ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958894 - 27.09.2012 00:26 [Re: Пaт]

Цитат:

Граѓанска војна, Андреј, ти е како војната помеѓу Марко Антониј и Октавијан Август, како помеѓу Северот и Југот во САД, како клановските војни во Кина итн. Каква граѓанска војна се работи за сосема различни ентитети? На крајот и Византијци излеговме.
Друме не се замарай

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958896 - 27.09.2012 00:27 [Re: Андреј]

Винаги съм се чудил кой ги ражда такива идиоти, като Дарко Митревски.

Сега вече знам , хвала лепо Андреич.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958898 - 27.09.2012 00:30 [Re: embes]

Цитат:

Винаги съм се чудил кой ги ражда такива идиоти, като Дарко Митревски.

Сега вече знам , хвала лепо Андреич.
Фиромецот мое да псува всеки, ама е защитен юзър на алл.бг

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958901 - 27.09.2012 00:30 [Re: Андреј]

Цитат:

Ај прочитај малку што е тоа апостазија па ке ти биде јасно дали војувал со бугари ....

Земи прочитај го Пириватрич, ама некој да ти преведе ... Немој како Биљан да читаш од такво читање се зголемува шупакот...


Е, от сите "македонски историчари" баш па Пириватрич ли се оказа авторитетот
Имам го, бре: http://promacedonia.com/srpir/srdjan_pirivatric_samuilova_drzava.pdf
А и езикът на княжество Рашка ми е достатъчно ясен, за да ми трябва преводач
Кажи все пак, верно ли мислиш, че населението на Македония в 10 в. патки е пасяло и е знаело само да се различава от животните??? Тия немаха ли градове, па книжовна школа, па църкви? Кога си кръстеха децата, как ги пишеха в църквите? На кого си плащаха данъците? На коя държава служеха като войници? Не го ли знаеха тия това? Па само у днешна Македония ли са били толкова прости? Пустош пълна, викаш. Овци и лугье...
Между другото, посъветвах те като не ти харесват "библии", както се изрази сам, да четеш самите извори. Па ако се затрудниш нещо по тях, обади се, ще помагаме.


--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (27.09.2012 00:35)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958904 - 27.09.2012 00:33 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Слагай си ги на оная работа ,щом са защитени ,таман нема да ги пазиш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958914 - 27.09.2012 00:52 [Re: Пaт]

Каква врска имаат ентитетите со граѓанството ... Сите тие плаќат данок на византија и се византијски поданици... Секоја побуна е граѓанска војна ....

Ке ти повторам, земи од Пириватрич прочитај го делот за апостизија и ке ти биде многу појасно ...

Нема апостизија со непријатели до друга држава ... Но ја имало во многу примери во самата византија....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958916 - 27.09.2012 00:54 [Re: Пaт]

Одметништво во Византијско време .... И тоа се казнувало со ослепување....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958917 - 27.09.2012 00:55 [Re: embes]

Шљивовица не пијам ....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Evita

*****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 57
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958918 - 27.09.2012 01:01 [Re: Андреј]

Цитат:

Одметништво во Византијско време .... И тоа се казнувало со ослепување....
Както си я подкарал, нова история ще напишеш, но ми се струва, че ти липсва нещо. Фактология му казват.

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!


(Марк Твен)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958919 - 27.09.2012 01:01 [Re: Тълмачъ]

Е па убаво кога ја имаш книгата ...

Оди некаде помеѓу 130-140 страна имаш за апостизија ... Имаш како Кекавмен го објаснил тоа, па мислам дека има нешто од Јован Геометар (цел еден цитат од негова песма мислам дека има) и не се секавам што се друго имаше, ама побарај и прочитај ке ти стане појасно ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 11 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5434

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.