ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954698 - 19.09.2012 20:57

Европската комисија ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=96611

Европската комисија најави неутралност во спорот меѓу Бугарија и Македонија за културно-историското наследство, но во исто време сугерира како да се надминат тензиите по филмот Трето полувреме.

Во интервјуто за бугарското национално радио, Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле индиректно ја повика Софија да покрене правна процедура за решавање на спорот.

Пораката на Стано доаѓа само два дена откако неговиот шеф Фуле од Македонија побара да најде начин да ги подобри односите со Софија и само три дена откако по премиерата на филмот во Битола бугарските медиуми го намалија интензитетот на нападите против филмот.

Според Стано доколку двете страни не успеат да најдат решение, а евентуална правна експертиза покаже дека филмот е проблематичен, Бугарија може да преземе соодветни правни мерки и тогаш Европската Комисија би можела да се вмеша во спорот за филмот кој зборува за холокаустот на македонските Евреи.

Канал 5 денеска го контактираше бугарското министерство за надворешни работи, но од таму засега нема одговор дали официјална Софија ќе започне правна процедура против Македонија поради филмот на режисерот Дарко Митревски. Доколку тоа се случи тоа ќе биде единствениот пример во Европската Унија една држава да се обиде да забрани уметничко дело.

Горан Момироски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954712 - 19.09.2012 21:24 [Re: Негатор]

Цитат:

......

Горан Момироски
Бе тва същество...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954733 - 19.09.2012 21:52 [Re: kiBik]

Тия явно се обидиха за липсата на интерес у нас към най-крупното културно събитие на Балканите.
Въпрос към Югича имам: каква е оценката на филма "Мера според мера" в РМ и изобщо показван ли е там?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954742 - 19.09.2012 21:59 [Re: Тълмачъ]

"Мера според мера"? Тоа е ваша стара серија, не е позната кај нас. Јас ја знам само како заглавие, но уште не сум се кандисал да седнам да гледам нешто од неа и да знам што зборувате кога ја споменувате, се' не се наоѓа време.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954744 - 19.09.2012 21:59 [Re: Тълмачъ]

Ти питай го изобщо български филм показван ли е?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954748 - 19.09.2012 22:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

"Мера според мера"? Тоа е ваша стара серија, не е позната кај нас. Јас ја знам само како заглавие, но уште не сум се кандисал да седнам да гледам нешто од неа и да знам што зборувате кога ја споменувате, се' не се наоѓа време.
Заслужава си

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954753 - 19.09.2012 22:04 [Re: Гай Баньо]

Јас имам гледано некои делови. Интересна серија. И во неа викаат „вели, ке, Бугари“ - за инает на Стинкерот.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954757 - 19.09.2012 22:06 [Re: Пaт]

Щото в тоа сериал са разправа за едни селяни!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954762 - 19.09.2012 22:09 [Re: татар]

Цитат:

Щото в тоа сериал са разправа за едни селяни!...по нация.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954763 - 19.09.2012 22:09 [Re: kiBik]

Е то е ясно-етнички селяни!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954764 - 19.09.2012 22:09 [Re: татар]

Ти го имаш ли гледано филмот „Седуммината величествени“? Знаеш ли кој најмногу ги ругаше селаните?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954766 - 19.09.2012 22:11 [Re: татар]

Цитат:

Е то е ясно-етнички селяни!И езикът им такъв - етничко-селски.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954768 - 19.09.2012 22:12 [Re: Пaт]

Цитат:

Ти го имаш ли гледано филмот „Седуммината величествени“? Знаеш ли кој најмногу ги ругаше селаните?


--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954769 - 19.09.2012 22:12 [Re: Пaт]

Цитат:

....„Седуммината величествени“? ....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954770 - 19.09.2012 22:12 [Re: Пaт]

Язе да съм ругал селяне?!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954772 - 19.09.2012 22:13 [Re: татар]

Цитат:

Язе да съм ругал селяне?!А селянки?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954773 - 19.09.2012 22:13 [Re: kiBik]

Е што е толку смешно?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954774 - 19.09.2012 22:13 [Re: kiBik]

Цитат:

Цитат:

....„Седуммината величествени“? ....


Не ми казвай,че това е "Великолепната седморка"!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954775 - 19.09.2012 22:13 [Re: татар]

Цитат:

"Великолепната седморка"!


--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954776 - 19.09.2012 22:14 [Re: Пaт]

Е што е толку смешно?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954779 - 19.09.2012 22:16 [Re: татар]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

....„Седуммината величествени“? ....


Не ми казвай,че това е "Великолепната седморка"!Само(е)баннатиот ти го каза.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954783 - 19.09.2012 22:18 [Re: Пaт]

Цитат:

Јас имам гледано некои делови. Интересна серија. И во неа викаат „вели, ке, Бугари“ - за инает на Стинкерот.Да, така кратки делови имам гледано и јас, беа од онаа епизодата кајшто вели дека името Македонија доаѓало од "мъка".


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954784 - 19.09.2012 22:20 [Re: Гай Баньо]

Епа то е самото начало бре!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954786 - 19.09.2012 22:22 [Re: Гай Баньо]

Да, а исто така имам и симнато еден поголем дел од торент. Интересен приод. Воопшто не е како нашите „Табакерата“ и „Република во пламен“. Во „Мера според мера“ можеш да слушнеш како зборувале комитите од Источна Македонија, но со некој чуден нагласок на моменти

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
игнят
старо куче
****

Регистриран: 25.07.2012
Мнения: 816
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954837 - 19.09.2012 23:45 [Re: Пaт]

Някъде бях чел , че за филма са използвани говорите от някакви бургаски села , населени с бежанци от егейска македония .

