ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Балканите ще се обединят
    #2957096 - 24.09.2012 17:13

Нека разискваме малко и обединението на Балканските държави - въпрос винаги вълнувал нашите предшественици. Дали е възможно и под каква форма? Има много пророчества, които казват, че Балканските държави ще се обединят, като ядрото на това обединение ще са България, Македония и Сърбия. Интересно, нали. Разбира се не пророчествата са главното тук, но те придават екзотичен привкус.
http://www.otizvora.com/2011/04/2762/

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
Re: Балканите ще се обединят
    #2957127 - 24.09.2012 18:25 [Re: Бяло Конче]

Обединение между България, Македония и Сърбия звучи абсурдно.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2957144 - 24.09.2012 18:51 [Re: Фурия]

Никак не ми е абсурдно, общото между тези страни е много повече от разликите. Обаче без прощаване с миналото бъдещето е в крив макарон.
Хубавото е, че от никоя държава няма да се иска да прави някакви специални жертви (в смисъл само тя), такива компромиси трябва да направят и трите в що- годе еднаква степен. А това случи ли се, успеем ли да надрастнем това, което пречи.... супер държава ще си имаме, защото не всеки притежава такава зрелост, каквато ще покажем.
Засега като мечта и утопия, но животът ме научи, че невъзможни неща няма. Само сърце да иска

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Бяло Конче
раванлия

#2957158 - 24.09.2012 19:19 [Re: Фурия]

Цитат:

Обединение между България, Македония и Сърбия звучи абсурдно.

Едно съм разбрал - никога не казвай никога. Прави ми впечетление, че на политическо такова ниво - ние българите плюем сърбите, като предатели, обаче на народно ниво, въпреки тези войни(братоубийствени, както ги наричат и в двете държави) се разбираме много добре.
Например, когато беше войната в Югославия - сърбите не можеха да играят мачове на техните стадиони и тогава Цървена Звезда идва да играе мач в стадиона на "Народна Армия", а също така и в стадиона на Левски "Георги Аспарухов". На Армията - звездашите играха срещу Сампдория, а на Г. Аспарухов срещу някакъв френски отбор. Бях и на двата мача. Българите, които бяхме там навивахме за сърбите. Бях седнал до някакви сърби и единия се обади до Белград до приятел и му каза, като че за него е чудо, че в България българите не подкрепят французи и италианци, а сърби. Беше удивен, а за мен си е напълно нормално. Разбира се много са случките, дори в най-черните ни години на вражда българи и сърби на ниво - народ да се покрепят. Много са примерите...Иначе да и аз признавам, че има различие в манталитета, но като че ли не чак толкова голяма, колкото на нас ни се иска. Сърбите казват, че те били по-добрите европейци, ние, разбира се, че не те, а ние...но разликата наистина ми се струва, че не е голяма...И все пак лично за мен по манталитет ми се струва, че сме най-близки с румънците...в сравнение с всички други(македонците ги изключвам).

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2957163 - 24.09.2012 19:25 [Re: асегаде:)]

Коньо + асегаде

Все съм виждал утописти ама това избива чак на глупост, питайте босненци, хървати и словенци как се живее със сърбите и как после мирно ги пускат да си тръгнат - проочетете за Вуковар, Серебреница, Войната се завръща на Пози.

Ако някога стане съюз между България и Сърбия, лично се отказвам от българското си поданство.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Фурия
помитаща

#2957171 - 24.09.2012 19:42 [Re: асегаде:)]

Когато политиката има думата, сърцата остават безмълвни.

--------------------

ми аз съм си

#2957173 - 24.09.2012 19:44 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Тофи, успокой топката. Никой не е говорил за още една Югославия, нито пък за ръководна роля на Сърбия. Говорим за балансирана държава все пак.
Трябва да има условия, които да се изпълнят, иначе такава държава няма да се създаде.
И после- не го приемай като да го искаме и да се подлагаме, за да стане. Говорим за това какво би станало, ако идеята е обща.

--------------------

Фурия
помитаща

#2957176 - 24.09.2012 19:47 [Re: Бяло Конче]

Различия в манталитета има и между хора от една етническа общност, та какво остава за хора от различни народи.

И не това различие прави абстрактно обединението на трите държави. Има нещо по-голямо и силно от обикновените човешки емоции.

--------------------

Фурия
помитаща

#2957178 - 24.09.2012 19:48 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Коньо + асегаде

Все съм виждал утописти ама това избива чак на глупост, питайте босненци, хървати и словенци как се живее със сърбите и как после мирно ги пускат да си тръгнат - проочетете за Вуковар, Серебреница, Войната се завръща на Пози.

