ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952526 - 14.09.2012 20:42

Уште од 1913 година Македонија и Македонците се подложени на жестока србизација. За жал целосниот процес на србизација не успеа и големиот број србомани во Македонија денеска се чувствуваат како „ебани-недоебани“. Оттука произлегуваат и нивните фрустрации.

Свесни се дека колку и да го србизираат јазикот, азбуката и правописот, сепак граматиката останува „бугарашка“. И додека се живи ќе го слушаат тоа ТА-ТА-ТА, ТО-ТО-ТО и ТЕ-ТЕ-ТЕ.

Свесни се дека колку и да ја фалсификуваат историјата, сепак мора да ги слават и Бугарите како Јане Сандански, оти веќе еднаш влегле во историјата и нема бегање.

Свесни се дека во 1941 година со навлегувањето на бугарската војска во Македонија во чиј состав имаше и голем број Македонци, дел од Вардарска Македонија беше ослободена од српското ропство. Што потоа правел режимот е друга работа, исто како што може да говориме што правел режимот на Колишевски, или денес на Груевски. Но, тоа што ги боли Србите и србоманите е тоа што со навлегувањето на бугарската војска во Македонија се ослободи Вардарот од српското ропство и за навек се спречи целосната србизација на Македонците.

Сите тие работи го болат и „партизанот“ Дарко Митревски (човекот кој продукциите си ги крштеваше „Мирко и Славко“ - измислени југословенски партизански ликови, и „Прва Партизанска Продукција“) и затоа своите фрустрации си ги лечи преку правење антибугарски филмови.

Многу луѓе во Македонија задоени со србоманштина живеат како под грч. Тие никако не можат да разберат како е можно нашите херои и нашата историја да е поврзана со Бугари или со Бугарија. Оттука и нивните болни пропаганди сите тие кои некогаш се определувале за Бугари да ги прогласуваат како „заблудени“, „неосвестени“ итн. На тој начин тие си го „лечат“ својот душевен немир.

Ама историјата не може вечно да се крие и многу нешта веќе им се јасни на сите.

Оттука е и пропагандата на Дарко Митревски која има цел да шири пропаганда против денешна Бугарија, против бугарскиот народ, против се што од денешно време е бугарско, за да создаде омраза и одбивност кон истото, да не случајно некој во Македонија се ребугаризира.

И, за крај пак ќе повторам, ако Дарко Митревски сакаше да придонесе нешто за Македонија тогаш ќе снимеше „љубовен“ филм за српските масакри во Македонија кои и до ден денеска се табу тема. Филм за злосторствата на Србите нема ниту еден! Партизански филмчиња со антибугарска содржина има еден куп.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952532 - 14.09.2012 20:54 [Re: Македонец]

Аплодисментииии

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952533 - 14.09.2012 20:57 [Re: Пaт]

Цитат:

АплодисментииииВи благодарам!
Чест ми е што добив признание од голем „македонец“ како тебе.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952538 - 14.09.2012 21:03 [Re: Македонец]

Нема националсност „македонец“. А Македонец има. Ама ти не си, ти си бугараш од мојата градација тука

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952539 - 14.09.2012 21:06 [Re: Пaт]

Ако мислиш дека Македонец се станува кога путката ќе ја наречеш пътка, се лажеш.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952543 - 14.09.2012 21:13 [Re: Македонец]

Не можеш да ме испровоцираш - немаш интелект за тоа. Туку терај си ја темата, да не ти пуштам патки, бидејќи можеби ова ти е нешто како вежбање пред да објавиш нешто во весник и да го потпишеш со име и презиме, како Македонецот Митревски , кој патем кажано, само да ти покажам колку плитка е твојата пропаганда која ти ја шириш од тесноградие, ништо друго - никаде не кажа ништо лошо за ВМРО и за Сандански и за било кој. А доколку сакаше да го оцрни тој дел од нашата историја, има доволно материјали и за тоа, како и кај секоја робусна организација. На тој начин функционираат на пример србоманите во Македонија. Но работата кај тебе е, како може Кристофор Колумбо да ја открие Америка пред тоа да го стори потомокот на некој американизиран Индијанец

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952544 - 14.09.2012 21:15 [Re: Пaт]

Цитат:

А Македонец има. Ама ти не си, ти си бугараш...„Бугараш“ не само што е српски збор, туку со него Србите ги етикетирале сите несрбомани и вистински Македонци кои не сакале да слугуваат на Белград.

