ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958880 - 27.09.2012 00:06 [Re: Пaт]

Дринов има цела книга напишано во која докажува дека Македонската династија се словени од Македонија ....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958881 - 27.09.2012 00:08 [Re: Пaт]

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....

Редактирано от Андреј (27.09.2012 00:10)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958883 - 27.09.2012 00:12 [Re: Андреј]

Римјаните бунтовниците ги распнувале на крст, а пак Турците ги набивале на кол. И Карпошовото востание да не е граѓанска војна? Тоа и Карпошовите востаници се одметнале од Турција и застале на страната на Австрија...Згора на тоа, Карпош бил и мартолоз.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958885 - 27.09.2012 00:13 [Re: Пaт]

Е па земи малку читај за Византија и кога е користена апостизија и ке видиш дека е така....

Пириватрич во Самоилово царство тоа го има многу добро опишано и докажано дека се работи за граѓанска војна ...

Редактирано от Андреј (27.09.2012 00:14)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958887 - 27.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

И защо ще кръщава една изконна и небългарска земя -тема България?

От любов към протобългарите или що?

Само гледай да не изкараш славяните етнически ромей или македонци.

Редактирано от embes (27.09.2012 00:19)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Evita

*****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 57
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958889 - 27.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

Цитат:

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....

И византийците погрешка лепнали на Василий II прозвището Българоубиец!?

Всеки има право да се излага както си иска, но подобна недомислица не е обикновено излагане.

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!


(Марк Твен)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958890 - 27.09.2012 00:19 [Re: Андреј]

Граѓанска војна, Андреј, ти е како војната помеѓу Марко Антониј и Октавијан Август, како помеѓу Северот и Југот во САД, како клановските војни во Кина итн. Каква граѓанска војна се работи за сосема различни ентитети? На крајот и Византијци излеговме.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Evita

*****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 57
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958891 - 27.09.2012 00:20 [Re: Андреј]

Цитат:

Дринов има цела книга напишано во која докажува дека Македонската династија се словени од Македонија ....
Кой е основоположник на тази Македонска династия? Неизвестен император на кон!? Направете му паметник!

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!


(Марк Твен)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958892 - 27.09.2012 00:23 [Re: Андреј]

Инаку, не знам точно за што зборуваш, но апостасис на грчки значи востание.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958893 - 27.09.2012 00:24 [Re: Андреј]

Вземи смени сръбската шльокавица , слаба е не може да те държи на земята.
Абе ти си учен-великан от световен мащаб.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
1 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5397

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.