Ако някога стане съюз между България и Сърбия, лично се отказвам от българското си поданство.

Защо си толкова краен?

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2957186 - 24.09.2012 20:02 [Re: Фурия]

Разсъжденията за "обединение" са си чиста утопия, да ме прощава Конче.
Просто държавичките, които още не са в ЕС (или населенията им по-точно) ще трябва да си свършат работата и да влязат. ЕС може да се тресе в момента, но няма да се разпадне, тъкмо напротив - ЕСЩ е на хоризонта и децата на повечето хора тук ще живеят в него. Тогава национално-историческо-езиковите спорове ще се сведат до дърления в пъбове и замервания с димки между футболни фенове. Но няма да е скоро, де.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957187 - 24.09.2012 20:02 [Re: асегаде:)]

Смешна работа е въобще да мислите за съюз със Сърбия, през цялото си съществуване това е една агресивна държва експлоатираща и подтискаща други народности. Падате на нивото на Латас - съюз със Сърбия, всички страни в Европа я отбягват ние да се врем при сърбите.

Всичките тия дивотии в Македония, според вас от кой са, да не са режисирани от Гърция ли, от Албания ли, от Русия ,кой създаде македонската нация, откъде е създаден тоя див антибългаризъм.

Смешно е дори да се помисли

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

ми аз съм си

#2957192 - 24.09.2012 20:08 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Да мисля за съюз е много силно казано. Просто не го изключвам и си казвам защо и при какви условия е възможно.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957195 - 24.09.2012 20:11 [Re: Фурия]

Не бе пич не съм краен като ви харесва свят голям - ей ви пътя, ей ви Белград. Няма държава, която да е навредила и да продължава да вреди на България в новата и история повече от Сърбия.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2957198 - 24.09.2012 20:16 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Харесва им - вече квичат от удоволствие!

ми аз съм си

#2957200 - 24.09.2012 20:18 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Аз си мисля, че приписваш на Сърбия сила, каквато не притежава.
Това, че се е облажила от ситуации, когато е била стабилно подкрепена, не я прави силна държава дотолкова, че самостоятелно да ни вреди.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957201 - 24.09.2012 20:19 [Re: асегаде:)]

Я вие утопистите ми дайте една единствена причина да искам обединение със Сърбия?

--------------------

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
аз не искам обединение
    #2957207 - 24.09.2012 20:27 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Я вие утопистите ми дайте една единствена причина да искам обединение със Сърбия?

в една държава. Искам обединение в ЕС.
Например един GSM разговор от Цариброд до София струва колкото 5 разговора от Любляна или Тенерифе. При последното пътуване висяхме 5 часа по путарини и гранични КПП. Всичко това е дивотия.
С гърците сме воювали много повече отколкото със сърбите. Но ето че можело и по друг начин!

ми аз съм си

#2957208 - 24.09.2012 20:28 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Да доуточня- аз не те карам да искаш. Мога да ти кажа само своя мотив да не отхвърлям такъв съюз. Помниш снопа с пръчки на Кубрат.
P.S. Кончето може да мисли друго, нека не бъде приравняван към моя отговор.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Re: аз не искам обединение
    #2957212 - 24.09.2012 20:33 [Re: sofmak]

Цитат:

Например един GSM разговор от Цариброд до София струва колкото 5 разговора от Любляна или Тенерифе. При последното пътуване висяхме 5 часа по путарини и гранични КПП. Всичко това е дивотия.

Минавай през Румъния бре, закъде бързаш?

--------------------

sofmak
рекордьор

досега не съм минавал през Румъния
    #2957215 - 24.09.2012 20:40 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Минавай през Румъния бре, закъде бързаш?

Но шосетата от Ниш до Унгария и Хърватия са си хубави. Както и в Македония, с течение на времето са станали малко вълнообразни, но пропускателната им възможност (средна скорост) са много по-добри от вързката пруз Румъния до Унгария.
Да не говорим, че за Италия през Румъния си е заобикаляне (все едно някаква пустиня, с диви зверове )

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957222 - 24.09.2012 20:46 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Мога да ти кажа само своя мотив да не отхвърлям такъв съюз. Помниш снопа с пръчки на Кубрат.

По-скоро ще е сноп с робски окови...

Никога не е спирало да ме удивлява българската наивност и късогледство.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Re: досега не съм минавал през Румъния
    #2957223 - 24.09.2012 20:48 [Re: sofmak]

Цитат:

Да не говорим, че за Италия през Румъния си е заобикаляне (все едно някаква пустиня, с диви зверове )

Драпай тогава за Коридор N8 през Македония и Албания към Италия

--------------------

ми аз съм си

#2957232 - 24.09.2012 20:51 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

От одеве не ме е напуснало усещането, че аз казвам нещо мое, а ти разбираш нещо свое си. Няма лошо, то това е от различния опит, който имаме.
Англичаните имат един израз, който означава нещо като "разбрахме се, че не се разбрахме". Какво ще кажеш да го използваме и да продължим разговора след време, ако все още ни е интересен?