Така што, тоа за мене е комплимент кога Србин или србоман ќе ме нарече бугараш.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952545 - 14.09.2012 21:17 [Re: Македонец]

Не бе, грешиш. Тоа било така порано. И јас сум бил таков бугараш. Ама твоево е повеќе нешто како менталитет

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Боко Тиквата
чистокрвен сељак
***

Регистриран: 15.02.2012
Мнения: 2544
От: Меѓу Беласица и Огражден
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952546 - 14.09.2012 21:18 [Re: Пaт]

И, за крај пак ќе повторам, ако Дарко Митревски сакаше да придонесе нешто за Македонија тогаш ќе снимеше „љубовен“ филм за српските масакри во Македонија кои и до ден денеска се табу тема. Филм за злосторствата на Србите нема ниту еден! Партизански филмчиња со антибугарска содржина има еден куп.
Пат, во право е за тој дел
Абе што не му текне на некој да сними филм за вујчо ми,убиен во Вуковар абе 20 годишно дете,топовско месо.Сите се прават луди


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952547 - 14.09.2012 21:22 [Re: Боко Тиквата]

А кој вика дека не треба да се снимаат такви филмови, Боко?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Боко Тиквата
чистокрвен сељак
***

Регистриран: 15.02.2012
Мнения: 2544
От: Меѓу Беласица и Огражден
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952549 - 14.09.2012 21:28 [Re: Пaт]

Цитат:

А кој вика дека не треба да се снимаат такви филмови, Боко?Филм да снимат Не е дојдел никој од досегашните воени и државни службеници една свеќа да му запали.Извини што ти го спомнувам тоа,огорчен сум.Мојот вујко гние 20 год а таа фамилија
http://www.vis.mk/news/2012/09/in-memoriam-pochina-d-r-dragan-tumanovski-vrhoven-sudija-od-strumica ги добива сите државни почести
Брат му ги собираше избеганите војници по струмичко да гинат во Вуковар


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952552 - 14.09.2012 21:43 [Re: Боко Тиквата]

Да бе, Боко, епа тоа е веќе онаа трагичната димензија на југословенството - што Македонци беа собирани да гинат за Велика Србија.

Најдов една Фејсбук група барајќи нешто повеќе за тоа време

Загинати без да знаат за што и за кого - да се дознае вистината

А има и книга на таа тематика:

Татковино, за кого се боревме , за која читам дека веќе не може да се најде во продажба.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
колкото толкова
неориентиран


Регистриран: 17.01.2012
Мнения: 18
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952564 - 14.09.2012 22:02 [Re: Пaт]

Цитат:

А кој вика дека не треба да се снимаат такви филмови, Боко?


Йезуитщина от най чист вид.Верно,не си казал,че не трябва да се снимат,но къде каза,какво направи,къде крена глас ,да се разсветли този период от историята на Македония.Или за теб македонщината се изразява в голямата или малка буква,а не в напорите да се изкорени атавистичния страх, робското преклонение към сърбите,присутно сред много от твоите съграждани.това обаче може да стане само ,ако повече хора в Македония научат истината,разберат за зверствата и жестокостите на които сърбите са подлагали твоя народ в периода "между двете светски войни"Какво направи ти лично като патриот и честен човек?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952565 - 14.09.2012 22:08 [Re: колкото толкова]

Јас ли? Многу малку, бидејќи и не сум на таква некоја позиција да можам. Но кога сум можел, сум зборувал. На пример, на сите форуми мојот никнејм е ист (освен на еден каде сум Дух) и можеш да побараш доколку толку те интересираат моите собрани сочиненија, а моите ставови се исти и тука и таму, бидејќи јас не сум тука за аплодисменти. Јас сум си језуит.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Боко Тиквата
чистокрвен сељак
***

Регистриран: 15.02.2012
Мнения: 2544
От: Меѓу Беласица и Огражден
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952570 - 14.09.2012 22:18 [Re: колкото толкова]

Што може Пат или јас да направиме.Лустрација му е мајката,ама не така срамежливо,туку јасно и гласно да се каже.Дури не ме интересираат Србите мене ме интересира локалните шпиони,чисто да се знае
За мене многу интересен филм,кој се интересира нека го гледа
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952573 - 14.09.2012 22:24 [Re: колкото толкова]

Е, нужно ли е така? Сега и сметка да си държим кой какво направил, че да заслужи честта някой да го припознае, като "патриот и честен човек"?

Ми и аз с нищо не заслужавам подобна чест, защото нямам никакви заслуги в подобна плоскост към България. Следователно не съм нито патриот, нито честен човек, а йезуит.

Има някаква граница, която е грозно да се минава.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952574 - 14.09.2012 22:27 [Re: колкото толкова]

Въпреки че не съм писал по македонски форуми, съм чел такива и мога да потвърдя думите на Път.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
niama kak
рекордьор
***

Регистриран: 18.03.2009
Мнения: 2814
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952576 - 14.09.2012 22:30 [Re: Боко Тиквата]

Няма как да стане Боко, иначе това щеше да е най-добре и за България, и за РМ. Точно тези хора ни разделят.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23181
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952582 - 14.09.2012 22:41 [Re: Боко Тиквата]

Боко и Път,

Гледам и двамата сте съгласни со това, кое што го напишал Македонецот в началото, па му намирате маана! Или май Пътчо не е съгласен, па нещо го усуква май?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952659 - 15.09.2012 02:34 [Re: Македонец]

Абе ти не разбра ли,че Път сеир ти гледа!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 41 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 879

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.