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954843 - 19.09.2012 23:55 [Re: игнят]

Цитат:

Някъде бях чел , че за филма са използвани говорите от някакви бургаски села , населени с бежанци от егейска македония .


Така е.
Свързан съм емоционално с този филм, защото голяма част от творческия му и актьорски екип идват от един (доста авангарден на времето) студентски театър, СУ-113.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954859 - 20.09.2012 01:51 [Re: Тълмачъ]

Когато гледах филма за първи път навремето, не разбрах веднага колко всъщност е добър! Като го гледам днес, вижда ми се все по-хубав ...

Но имам едно общо наблюдение - за разлика от повечето филми за национал-революционери, пълни с патетика, "Мерата" залита малко към натурализъм - на места хората са показани малко като "диваци и варвари" ... Трудно ми е да съдя дали този творчески подход прави филма по-автентичен или тъкмо напротив!Ако трябва да съм напълно откровен, "Записки по българските въстания" ми се вижда по-изпипан филм ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954883 - 20.09.2012 08:45 [Re: Негатор]

"Натурализмът" във филма, съчетан с поетично-легендарната нотка (около Дилбер Танас), беше търсен. При все, че филмът е на документална основа.
Както споменах, до известна степен беше повлиян от естетиката на една доста авангардна тогава, полу-ъндърграунд студентска театрална формация "СУ-113" - художникът на филма, както и много от актьорите на втори план, са от този театър, най-нашумялата постановка на който беше "Хоро" по А. Страшимиров. Влиянието е особено видно в тази сцена:
Редактирано от Тълмачъ (20.09.2012 08:50)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954887 - 20.09.2012 09:08 [Re: Тълмачъ]

Не съм чувал в Дръманци да играят така на зурни...
Дали наистина съществува дневникът на Дилбер Танас?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954889 - 20.09.2012 09:14 [Re: татар]

Цитат:

Не съм чувал в Дръманци да играят така на зурни...
Дали наистина съществува дневникът на Дилбер Танас?Да: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B...%80%D0%BE%D0%B2
Цитат:

...
При избухването на войната Дилберов влиза доброволец в Македоно-одринското опълчение. С четата си действа в тила на турската армия като разрушава мостове и затруднява придвижването на войските. В началото на 1913 година е в четата на Тодор Александров, която действа в помощ на българската армия и освобождава Кукуш. Награден е с орден „За храброст“.
Участва в Сборната партизанска рота в Междусъюзническата война в 1913 година.[2] Застава начело на чета от 115 души, която между селата Карабунар и Саръгьол 30 часа задържа настъплението на 7 гръцка дивизия и губи 25 души.
След намесата на България в Първата световна война в 1915 година Дилбер Илия се включва в партизанския отряд на 11 дивизия, начело с Никола Лефтеров. През 1916 - 1918 година действа в Призренско.
В 1919 година се заселва в Горна Джумая, където умира в 1962 година. Оставя спомени за революционната дейност в Кукушко.[3]
Дилбер Илия е прототип на Дилбер Танас - героят на Свобода Бъчварова от „Литургия за Илинден“ и от направения по него български филм „Мера според мера“.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954949 - 20.09.2012 11:02 [Re: Негатор]

Простата истина за всички мЪкедонясали да я знаят--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954963 - 20.09.2012 11:45 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

"Натурализмът" във филма, съчетан с поетично-легендарната нотка (около Дилбер Танас), беше търсен.Опасявам се, че натурализмът и поетично-легендарната нотка са две противоположни тенденции, на които им трябва някакъв баланс!
Никога не съм гледал друг филм, където българите и техните комити са показани толкова "диви" - каквото и да се разбира под тази дума ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954966 - 20.09.2012 12:12 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

"Натурализмът" във филма, съчетан с поетично-легендарната нотка (около Дилбер Танас), беше търсен.Опасявам се, че натурализмът и поетично-легендарната нотка са две противоположни тенденции, на които им трябва някакъв баланс!
Никога не съм гледал друг филм, където българите и техните комити са показани толкова "диви" - каквото и да се разбира под тази дума ...


Е, тук вече опираме до индивидуални естетически възприятия.
Аз лично го възприемам филма не като суха и буквална екранизация на исторически факти, а по-скоро като поетична романтика. По-скоро като художествено отражение на днешната ни, приказно позамъглена представа за онези времена, отколкото като опит за плакатно-попаганден "документализъм", за каквото претендира "Трето полувреме", примерно.
"Дивостта" не ме притеснява точно по тази причина. На теб не ти иде - нищо. Вярно, серията по "Записките" изглеждаше по-документално, но "Мера според мера" ми е по-въздействащ експресивно. Просто този филм е... как да кажа, повече "арт" за мен. Но - всеки както възприема. Нужно ли е да спорим?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954970 - 20.09.2012 12:34 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

"Дивостта" не ме притеснява точно по тази причина. На теб не ти иде - нищо. Вярно, серията по "Записките" изглеждаше по-документално, но "Мера според мера" ми е по-въздействащ експресивно. Просто този филм е... как да кажа, повече "арт" за мен. Но - всеки както възприема. Нужно ли е да спорим?
Не гледам някой да спори - само си говорим!
Какво по-експресивно и по-арт намираш когато БГ население и комити са представени бетер индианци на места - брадати, косати, въшливи, диви и т.н.? Не че го е нямало и това, но ...

Прекаленият натурализъм води също до т.нар. дегероизация - хора от портретите са показани съвсем не като икони, в което също няма нищо лошо, но ...

Навремето имаше един БГ уестърн за Левски - "Демонът на империята" - като цяло критиката го възприе зле, защото не можело да се прави приключенски уестърн от делото на Апостола ... Там дегероизацията беше по друга причина ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954971 - 20.09.2012 12:39 [Re: Негатор]

Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D6DCF509B8447B4BA5A76AB5C45AD3E4


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954976 - 20.09.2012 13:00 [Re: Негатор]

безДарко Митревич се оправдава за плагиатството си!