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

Re: досега не съм минавал през Румъния
    #2957233 - 24.09.2012 20:53 [Re: sofmak]

Когато с македонците запеем песничката, използвана в пуснатия от мен клип ето тук: http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2957214/Main/2957211#Post2957214 - естествено, че ще се обединим
Иначе, в зората на македонската независимост, когато бях в Скопие, по кафенетата се говореше за уния между Сърбия, Македония и България. Сега там се чуват гласове за уния между Албания, Сърбия и Македония (с подршката на Туркиjа), и други - за економска уния между Гърция, България и Македония. При втория вариант от Гърция се очаква да им се признае името и да им се даде морски коридор, от нас - да признаем езика и да помогнем с инфраструктурата, а те в замяна ще осигурят учители за Пиринска и Егейска Македония, за да се помогне на "лугето да се освести".
И двата варианта ми звучат някак... странно.
Иначе - каквото казах по-горе в тази тема: да си извървят пътя към ЕС, оттам вече е лесно.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957245 - 24.09.2012 21:02 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Англичаните имат един израз, който означава нещо като "разбрахме се, че не се разбрахме".

Мен по ми харесва: Make love not war/peace

Sry, ако съм бил агресивен, но тая ми е много болна тема

--------------------

sofmak
рекордьор

някой ден може би и това ще стане
    #2957261 - 24.09.2012 21:18 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Драпай тогава за Коридор N8 през Македония и Албания към Италия

Досега най-близко до Албания съм бил в... свети Наум
Та има и един друг вариант за Италия - през Гърция. Вече има магистрала от Солун за Игуменица.

sofmak
рекордьор

според мен
    #2957281 - 24.09.2012 21:30 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Когато с македонците запеем песничката...
Иначе - каквото казах по-горе в тази тема: да си извървят пътя към ЕС, оттам вече е лесно.

македонците няма да запеят тази песен.
Не твърдя, че познамавм настроенията на средния Македонец (просечен на македонски язик), но имам чувството, че за него българин е нещо опасно, лошо, докато сърбинът е приятел и имат доверие към него.
Те заявяват, че искат ЕС, но делата им сочат обратното.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2957344 - 24.09.2012 22:57 [Re: Бяло Конче]

Балкания?

Цитат:

Балканските държави ще се обединят..

Бяло Конче
раванлия

#2957356 - 24.09.2012 23:31 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Коньо + асегаде

Тофи, темата е дискусионна. Просто разсъждаваме дали нещо е възможно, защо и как. Например, змаем, че противоречията между Германия, Франция и Англия не са били никак по-малки от тези между България, Гърция и Сърбия. Но ето, че Запада каза край на войните между нас - нека направим политически и икономически съюз. И го направиха. Ние, тук на Балканите, защо да не можем. Ето да подскажа единия от вариантите - това обединение да стане в рамките на Европейския съюз и от там падат "дрехи и задръжки". Нали се сещаш, че най-голямата причина България и Сърбия да са врагове е не чак толкова, че сърбите са били "голямата работа"(защото те никога не са били такава), а защото сърбите са подтиквани от Австро-Унгария и Русия(предимно), за да са толкова "смели". Ние ги бием, те печелят. Пак ги бием, пак печелят. Е, как става така, ако не, като във вица за зайчето, което побеждавало всеки, ама само защото братовчеда Лъв бил навън. Та, ако тези подстрекатели - Запада решат, че за тях е по-изгодно България и Сърбия да са мирни и да се имат помежду си, то това може да е в наша изгода. Най-малкото - няма да има граници между Западните Покрайнини и България.

--------------------

Редактирано от Водно конче (24.09.2012 23:32)

Бяло Конче
раванлия

#2957358 - 24.09.2012 23:33 [Re: Tanya.]

Цитат:

Балкания?

Цитат:

Балканските държави ще се обединят..

Европа.

--------------------

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2957364 - 24.09.2012 23:45 [Re: Бяло Конче]

"Балканите ще се обединят"...на "вЪрба"!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
От: София
    #2957366 - 24.09.2012 23:49 [Re: Бяло Конче]

На сила можеш да вземеш, но насила не можеш да дадеш.
Колкото и добро да направиш на македонците, те просто няма да го видят, а ако хептен не става да си затворят очите, ще те оплюят, че искаш да ги поробиш. Баница може да им дадеш, но акъл - никога.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Бяло Конче
раванлия

#2957368 - 24.09.2012 23:52 [Re: Opk]

Цитат:

Е, ние да опитаме все пак...Да правим каквото трябва...пък да става каквото ще. Умни хора са го казали. Защото обединението(европейското) предполага премахването на проблемите и претенциите...а това е много за балканските държавици...

