ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958500 - 26.09.2012 18:09 [Re: Андреј]

Цитат:

А од каде знаеле ... Отишле во лоаклните новини и гледале архива...???
Или седнале на интернет и со гуглето пронашле ....???

За нив 150 години подоцна постои само ЕДНА Бугарија и тоа е темата Бугарија ... Од каде тие би знаеле за нешто друго ...???
А защо не знаели за Македония?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958501 - 26.09.2012 18:13 [Re: velinski]

Кој вели дека не знаеле за Македонија ....???

Теофилакт ја нарекува земјата во која живее Македонија ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958504 - 26.09.2012 18:17 [Re: Андреј]

Цитат:

А од каде знаеле ... Отишле во лоаклните новини и гледале архива...???
Или седнале на интернет и со гуглето пронашле ....???

За нив 150 години подоцна постои само ЕДНА Бугарија и тоа е темата Бугарија ... Од каде тие би знаеле за нешто друго ...???Да бе!И Инокентий III и Калоян истово го мислели. Па Симеон, па Петър, па Самуил....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958508 - 26.09.2012 18:21 [Re: Андреј]

Цитат:

А кој бугари ги убивал ти одреди си ... Со сиурност не протобугарите ...


Тези, които по негово време се назовават и са назовавани Българи - а не македонци.

Цитат:

Што се однесува до Микулчич тој говори за кутигири ако не се лажам ... А кутигирите се само една сосотојка од бугарите кои дошле на балканот


Е нали разправяше, че Микулчич не говори за протобугари

Цитат:

Но оние кои стојат позади Самоил и кој се борат со него се словени од територијата на Македонија ....


Така е: славяни с българско съзнание.
Цитат:

Инаку Микулчич не е библија, уште помалку историчар па неговите забелешки за историја вредат исто колку и тоалетната хартија која утрово си ја употребил ...


Айдее, и той ли не е историчар вече Ойде коня у ряката...

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958512 - 26.09.2012 18:22 [Re: Андреј]

Сонце и кво като се среща и като Богорис

Си го читал Теофилакт, нели?

Па и за Манасиевата хроника, мора да си чувал.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Редактирано от Esther (26.09.2012 18:31)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958514 - 26.09.2012 18:23 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Айдее, и той ли не е историчар вече Ойде коня у ряката.
Археолог е.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958516 - 26.09.2012 18:27 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Айдее, и той ли не е историчар вече Ойде коня у ряката.
Археолог е.


Ами, при нас археологията е под-дисциплина на историята като наука. Нормално е историци да се занимават с теренни проучвания, както и археолози да пишат исторически трудове, а не само да правят разкопки. Други под- или помощни дисциплини на историческата наука са историческа етнография, историческо езикознание, изворознание и пр. При вас различно ли е?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958520 - 26.09.2012 18:30 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Тези, които по негово време се назовават и са назовавани Българи - а не македонци.
Тој во негово време не војувал со бугари туку со византијци за неговите сваќања... Затоа и ги ослепел војниците на Самоил како казна за предавството кое го направиле против својата земја... А подоцна после војните ја нарекува територијата Тема Бугарија ....

Или ти можеби имаш некаде податок дека во некоја друга војна со Византија се ослепени протобугари или било кој друг непријател ....???

Цитат:

Е нали разправяше, че Микулчич не говори за протобугари
Микулчич говори за кутигири а ти види ШТО СЕ ПРОТОБУГАРИ ....

Цитат:

Така е: славяни с българско съзнание.
Единствено сознание кои може тогаш народот да го имал е дека се ЛУЃЕ и се разликуваат од животните ....

Цитат:

Айдее, и той ли не е историчар вече Ойде коня у ряката...
Миклучич е историчар исто колку што си и ти ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958526 - 26.09.2012 18:35 [Re: Тълмачъ]

Секако дека тие две дисциплини се поврзани.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958531 - 26.09.2012 18:39 [Re: Андреј]

Византийците не са ли знаели дека има македонци и Македония,ами я нарекували тема Бугария?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 22 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5381

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.