Митревски: Приказната не е иста, а насловот е сосема случаjно идентичен
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22684

Цитат:

Не треба да си многу паметен за да крстиш филм за фудбал „Трето полувреме“, вели режисерот Дарко Митревски за оваа, како што вели, коинциденција во насловот со рускиот „Трето полувреме“ од 1962 година, во кој се работи за фудбалски натпревар помеѓу руски заробеници и германска војска
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954983 - 20.09.2012 13:28 [Re: Негатор]

Anty wrote:
Цитат:

Когато гледах филма за първи път навремето, не разбрах веднага колко всъщност е добър! Като го гледам днес, вижда ми се все по-хубав ...The rest is silence.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954984 - 20.09.2012 13:31 [Re: Негатор]

Не разбирам за чий ни е ЕК в решаването на спора за културно - историческото наследство. Турят нашите политици вето на ония от Вардарско и шапка на тояга. Това е толкоз просто и логично.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954987 - 20.09.2012 13:40 [Re: DIVА]

Цитат:

Не разбирам за чий ни е ЕК в решаването на спора за културно - историческото наследство. Турят нашите политици вето на ония от Вардарско и шапка на тояга. Това е толкоз просто и логично.+ 1
"Разстрел, и след разстрела - червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!"

На кой ли поет бяха тези стихове и от коя ли националност?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954990 - 20.09.2012 13:51 [Re: Тълмачъ]

Тълмач, ако питаш мен, мисля че се сещаш за отговора ми по отношение на стиховете, поета, неговата националност и величие. Имам чувството, че си добре запознат с изписаното тук по отношение националността на Вапцаров. Бъркам ли?

Ако съм се объркала, моля за извинение! Някои тук спекулират с националността на Вапцаров, хванали се като удавник за сламка за неговия недовършен доклад, който е изнесъл пред Македонския кръжок. Виждал ли си някъде написано бяло на черно от ръката на Вапцаров, че той определя националността си като македонец? Защото това, което казва баба Елена не било доказателство за неговата национална принадлежност.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954991 - 20.09.2012 14:00 [Re: DIVА]

Дива, не питах тебе, а и въпросите ти към мен бяха излишни
Не съм ви ровил из всички теми, но когато за първи път видях в Скопие, че Националната им библиотека или к`вото беше там, се гиздеше с името Н. Вапцаров, наистина преживях "културен шок"
А пък когато и авторът на "Строителите на съвременна България" цвъкна на покрива на МНВр у Скопие - да не говорим. Но само това да беше - с мед да ги мажеш...

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954995 - 20.09.2012 14:12 [Re: Тълмачъ]

Тълмач, извинявай, но се беше закачил за моя коментар и си помислих, че мен ме питаш!
Въпросите ми към теб не са провокативни. Съжалявам ако така ги разбираш. Наистина ми е интересно има ли някъде написано бяло на черно от ръката на Вапцаров, че той определя себе си като македонец. Спекулациите около неговата народност се вихрят и тук. Това, което се върши по Вардарско го оставям без коментар. Всеки има право на свое виждане. Аз предпочитам да си трая по тези въпроси, защото в ума ми идват неприлични думи.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954996 - 20.09.2012 14:13 [Re: DIVА]

Абе ти мислиш ли като говориш? Нали АКО ЕУ иска да се разрасне на Запад, нещо което не иска, но ако иска, знаеш кога България ще я спре? Ти знаеш ли колко усилия, пари, лобиране и компромиси с други решения направи Гърция, за да сложи това вето. Знаеш колко пари се изляха в Македония, за да има и икономическа зависимост, колко македонски политици се платиха да се говорят глупости и да се изострят отношенията.
Шапка на тояга е най-малкото, сложиш ли вето си рискуваш международния авторитет, нещата изобщо не са толкова прости и властта на България съвсем не е неограничена ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2954998 - 20.09.2012 14:22 [Re: Пиринец]

Цитат:

Шапка на тояга е най-малкото, сложиш ли вето си рискуваш международния авторитет, нещата изобщо не са толкова прости и властта на България съвсем не е неограничена ...
Ти па като чуеш за ВЕТО и получаваш уртикария, като че ли БЮРМ ти е матичната държава?!
Тия изявления за ограничените права на БГ от името на Конфедерация Хелветика ли ги правиш, що ли?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955001 - 20.09.2012 14:29 [Re: Негатор]

Не, просто като видя глупост и нещо в мен се активира. Вето и шапка на тояга е възможно точно толкова, колкото световната историческа общност да каже в един глас, че има непрекъсната връзка между Ацинка и славяноговорящите Македонци днес.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955006 - 20.09.2012 14:48 [Re: Пиринец]

Пирински, не говоря, а пиша. Мисля че има разлика между двете.
И стига се потриса от това вето! Кой каквото си търси, ще си го получи.

На теб Гърция да не би да ти е дала отчет колко и` е струвало ветото на БЮРМ!?!?

И с какво ще падне международния авторитет на България, ако сложи вето на ФИРОМ? ББ го оплюха, че не сложил такова на Сърбия за Западните покрайнини. Сега има възможност да се компенсира. Или ветото на Сърбия нямаше да подрони нашия международен авторитет, а това ще го подрони!?!? Не ми звучиш убедително. Пробвай отново!