--------------------

Opk
неясен

#2957371 - 24.09.2012 23:59 [Re: Бяло Конче]

Ще изпаднем в ролята на магарето. Колко пъти България им подава ръка?
И тук ще го напиша: не може да си приятел с този, който предава на неизбежна смърт съкварталците(съседите) си евреи, а после го приписва на българите?!
С такива долни хора приятелство е невъзможно.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Бяло Конче
раванлия

#2957376 - 25.09.2012 00:06 [Re: Opk]

Цитат:

Ще изпаднем в ролята на магарето. Колко пъти България им подава ръка?

То Гоце Делчев нали за това е казал:"Но що да правим, като сме си българи."(перифраза)

--------------------

Opk
неясен

#2957380 - 25.09.2012 00:09 [Re: Бяло Конче]

--------------------

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2957392 - 25.09.2012 00:41 [Re: Бяло Конче]

Обединение може да има в кръчмата след 4-5 чаши ракия и турбофолк.
В такива ситуации повечето предразсъдаци отиват на заден план ....
Манталитета на сегашните балкански наций е коренно различен.
Особенно интересно е да се наблюдава поведенето им в чужбина....
- Българите - като изключим циганите и българските турци ,които удрят на примитивизъм ,българите като цяло са комплексирани и с ниско самочувствие. Затворени в себе си и изолирани един от друг. Липсва чувството за общтност.Кадърните успявят .....
-Македонците - комплексирани и с ниско самочувствие.Затворен в себе си и изолирани един от друг.Недоверчиви и много подозрителни.
Трябва да внимаваш много ,когато разговаряш с тях ,защото почти винаги търсят навредлив контекст , каквото и да кажеш.По принцип не преуспявят много ...
-Сърбите - високо самочувствие , без покритие,което в повечето случаи избива на простащина. По балкански арогантни , първични и досадни.Като общност задружни и готови да помагат.Като цяло адаптивни и успяват..

В противовес на тях са хърватите - без предразсъдаци(в общи линии) и уравновесени.Без излишно изхвърляне, и досатъчно здържани , когато е необходимо.Любезни...
Приятно впичатлене имам и от босненците - любезни , здържани и толерантни.

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957393 - 25.09.2012 00:42 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Е, ние да опитаме все пак...Да правим каквото трябва...пък да става каквото ще. Умни хора са го казали. Защото обединението(европейското) предполага премахването на проблемите и претенциите...а това е много за балканските държавици...

Да не дава Господ някога, някой от нашите политици да стигне до това ниво на мислене, че просто не знам. Някои хора живеят по-скоро на Марс и Луната, но при всички положения не и на Земята.

Преди по-малко от 20години шибаните сърби кой ги подтикна към война, кой ги накара да изпратят 3ш 000 армия срещу Вуковар, защитаван от само от 2000 хървати обсадени в продължение на 3 месеца, Вуковар който беше буквално сринат. За виковете "Милошевич, прати ни салата, месо не ни трябва имаме хървати"."Slobodane, Slobodane, šalji nam salate, biće mesa, biće mesa, klaćemo Hrvate!"

Кой ги подтикна към клането в Серебреница, кой, пак ли Запада, пак ли руснаците?!?!?!?

Като започнаха на правят "Македонската" нация при Тито и хвърляха българите в концентрационни лагери, кой ги подтикваше? Бях пуснал тук страхотен линк към разказа на една българка, минала през Голи Оток, за "интелектуалци" като теб е. Само докато го четях и се чувствах омерзен.

За плана Милошевич-Мицотакис пак ли някой ги "подтикна", това че си избраха президент националист пак ли някой ги подтикна?!?!?

Имам приятелка босненка, живееща във Виена - преживяла е обсадата на Тузла, тя не говори с първите си братовчеди - наполовина сърби, дори не я питам както е преживяла във войната. Видял съм само една като дете на която си играе с останки от граната в едно мазе.

Цяла цивилизована Европа е игнорирала сърбите, някои хора тук отварят дискусионна тема за съюз с тях?!?!?!?

Какви са твоите реални доводи за съюз със Сърбия? Освен те не могат да ни ев@т толкова колкото ние може да носим друг не видях - ми да им подадем пак ръка, да бъдем добри, да опитаме?!?!?!?

