ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955204 - 20.09.2012 22:28 [Re: Негатор]

Хм...За Дарко Митревски не знам, ама за Милчо Манчевски и за Трпчевски можеби е нешто како (партиска) завист. Бидејќи искрено кажано, нема филм на Манчевски за кој би можел да кажам дека е лош. А тој има и доста суптилно осило, ама тоа кој разбира...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955245 - 20.09.2012 22:57 [Re: Негатор]

Цитат:

Луѓе за сите времиња
http://plusinfo.mk/mislenje/599/Lugje-za-site-vreminja

Или актуелниов „прв партизан“ Дарко Митревски. Исцица се што можеше од Црвенковски и СДСМ, им изигруваше некаква уметничка авангарда (а човекот бил само шнајдер, но за тоа подоцна!), па сега им се наврте на новиве. Му дадоа пари за еден филм и, виѓи врага (што би рекле црногорци), човеков стана поголем папа од папата. Порано се нечинело, сега се е одлично!?
Немој да говорите лоши нешта против идниот академик на МАНУ!

Дарко Митревски ги има веќе сите атрибути за да стане академик на МАНУ
1. Титово пионерче
2. Србоманче до коска
3. Придонес кон антибугарската пропаганда

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955314 - 21.09.2012 01:51 [Re: Македонец]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6FFA86CC5A11ED49884B1EF6F8AFBD7B

Цитат:

Рудолф Шпиц е Евреин, кој ќе ја предводи македонската репрезентација во бугарската фашистичка лига, но иако нема да им биде дозволено да победат, мислам дека овој филм, пред се', го слави животот.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955316 - 21.09.2012 02:36 [Re: Негатор]

Снимателот ја утнал работата на премиерата во Битола
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DE99EEC2D8C04B4081F024EFA763880F
Абе тоя защо ли се е изпъчил така?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957254 - 24.09.2012 21:13 [Re: Негатор]

„Кино око“ организира проекции на „Трето полувреме“ и во местата што немаат киносали

http://www.mkd.mk/61559/kultura/proekcii-na-treto-poluvreme-niz-cela-makedonija/Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957300 - 24.09.2012 21:53 [Re: Негатор]

Тийзъра кърти. А дано го пуснат у Мола на 3D

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957323 - 24.09.2012 22:17 [Re: Тълмачъ]

Бугарија е членка на ЕУ и на НАТО, но не може да ја негира историјата
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22687

Властите во Бугарија и по две години не одговараат на забелешките за Спогодбата за добрососедски односи. Софија инсистира добрососедските односи да се градат врз основа на фактот дека Бугарија е членка на Европската Унија и на НАТО, а Македонија е земја со стратегиска цел за членство во овие организацииРепублика Бугарија нема намера да се откаже од борбата да докаже дека за време на Втората светска војна не била окупатор и дека уште помалку извршила прогон на македонските Евреи, особено не по долгоочекуваната премиера на играниот филм на Дарко Митревски „Трето полувреме“, во кој, меѓу другото, е прикажан и прогонот на македонските Евреи од страна на бугарската војска во тоа време.

За таа цел во почетокот на октомври во Софија ќе се одржи научна конференција на која ќе учествуваат видни македонски и бугарски историчари и ќе расправаат на тема „Евреите од Македонија и холокаустот“.

Ако не беше филмот на Митревски, можеби Бугарија немаше да го зголеми притисокот и жестоко да реагира дека Македонија упорно шири говор на омраза и дека континуирано ги дискриминира Бугарите во Македонија (судскиот случај со Спаска Митрова и писмото на Бугарскиот културен центар до известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит) и дека всушност Македонците не сакаат да признаат оти имаат ист корен со Бугарите, кој, како што тврди Бугарија, насилно бил прекинат од „големата политика“, веднаш по завршувањето на Втората светска војна.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957326 - 24.09.2012 22:18 [Re: Негатор]

Цитат:

... во нашиот јазик го нема и полугласот што е карактеристичен за бугарскиот јазик - вели Ќупева.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957328 - 24.09.2012 22:21 [Re: Негатор]

Нема буква ъ, нема глас ъ. Многу едноставно

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957331 - 24.09.2012 22:26 [Re: Пaт]

Цитат:

Нема буква ъ, нема глас ъ. Многу едноставно
Прочитай и за падежите - хе хе хе!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 24 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2740

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.