ПП: Като не ти се четат глупости-цвък игнор и шапка на тояга!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
iieee
ветеран
****

Регистриран: 13.09.2012
Мнения: 1247
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955007 - 20.09.2012 14:56 [Re: Пиринец]

Според мене в Европа искат хем вълкът сит, хем агнето цяло - "България не може да слага вето, а Македония не може да продължава с антибългаризма си". Въпросът не е какви са проблемите, а как да се решат. Нашите предлагат диалог, а засега техните се дърпат. От лошите отношения ние губим, но те още повече. Това е положението, а как ще се развие ще видим.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955017 - 20.09.2012 15:41 [Re: iieee]

А пък спорд мен на Европа й е през брюкселското зеле какви са отношенията между България и Македония...Щом Турция я отрязаха от ЕС какво остава за страни като Албания,Босна и...Македония (след евентуално преброяване).Европа вече си има предостатъчно мюсюлмани,за да си "вкарва" още!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955181 - 20.09.2012 21:56 [Re: iieee]

Луѓе за сите времиња
http://plusinfo.mk/mislenje/599/Lugje-za-site-vreminja

Или актуелниов „прв партизан“ Дарко Митревски. Исцица се што можеше од Црвенковски и СДСМ, им изигруваше некаква уметничка авангарда (а човекот бил само шнајдер, но за тоа подоцна!), па сега им се наврте на новиве. Му дадоа пари за еден филм и, виѓи врага (што би рекле црногорци), човеков стана поголем папа од папата. Порано се нечинело, сега се е одлично!?

„Авангардистов“ на времето викаше „уа шнајдери“, а сега во новиот му филм земал такви шнајдерски ножици – од овде до Белград и право до „Монтевидео, Бог те видео“. И сечел ли сечел, кроел ли кроел, безмалу пола филм! Па добро бре човече, што не најде нешто постаро („Монтевидео“ го гледавме лани), или подалеку, нешто што потешко се препознава!?


Авторът е бивш зам. министър на културата на РМ:
http://www.aica-macedonia.org.mk/index.php?cat=14&subcat=7&clen=110


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955197 - 20.09.2012 22:23 [Re: Негатор]--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955204 - 20.09.2012 22:28 [Re: Негатор]

Хм...За Дарко Митревски не знам, ама за Милчо Манчевски и за Трпчевски можеби е нешто како (партиска) завист. Бидејќи искрено кажано, нема филм на Манчевски за кој би можел да кажам дека е лош. А тој има и доста суптилно осило, ама тоа кој разбира...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955245 - 20.09.2012 22:57 [Re: Негатор]

Цитат:

Луѓе за сите времиња
http://plusinfo.mk/mislenje/599/Lugje-za-site-vreminja

Или актуелниов „прв партизан“ Дарко Митревски. Исцица се што можеше од Црвенковски и СДСМ, им изигруваше некаква уметничка авангарда (а човекот бил само шнајдер, но за тоа подоцна!), па сега им се наврте на новиве. Му дадоа пари за еден филм и, виѓи врага (што би рекле црногорци), човеков стана поголем папа од папата. Порано се нечинело, сега се е одлично!?
Немој да говорите лоши нешта против идниот академик на МАНУ!

Дарко Митревски ги има веќе сите атрибути за да стане академик на МАНУ
1. Титово пионерче
2. Србоманче до коска
3. Придонес кон антибугарската пропаганда

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955314 - 21.09.2012 01:51 [Re: Македонец]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6FFA86CC5A11ED49884B1EF6F8AFBD7B

Цитат:

Рудолф Шпиц е Евреин, кој ќе ја предводи македонската репрезентација во бугарската фашистичка лига, но иако нема да им биде дозволено да победат, мислам дека овој филм, пред се', го слави животот.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2955316 - 21.09.2012 02:36 [Re: Негатор]

Снимателот ја утнал работата на премиерата во Битола
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DE99EEC2D8C04B4081F024EFA763880F
Абе тоя защо ли се е изпъчил така?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957254 - 24.09.2012 21:13 [Re: Негатор]

„Кино око“ организира проекции на „Трето полувреме“ и во местата што немаат киносали

http://www.mkd.mk/61559/kultura/proekcii-na-treto-poluvreme-niz-cela-makedonija/Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957300 - 24.09.2012 21:53 [Re: Негатор]

Тийзъра кърти. А дано го пуснат у Мола на 3D

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957323 - 24.09.2012 22:17 [Re: Тълмачъ]

Бугарија е членка на ЕУ и на НАТО, но не може да ја негира историјата
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22687

Властите во Бугарија и по две години не одговараат на забелешките за Спогодбата за добрососедски односи. Софија инсистира добрососедските односи да се градат врз основа на фактот дека Бугарија е членка на Европската Унија и на НАТО, а Македонија е земја со стратегиска цел за членство во овие организацииРепублика Бугарија нема намера да се откаже од борбата да докаже дека за време на Втората светска војна не била окупатор и дека уште помалку извршила прогон на македонските Евреи, особено не по долгоочекуваната премиера на играниот филм на Дарко Митревски „Трето полувреме“, во кој, меѓу другото, е прикажан и прогонот на македонските Евреи од страна на бугарската војска во тоа време.

За таа цел во почетокот на октомври во Софија ќе се одржи научна конференција на која ќе учествуваат видни македонски и бугарски историчари и ќе расправаат на тема „Евреите од Македонија и холокаустот“.