--------------------

Редактирано от ToffeeTwr (25.09.2012 01:04)

Фурия
помитаща

#2957398 - 25.09.2012 01:11 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Не бе пич не съм краен като ви харесва свят голям - ей ви пътя, ей ви Белград. Няма държава, която да е навредила и да продължава да вреди на България в новата и история повече от Сърбия.

Кое те кара да мислиш, че съм пич?

Не съм привърженик на такова обединение. Изрично написах, че е абсурдно. По отношение на могъществото на Сърбия, Асегаде го е написала много добре. Можем да се сърдим на този, който дава, не на този, който взема. Коя от съсените ни страни не се облажила от наша територия? Аз не се сещам за такава.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2957402 - 25.09.2012 01:38 [Re: soreno]

Цитат:

-Македонците - комплексирани и с ниско самочувствие.Затворен в себе си и изолирани един от друг.Недоверчиви и много подозрителни.
Трябва да внимаваш много ,когато разговаряш с тях ,защото почти винаги търсят навредлив контекст , каквото и да кажеш.По принцип не преуспявят много ...

Защо така за македонците? Това, което съм виждал с очите си е, че те са много добре разположени към нас в чужбина и се радват да ни срещат. Взаимно си помагаме. Така е и със сърбите, когато могат - помагат. Иначе е вярно, че сърбите са по задружни и организирани, докато българите и македонците са по единаци, но както при българите, така и при македонците - кадърните успяват. Явно и в чужбина сме близки по манталитет повече с македонци, от колкото със сърбите(разбираемо е). За румънците нищо не каза, но да се повторя, че те като манталитет са почти като нас. За хърватите е ясно.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2957403 - 25.09.2012 01:48 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Какви са твоите реални доводи за съюз със Сърбия? Освен те не могат да ни ев@т толкова колкото ние може да носим друг не видях - ми да им подадем пак ръка, да бъдем добри, да опитаме?!?!?!?

Моите доводи са чисто човешки. Не виждам какво те учудва относно сръбската политика след като един толкова цивилизован народ, като немският остави един луд диктатор - Хитлер да го въведе в такава касапница - Втората Световна Война. Французите си имат пък Наполеон, русите - Сталин...но това не значи, че заради ненормалници, като Милошевич и разни сръбски шовинисти(каквито не липсват при никой народ, но зависи каква възможност ще получат) ние постоянно трябва да се мразим и избиваме със сръбския народ. Щом французи и германци живеят в мир и без омраза, макар имат историческо основание да не се понасят, защо ние със сърбите да продължаваме да го играем на диваци. И най-важното - говоря за равнопоставеност, а не да се дава и най-малката възможност за доминация на сърбите. Взаимно-изгодно сътрудничество. За това си мисля.

--------------------

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2957404 - 25.09.2012 01:55 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Защо така за македонците? Това, което съм виждал с очите си е, че те са много добре разположени към нас в чужбина и се радват да ни срещат. Взаимно си помагаме. Така е и със сърбите, когато могат - помагат. Иначе е вярно, че сърбите са по задружни и организирани, докато българите и македонците са по единаци, но както при българите, така и при македонците - кадърните успяват. Явно и в чужбина сме близки по манталитет повече с македонци, от колкото със сърбите(разбираемо е). За румънците нищо не каза, но да се повторя, че те като манталитет са почти като нас. За хърватите е ясно.

Лични наблюдения , професионална деформация и индиректни експерименти.
Може би си бил свидедел на екстремна радост и македонска любов от срещата с македонец в чужбина, но аз не сум имал такъв случай.
И точно преди 3 дни героически изтърпях една лекция на македонец , роден в Австрия , каква стара , велика, древна и незнам си каква нация са ...Прав е Пиринец ,че тиа родени в чужбина , са най-гротестни- хем са донякаде европейци , хем залитат в псевдородолюбие.......
Сърбите си остават простаци , каквото и да правят.Тук ,във Виена -малкия Белград , един сърбин те заговаря веднага на сръбски
Румънците са безлични. Нямам много контакти с тях . Но те са донякяде незабележими.

Бяло Конче
раванлия

#2957407 - 25.09.2012 02:02 [Re: soreno]

Цитат:

Тук ,във Виена -малкия Белград , един сърбин те заговаря веднага на сръбски

Освен, ако не е живял дълго време в САЩ или Канада. Тогава пере на английски дори, когато е в София. Имах среща с един такъв преди време по бизнес въпроси и оня, като зачеса на английски. За мен няма проблеми, но се учудих. После ми казаха, че бил живял в Америка. Но както и да е, както и очаквах в един момент си превключи на сръбски. Не издържа до края да се прави на англоговорящ...

