ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 24293
EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954698 - 19.09.2012 20:57

Европската комисија ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=96611

Европската комисија најави неутралност во спорот меѓу Бугарија и Македонија за културно-историското наследство, но во исто време сугерира како да се надминат тензиите по филмот Трето полувреме.

Во интервјуто за бугарското национално радио, Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле индиректно ја повика Софија да покрене правна процедура за решавање на спорот.

Пораката на Стано доаѓа само два дена откако неговиот шеф Фуле од Македонија побара да најде начин да ги подобри односите со Софија и само три дена откако по премиерата на филмот во Битола бугарските медиуми го намалија интензитетот на нападите против филмот.

Според Стано доколку двете страни не успеат да најдат решение, а евентуална правна експертиза покаже дека филмот е проблематичен, Бугарија може да преземе соодветни правни мерки и тогаш Европската Комисија би можела да се вмеша во спорот за филмот кој зборува за холокаустот на македонските Евреи.

Канал 5 денеска го контактираше бугарското министерство за надворешни работи, но од таму засега нема одговор дали официјална Софија ќе започне правна процедура против Македонија поради филмот на режисерот Дарко Митревски. Доколку тоа се случи тоа ќе биде единствениот пример во Европската Унија една држава да се обиде да забрани уметничко дело.

Горан Момироски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954712 - 19.09.2012 21:24 [Re: Негатор]

Цитат:

......

Горан Момироски
Бе тва същество...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954733 - 19.09.2012 21:52 [Re: kiBik]

Тия явно се обидиха за липсата на интерес у нас към най-крупното културно събитие на Балканите.
Въпрос към Югича имам: каква е оценката на филма "Мера според мера" в РМ и изобщо показван ли е там?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954742 - 19.09.2012 21:59 [Re: Тълмачъ]

"Мера според мера"? Тоа е ваша стара серија, не е позната кај нас. Јас ја знам само како заглавие, но уште не сум се кандисал да седнам да гледам нешто од неа и да знам што зборувате кога ја споменувате, се' не се наоѓа време.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954744 - 19.09.2012 21:59 [Re: Тълмачъ]

Ти питай го изобщо български филм показван ли е?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3972
От: Vienna
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954748 - 19.09.2012 22:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

"Мера според мера"? Тоа е ваша стара серија, не е позната кај нас. Јас ја знам само како заглавие, но уште не сум се кандисал да седнам да гледам нешто од неа и да знам што зборувате кога ја споменувате, се' не се наоѓа време.
Заслужава си

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954753 - 19.09.2012 22:04 [Re: Гай Баньо]

Јас имам гледано некои делови. Интересна серија. И во неа викаат „вели, ке, Бугари“ - за инает на Стинкерот.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954757 - 19.09.2012 22:06 [Re: Пaт]

Щото в тоа сериал са разправа за едни селяни!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954762 - 19.09.2012 22:09 [Re: татар]

Цитат:

Щото в тоа сериал са разправа за едни селяни!...по нация.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954763 - 19.09.2012 22:09 [Re: kiBik]

Е то е ясно-етнички селяни!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
3 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2909

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.