Ако не беше филмот на Митревски, можеби Бугарија немаше да го зголеми притисокот и жестоко да реагира дека Македонија упорно шири говор на омраза и дека континуирано ги дискриминира Бугарите во Македонија (судскиот случај со Спаска Митрова и писмото на Бугарскиот културен центар до известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит) и дека всушност Македонците не сакаат да признаат оти имаат ист корен со Бугарите, кој, како што тврди Бугарија, насилно бил прекинат од „големата политика“, веднаш по завршувањето на Втората светска војна.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957326 - 24.09.2012 22:18 [Re: Негатор]

Цитат:

... во нашиот јазик го нема и полугласот што е карактеристичен за бугарскиот јазик - вели Ќупева.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957328 - 24.09.2012 22:21 [Re: Негатор]

Нема буква ъ, нема глас ъ. Многу едноставно

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957331 - 24.09.2012 22:26 [Re: Пaт]

Цитат:

Нема буква ъ, нема глас ъ. Многу едноставно
Прочитай и за падежите - хе хе хе!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957336 - 24.09.2012 22:32 [Re: Негатор]

Абе добро, тоа е општо познато. Ова е поинтересно

Цитат:

Сличностите на источномакедонскиот дијалект со бугарскиот јазик, објаснува Ќупева, се само поради географската близина и мешањето на двата народи на тој простор. Според неа, ако беа исти, тогаш и другите дијалекти на македонскиот јазик ќе беа слични со бугарскиот јазик.
Чудно, ама Блаже Конески во својата Историја на македонскиот јазик воопшто не се согласува со неа.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957498 - 25.09.2012 12:49 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Со една разлика - тој не се јавува во ролја на журналист, туку им напоменува на журналистите за нивната професионална должност. Тој се изјаснува јасно дека не харесва тоа што го видел и прочитал во промотивниот материјал и медиумите, а не дека не харесва филм којшто не го гледал. Има разлика.Какво значи "професионален журналист"? Който има диплома за такъв или който пише и говори по медиите?Професионален журналист по принцип е този с дипломата, но там, където си ме цитирал говоря за професионалните задължения на всеки работещ (пишещ/говорещ в някоя медия) като журналист, независимо дали притежава диплома или други квалификации за тази професия.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957502 - 25.09.2012 13:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Професионален журналист по принцип е този с дипломата, но там, където си ме цитирал говоря за професионалните задължения на всеки работещ като журналист, независимо дали притежава диплома или други квалификации за тази професия.
Само в бившия източен блок има специалност "журналистика" и се издават дипломи за журналисти! В останалия свят - няма!

Да не искаш да закараш всички БГ журналисти под строй да гледат "Трето полувреме" и след това да им наредиш какво да пишат?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957503 - 25.09.2012 13:03 [Re: Гай Баньо]

Не бе, само тия които членуват в съюза на българските журналисти са "професионални".

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957507 - 25.09.2012 13:11 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Со една разлика - тој не се јавува во ролја на журналист, туку им напоменува на журналистите за нивната професионална должност. Тој се изјаснува јасно дека не харесва тоа што го видел и прочитал во промотивниот материјал и медиумите, а не дека не харесва филм којшто не го гледал. Има разлика.


Що? Та Иво Инджов, експерт по масови комуникации, виден публицист и преподавател по журналистика, сътрудник на ИК "Изток-Запад", субсидирана от Фондация "Отворено Общество" на Дж. Сорос, толкова ли не намери пари да прескочи до Битоля и да поправи грешката на цялата ни журналистическа гилдия? Да зададе съответните въпроси или просто да види сам филма и да пусне рецензия в качеството си на експерт? Хайде де.
А ако просто е бил възпрепятстван - не е късно да го направи на официалната премиера в Скопие. На мен ще ми е интересно да прочета неговата рецензия.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957508 - 25.09.2012 13:21 [Re: Негатор]

Цитат:

Да не искаш да закараш всички БГ журналисти под строй да гледат "Трето полувреме" и след това да им наредиш какво да пишат?
Твойта неспособност да четеш с разбиране е наистина много сериозна.

Става дума за следното: професионално отношение към работата означава: когато се пише материал върху някаква тема, пишещият, най-малкото, се запознава с темата, а не разчита на чуто оттук и оттам и на ръсене на клишета и лозунги.

Щото, до момента, най-смисленото, което съм прочела по темата из медиите, е на председателя на Шалом. Но човекът не е журналист.

И за друго става въпрос, което спомена и Софмак. +1 към казаното от него.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Редактирано от Esther (25.09.2012 13:24)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957510 - 25.09.2012 13:24 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Що? Та Иво Инджов, експерт по масови комуникации, виден публицист и преподавател по журналистика, сътрудник на ИК "Изток-Запад", субсидирана от Фондация "Отворено Общество" на Дж. Сорос, толкова ли не намери пари да прескочи до Битоля и да поправи грешката на цялата ни журналистическа гилдия? Да зададе съответните въпроси или просто да види сам филма и да пусне рецензия в качеството си на експерт? Хайде де.И ти си прав.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957513 - 25.09.2012 13:28 [Re: Esther]

Цитат:

Става дума за следното: професионално отношение към работата означава: когато се пише материал върху някаква тема, пишещият, най-малкото, се запознава с темата, а не разчита на чуто оттук и оттам и на ръсене на клишета и лозунги.Сега остава да ни открехнеш кои са тия лошите журналисти дето пишат така незапознато?!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957517 - 25.09.2012 13:36 [Re: Негатор]

Ами факт: писания за филма из медиите има колкото щеш, а журналисти на премиерата, да го видят въпросния филм - тцъ.

Ето: прочети за какво иде реч (ако успееш да вдянеш, де).

http://world.actualno.com/Makedonija-Nikakvi-bylgari-v-Bitolja-na-Treto-poluvreme-news_400427.html

Ето затова говори и Иво Инджев. За професионална адекватност в реакцията от страна на медиите в България.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Редактирано от Esther (25.09.2012 13:41)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23932
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957519 - 25.09.2012 13:41 [Re: Esther]

Да не си кандидат да им платиш командировките?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957520 - 25.09.2012 13:42 [Re: Негатор]

Цитат:

Да не си кандидат да им платиш командировките?
Ти вярно, толко си можеш.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957521 - 25.09.2012 13:43 [Re: Esther]

Цитат:

Ами факт: писания за филма из медиите има колкото щеш, а журналисти на премиерата, да го видят въпросния филм - тцъ.

