ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951596 - 12.09.2012 23:32 [Re: Пaт]

Цитат:

Еј Стојанов, е ова не можам да го разберам. Значи ако Бугарија се откаже од аспирациите кон Македонија и ни го даде Пиринско, тогаш ќе ја воведеме буквата ер голем - сепак да бидеме коректни кон традицијата со која толку се удираме во гради - а тоа е буква за самогласка, исто како што се самогласките а, е, и, о и у. Па од тоа ли ни зависат прашањата од таков тип? А во егејските говори има ли „темен вокал“?
Ти знаеш дека во раните 1990-ти имаше таква дискусија, да се воведе буква за темниот вокал. Главен аргумент против беше: ај остајте, не им ги отворајте устите на Бугарите, само тоа чекаат. Значи тој проблем не може да се разреши се’ додека Бугарите ни дишат во врат и ни се закануваат дека немаме право на своја историја. Дека наше е само тоа што тие нема да ни го оспорат.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951599 - 12.09.2012 23:35 [Re: Пaт]

Цитат:

А во егејските говори има ли „темен вокал“?Не само што има темен вокал туку има и носовки, како Ѧ (не знам дали се прикажува)


@ admiral
Господине Адмирал, дај кажете им на систем админите нека го направат форумот во UTF-8 па да може сите карактери да се прикажуваат.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
Мнения: 943
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951602 - 12.09.2012 23:38 [Re: Македонец]

Цитат:

Цитат:

А во егејските говори има ли „темен вокал“?Не само што има темен вокал туку има и носовки, како Ѧ (не знам дали се прикажува)


@ admiral
Господине Адмирал, дај кажете им на систем админите нека го направат форумот во UTF-8 па да може сите карактери да се прикажуваат.
Tочно е, носовките ги има во егејските говори.

Патем речено, во дијалектолошката литература тие знаци слободно си се користат.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951606 - 12.09.2012 23:39 [Re: Македонец]

кажи "голям юс"....то па и "я" и "ю" немате...сложно...кажи "голем jус"

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951607 - 12.09.2012 23:41 [Re: GStojanov]

Горане,аз ти давам Пиринско,а ти почвай от сега да пишеш с "Ъ"

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23979
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951615 - 12.09.2012 23:48 [Re: GStojanov]

Цитат:

Ти знаеш дека во раните 1990-ти имаше таква дискусија, да се воведе буква за темниот вокал. Главен аргумент против беше: ај остајте, не им ги отворајте устите на Бугарите, само тоа чекаат. Значи тој проблем не може да се разреши се’ додека Бугарите ни дишат во врат и ни се закануваат дека немаме право на своја историја. Дека наше е само тоа што тие нема да ни го оспорат.Значи признаваш, че липсата на Ъ е политически мотивирана?

А основният извод от документа, постиран услужливо от Гюргеффски, е, че когато някаква нация се гради с решения на партийни ръководства, работата си е изкуствена (вещачка) отсекъде!

Освен това, БГ комунисти се оказали хитряги и ви пробутали Гоцето за национален герой - бомбичка със закъснител, така да се каже!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951616 - 12.09.2012 23:48 [Re: Македонец]

Цитат:

Таман GStojanov се согласи на обединување, дури и на прифаќање на ер-голем, вие србоманите одма да ја расипете работата!
Де биле поголеми комити и тројански коњ... де не биле македонци.... де тва де онова..
Сърбоманска ми работа.
Стоянов ще си счупи пръстите, ако напише "Ъ".


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31409
От: Съзаклятието
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951618 - 12.09.2012 23:51 [Re: Македонец]

Цитат:

Господине Адмирал, дај кажете им на систем админите нека го направат форумот во UTF-8 па да може сите карактери да се прикажуваат.


От 5 години им го приказвам.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951620 - 12.09.2012 23:53 [Re: GStojanov]

Стоянов, ето ти още един линк към Решение № 37 от 20 декември 1951 г. Прочети си го, за да заспиш с усмивка. За съжаление като се събудиш, в Пиринско пак няма да има Македонци.

ЦЪК


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23979
Re: Архивите на Политбюро вече са в интернет
    #2951622 - 12.09.2012 23:55 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Господине Адмирал, дај кажете им на систем админите нека го направат форумот во UTF-8 па да може сите карактери да се прикажуваат.


От 5 години им го приказвам.
Да изпратим писма от "трудови колективи", да организираме манифестации и така нататък? Може дори да спрем движението по "Орлов мост", ако не се изпълни искането, формулирано от Солун!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3128

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.