ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Македонец
неантички

Регистриран: 10.03.2012
От: МКД
"Поробена" или "ослободена" Македонија?
    #2957708 - 25.09.2012 20:58

Читав некои интересни коментари и размислувања на оваа тема, па малку ќе ги проанализирам овде на наједноставно можен начин.

Што имаме до пред 1913 година?

Територија Македонија под турско ропство. Во таа Македонија најголемиот дел од Македонците биле основачи на бугарските цркви и училишта во Македонија во коишто се молеле и школувале. Најголемиот дел од нив биле и основачи и поддржувачи на ВМОРО. Од друга страна имало и помала група Македонци нарекувани гркомани коишто се молеле и школувале во грчки цркви и училишта. И сосема мал број Македонци - србомани се приклучиле кон српската пропаганда и оделе во српски училишта.

Што имаме после 1913 година?

Пиринска Македонија - Македонците продолжиле да си одат во истите цркви и истите училишта како и до пред 1913, на ист јазик како и дотогаш. Солунската гимназија во која се школувале скоро сите дејци на ВМОРО/ВМРО се преместува во Пиринска Македонија.

Егејска Македонија - Македонците-гркомани продолжиле да си одат во грчки цркви и училишта. Бугарските цркви и училишта биле затворени, тие што оделе во нив биле убивани и протерувани. Насекаде се наметнал грчкиот јазик и се започнала асимилација. Ние во Р. Македонија тоа го нарекуваме „грчки егзодус врз Македонците“.

Вардарска Македонија - Бугарските цркви и училишта биле затворени, тие што оделе во нив биле убивани и протерувани. Насекаде се наметнал српскиот јазик и се започнала асимилација на Македонците. Македонците дигаат неколку востанија против Србите.

Прашањето е - Кој дел од Македонија бил поробен, а кој ослободен после 1913 година?

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
Re: "Поробена" или "ослободена" Македонија?
    #2957710 - 25.09.2012 20:59 [Re: Македонец]

е фиромчето било живо

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2957711 - 25.09.2012 21:04 [Re: Македонец]

Задаваш неудобни въпроси!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2957712 - 25.09.2012 21:05 [Re: татар]

Затоа ли се збуни ботот над тебе?

--------------------
Ridentem dicere verum

BMRO
Старо куче от Хунзия

Регистриран: 01.03.2011
От: FYROM
    #2957714 - 25.09.2012 21:08 [Re: Македонец]

Цитат:

Пиринска Македонија - Македонците продолжиле да си одат во истите цркви и истите училишта како и до пред 1913, на ист јазик како и дотогаш. Солунската гимназија во која се школувале скоро сите дејци на ВМОРО/ВМРО се преместува во Пиринска Македонија.

Егејска Македонија - Македонците-гркомани продолжиле да си одат во грчки цркви и училишта. Бугарските цркви и училишта биле затворени, тие што оделе во нив биле убивани и протерувани. Насекаде се наметнал грчкиот јазик и се започнала асимилација. Ние во Р. Македонија тоа го нарекуваме „грчки егзодус врз Македонците“.

Вардарска Македонија - Бугарските цркви и училишта биле затворени, тие што оделе во нив биле убивани и протерувани. Насекаде се наметнал српскиот јазик и се започнала асимилација на Македонците. Македонците дигаат неколку востанија против Србите.

Прашањето е - Кој дел од Македонија бил поробен, а кој ослободен после 1913 година?

Свободен е само този дял:
"В цяла Пиринска Македония от 5 октомври 2012 година започват празниците по повод стогодишнината от освобождението от турско робство. На 5 октомври Българската армия освобождава Горна Джумая, на 9 октомври - Симитли, на 10 октомври - Банско, на 19 октомври - Неврокоп (дн. Гоце Делчев), на 20 октомври Свети Врач (дн. Сандански), на 21 октомври - Петрич."

http://focus-news.net/?id=n1699369

--------------------
“…и ние сме хора и искаме да живеем чо-
вешки, да бъдем свободни, с пълна свобода в
земята ни - там дето живее българинът: в България, Тракия
и Македония…
Васил Левски, в. “Свобода”, 1871 г.

Редактирано от BMRO (25.09.2012 21:10)

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
    #2957718 - 25.09.2012 21:17 [Re: BMRO]

Да е честито на всички !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

Пaт

#2957722 - 25.09.2012 21:23 [Re: stingers]

Не знам само дали и во Р.Грција ќе има некое празнување какви што ќе има во Р.Бугарија и во Р.Македонија по повод 100 години од ослободувањето на Македонија

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2957723 - 25.09.2012 21:33 [Re: Пaт]

Цитат:

Не знам само дали и во Р.Грција ќе има некое празнување какви што ќе има во Р.Бугарија и во Р.Македонија по повод 100 години од ослободувањето на Македонија

Бегай бе! Вие сте осЛободени!

Пaт

#2957726 - 25.09.2012 21:36 [Re: kiBik]

Каде да бегам бе? Од кожата ли да си излезам?

--------------------
Ridentem dicere verum

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2957727 - 25.09.2012 21:36 [Re: Пaт]

Цитат:

Що, вие във Вардарско ще празнувате ли ослободувањето на Македонија? От кого и с кого? Има ли някаква яснота по този въпрос кай вас?
Нищо ми не рече дето ти го пущих вчера стихотворението на Вазов, бтв.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2273

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.