ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957557 - 25.09.2012 15:23 [Re: Пaт]

Цитат:

Според мене, многу помудро и позрело ќе беше да се организираа јавни дебати за собитијата и да се направи дури и некој документарен филм во стилот „право куме в очи“ и за своите и за другите, што делумно беше направено, само што на Балканот ништо не може да мине без манипулации или обиди за истите. Епа во тоа се разликуваме од нормалниот свет, тоа е работата.


За балканщината съм съгласен. За удебеленото от мен - те ти 16 мин. за размисъл. Стигат ли на първо (полу)време, или трябва да трошим 3 000 000 евро в отговор на пошъл филмов агитпроп в стил от 50-те години?
http://vbox7.com/play:d6cea2d516

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957559 - 25.09.2012 15:26 [Re: Тълмачъ]

Многу е лошо кога не си в час. Веќе е коментирано тоа и поради моите коментари сум државен непријател бр. 1 на Бугарија, или барем на бтв

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957561 - 25.09.2012 15:29 [Re: Тълмачъ]

Път, имам и един въпрос към тебе: вашата кинометагорафия освен да се занимава с бугарите, колко са тъпи или колко са нацистичко-фашистички, други теми за художествена интерпретация няма ли? И още нещо. Колко български филма са били прожектирани или поне отразени в медиите ви в последните 22 г.?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957564 - 25.09.2012 15:31 [Re: Пaт]

Цитат:

Многу е лошо кога не си в час. Веќе е коментирано тоа и поради моите коментари сум државен непријател бр. 1 на Бугарија, или барем на бтв


Е, поздравувам те за медийната ти популярност в таков случай ^^ Кажи за по-долното.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957565 - 25.09.2012 15:35 [Re: Тълмачъ]

Ме фати на излегување со прашањево. На кратко, има некои, според мене (сепак е тоа субјективна работа) доста добри македонски филмови. Мој режисер фаворит е Милчо Манчевски - повеќеслојни филмови со доста длабоки и понекогаш скриени пораки, и доста добро визуелно направени, со препознатлив стил.

Бугарски филмови, освен еден потпросечен на МТВ пред, па можеби повеќе од пет години, не сум гледал. А знам дека имате добра продукција, еднаш почнав да гледам еден добар филм на интернет, ама се прекина врската, или падна сајтот кајшто беа качени бугарските филмови, не знам...

Интересна тема е тоа, во секој случај.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957566 - 25.09.2012 15:37 [Re: Пaт]

Го сакаш "Тетовирање"? Мене ми е ненормално добар, еден од малкуте македонски филмови што ми се допаѓаат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957570 - 25.09.2012 15:43 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Го сакаш "Тетовирање"? Мене ми е ненормално добар, еден од малкуте македонски филмови што ми се допаѓаат.


Сакам го и бих гледал всичко, що е наистина добро, а не шменти-капели. Аз от по-новото бъргарско бих ви препоръчал "Кецове". А може да се открие и нова тема, да - културен обмен, чудесно

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957588 - 25.09.2012 16:17 [Re: Пaт]

Ваш Грую , се е наакал от страх ,че македонския народ започна да се пробужда.
Спря преброяването на населението и започна да прави паметници и любовни филми от национално значение.

Голема любов , големо чудо чучуято.

А Дарко е придворния шут , който за една кесия ще продаде и майка си , камо ли някъква историческа истина да го вълнува.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957593 - 25.09.2012 16:39 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Е, поздравувам те за медийната ти популярност в таков случай ^^ Кажи за по-долното.
Па, мислам дека сум далеку од тоа, сепак. Се работи за тоа дека токму во првиот дел од репортажата на БТВ видов дека манипулираат со една изјава на Митревски при која тој во оригиналот вели „во Бугарија се уште има кругови кои го слават своето фашистичко минато“ а во репортажата тоа беше дотерано да биде „во Бугарија се уште го слават своето фашистичко минато.“

Во целост репортажата и не е лоша, бидејќи беа прикажани доста разновидни мненија, но зошто нешто да биде совршено?


А всушност, таа тенденциозност си има и своја тенденција, нели...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957594 - 25.09.2012 16:40 [Re: Гай Баньо]

О да, „Тетовирање“ е одличен филм. На таа тема исто и „Среќна нова '49“ е добар од постарите филмови.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 14 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2740

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.