ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952645 - 15.09.2012 00:57 [Re: Пaт]

Цитат:

Еј Дива, од каде тој што го напишал тоа може да знае дека „во филмот има внушение дека Бугарите имале контрола врз Треблинка“ ако не го гледал филмот, те молам? Па и не ја навредувајте нашата интелегенција на овој начин - Бугарин напишал дека Македонец кажал некоја глупост.

А да не излезе на крај дека тоа знаме се веело над некој од логорите за принудна работа за кои говореше Евреинот во вториот дел од репортажата на БТВ, тие покрај Струма на пример?

Кръстник, това знаме, веещо се пред концлагера стана всеизвестно на всички, само ти го отричаш. Порови се из темите във форума и може и да намериш снимката. Аз стигнах до 30та страница.
Мисля, че е излишно повече да коментираме очеизвадни неща. Имам чувството, че правиш опити да заметеш това, което Дарко е нас...л. Никой не е казал, че македонският народ в своята цялост е виновен за антибългарската политика на властимащите. Имам чувството, че ти се опитваш да оправдаваш това безумно творение, наречено филм....и борещо се за Оскар. Извинявай, ама ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

ПП: Не съм гледала репортажа на БТВ.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23851
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952663 - 15.09.2012 02:58 [Re: DIVА]

Приказната за антибугарството во „Трето полувреме“ ќе пукне како балон
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22679

Цитат:

Цели десет месеци го бранев од нив филмот и тврдам дека од бугарските шпекулации нема ни трошка во оваа приказна. Сето ова беше само една злонамерна кампања филмот воопшто да не се појави. Но сега, кога тој е готов, можам да кажам дека резултатот е 10-0 за мене, вели режисерот Дарко Митревски
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952665 - 15.09.2012 03:10 [Re: Пaт]

Цитат:

Ти лично Естер, чувствуваш ли лична вина и одговорност поради депортацијата на македонските Евреи, убиството на децата во Ваташа, Македонија и убиството на децата во Јастребино, Бугарија? Ти, лично...?


"децата" от Ваташа??

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952711 - 15.09.2012 09:52 [Re: татар]

А што се? Средовечни?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952712 - 15.09.2012 09:54 [Re: Негатор]

Од едно Интервју со Дарко Митревски


Цитат:

Кој ти беше најтежок лик во филмот, во смисла на создавање на ликот? Со кого најмногу се изнамачи?


Со еден статист што глумеше бугарски судија. Му викам: „Прво гледаш во офицерите на трибините, потоа гледаш во играчите, па досудуваш гол“. Арно ама, немаше шанси да повтори с&#232; како што треба по овој редослед! Ај што не направи ништо како што му реков, туку уште почна и да суди кај што треба и кај што не треба. Го прашувам: „Кој ти рече да свириш фаул, бе?“. Тој ми вика: „Па фаул беше!“. Мене ми дојде да побудалам: „А од кај па ти знаеш дека бил фаул?!“. А тој мртов-ладен одговара: „Па како да не знам, јас сум фудбалски судија по професија!“ И така три дена по ред: јас режирам по мое, тој си суди по негово. Си прекинува акција кај што ќе му текне, доделува картони како ќе му се ќефне… На крајот на третиот ден пола екипа се расправаше дали имало или немало офсајд што тој го досудил – иако во сценариото нема никаков офсајд!


--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952713 - 15.09.2012 10:06 [Re: Пaт]

Цитат:

Најнајискрено, каде ти е домата?
Ей, значи, от език направивте материал за подигравки.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952714 - 15.09.2012 10:08 [Re: kiBik]

Зошто? Што не ти се допаѓа тука?

П.С, Интервјуто не е баш на најнајлитературнолитературен јазик, бидејќи очигледно е интервјуиран од на него блиска личност.

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (15.09.2012 10:09)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Yuf Gaskew Junior
непотребен
***

Регистриран: 18.04.2012
Мнения: 1468
Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952715 - 15.09.2012 10:14 [Re: Пaт]

Вече по-рядко влизам във форума и не мога да чета всички десетки страници, ама ви се чудя какво толкова се занимавате с този филм...? Ясно е че пазарен успех няма да има, че Оскар няма да вземе, че ще си го гледате само у вас, че е направен съ държавни пари от бюджета и то режисьор верен на властта (галеник) с бивши юго-актьори, и че нарочно съдържа антибългарска пропаганда и неверни неща...какво има да му обсъждате толкова?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952716 - 15.09.2012 10:14 [Re: Пaт]

Цитат:

А што се? Средовечни?


Дай,кажи,ако обичаш възрастта на децата,че нещо не мога в нета да я намеря-навсякъде само едни и същи клишета...Повтаряте като папагали едно и също!Щото Македония не требваше да бъде "окупирана",а наистина да дойде войната при вас-с бомбардировките,десетките хиляди цивилни жертви,палежи,глад и мизерия...Ревете за няколко комуняри убити,защото са терористи!Вземи един пистолет и иди до Груевски днес,да видим какво ще ти се случи!Вземи и няколко твои приятели,въоръжете се и почнете да саботирате властта-вие ще станете герои,а властта во веки веков ще бъде заклеймена като "фашистичка"!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952717 - 15.09.2012 10:20 [Re: татар]

Возраста колку што јас се сеќавам им е од некои 14-15 години па до 20 години. Но не само што тие се убиени како комунисти, туку и на кој начин се земани од улиците и убиени, тоа е уште погрозоморната работа, затоа дај да не релативизираме. Или сакаш да кажеш дека и тоа од Јастребино е нормална работа?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 25 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3338

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.