--------------------

Evita

#2957410 - 25.09.2012 02:18 [Re: Бяло Конче]

На Балканите няма само три държави. Ако такова обединение се постигне, няма ли да предизвика контраобединение на останалите Балкански държави?

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!

(Марк Твен)

Бяло Конче
раванлия

#2957425 - 25.09.2012 08:22 [Re: Evita]

Цитат:

На Балканите няма само три държави. Ако такова обединение се постигне, няма ли да предизвика контраобединение на останалите Балкански държави?

Имам предвид обединението на всички балкански държави. Засега друга работеща формула освен Европейския съюз няма. Но приемането на която и да е нова страна членка - изисква премахване на спорове със съседите и предполага обединение. Както казах пророчествата ги дадох само за екзотика, но точно пък те станаха основната тема, защото там някъде и някой беше казал, че обединението на България, Сърбия и Македония ще е основата на обединението на Балканите. Аз не съм го казал това, но го обсъждаме. Моето скромно мнение, което не веднъж съм го излагал е, че обединението на Балканите трябва да стане в рамките на Европа.

--------------------

Tanya.

#2957439 - 25.09.2012 10:14 [Re: Бяло Конче]

може, може...

Цитат:

...обединението на Балканите трябва да стане в рамките на Европа.

iieee
ветеран

Регистриран: 13.09.2012
    #2957449 - 25.09.2012 10:49 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

От личните ми наблюдени, вкл. и разговори с английскоговорящи румънци, мога да кажа, че по манталитет са най-близки до нас, с тази разлика, че национализмът им е няколко степени нагоре.

iieee
ветеран

#2957450 - 25.09.2012 10:56 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Моите доводи са чисто човешки. Не виждам какво те учудва относно сръбската политика след като един толкова цивилизован народ, като немският остави един луд диктатор - Хитлер да го въведе в такава касапница - Втората Световна Война. Французите си имат пък Наполеон, русите - Сталин...но това не значи, че заради ненормалници, като Милошевич и разни сръбски шовинисти(каквито не липсват при никой народ, но зависи каква възможност ще получат) ние постоянно трябва да се мразим и избиваме със сръбския народ. Щом французи и германци живеят в мир и без омраза, макар имат историческо основание да не се понасят, защо ние със сърбите да продължаваме да го играем на диваци. И най-важното - говоря за равнопоставеност, а не да се дава и най-малката възможност за доминация на сърбите. Взаимно-изгодно сътрудничество. За това си мисля.

На теория е така, но на практика имаме всички причини да сме мнителни и недоверчиви и то не само исторически, а и от настоящето и събитията след 1989 г. А това за равнопоставеността как си го представяш на практика и най-вече в контекста на последните изказвания на Дачич, който все пак им е премиер и изразява официалната политика на държавата.

sofmak
рекордьор

малко история
    #2957459 - 25.09.2012 11:28 [Re: iieee]

Цитат:

На теория е така, но на практика имаме всички причини да сме мнителни и недоверчиви и то не само исторически, а и от настоящето и събитията след 1989 г. А това за равнопоставеността как си го представяш на практика и най-вече в контекста на последните изказвания на Дачич, който все пак им е премиер и изразява официалната политика на държавата.

или както аз съм видял. По време на войните в Югославия турците заобикаляха Югославия през Румъния.
След войните, сърбите, за да върнат колите и тировете, намалиха значително путарините (пътните такси). Вследствие на това реката от турските гастарбайтери потече отново през Белград.
Направи ми впечатление, че потокът от Ниш продължи през Македония. Турците предпочитат да заобикалят България, може би защото от Солун до турската граница има нова магистрала.
Като стане Дунав мост 2 и румънците направят магистрала от Калафат до Сегед ще се появи алтернатива. Но и България има много да строи, например София - Видин.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2957465 - 25.09.2012 11:47 [Re: Бяло Конче]

Абе, кат ви четая всичките тука... я да си останем разединени, а?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

sofmak
рекордьор

разединени е едно
    #2957471 - 25.09.2012 11:59 [Re: admiral]

Цитат:

обединени в една държава е друго.
На мен примерът на Франция и Германия ми харесва много и просто предлагам да подражаваме.
Например България и Гърция добре (успешно) подражаваме. И гърците казват, че ще се радват да влезем в Шенген, холандците нещо не ни искат.

admiralМодератор
на андорския флот

Re: разединени е едно
    #2957525 - 25.09.2012 13:53 [Re: sofmak]

Софмак, да ти е правило впечатление, че в цялата си история от 100 насам, няма идея, която да е била прегърната масово?