Ето: прочети за какво иде реч (ако успееш да вдянеш, де).

http://world.actualno.com/Makedonija-Nikakvi-bylgari-v-Bitolja-na-Treto-poluvreme-news_400427.html


Естир. Къде в цитирания от теб материал видя позиция на български журналист? Редакторката на материала (Редактор: Ая Косарова) единствено цитира мнение на скопската журналистика. Беше помолена да приведеш мнение на български журналист. Имаме ли достатъчно професионални, авторитетни и независими български журналисти, бих те попитал аз? И ако да, защо според теб не взимат лично отношение? И защо не присъстваха на фамозното културно събитие? Аз имам своя отговор, а ти?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957522 - 25.09.2012 13:46 [Re: Тълмачъ]

В цитирания текст няма позиции на български журналисти, а коментар, че и след толкова коментари в българските медии преди да излезне филмът, нито една от тях не е пратила свои журналисти да гледат филма и да докладват за видяното.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957523 - 25.09.2012 13:49 [Re: Тълмачъ]

Редактирах постинга си, докато си писал, с кратък коментар (който сметнах, че се подразбира и е излишен, ама явно не е).

Дай ми направо твоя отговор.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957536 - 25.09.2012 14:15 [Re: Esther]

Цитат:

Редактирах постинга си, докато си писал, с кратък коментар (който сметнах, че се подразбира и е излишен, ама явно не е).

Дай ми направо твоя отговор.


Моя ли? Имаме достатъчно силни като личности и независими журналисти (Елена Йончева да речем е добър пример за това). Имаме националистично настроени медии. Те също нито лично посетиха събитието, нито акредитираха.
Защо ли? Какво правиш с форумен събеседник примерно, с когото си убедена, че е безсмислено да се занимаваш, че ти е досаден или че ти джафка като уплашен пинчер? Ignore.
De mortuis aut bene, aut nihil.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957540 - 25.09.2012 14:27 [Re: Тълмачъ]

А-ха. Разбирам. Аристократично неснизхождане на духовния аристократизъм до неподобаващо му ниво. Само дето, медиите ни изобилстват от писания, анализиращи филма. Нещо тук не се връзва.

И друго: работата на един журналист, не е да е аристократ. А да информира (бидейки сам информиран) и анализира информацията.

И точно на това акцентира Инджев (btw, на мен също би ми била интересна негова рецензия).

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Редактирано от Esther (25.09.2012 14:48)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957544 - 25.09.2012 14:47 [Re: Esther]

Ако се апстрахирам од целава работа и замислам дека сум Јапонец кој си тера сеир над балканските глупости, би ви кажал дека бугарските медиуми избрзаа со пумпањето на целата работа, а згора на тоа од сето ова направија и политички скандал. Според мене, многу помудро и позрело ќе беше да се организираа јавни дебати за собитијата и да се направи дури и некој документарен филм во стилот „право куме в очи“ и за своите и за другите, што делумно беше направено, само што на Балканот ништо не може да мине без манипулации или обиди за истите. Епа во тоа се разликуваме од нормалниот свет, тоа е работата.

Вака се направи во стилот „Молчи, бе молчи таму!“ и кога дојде денот за премиерата нормално дека ќе се мислат бугарските новинари дали да појдат на неа или не. И јас би се мислел. Иако сепак би отишол.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957550 - 25.09.2012 14:59 [Re: Пaт]

Цитат:

Ако се апстрахирам од целава работа и замислам дека сум Јапонец кој си тера сеир над балканските глупости, би ви кажал дека бугарските медиуми избрзаа со пумпањето на целата работа, а згора на тоа од сето ова направија и политички скандал. Според мене, многу помудро и позрело ќе беше да се организираа јавни дебати за собитијата и да се направи дури и некој документарен филм во стилот „право куме в очи“ и за своите и за другите, што делумно беше направено, само што на Балканот ништо не може да мине без манипулации или обиди за истите. Епа во тоа се разликуваме од нормалниот свет, тоа е работата.

Вака се направи во стилот „Молчи, бе молчи таму!“ и кога дојде денот за премиерата нормално дека ќе се мислат бугарските новинари дали да појдат на неа или не. И јас би се мислел. Иако сепак би отишол.
+1


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957551 - 25.09.2012 15:02 [Re: Пaт]

Мда, има нещо такова. Аз не упреквам журналистите относно реакцията им ин адванс (знаеш мнението ми относно филма, ако и да не съм го гледала - аз, обаче, не съм нито анализатор, нито журналист, нито подобно и нямам притеснения да си коментирам квот' си мисля), обаче подкрепям позицията на Инджев: въпросът, който се засяга в този филм, не е нещо, за което е добре да се мълчи (по принцип). И нито е добре да се мълчи и относно използването на случилото се с евреите с нечисти намерения и в името на пропагандни цели и манипулирайки самите факти.

Отговор на всичко това в стил: "на нас ни е под достойнството да гледаме този филм", не е професионално адекватен. Тва е все едно да заметеш боклука под масата. Във всякакъв смисъл.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957554 - 25.09.2012 15:13 [Re: Esther]

Естер, но јас не кажав дека во Бугарија требало „мудро да се молчи до излегувањето на филмот“. Нормално е да се реагира, само што, пак ќе повторам - и во „Вчерашнија обед“ има материјали за доста провокативен трејлер под услов истиот да е работен во македонска продукција и поддржуван од владата на РМ.

