ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Пaт

Регистриран: 09.01.2012
Што е лошо кај....
    #2951501 - 12.09.2012 21:57

-Српските шовинисти - не' учат да ги мразиме Бугарите и дека говориме на наметнат бугарски дијалект наместо вистинскиот јужносрбијански (?!) и кога би им се дало власт во Македонија би ништеле се' што е бугарашко до сотирање.
-Бугарските шовинисти - не' учат да ги мразиме Србите и велат дека говориме на србизиран до трт дијалект и кога би им се дало власт би ништеле се' што е србоманско во Македонија, а особено оние од мешаните бракови (примерот што го даде Србо од Котле)
-Србоманите (не србофилите, бидејќи има разлика) се преправаат дека се Македонци приближувајќи ни ги српските ставови, убедувајќи не дека Србите ни се први браќа а тоа со црквата и поддржувањето на Грците е само онака и дека Бугарите се Татари и со нив не можеме да имаме ништо и никогаш не сме имале ништо заедничко.
-Бугарашите (не бугарофилите, ниту пак македонските Бугари бидејќи има разлика) само кинкаат УДБА, србокомуњари, србизација, рејугословенизација, мразат Срби, колнат како жени а не прават ништо Македонците да ги запознаат убавите страни на Бугарија, Бугарите и нивната култура.

Кога првпат отидов во Бугарија не видов никаде Татари, видов убави, културни и пристојни луѓе и никој не ме замараше со глупости. Е имаше такви кои ми велеа: „вие сте македонски б'лгари и в това нјама ништо лошо“ на коешто јас им кажав: „не бе вие сте бугарски македонци и во тоа нема ништо лошо“ што заврши со смеа и без дипломатски скандал. Не велам дека нема и поинаков вид на Бугари, но веројатно имав среќа да си поминам убаво. Многу ми се допаѓа бугарската музика, а и бугарскиот јазик е доста пријатен за уво, особено кога го слушам од Бугарки. Да не треба да се чувствувам лошо поради тоа? Недоволно Македонец?

Се знам со една девојка која е Србинка од Македонија. Не ми е ништо, нема ништо меѓу нас, дури не сме ни доволно блиски да се наречеме ни другари ни пријатели или сл. но многу ја почитувам поради нејзиното однесување и она што во Бугарија се нарекува изл'чване. Таа си ги сака Србите, многу убаво игра српски ора, ама ги сака и македонските песни и не се фолира вметнувајќи српски зборови како што прават некои србомани на пример и се однесува сосема нормално - и што сега, јас би требало неа да ја мразам поради српските колонисти по 1913 год.?

Или можеби би требало да се чувствувам виновен и да се срамам затоа што некои од омилените песни на омилената ми група од бивша Ју, а тоа е Леб и Сол се испеани на српски? А Бугарите слободно да полнат стадиони на Брена, Цеца и Бијело Дугме?

Море аааајде деф од тука, Македонија си е Македонија

--------------------
Ridentem dicere verum

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
Re: Што е лошо кај....
    #2951506 - 12.09.2012 22:03 [Re: Пaт]

србокомуняр!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2951507 - 12.09.2012 22:09 [Re: татар]

Вашите ги деля на диаспораджии,недоучили и нормални люде...Първите са най-велики,ама Македония я знаят само на картинка,а недоучилите мразят всичко що не почва с буква "М" без да знаят защо...третите са....македонци

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2951519 - 12.09.2012 22:19 [Re: Пaт]

На партядрата угодия нема, и сам го знаеш. За тях всеки мислещ различно от партядрото, е враг.

Не ти, а те - партядрата - следва да се срамуват. Ама тва чувство им е непознато.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Боко Тиквата
чистокрвен сељак

Регистриран: 15.02.2012
От: Меѓу Беласица и Огражден
    #2951521 - 12.09.2012 22:22 [Re: Пaт]

Браво бе Пат,многу добро напишано.Имаш си свои јасни ставови,немаш предрасуди, това ме ареса.За србинката,пушти си раката ич не се мисли,не остави така незавршено.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2951522 - 12.09.2012 22:24 [Re: Пaт]

Цитат:

-Српските шовинисти - не' учат да ги мразиме Бугарите и дека говориме на наметнат бугарски дијалект наместо вистинскиот јужносрбијански (?!) и кога би им се дало власт во Македонија би ништеле се' што е бугарашко до сотирање.
-Бугарските шовинисти - не' учат да ги мразиме Србите и велат дека говориме на србизиран до трт дијалект и кога би им се дало власт би ништеле се' што е србоманско во Македонија, а особено оние од мешаните бракови (примерот што го даде Србо од Котле)

Кога првпат отидов во Бугарија не видов никаде Татари, видов убави, културни и пристојни луѓе и никој не ме замараше со глупости.

Път, мисля че сам си отговорил на дилемата си. Твоята дилема е и моя дилема, но погледната от другата страна.
Това, което знам от историята за Македония е, че Македония е била най-българската земя(разбира се веднага след Добруджа).
Когато за пръв път отидох в Македония и аз бях очарован. И от хората, и от природата, и от историческото наследство.
Когато Македония получи независимост очаквах, че България и Македония ще плеснат с ръце и ще се прегърнат. Какво беше моето удивление, когато се разгърнаха "анти" кампании и двете държави не се доближиха и на милиметър една до друга.
Сега си мисля, че за това отчуждение са виновни два фактора: Първия е югославското минало на Македония(с Югославия бяхме врагове). И Втория за постюгославското продължение на разделението мога да обвиня освен Сърбия, Гърция и Илюминатите, също и собствената си държава.
Продължението следва.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

niama kak
рекордьор

Регистриран: 18.03.2009
    #2951524 - 12.09.2012 22:28 [Re: Пaт]

Не съм сигурен, че всички ще те разберат, но няма как.

Пaт

#2951529 - 12.09.2012 22:37 [Re: Боко Тиквата]

Хехе, Боко за Србинката, со неа се знам од пред некое време и таа веќе е вљубнеа (можеби веќе и армасана) а јас не верувам во несреќна и невозвратена љубов Но не тоа ми беше поентата. Едноставно кажано не сакам да бидам шовинист и историски и политички исфрустрирана личност. Може да спориме и за историјата и за политиката при што можеби и нема да бидам супер објективен што е и нормално бидејќи сум субјект, а не објект, како што кажа некој во една прилика.

Но што има да се потресувам околу површни работи и да бидам со ограничен ум. Јас велам дека токму тие, шовинистите од било кој вид, најмалку си ги познаваат културните вредности на опцијата или каузата за која се залагаат, а тоа важи и за македонските шовинисти, бидејќи ги гледаат само нештата коишто сакаат да ги видат, притоа самите пропуштајќи ја вистинската страна на случувањата, правејќи си некои свои претстави за нештата, но тоа е ограничување на погледите.

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2951531 - 12.09.2012 22:38 [Re: Пaт]

Цитат:

....
Кога првпат отидов во Бугарија не видов никаде Татари, видов убави, културни и пристојни луѓе и никој не ме замараше со глупости. Е имаше такви кои ми велеа: „вие сте македонски б'лгари и в това нјама ништо лошо“ на коешто јас им кажав: „не бе вие сте бугарски македонци и во тоа нема ништо лошо“ што заврши со смеа и без дипломатски скандал.....

Бе ти да не си ме видел мене, без да се обадиш?

Пaт

#2951532 - 12.09.2012 22:40 [Re: Esther]

Чекај да те србизирам малку.

--------------------
Ridentem dicere verum

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 26 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1128

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.047 seconds in which 0.027 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.