ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951566 - 12.09.2012 23:08 [Re: Бяло Конче]

Само вие остајте ги слободно да се обединат со нас... После другото си е наша работа.

(Дека се поголеми Македонци од нас, тоа ми се верува).

Редактирано от GStojanov (12.09.2012 23:09)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951571 - 12.09.2012 23:14 [Re: GStojanov]

А гевгеличани на пример не ли се доволни сами по себе за да се додаде „темниот вокал“ во македонската азбука? А да се само тие...И дај, жити симпатијата од бугарската гимназија во 1943 објасни ми што ти разбираш под „темен вокал“?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951578 - 12.09.2012 23:20 [Re: Пaт]

Темниот вокал си постои во македонскиот јазик, само се бележи со апостроф (’). Не е само гевгелискиот говор. Дури и централните говори го имаат тој глас.

Се согласувам дека апострофот не е најдоброто решение... Во одредени политички околности тоа би можело да се исправи. На пример односите меѓу Бугарија и Македонија до таа мерка да се подобрат, па конечно да се оствари планот за обединување на Пиринска и Вардарска Македонија. (Тоа би значело дека Бугарите целосно се откажуваат од каков било шовинизам и претензии спрема Македонија, Македонците, македонскиот јазик, македонската историја и култура)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951580 - 12.09.2012 23:22 [Re: GStojanov]

Стоянов, не разбирам на какво се радваш. На националното предателство на БКП? Мислиш ли, че днес е възможно то да се повтори, за да се обедини Пиринско с Вардарско!?!?

Трябва да те разочаровам, ама Македонци в България няма, освен пияните старчета от хОМО.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951581 - 12.09.2012 23:24 [Re: DIVА]

Човеко си живее в свой свят.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951582 - 12.09.2012 23:24 [Re: GStojanov]

Еј Стојанов, е ова не можам да го разберам. Значи ако Бугарија се откаже од аспирациите кон Македонија и ни го даде Пиринско, тогаш ќе ја воведеме буквата ер голем - сепак да бидеме коректни кон традицијата со која толку се удираме во гради - а тоа е буква за самогласка, исто како што се самогласките а, е, и, о и у. Па од тоа ли ни зависат прашањата од таков тип? А во егејските говори има ли „темен вокал“?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951583 - 12.09.2012 23:24 [Re: GStojanov]

Цитат:

Само вие остајте ги слободно да се обединат со нас... После другото си е наша работа.

(Дека се поголеми Македонци од нас, тоа ми се верува).
Кой се е затичал да се обединява с вас? хОМОвците ли? 20 пияни старчета?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951585 - 12.09.2012 23:26 [Re: strawberry]

Цитат:

Човеко си живее в свой свят.
Не му е лесно, Ягодке. Жив да го ожалиш.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31387
От: Съзаклятието
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951589 - 12.09.2012 23:27 [Re: DIVА]

Цитат:

хОМОвците


Би ли престанала, моля.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951591 - 12.09.2012 23:28 [Re: DIVА]

Таман GStojanov се согласи на обединување, дури и на прифаќање на ер-голем, вие србоманите одма да ја расипете работата!
Де биле поголеми комити и тројански коњ... де не биле македонци.... де тва де онова..

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 44 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3120

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.