Кога велам „молчи“ велам дека работата испадна како, еве да си дозволам да карикирам малку, кога некој ќе прдне и ќе сака да го скрие тоа, па на секој што ќе се насмее или ќе си го затне носот или ќе направи непристојна шега или било каква реакција ќе почне да му се заканува или да се жали дека не е фер бидејќи сме пријатели или слично...Лоша реакција е тоа. Како се вади човек од таква ситуација? - или ќе направи шега на своја сметка или ќе каже дека и тоа е дел од разните реакции на човечкиот организам или сл.

Вака што се направи, се вжешти атмосферата во Бугарија (а да не забораваме дека било каков скандал во врска со Македонија на некои кругови во Бугарија им оди во прилог - тоа си е моето мислење) до тој степен да бугарските новинари не знаат како да постапат. Ако појдат на премиерата ризикуваат да „упаднат во стапица на непријателска територија“ што се вели, затоа и акредитираните во една прилика тука ги нареков „курбан новинари“, или пак да не појдат глумејќи дека им е под достоинство да гледаат таков филм, но така пак еве, и од бугарски новинари истото беше прогласено за несериозност. И со право.

Многу помудро и подостоинствено ќе беше да не се реагира толку бурно. Вака се доведе ситуацијата до „или - или“.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957557 - 25.09.2012 15:23 [Re: Пaт]

Цитат:

Според мене, многу помудро и позрело ќе беше да се организираа јавни дебати за собитијата и да се направи дури и некој документарен филм во стилот „право куме в очи“ и за своите и за другите, што делумно беше направено, само што на Балканот ништо не може да мине без манипулации или обиди за истите. Епа во тоа се разликуваме од нормалниот свет, тоа е работата.


За балканщината съм съгласен. За удебеленото от мен - те ти 16 мин. за размисъл. Стигат ли на първо (полу)време, или трябва да трошим 3 000 000 евро в отговор на пошъл филмов агитпроп в стил от 50-те години?
http://vbox7.com/play:d6cea2d516

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957559 - 25.09.2012 15:26 [Re: Тълмачъ]

Многу е лошо кога не си в час. Веќе е коментирано тоа и поради моите коментари сум државен непријател бр. 1 на Бугарија, или барем на бтв

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957561 - 25.09.2012 15:29 [Re: Тълмачъ]

Път, имам и един въпрос към тебе: вашата кинометагорафия освен да се занимава с бугарите, колко са тъпи или колко са нацистичко-фашистички, други теми за художествена интерпретация няма ли? И още нещо. Колко български филма са били прожектирани или поне отразени в медиите ви в последните 22 г.?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957564 - 25.09.2012 15:31 [Re: Пaт]

Цитат:

Многу е лошо кога не си в час. Веќе е коментирано тоа и поради моите коментари сум државен непријател бр. 1 на Бугарија, или барем на бтв


Е, поздравувам те за медийната ти популярност в таков случай ^^ Кажи за по-долното.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957565 - 25.09.2012 15:35 [Re: Тълмачъ]

Ме фати на излегување со прашањево. На кратко, има некои, според мене (сепак е тоа субјективна работа) доста добри македонски филмови. Мој режисер фаворит е Милчо Манчевски - повеќеслојни филмови со доста длабоки и понекогаш скриени пораки, и доста добро визуелно направени, со препознатлив стил.

Бугарски филмови, освен еден потпросечен на МТВ пред, па можеби повеќе од пет години, не сум гледал. А знам дека имате добра продукција, еднаш почнав да гледам еден добар филм на интернет, ама се прекина врската, или падна сајтот кајшто беа качени бугарските филмови, не знам...

Интересна тема е тоа, во секој случај.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957566 - 25.09.2012 15:37 [Re: Пaт]

Го сакаш "Тетовирање"? Мене ми е ненормално добар, еден од малкуте македонски филмови што ми се допаѓаат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957570 - 25.09.2012 15:43 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Го сакаш "Тетовирање"? Мене ми е ненормално добар, еден од малкуте македонски филмови што ми се допаѓаат.


Сакам го и бих гледал всичко, що е наистина добро, а не шменти-капели. Аз от по-новото бъргарско бих ви препоръчал "Кецове". А може да се открие и нова тема, да - културен обмен, чудесно

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957588 - 25.09.2012 16:17 [Re: Пaт]

Ваш Грую , се е наакал от страх ,че македонския народ започна да се пробужда.
Спря преброяването на населението и започна да прави паметници и любовни филми от национално значение.

Голема любов , големо чудо чучуято.

А Дарко е придворния шут , който за една кесия ще продаде и майка си , камо ли някъква историческа истина да го вълнува.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957593 - 25.09.2012 16:39 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Е, поздравувам те за медийната ти популярност в таков случай ^^ Кажи за по-долното.
Па, мислам дека сум далеку од тоа, сепак. Се работи за тоа дека токму во првиот дел од репортажата на БТВ видов дека манипулираат со една изјава на Митревски при која тој во оригиналот вели „во Бугарија се уште има кругови кои го слават своето фашистичко минато“ а во репортажата тоа беше дотерано да биде „во Бугарија се уште го слават своето фашистичко минато.“

Во целост репортажата и не е лоша, бидејќи беа прикажани доста разновидни мненија, но зошто нешто да биде совршено?


