ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957596 - 25.09.2012 16:42 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Сакам го и бих гледал всичко, що е наистина добро, а не шменти-капели. Аз от по-новото бъргарско бих ви препоръчал "Кецове". А може да се открие и нова тема, да - културен обмен, чудесно
Па отвори таква тема, фиромоугодник такъв.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Четвърто полувреме
    #2959179 - 27.09.2012 17:02 [Re: Пaт]

В РМ вече се появяват по-задълбочени рецензии за нашумелия филм:

Цитат:

След като започва филма с лика на Александър Македонски, режисьорът отново решава да се върне в настоящето, когато вече възрастната Ребека се връща в родния град, намира свидетелството на баща си, в Музея на Холокоста в Скопие, който е един от обектите от „Скопие 2014”, и с това символично иска прошка от него и му показва своята победа – нейните деца, продължаването на техния род.
В това измерение филмът вече има съвсем различен контекст и прилича на пропаганден проект на правителството на Република Македония, за което вече и чуждестранните фактори, които го харесват, писаха че води неразумна външна политика, издига паметници на спорни личности от историята на Македония и България, и изтъква национализма в историята. Това значително намалява стойността на филма и лично аз не знам защо е необходим този компромис, този пакт с дявола”, пише Героска.http://www.focus-news.net/?id=n1700353

Адмирале, де отвори някоя от по-интересните теми, де

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3972
От: Vienna
Re: Четвърто полувреме
    #2959212 - 27.09.2012 19:08 [Re: Тълмачъ]

Четвртото полувреме

"Статията" е поредната ФИРОМ-ска помия - знаят, че са се осрали и се опитват малко да заметат следите. Заглавието заблуждава,като се прочете лъсва фалшът, накрая е направена съпоставка с „Подгревање на вчерашниот ручек“ който естествено е:"филмот не е ни најмалку објективен и невин", докато шедьовърът "Трето полувреме" e...."Комбинација несомнено вредна за Оскар."

Има няколко критични пасажа и риторични въпроси, другото си е обичайното фиромско ниво

Няколко избрани цитата:
Искрено се израдував (подоцна сфатив, многу наивно), кога уште на самиот почеток на филмот, во првите неколку минути, во првите визуелни симболи што тој ги испраќа до жедните гледачи, го препознав современиот лик на мојот град Скопје, прикажан не со нешто друго, туку токму со ликот на Воинот на коњ. Старата рана никако да зарасне, но откако веќе е реалност, мислам дека токму сега е моментот да се снима и да се создава во Скопје, бидејќи колку и агресивна и брутална да е промената, таа несомнено е плодна почва за уметноста, особено за онаа ангажираната.

Но, само неколку минути подоцна, откако ги чув првите неколку реплики во филмот, овојпат првите вербални пораки од типот „Македонија! Па, тоа е свето име!“, разбрав дека навистина сум нашла истомисленик, кој дефинитивно го препознал потенцијалот на нашиот град и на актуелната ситуација на Македонија, но - со едни многу поразлични цели.

....


Филмот „Трето полувреме“ во себе ги обединува љубовната приказна за врската помеѓу богатата Еврејка Ребека (Катерина Ивановска) и бедниот фудбалер, Македонецот христијанин Коста (Сашко Коцев), приказната за Холокаустот во Македонија за време на Втората светска војна и трагичната судбина на македонските Евреи за време на бугарската фашистичка окупација, како и битката на македонскиот фудбалски клуб „Македонија“ и неговата победа како национален шампион. Ем љубовна приказна, за победата на љубовта над разликите во општествената позиција и во религијата, ем фудбалска сторија за многуте фудбалски фанови, ем историска приказна за сите историски фанатици, ем приказна за Холокаустот, веќе испробана и дефинитивно успешна кино-тематика. Комбинација несомнено вредна за Оскар. Никој режисер, најмалку веќе искусниот Дарко Митревски, нема да пропушти да филмува една ваква вистинска животна приказна.

...

Секој уметник има право да застапува едно или друго мислење и да користи едно или друго средство за освојување нови територии, но само ако достојно може да го издржи товарот на од него избраното оружје. Бидејќи само така ќе биде искрен, чесен и фер играч, каков што ни покажа филмот „Трето полувреме“, вистинскиот фудбалер е. А Митревски? Ќе видиме.

Откако самоуверено ни покажа еден куп документи со кои ја докажува веродостојноста на приказната во филмот (документи, меѓу кои и „Закон за заштита на нацијата“, препишан закон од Хитлеровиот Трет рајх, кој важел како во Германија, така и во Софија, Пловдив, Скопје и во Битола, „Закон за еднократен данок“ со кој им се одзема имотот на Евреите, „Договор за депортирање на 20.000 Евреи од Македониja, Бугарија и Тракија“, со што се покажува дека Бугарите ги спасиле своите Евреи не поради царот, туку поради личните протекции на протераните, Декларација дека македонските Евреи биле декларирани како бугарски поданици и наспроти тоа биле депортирани, документи од Музејот на Холокаустот во Вашингтон, каде пишува дека Македонија била окупирана од Бугарија, фотографии на кои се гледаат знамињата на кралска Бугарија и на Третиот рајх едни до други, нешто за кое се обвинувани сценографот и самиот Дарко дека било невистинито, документи од кои се гледа убиството на малолетни деца од бугарските фашисти, онака како што многу прецизно е опишано и во самиот филм), Митревски изјави: „Овие документи можете да ги разгледате тука. За мене таа приказна е завршена!”

Склона сум да верувам во верзијата на историските настани што ни ја прикажува Митревски. - Това е най-точното определение на позицията на авторката

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Четвърто полувреме
    #2959222 - 27.09.2012 19:21 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Е, аз просто цитирах "Фокус". С повече не ми се занимаваше, а и си четях днес на плажа сръбски монографии за Самуил

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 37 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2812

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.