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2957527 - 25.09.2012 13:57 [Re: admiral]

Цитат:

Дайте първо да оправим България икономически, който иска съюз с България ето му ЕУ да кандидатства и да се нада

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2957529 - 25.09.2012 13:59 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Дайте първо да оправим България икономически

разгеле, една умна мисъл днес...

--------------------

sofmak
рекордьор

един виц от края на Втората световна
    #2957533 - 25.09.2012 14:05 [Re: admiral]

Цитат:

Софмак, да ти е правило впечатление, че в цялата си история от 100 насам, няма идея, която да е била прегърната масово?

по повод масовото прегръщане на идеите
Българите са 15 милиона. 5 милиона одобриха съюза с Рим-Берлин-Токио.
5 милиона плакаха за царя.
5 милиона посрешнаха Червената армия като освободителка!

Tanya.

#2957548 - 25.09.2012 14:55 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Дайте първо да оправим България икономически

разгеле, една умна мисъл днес...

.

admiralМодератор
на андорския флот

Re: един виц от края на Втората световна
    #2957569 - 25.09.2012 15:39 [Re: sofmak]

Цитат:

5 милиона одобриха съюза с Рим-Берлин-Токио.
5 милиона плакаха за царя.
5 милиона посрешнаха Червената армия като освободителка!

Цитат:

— Сега вече наистина не мога да разбера какво казвате. Говорите като луд.

— Но живея като здравомислещ. Бях фашист, когато Мусолини беше на власт; сега съм антифашист, понеже той беше свален. Бях фанатичен германофил, когато германците бяха тук, за да ни пазят от американците; а сега, когато американците са тук, за да ни пазят от германците, аз съм фанатичен американофил. Уверявам ви, мой възмутени приятелю, хитрите, изпълнени с презрение очи на стареца заблестяха все по-възбудено, колкото повече заекваше и се ужасяваше Нейтли, — че вие и вашата страна няма да имате по-верен поддръжник от мен в Италия… но само докато сте в Италия.

— Но вие сте изменник! — извика Нейтли, не вярвайки на думите му. — Вие се въртите според вятъра! Безсрамен, безскрупулен опортюнист!

— Аз съм на сто и седем години — напомни му старецът любезно.

— Нямате ли никакви принципи?

— Никакви, разбира се.

— Никаква нравственост?

— О, аз съм напълно нравствен човек — увери го със сатирична сериозност отвратителният старец, като погали голия хълбок на закръгленото чернокосо момиче с красиви трапчинки на бузите, което се беше изтегнало съблазнително на другата странична облегалка на креслото му. Той се захили саркастично на Нейтли, както седеше между двете голи момичета в самодоволно и овехтяло великолепие; сложил властно по една ръка върху всяко от тях.

— Не мога да повярвам — неохотно каза Нейтли, като упорито се стараеше да не гледа как старецът опипва момичетата. — Просто не мога да повярвам.

— Но това е съвършено вярно. Когато германците влязоха в града, аз танцувах като млада балерина и крещях „Хайл Хитлер!“, докато ми прегракна гърлото. Дори размахвах нацистко знаменце, което грабнах от едно красиво момиченце, докато майка му гледаше на другата страна. Когато германците напуснаха града, аз изтичах да посрещам американците с шише отличен коняк и кошница цветя. Конякът беше, разбира се, за мене, а цветята — да ги хвърлям по нашите освободители. Имаше един страшно вдървен и надут стар майор в първата кола и го ударих право в окото с една червена роза. Чудесно попадение! Да бяхте го видели само как потрепери от болка.

Това да ти се струва познато?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2957571 - 25.09.2012 15:46 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Цитат:

Дайте първо да оправим България икономически, който иска съюз с България ето му ЕУ да кандидатства и да се нада

Да, това е истината и пътя. С Германия са искали да се обединяват бившите и врагове - Англия и Франция, защото Германия била силна икономически. Иначе кандидатстването в ЕУ на нашите съседи, които са още вън минава през разбирателство с България. Тук е момента, когато трябва да си кажем претенциите или да ги забравим. Ами това си е обединение в един съюз, който има тенденции да стане и Съюз на Обединените Европейски Държави.

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2957573 - 25.09.2012 15:47 [Re: admiral]

Цитат:

Това да ти се струва познато?

- По-добре е да умреш прав, отколкото да живееш на колене.
- Не, момко, грешиш. Поговорката гласи: "По-добре е да живееш прав, отколкото да умреш на колене."
А това?

--------------------

sofmak
рекордьор

изтрил си 5000
    #2957576 - 25.09.2012 15:50 [Re: admiral]

но всъщност е вярно. Заради 5000 падат бомби и избиват 1000. Заради 5000 тръгва армията, за да измие срама от челото, и загиват 30000.
Но в крайна сметка при демокрацията е така. Няма избран с 98%.