А всушност, таа тенденциозност си има и своја тенденција, нели...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957594 - 25.09.2012 16:40 [Re: Гай Баньо]

О да, „Тетовирање“ е одличен филм. На таа тема исто и „Среќна нова '49“ е добар од постарите филмови.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: EУ ја советува Бугарија да тужи за филмот Трето полувреме?
    #2957596 - 25.09.2012 16:42 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Сакам го и бих гледал всичко, що е наистина добро, а не шменти-капели. Аз от по-новото бъргарско бих ви препоръчал "Кецове". А може да се открие и нова тема, да - културен обмен, чудесно
Па отвори таква тема, фиромоугодник такъв.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Четвърто полувреме
    #2959179 - 27.09.2012 17:02 [Re: Пaт]

В РМ вече се появяват по-задълбочени рецензии за нашумелия филм:

Цитат:

След като започва филма с лика на Александър Македонски, режисьорът отново решава да се върне в настоящето, когато вече възрастната Ребека се връща в родния град, намира свидетелството на баща си, в Музея на Холокоста в Скопие, който е един от обектите от „Скопие 2014”, и с това символично иска прошка от него и му показва своята победа – нейните деца, продължаването на техния род.
В това измерение филмът вече има съвсем различен контекст и прилича на пропаганден проект на правителството на Република Македония, за което вече и чуждестранните фактори, които го харесват, писаха че води неразумна външна политика, издига паметници на спорни личности от историята на Македония и България, и изтъква национализма в историята. Това значително намалява стойността на филма и лично аз не знам защо е необходим този компромис, този пакт с дявола”, пише Героска.http://www.focus-news.net/?id=n1700353

Адмирале, де отвори някоя от по-интересните теми, де

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Четвърто полувреме
    #2959212 - 27.09.2012 19:08 [Re: Тълмачъ]

Четвртото полувреме

"Статията" е поредната ФИРОМ-ска помия - знаят, че са се осрали и се опитват малко да заметат следите. Заглавието заблуждава,като се прочете лъсва фалшът, накрая е направена съпоставка с „Подгревање на вчерашниот ручек“ който естествено е:"филмот не е ни најмалку објективен и невин", докато шедьовърът "Трето полувреме" e...."Комбинација несомнено вредна за Оскар."

Има няколко критични пасажа и риторични въпроси, другото си е обичайното фиромско ниво

Няколко избрани цитата:
Искрено се израдував (подоцна сфатив, многу наивно), кога уште на самиот почеток на филмот, во првите неколку минути, во првите визуелни симболи што тој ги испраќа до жедните гледачи, го препознав современиот лик на мојот град Скопје, прикажан не со нешто друго, туку токму со ликот на Воинот на коњ. Старата рана никако да зарасне, но откако веќе е реалност, мислам дека токму сега е моментот да се снима и да се создава во Скопје, бидејќи колку и агресивна и брутална да е промената, таа несомнено е плодна почва за уметноста, особено за онаа ангажираната.

Но, само неколку минути подоцна, откако ги чув првите неколку реплики во филмот, овојпат првите вербални пораки од типот „Македонија! Па, тоа е свето име!“, разбрав дека навистина сум нашла истомисленик, кој дефинитивно го препознал потенцијалот на нашиот град и на актуелната ситуација на Македонија, но - со едни многу поразлични цели.

....


Филмот „Трето полувреме“ во себе ги обединува љубовната приказна за врската помеѓу богатата Еврејка Ребека (Катерина Ивановска) и бедниот фудбалер, Македонецот христијанин Коста (Сашко Коцев), приказната за Холокаустот во Македонија за време на Втората светска војна и трагичната судбина на македонските Евреи за време на бугарската фашистичка окупација, како и битката на македонскиот фудбалски клуб „Македонија“ и неговата победа како национален шампион. Ем љубовна приказна, за победата на љубовта над разликите во општествената позиција и во религијата, ем фудбалска сторија за многуте фудбалски фанови, ем историска приказна за сите историски фанатици, ем приказна за Холокаустот, веќе испробана и дефинитивно успешна кино-тематика. Комбинација несомнено вредна за Оскар. Никој режисер, најмалку веќе искусниот Дарко Митревски, нема да пропушти да филмува една ваква вистинска животна приказна.

...

Секој уметник има право да застапува едно или друго мислење и да користи едно или друго средство за освојување нови територии, но само ако достојно може да го издржи товарот на од него избраното оружје. Бидејќи само така ќе биде искрен, чесен и фер играч, каков што ни покажа филмот „Трето полувреме“, вистинскиот фудбалер е. А Митревски? Ќе видиме.

Откако самоуверено ни покажа еден куп документи со кои ја докажува веродостојноста на приказната во филмот (документи, меѓу кои и „Закон за заштита на нацијата“, препишан закон од Хитлеровиот Трет рајх, кој важел како во Германија, така и во Софија, Пловдив, Скопје и во Битола, „Закон за еднократен данок“ со кој им се одзема имотот на Евреите, „Договор за депортирање на 20.000 Евреи од Македониja, Бугарија и Тракија“, со што се покажува дека Бугарите ги спасиле своите Евреи не поради царот, туку поради личните протекции на протераните, Декларација дека македонските Евреи биле декларирани како бугарски поданици и наспроти тоа биле депортирани, документи од Музејот на Холокаустот во Вашингтон, каде пишува дека Македонија била окупирана од Бугарија, фотографии на кои се гледаат знамињата на кралска Бугарија и на Третиот рајх едни до други, нешто за кое се обвинувани сценографот и самиот Дарко дека било невистинито, документи од кои се гледа убиството на малолетни деца од бугарските фашисти, онака како што многу прецизно е опишано и во самиот филм), Митревски изјави: „Овие документи можете да ги разгледате тука. За мене таа приказна е завршена!”

Склона сум да верувам во верзијата на историските настани што ни ја прикажува Митревски. - Това е най-точното определение на позицията на авторката

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Четвърто полувреме
    #2959222 - 27.09.2012 19:21 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Е, аз просто цитирах "Фокус". С повече не ми се занимаваше, а и си четях днес на плажа сръбски монографии за Самуил

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2740

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.077 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.