ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952494 - 14.09.2012 19:17 [Re: Maria66]

Не, штом Јаготка не сака да зборува повеќе со мене поради негледан филм и јас не сакам да зборувам со тебе

Инаку, сериозно - и во двата филма има „антибугарска пропаганда“. Со таа разлика што доколку Обедот беше говорен на македонски јазик, со македонски актери, со македонски режисер, финансиран од македонската влада, тоа ќе беше уште една причина за земјотрес во Бугарија.

Еве еден пример за тие двојни стандарди, токму овде, на овој форум, и тоа токму за Дарко Митревски. Нели, си ја тераат темата и шемата со лепењето статии Фризерот и овој, бугарашов, што си ги менува никовите како чорапи, и јас упаѓам: Ама чекајте, Митревски напишал дека Сандански бил македонски Бугарин!?

„А! Па што има да се пишува дека Сандански бил Бугарин. Сандански тоа како да не си го знаел! А! Измислува топла вода тука и дека земјата е тркалезна...“--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23853
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952495 - 14.09.2012 19:19 [Re: Пaт]

Тебе Дарко да ти даде некое евро од милионот на Грую - се фърляш да го браниш со голи грди!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952496 - 14.09.2012 19:20 [Re: Негатор]

Пф, се заинтересирав бе. А јас сум како Шерлок Холмс, кога ќе се фатам за нешто не се пуштам.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23853
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952497 - 14.09.2012 19:21 [Re: Пaт]

Щом го изкарваш герой дето е написал дека Сандански "се декларирал како" Бугарин, со това не доказваш нищо друго освен дека БЮРМ е тоталитарна држава, каде що нема свобода на говорот!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952500 - 14.09.2012 19:25 [Re: Негатор]

Е баш па герој. Повеќе ми заличе како некој вид интелектуалец кој сепак се труди да задржи некој интегритет на мислата.

Но поинтересен ми е феноменот на реагирањето од двете страни. Еј тоа си е случај за тим од социолози, психолози и културолози. Тој кој ќе објави книга за тоа ќе биде наредниот Елијаде, Малиновски и Фројд/Јунг споени во едно.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Maria66
мързелива
***

Регистриран: 14.02.2012
Мнения: 160
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952503 - 14.09.2012 19:28 [Re: Пaт]

Остави сега Митревски какъв се тера и защо.....
Темата е за филма и по точно ти повдигна сравнението с вчерашния обед.
Та ти не виждаш разлика така ли да разбирам - не си искрен или не знаеш - да Македония участва макар и символично във финансирането на филма но кои правителство беше на власт тогава? Да филма е по сценарий на македонски писател и участват македонски актьори НО проекта е реализиран изцяло в България и факт, че след като бе готов при нас премина сравнително добре а при вас струва ми се въобще не излезе на екран/поне масово/.
Това е защото има антибългарска пропаганда?
Хайде холан както казваше баба ми не подценявай интелигентността ни.
Та пак те питам да приема ли че отговора ти е че няма разлика?

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952508 - 14.09.2012 19:35 [Re: Maria66]

Види сега, можеби па и јас не пишувам баш најправилно македонски.

Значи, кажав дека доколку филмот Вчерашниот обед беше снимен наместо филмот Трето полувреме но пак да беше режиран од Митревски и финансиран (делумно) од Груевски, и се прикажеа кукастите крстови и сцените каде таткото на Катерина зборува за независима Македонија, и каде бугарскиот чиновник ја злоставува малолетната Катерина, сто посто сум сигурен дека ќе се деревте на цел глас дека тоа е умислена антибугарска пропаганда, конструкција и долна л'жа за Б'лгарија и б'лгарскија народ.

Инаку, дали има и некои други сличности во двата филма, не знам, се уште не сум го гледал Трето полувреме

Патем, Трето полувреме не е единствениот македонски филм кој бил од национален интерес, исто и „Прашина“ на Манчевски доби дополнителни средства. Ама пак тогаш имавме среќа и поминавме без земјотреси во Бугарија, а во филмот се зборува за комити

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 19:43)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Maria66
мързелива
***

Регистриран: 14.02.2012
Мнения: 160
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952510 - 14.09.2012 19:46 [Re: Пaт]

Хе хе шикалкавиш......
За нас истината не е пропаганда па дори когато не ни е приятна - подгреването даде точно това как се трансформира конкретната личност в конкретните исторически обстоятелства едно от които е дебилизма на българските чиновници/то те са си такива и сега / и това е истина поднесено добре или лошо с художествени похвати. Но щом не виждаш разлика ОК

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952511 - 14.09.2012 19:48 [Re: Пaт]

Тоя с комитите го отнесе от Турция, четох Гардиън, яко се мръщиха турчолята ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
игнят
старо куче
****

Регистриран: 25.07.2012
Мнения: 816
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952512 - 14.09.2012 19:50 [Re: Пaт]

Хора , които са зборували за независна Македониа е имало и това се знае , некое силуванье може и да е имало , като насекаде . Ама какви са тия масови разстрели , Бога ми ? Тука се внушава , че бугарите , едва ли не , са дошли да затрият македонците . Глупост и лудост !

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 40 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3338

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.