Бяло Конче
раванлия

#2957579 - 25.09.2012 16:00 [Re: admiral]

Цитат:

— Но живея като здравомислещ. Бях фашист, когато Мусолини беше на власт; сега съм антифашист, понеже той беше свален. Бях фанатичен германофил, когато германците бяха тук, за да ни пазят от американците; а сега, когато американците са тук, за да ни пазят от германците, аз съм фанатичен американофил. Уверявам ви, мой възмутени приятелю, хитрите, изпълнени с презрение очи на стареца заблестяха все по-възбудено, колкото повече заекваше и се ужасяваше Нейтли, — че вие и вашата страна няма да имате по-верен поддръжник от мен в Италия… но само докато сте в Италия.

Ами ето. Какво ни обвиняват, че все посрещаме разни освободители с хляб и сол. Ама как иначе. Въпрос на оцеляване. Нали "Освободителите" влизат тук въоръжени до зъби и с огромни армии.
Цитат:

– А-а – Андрешко... Хитрец си ти-и-и! Всички станахте такива. Лукави станахте вие, селяците. Знаете само да лъжете и да хитрувате... И как се преструвате! Гледам ги в съдилището... Овчичка, такъв, глупав, пък той цял вълк! Играят си със съдията.
– Прост народ сме ние, господине, само ни навикват. На вас така ви се чини, ама то не е така. От простотия хитруват нашите селяни. От простотия и от сиромашия.
– А-а-а – от сиромашия, от сиромашия... Пусто дърво недодялано! От сиромашия се оплакват, а пиянствуват като скотове.

--------------------

iieee
ветеран

#2957605 - 25.09.2012 17:02 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Ами ето. Какво ни обвиняват, че все посрещаме разни освободители с хляб и сол. Ама как иначе. Въпрос на оцеляване. Нали "Освободителите" влизат тук въоръжени до зъби и с огромни армии.
Цитат:

– А-а – Андрешко... Хитрец си ти-и-и! Всички станахте такива. Лукави станахте вие, селяците. Знаете само да лъжете и да хитрувате... И как се преструвате! Гледам ги в съдилището... Овчичка, такъв, глупав, пък той цял вълк! Играят си със съдията.
– Прост народ сме ние, господине, само ни навикват. На вас така ви се чини, ама то не е така. От простотия хитруват нашите селяни. От простотия и от сиромашия.
– А-а-а – от сиромашия, от сиромашия... Пусто дърво недодялано! От сиромашия се оплакват, а пиянствуват като скотове.

Чак пък и все? Аз знам само за два такива случая. Единият с хляб и сол през 1877 русите, а другият през 1941 с леб и сол - бугарите.

Evita

#2957661 - 25.09.2012 19:18 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Имам предвид обединението на всички балкански държави. Засега друга работеща формула освен Европейския съюз няма. Но приемането на която и да е нова страна членка - изисква премахване на спорове със съседите и предполага обединение. Както казах пророчествата ги дадох само за екзотика, но точно пък те станаха основната тема, защото там някъде и някой беше казал, че обединението на България, Сърбия и Македония ще е основата на обединението на Балканите. Аз не съм го казал това, но го обсъждаме. Моето скромно мнение, което не веднъж съм го излагал е, че обединението на Балканите трябва да стане в рамките на Европа.

Нещо като Балкански съюз в рамките на ЕС?

Разбирам чисто човешките ти намерения, но цялостен Балкански съюз ми изглежда по-утопичен дори от съюз между България, Македония и Сърбия.

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!

(Марк Твен)

Бяло Конче
раванлия

#2957668 - 25.09.2012 19:43 [Re: Evita]

Цитат:

Нещо като Балкански съюз в рамките на ЕС?

Разбирам чисто човешките ти намерения, но цялостен Балкански съюз ми изглежда по-утопичен дори от съюз между България, Македония и Сърбия.

Всъщност темата не е "Балкански съюз", а "Балканите ще се обединят". Не е задължително обединението да е в някакъв Балкански съюз. Това не ми се струва възможно, но обединение в рамките на Европейски съюз е напълно възможно. В какво се изразява това - премахване на граници и митници, единна валута, взаимно зачитане и липса на претенции, свободно движение на стоки и капитали. Така или иначе нашата роля в тази"Божествена Комедия" ще е от стратегическо значение за нашите неприети съседи и те така или иначе ще трябва да се съобразяват с нас доколкото и ние играем по правилата на играта.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 38 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2134

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.059 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.