ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957277 - 24.09.2012 21:28 [Re: Негатор]

Какъв е Божо?

Мене ме чуди, че и Плам. Павлов станал професор.

Те взеха да ги произвеждат професорите на килограм.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957290 - 24.09.2012 21:39 [Re: Taridin]

Цитат:

Какъв е Божо?

Мене ме чуди, че и Плам. Павлов станал професор.

Те взеха да ги произвеждат професорите на килограм.


Е, сигурно не са чак корифеи като Блаже Конески, а.к.а Благой Йорданов Конев, дето май не довърши следването си в СУ, но... горе-долу стават.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957308 - 24.09.2012 22:02 [Re: Тълмачъ]

Божо с неговите книжулета вече за ништо не става.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957315 - 24.09.2012 22:10 [Re: Taridin]

Цитат:

Божо с неговите книжулета вече за ништо не става.


Божидар Димитров ли имаш предвид? Ако говориш за него, само това да беше направил, пак стига: http://www.promacedonia.org/bd/index.html

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23853
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957318 - 24.09.2012 22:13 [Re: Taridin]

Бугарските аналитичари се возбудија и за Кумановската битка
http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=9115

Се отцртува предавство кон македонската независност и за тоа не може да се молчи, вели Пламен Павлов, професор на Универзитетот во Велико Трново, во интервју за агенцијата „Фокус„

Тоа што Македонија и Србија заеднички ќе одбележат една важна битка од Балканската војна не е за изненадување, ако не е во целосна спротивност на македонската позиција во текот на многу години, на македонскта историогрфија и на македонската политичка пропаганда за поделбата на Македонија како резултат на Балканските војни, вели Павлов.

Според него, ако не биле акциите на Седмата Рилска Дивизија, немало до дојде до овој голем воен успех и до српската победа, „кој очигледно ќе се величи повеќе отколку што треба„.

- Парадоксално е што Македонија одбива секаков дијалог со Бугарија за одбележување на какви било годишнини, и тоа многу поважни од Кумановската битка, што исто така, треба да не натера на размислување. Откако управува режимот на Груевски, тоа не е прва манифестација на такво србофилско однесување во политички и прагматичен план, а не - во некаков романтичен, наивно патриотски план. Ако во 1915 годин, во Првата светска војна, имаме бугарска окупација, тогаш излегува дека пред тоа имаме српско ослободување. Тоа противречи дури и на македонската официјална линија, која до неодамна беше спротивна - вели Павлов во интервјуто.

Според него, во сличен дух е и одбележувњето на независноста на Македонија на 8-ми септември, која поминала со „концерт на југо-фолк и поп-ѕвезди, без учество на бугарски ѕвезди, иако форматот беше за балкански концерт„. Павлов ги повикува бугарските власти да усвојат соодветен курс кон политиката на Македонија и да „не се лажат со црвени линии, со пишување допрва на некакви чиновнички документи„.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957319 - 24.09.2012 22:13 [Re: Тълмачъ]

Е да. Което е стойностно, стойностно е. Ама с тия забежки по фентазиисторията през последните години си загуби реномето.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23853
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957320 - 24.09.2012 22:14 [Re: Taridin]

Цитат:

Какъв е Божо?
По фиромските критерии Божо си е професор отвсякъде, но по българските не е!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957365 - 24.09.2012 23:47 [Re: Taridin]

Божидар Димитров не е хабилитиран професор. Мисля, че е старши научен сътрудник. Професоре му викат от предаването, но ако го питаш в прав текст професор ли си, казва истината.
Разликата между Ристевски, Конески и Божо е, че Божо никога не е бил фактор в политическия живот на България ВЪПРЕКИ че беше министър без портфейл в настоящия кабинет. Той е по-скоро медийна фигура, докато Ристевски и Коневски в СФРМ имаха ключова роля за определени политически процеси.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23853
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957388 - 25.09.2012 00:27 [Re: Пиринец]

Цитат:

Мисля, че е старши научен сътрудник.
По новия Закон това значи "Доцент", но в РМ от асистент нагоре на всички викат професори (преподаватели демек) по сръбската система, така че от тази гледна точка Божо си е професор за тях!

Немислимо е Божо да се сравнява с бЛаже-Лажетата все пак!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Предателство към македонската независимост!
    #2957444 - 25.09.2012 10:30 [Re: Негатор]

От научна гледна точка са ми еднакви пеленгатори. С Божо в университета се подиграват яко и няма да го допуснат да преподава.
Разликата не е в хората, а разликата е в държавите. В България от научна гледна точка никой няма да гледа сериозно на Божо, докато в Македония Ристевски е величина. БАН никога няма да допусне Божо в близост до писането на енциклопедиите си, а Ристевски е главен редактор все пак.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 31 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1228

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.