ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23845
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952618 - 14.09.2012 23:27 [Re: Илийца]

Чел съм материала и днес дори го чух по радиото ...

Авторката Еми Барух все такива ги пише ...
Стилът й е супер-заядлив, но е права за едно - приказките за повечето спасени поради "годишния прираст" са малко дърводелски, ...

В останалото не се разбира ясно какво точно иска да каже, освен, че е недоволна от всичко и всички!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952619 - 14.09.2012 23:31 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Да бе, тоа беше повеќе како реторичко прашање.Хммм, да, дури сега го сфаќам. Ама многу е усукано тоа твое реторичко прашање, човек едвај може да насети накаде го тераш. Еве јас ќе те елаборирам за другите. Демек каде беа од бТВ (или некој од другите бг. медиуми) да поразговараат со тие Евреи и да ги запознаат гледачите со различните страни од приказната, и дека Дарко барем ги удостоил со тоа што им се обратил и го објавува цели разговори. Или така нешто? Добро ли те "преведов"?Тц. Не се справи добре.
Цитат:

Обаче, това което ми е интересно е, че в тази снимка където Митревски говори с български журналисти и с някои по-стари хорица, тези по-старите българи намериха разбирателство с Митревски и се водеше една цивилизована дискусия.
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952620 - 14.09.2012 23:37 [Re: kiBik]

Точно, јас мислев дека тие се Бугари, бидејќи кажаа „нашиот посланик Јорданов“, инаку искрено ќе си помислев дека тоа најверојатно се некои од ОМО Илинден или нешто слично. Но ништо, сум се излажал. А моето реторичко прашање беше - е зошто така? Неблагодарност?

Инаку еве и од мое име - секоја чест за тие четириесет и три пратеници и народот кој стоел зад нив благодарение на кои биле спасени тие луѓе.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23845
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952623 - 14.09.2012 23:42 [Re: Пaт]

Цитат:

Точно, јас мислев дека тие се Бугари, бидејќи кажаа „нашиот посланик Јорданов“, инаку искрено ќе си помислев дека тоа најверојатно се некои од ОМО Илинден или нешто слично. Но ништо, сум се излажал. А моето реторичко прашање беше - е зошто така? Неблагодарност?

Инаку еве и од мое име - секоја чест за тие четириесет и три пратеници и народот кој стоел зад нив благодарение на кои биле спасени тие луѓе.
Неблагодарници имало и има секогаш! Еве - читай!

Благодарните евреи обичат България, нехранимайковците – не!
http://aliya.aliya-bg.org/index.php?opti...e&Itemid=85


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952624 - 14.09.2012 23:42 [Re: Пaт]

Добре засега се приема.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952625 - 14.09.2012 23:46 [Re: Негатор]

Фризер, пак ќе кажам, никој не бара одговорност од денешните Бугари за случувањата во историјата, и никој не го негира спасувањето на бугарските Евреи, сепак е доблест една држава да ги заштити своите граѓани и покрај тоа што всушност се работи за марионетска држава во тој период. Но, исто така не можете да барате од светот да се преправа дека не знае нешто што го знае. Повеќе нема да коментирам за „неблагодарните“ бугарски Евреи, бидејќи знам како ќе се протолкува тоа. Ваша си работа.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23845
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952626 - 14.09.2012 23:49 [Re: Пaт]

Цитат:

Фризер, пак ќе кажам, никој не бара одговорност од денешните Бугари за случувањата во историјата, и никој не го негира спасувањето на бугарските Евреи, сепак е доблест една држава да ги заштити своите граѓани и покрај тоа што всушност се работи за марионетска држава во тој период. Но, исто така не можете да барате од светот да се преправа дека не знае нешто што го знае. Повеќе нема да коментирам за „неблагодарните“ бугарски Евреи, бидејќи знам како ќе се протолкува тоа. Ваша си работа.
Пак нещо се буниш и не си доволен! По що те мъчи толкова?
Откога почна да зборуваш од името на светот?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23845
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952628 - 14.09.2012 23:55 [Re: Пaт]

Никогаш поголемо интересирање за отворањето на „Браќа Манаки“
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6349F575187F6D44B3AA66F5FF4AAF50

Никогаш немало поголемо интересирање за отворањето на Фестивалот „Браќа Манаки“ како што е годинава. Ова го велат организаторите, но уште една и посилна потврда е големата побарувачка за билети од скопјани и особено од верната битолска публика да присуствуваат на утрешното свечено отворање на 33. Фестивал на филмска камера кој стартува со новото остварување на Дарко Митревски, „Трето полувреме“.

Билети за отворањето нема, а како што велат од Центарот за култура во Битола, акредитирани се над 150 новинари, од кои 30 од соседна Бугарија, кои пројавиле големо интересирање за филмот на Митревски, секако, ќе присуствува голем дел од екипата на „Трето полувреме“, но и многумина од државниот протокол. И самите организатори се изненадени од огромното интересирање за Фестивалот, но, сепак, додаваат, тоа е вообичаено кога се работи за премиера на домашен филм.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 29427
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952641 - 15.09.2012 00:44 [Re: Пaт]

Цитат:

Фризер, пак ќе кажам, никој не бара одговорност од денешните Бугари за случувањата во историјата, и никој не го негира спасувањето на бугарските Евреи, сепак е доблест една држава да ги заштити своите граѓани и покрај тоа што всушност се работи за марионетска држава во тој период. Но, исто така не можете да барате од светот да се преправа дека не знае нешто што го знае. Повеќе нема да коментирам за „неблагодарните“ бугарски Евреи, бидејќи знам како ќе се протолкува тоа. Ваша си работа.Добре, Път, не си ли се питал, защо гърците не направиха подобен филм срещу България или сърбите? Но вие направихте гениалния филм и разкрихте пред света гнусните български фашистки престъпления, които сърбите и гърците не смееха да разкрият. Дали наистина този Дарко Митревски си мисли, че ние българите не си я знаем историята и не знаем за депортацията на тези евреи? Той ли е човекът, който да ни отвори очите? Ние не знаем за фашисткия или по точно про хитлеристкия режим в България?
Както ти казах за нас, за мен не това е проблема. Проблема е в измислицата, че ние сме окупатори на някакви етнически македонци. Биели българските фашисти македонците с приклади и ги гонели и викали "Вашата м... македонска." Всеки българин ще ти каже, че и до днес ще се чуе "Вашата м...шопска, Вашата м... софийска" и т.н. Полицейските репресии по онова време са характерни за цяла България и в Македония са най-леките, ако трябва да ги сравняваме с останалите български земи...Но тук не се атакува конкретния царски режим, а се акцентира на това, че българите са чужди окупационни войски в Македония, което не е вярно. Айде да не ти разправям как е било в Добруджа и колко бой е имало над комитаджиите от ВДРО...Нищо против теб, разбирам защо защитаваш днешната македонска политика, но аз не мога да оправдая подобна политика стигаща до такива абсурди. Иначе нищо лично, както се казва.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952644 - 15.09.2012 00:50 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Хаха, одлично си ме проценил, јас себе си се гледам на истиот начин. Се заинтересирав за твојот "сблъсък с Македония" што породил "негативен субективизъм" кај тебе. За што станува збор?
http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/2854929/an//page/0/vc/1

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 34 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3332

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.