ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958154 - 26.09.2012 13:22 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Ова протобугарско племе, под водство на Кубер, а како потчинето на аварскиот каган во Панонија, околу 680 г. се одметнало од Аварите и тргнало кон Солун. Кубер ги повел со себе и Сермесијаните, (околу 70.000 на број), во нивната стара татковина. Сермесијаните биле Ромеи, жители на балканските провинции што Аварите ги заробиле еден век порано и ги населиле во Западна Панонија, да работат за нив. На Кубер му била доверена управата врз нив.
Па тоа и ти го говорам .... Подтокот за Кубер е ЕДИНСТВЕН нема друг... Чудата на Св. Димитрија, а таму НЕМА ПОМЕН дека Кубер е бугарин ... Таму се говори за НОВ НАРОД кој тргнал кон Византија (од каде потекнувале нивните претци) и се населиле блиску до Драгувитите ... А Драгувитите по сите историски извори живееле околу Бер, што значи западно од Солун, и околу Смољани, што значи источно од Солун ...

Е тоа со Прилеп и Пелагонија има исто како да кажеш дека оние во преградието на Пловдив се блиску до Софија....

Толку е отрцана оваа тема за Кубер што е више досадна ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958155 - 26.09.2012 13:24 [Re: Андреј]

Андрейчо, ставаш банален с използването на термина "Протобългари". Какво разбираш под него?

От кога Македония има Конституция, та си захванал и с Търновската такава? Що не си правиш "задълбочените" анализи въз основа на вашите конституции, белким стигнеш до истината кога се появява "македонският народ", съставляван от "етнически македонци"?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958158 - 26.09.2012 13:26 [Re: Тълмачъ]

Тълмач, такива като Андрей се изфрищват като прочетат името на Кубер.

С него не си струва да се спори. Бетер от развален грамофон е.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958163 - 26.09.2012 13:29 [Re: Пaт]

Цитат:

Словените не биле/се племе, туку еден голем народ. Ама глупав народ.
Кръстник, кога това бе? Славянските племена никога не са се обединявали в един народ. Питай поляците колко общо имат с македонците!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958164 - 26.09.2012 13:29 [Re: Андреј]

Добре, обаче словени е историографски термин, истината е, че словените се разделят още десети век на бугари и сърби и македонските словени са част от българските словени. На базата на българските словени са произлезли българската и македонската нации, но първо словени 10-ти век няма, те се разделяват далеч преди това. Второ, спорно е дали изобщо тези племенни групи са се наричали словени.
Но както и да е. В османската империя искаш или не искаш, има разграничение между сърби и бугари, така че не е като да сме били едно море аморфна маса и 19-ти век да сме отделили със сърбите, станало е десети с вас 20-ти.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958169 - 26.09.2012 13:33 [Re: Пиринец]

Пиринеец не ми раскажувај пропаганди ...

Сериозно мислиш дека некој селанец таму на нива знаел што е бугарин а што србин....???

Да не имале лични карти или пасоши ...???

Не пресликувајте денешно поимање на нација во средновековието и СЕ ке ви стане јасно ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958172 - 26.09.2012 13:35 [Re: DIVА]

Јас не го почнав разговорот за конституцијата и затоа внимавај со квалификациите ...

А за воља на вистината во Македонската конституција од 1946 ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ НАРОД, а тоа во Бугарија се појавува дури во конституцијата од Ѓорѓи Димитров во 1947 ....

А зашто ... Е тоа ке мора вие да си разјасните ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958175 - 26.09.2012 13:36 [Re: Андреј]

Доволно е, че са раз(при)познавали себе си, като един народ - българи.


--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958177 - 26.09.2012 13:38 [Re: DIVА]

Ти си разговарала ли со некој Полјак? Јас не, само имам читано што пишуваат. Имам разговарано со еден Словак, и со една Чехиња. И сите мислат дека имаат

БТВ- само ние и Полјаците имаме ѕ во ѕвон. Што значи ние и Полјаците сме еден народ

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Без България няма Пиринска Македония!
    #2958178 - 26.09.2012 13:39 [Re: Пaт]

Лингва славянка

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4829

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.