ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
За "македонския български език" като нов термин в езикознанието!
    #2953361 - 16.09.2012 15:25

По-долу привеждам част от една дискусия, съдържаша предложението на Югич БГ да оеднакви терминологията си относно езика зад Ридо, наричайки го с термина "македонски български език"!
(Кавичките тук са само за да означат термин, а не за да омаловажат предложението!)

Цитат:

Цитат:

Цитат:

ќе го нарекував "македонски бугарски јазик"

+1
Че ние как му викаме?

Секако освен така формулирано. Исклучувајќи ги форумските варијации од типот на "фиромски" и прочие, ова е листата:
1. "македонски"
2. таканаречения "македонския език"
3. таканаречения македонски език
4. македонска книжовна норма на българския език
5. македонски диалект на българския език

Варијанти кои не сум ги сретнал во терминологијата на медиумите, интелектуалците и државниците:
1. македонски език
2. македонски български (без кавички, добавки, фусноти и оценки за естествеността и пр.)

На мен предложението на Югич ми се вижда приемливо и рационално, макар да не виждам как тяхната супер-посебна държава би го приела!

А Вие какво мислите?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

Регистриран: 09.01.2012
Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието!
    #2953364 - 16.09.2012 15:28 [Re: Негатор]

Немој да заборавиш скриншот и пдф

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953366 - 16.09.2012 15:31 [Re: Пaт]

Цитат:

Немој да заборавиш скриншот и пдф

Немай гайле - БАН веке го дискутира предлогот!

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #2953376 - 16.09.2012 15:49 [Re: Негатор]

Понеже ти си министър председател на България, а Падавичар на Македония и ви като се разберете и от утре е готово, но нека да се включа, че имам много работа и няма лошо да я отложа малко.

Аз единствената ми претенция към Македония е признаване на общото ни историческо минало. Изобщо не съм като Стингерс, който говори за отродници и прочие. Хора родени след 1980 година нямат никаква отговорност за събития 1945-1948 година. Просто ако се направят общо комисии по история и се изучава средновековната история, както в България, по начина, по който швейцарци, германци и австрийци си поделят едно културно богатство.
По отношение на езика, нямам проблеми с позицията на България, че това е език в границите на Македония и нямам проблем да се нарича Македонски. Ако решат да си сменят азбуката, като тая на повечето им възрожденци - убаво, тяхно решение си е, но така по-лесно ще си четат възрожденците според мен.
За мен просто дневниците на възрожденците, исторически личности като Татарчев, Александров, Карев, Яворов, Чернопеев трябва да са темелите на Македонската държава. Да разграничават политическа от национална автономия и всичко ще е тип топ. Общи комисии в науката, нормално е ако имаме общо минало, заедно да го изучаваме нели. Също е хубаво, в България да не говорим, сякаш това е МОЕ, а то е наше и така се дели и двете страни ядат от паничката, без комшиите да говорят глупости за произхода.
Само държа да се подчертава, че общото е българското, защото словенско ми е изкуствен термин тоест историографски - всички сме словени, ми е малко вятър и мъгла. Народът в България се нарича български от десети век, а какви племенни групи влизат в него малко ме вълнува. Българска култура се е развивала и извън пределите на българска държава - справка османската империя, когато няма българска държава. Просто по ситорически събития има българска култура в две държаво, едната от които е тръгнала по осбствен път и сега има сериозни особености и желание да се определя като различна от българската - лошо няма - свобода и суверенитет. Лошото е като почнем да каляме миналото ...

Негатор
Античен вагабонтин

#2953379 - 16.09.2012 15:53 [Re: Пиринец]

Цитат:

Понеже ти си министър председател на България, а Падавичар на Македония и ви като се разберете и от утре е готово, но нека да се включа, че имам много работа и няма лошо да я отложа малко.

Ние вече се разбрахме, но подозирам, че той може скоро да оттегли предложението си за да не го подгони УДБа!
Както и да е, по такъв начин само би отстъпил авторството на мен ...

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2953381 - 16.09.2012 15:56 [Re: Негатор]

За разлика од се' до сега, ова ти го признавам за тема, иако во почетокот ми ги извртуваш зборовите дека барам "оеднаквяване" на терминологијата. Ајде ќе ти прогледам низ прсти за тоа, може да излезе интересна дискусија.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2953386 - 16.09.2012 16:08 [Re: Негатор]

Цитат:

Ние вече се разбрахме, но подозирам, че той може скоро да оттегли предложението си за да не го подгони УДБа!
Както и да е, по такъв начин само би отстъпил авторството на мен ...

Да се цитирам себе си:
Цитат:

Јас не предлагам компромис, јас само кажувам како би размислувал ако сум на ваше место и како би ги гледал секое поодделно политичките, историските и јазичните прашање, се разбира ако ми беше важно гледањето на македонскиот јазик како варијанта на бугарскиот јазик и неговото одржување како столб на зачувување на македонските дијалекти. Не зборувам за компромис меѓу тој хипотетички јас и Македонците, туку за моја хипотетичка ЕДНОСТРАНА позиција која би ја застапувал, независно дали меѓудржавните односи ни се добри или сме во војна.

Е така.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2953428 - 16.09.2012 16:58 [Re: Негатор]

Слабо ме вълнува.

Ако искат и пакистански да го наричат езика си, само да не пикаят на самоопределението на хората допреди 1944 г., да не фалшифицират миналото и да не рушат паметниците, гробовете и църквите на българите, които са живели там доскоро.

Също така - да не правят проблеми на днешни хора, които се "осекят" българи.
Иначе ше играе дебелия...

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 17:07)

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2953429 - 16.09.2012 17:00 [Re: Yuf Gaskew Junior]

"ЛОЗА"

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2953437 - 16.09.2012 17:07 [Re: татар]

Залитат от време на време влево-вдесно, но стр. 34-38 също не бива да се пренебрегват (с апологията на българите в Македония).
Чел съм и други неща от тях с про-българска ориентация.
Аз лично проблем с лозарите нямам.

Страници: 1

Допълнителна информация
1 регистрирани и 63 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 315

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.