ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Yuf Gaskew Junior
непотребен
***

Регистриран: 18.04.2012
Мнения: 1468
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953224 - 16.09.2012 10:43 [Re: Пaт]

офффф, ако така се бяхте репчили всеки път и на сърбите след 1944 година, сега дискусията с българите щеше да има съвсем други измерения...ама то е лесно на умряло куче нож да вадиш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953225 - 16.09.2012 10:43 [Re: Пaт]

Цитат:

Па не, ти нешто кажа дека си по свирките во твојата литературна тема, нели. И јас со тебе ли правев муабет бре? Дива ја прашав, а се приклучи и Естер и ти ми упаѓаш тука со реплики на некој неизживеан сељак. Одеби таму и чекај да се развие дискусијата, па ако имаш нешто умно да кажеш кажи, а мене што ме боли ич кур да не те боли, јасно?
Ясно. Така и не знаеш какво искаш да кажеш в темата засега. Чекаш да се развие во каква и да е посока.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953227 - 16.09.2012 10:45 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ама што Србите, Србите, од уста не ги вадите. Секогаш кога нешто ќе се каже неочекувано, Србите ова, Србите она...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953228 - 16.09.2012 10:48 [Re: Yuf Gaskew Junior]

На пример, обрни внимание на делот од 16:20 (делот со Љубчо Георгиевски), како ти го разбираш тоа што го кажа тој, т.е. што најмногу ти остави впечаток од тоа што тој го кажа?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Yuf Gaskew Junior
непотребен
***

Регистриран: 18.04.2012
Мнения: 1468
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953231 - 16.09.2012 10:49 [Re: Пaт]

Момент...да го видя.
Еми, казват и двамата, че МК язик е сърбизиран, и че е като сръбския език днес жертва на политика и разпарчетосване: кое му е тук интересното, то това е ясно на всеки (поне в България)?


Редактирано от Zabergan (16.09.2012 10:56)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953234 - 16.09.2012 10:59 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Направив грешка, заборавајќи дека неговото учество не е во еден дел. Значи не таму, туку делот од 23:40 некаде.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953237 - 16.09.2012 11:00 [Re: Пaт]

Цитат:

На пример, обрни внимание на делот од 16:20 (делот со Љубчо Георгиевски), како ти го разбираш тоа што го кажа тој, т.е. што најмногу ти остави впечаток од тоа што тој го кажа?Цитат:

Не бе Коњче. Всушност, понекогаш ме плаши тоа што за некои работи јас и Љубчо Георгиевски размислуваме исто.
Цитат:

Еве оваа глупост сум ја сретнал на сите бугарски форуми, а бидејќи јас одлично го познавам македонскиот литературен јазик, и многу добро бугарскиот и српскиот, сметам дека ова не е точно. А најинтересно ми е кога некој Бугарин што не го владее добро ни сопствениот литературен јазик има „мудрост“ да ми ја вади р’ската од моето око, а не си гледа гредата во своето.

Ајде да видиме кои се србизмите во македонскиот литературен јазик, кажете ми ги еден по еден.

И да, за да не се чувствувате дискриминирани, во оваа тема ќе ги разгледуваме и русизмите во вашиот јазик. Или дааааа, како не се сетив, во вашиот јазик нема русизми, тоа се всушност бугарски думи кои заминале на печалба во Русија, па се вратиле пак дома.
Прогресираш ли?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953239 - 16.09.2012 11:02 [Re: kiBik]

Не се работи за тој дел, како што кажав.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Yuf Gaskew Junior
непотребен
***

Регистриран: 18.04.2012
Мнения: 1468
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953243 - 16.09.2012 11:09 [Re: Пaт]

Виждам плах опит на Любчо да се попрехвърли и част от проблема от болната глава на здравата, демек ние наистина македонците се нахвърлихме срещу българщината в язикот си, но и вие българите не сте прави като сте недоволни от нас...меко казано, странна теза.

А на самия край-наивна работа, какво да ти кажа за мозайката-буквите от АСНОМ на видно място ЛЬ и НЬ изтъпанени и маковете на Кочо Рацин и конете на Алекс проектирани назад-напред из историята...опит за мит, ама неубедителен. Древните македони може и да са били с най-верен приятел конят, ама за съвременните македонци най-добрият приятел е на Север...

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 11:12)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953244 - 16.09.2012 11:11 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Не е во тоа поентата, но подоцна...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2278

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.