ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958542 - 26.09.2012 18:49 [Re: Пaт]

Археологијата е дел од антропологијата и не ја интересира историјата ... Обратно во историјата се користат археолошки резултати како дел од создавање на следот на настаните ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958545 - 26.09.2012 18:50 [Re: velinski]

Па си имале и Македонци императори, значи знаеле за Македонци и Македонија ....

Ама проблемот е што товојот ограничен ум тоа не го знае ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958547 - 26.09.2012 18:51 [Re: Андреј]

Без археологија практично немаш историја за времето со помалку посредни извори, така да ги наречеме. Или поточно, без археологија имаш само посредна историја во стилот кој што кажал за кого.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958552 - 26.09.2012 18:54 [Re: Андреј]

Я ми изброй македонските императори.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958553 - 26.09.2012 18:54 [Re: Пaт]

Па зар јас реков дека историјата не ги зема во обзир археолошките факти ...???
Но дека без археологија нема историја не можам да се сложам .. Има многу случаи каде археолошките факти се незначителни а сепак историските се обилни ...Но археологијата не ја интересира историјата ... Фактите ги базира на база на пронајдените артефакти од секаков вид, без разлика на историските прилики на таа територија во тоа време ...

Многу археолози го негираат Микулчич кој својата претпоставка ја базирал на историски податок земен од Златарски тврдејки дека артефактите се АВАРСКИ што има многу повеќе логика ако се спои Чудата на Св. Димитрија и археологијата ... Но за форум и тресење глупости Микулчич е даден од господа....

Редактирано от Андреј (26.09.2012 18:56)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958556 - 26.09.2012 18:57 [Re: velinski]

Цела Македонска династија и нивните населеници ... Од Василиј први па натака ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958558 - 26.09.2012 18:58 [Re: Андреј]

В грешка си,че историята не се интересува от археологията.Археологията е помощна наука на историята.Аз самият съм завършил история,а специалността ми е археология.Друг е въпросът,че не съм практикувал.Интересувал ли си се от етнология?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958559 - 26.09.2012 18:59 [Re: velinski]

Со македонскиот си скаран изгледа ....

Археологијата не се интересира за историјата ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958562 - 26.09.2012 19:01 [Re: Андреј]

Не се согласувам. Археологијата, историјата и лингвистиката се комплементарни науки кои често се надополнуваат една со друга. Дури и хипотетички историски собитија се конструираат врз основа на филолошки сознанија, т.е. конструкции, како претпоставката за прото-словенскиот народ или уште порано балто-словенскиот супстрат итн. А пак за археологијата да не зборуваме. И да не бидеме толку атропоцентрични, на пример токму преку археологијата дознаваме за предчовечката историја, како на пример само преку археологијата можеме да знаеме дека балканскиве простори некогаш ги владееле неандерталците.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958563 - 26.09.2012 19:01 [Re: Андреј]

Поименно,поименно.Василий е грък.Вие гърци ли сте?На какъв език е говорил,айде,да не е български,но да го наречем славянски.Говорел ли е славянски?Защото родният му език е гръцки,а вероятно е ползвал и латински.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5439

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.