [Re: Taridin]

Цитат:

Пущам това, което ми е направило впечатление.

Ти ако си видял нещо интересно, пусни го.

Прочете ли за Гоце, Джилас и Колишевски?
Феноменално!!!
Нема ништо чудно што Србите не ја знаат македонската историја, и не го познаваат добро македонскиот јазик.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951544 - 12.09.2012 22:48 [Re: GStojanov]

Цитат:

Втората половина од писмото ептен ќе ни направи „впечатление“. Македонските комунисти од Пиринска Македонија бараат Пиринска Македонија да се обедини со Вардараска Македонија по примерот на Источна Румелија и Бугарија од 1885г. без да се чека федерација меѓу Југославија и Бугарија и без да се чека враќање на Западните Покраини од Србија на Бугарија!!!
Тоа е супер. Јас дури и сега се залагам за присоединување на Пиринска кон Вардарска Македонија. Со новоприсоединетите 300.000 жители не само што ќе се неутрализира српската пропаганда во Македонија, туку и ќе се врати македонштината во правилна смисла, ќе се направат нови реформи во јазикот, азбуката и историјата.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951547 - 12.09.2012 22:50 [Re: GStojanov]

Кои комунисти?

Редактирано от niama kak (12.09.2012 22:52)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951554 - 12.09.2012 22:58 [Re: Македонец]

Цитат:

Цитат:

Втората половина од писмото ептен ќе ни направи „впечатление“. Македонските комунисти од Пиринска Македонија бараат Пиринска Македонија да се обедини со Вардараска Македонија по примерот на Источна Румелија и Бугарија од 1885г. без да се чека федерација меѓу Југославија и Бугарија и без да се чека враќање на Западните Покраини од Србија на Бугарија!!!
Тоа е супер. Јас дури и сега се залагам за присоединување на Пиринска кон Вардарска Македонија. Со новоприсоединетите 300.000 жители не само што ќе се неутрализира српската пропаганда во Македонија, туку и ќе се врати македонштината во правилна смисла, ќе се направат нови реформи во јазикот, азбуката и историјата.
Е Солун, тоа ако се случи, јас ќе се согласам да се додаде темниот вокал во македонската азбука.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951556 - 12.09.2012 23:00 [Re: GStojanov]

Еве го целиот документ. Ептен е интересен. Георгиев, Господ здравје да ти даде што ни го ископа од архивите.

http://archives.bg/politburo/dokumenti/1944-1949/287--139-29-1948-

Редактирано от GStojanov (12.09.2012 23:01)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951558 - 12.09.2012 23:02 [Re: GStojanov]

Тук има неколко момчиниа от Пиринско, що първо не говориш с тех, да не стане грешка.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 29622
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951564 - 12.09.2012 23:07 [Re: GStojanov]

Цитат:Тоа е супер. Јас дури и сега се залагам за присоединување на Пиринска кон Вардарска Македонија. Со новоприсоединетите 300.000 жители не само што ќе се неутрализира српската пропаганда во Македонија, туку и ќе се врати македонштината во правилна смисла, ќе се направат нови реформи во јазикот, азбуката и историјата.
Е Солун, тоа ако се случи, јас ќе се согласам да се додаде темниот вокал во македонската азбука.Пиринци ще ви побугарят. Те са нашия Троянски кон. По-комити са от вас.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3128

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.