ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
История и историография
    #2959218 - 27.09.2012 19:18

... или място за дискусии по един от "нерешените проблеми".

Отварям тази тема също така и за да мога искрено да благодаря на Андрей, че обърна внимание на труда на сръбския историк Сърджан Пириватрич "Самуиловата държава: Обхват и характер" с репликите си:
Цитат:

Земи прочитај го Пириватрич, ама некој да ти преведе ...

и
Цитат:

Мене не ми треба фактологија.... Доволен е Пириватрич ...

Авторът действително се е справил професионално с изворовия материал и е стигнал до много верни изводи. Добре би било македонските му колеги да се съобразят с неговия труд. А за тези, които може да се затруднят с прочита му в оригинал (линк към който бях посочил в една заключена тема), спокойно могат да си го купят на български: http://www.helikon.bg/author/10286/

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
Re: История и историография
    #2959247 - 27.09.2012 19:50 [Re: Тълмачъ]

Отваряш неудобна тема за тези, които не четат "Самуиловата държава" от ляво на дясно.

Един анализ на книгата.

Цитат:

Сърджан Пириватрич: - Да, това при всички положения е парадокс и той може би много говори за нас самите. За нашия стремеж да имаме някакви много високи хоризонти, а да не познаваме съседа си. Това е непознаване на себе си. Защото човек, който не познава онзи, с когото живее заедно, не познава и себе си.

//bnt.bg/bg/news/

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Редактирано от admiral (27.09.2012 23:58)

Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
    #2959334 - 27.09.2012 23:48 [Re: Тълмачъ]

Срѓан Пириватрич, напишал едно од најмаркантните дела за Самоил и неговото царство.... Од позиција на неутралец, со јасен и чист приод, ГИ РАЗБИВА и бугарските и Македонските небулози за Самоил ....

Пириватрич го издигнал Самоил таму каде што припаѓа... Цар на словените од Балканот....

И сето тоа го направил извонредно и прецизно докажано со цитати и референци на извори кој неговата ВИСТИНА ја потврдуваат ....

Ако сакате да го читате треба прво да знаете српски, да не испаднете глупави како Биљан/Биљана/Каснаковски/Герогиев кој испадна смешен на проста работа која му е јасна на секој кој го владее српскиот јазик ...

Читајте го Пириватрич и мнгоу работи од средниот век (не само за него, туку за самата Византија, организација и племиња) ке ви станат јасни.... Многу јасно ке ви стане и какви се манипулации се правени од Златарски па до некој нови Македонски историчари ....

Редактирано от Андреј (27.09.2012 23:49)

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2959336 - 27.09.2012 23:53 [Re: Андреј]

Балкански?

Цитат:

.. Цар на словените од Балканот....

Asparuhov
член

Регистриран: 30.01.2012
    #2959338 - 27.09.2012 23:58 [Re: Андреј]

Ако сакате да го читате треба прво да знаете српски, да не испаднете глупави како Биљан/Биљана/Каснаковски/Герогиев кој испадна смешен на проста работа која му е јасна на секој кој го владее српскиот јазик ...

Книгата е издадена и на български.Мислиш ли, че трябва да се чете в оригинал?

Андреј
рекордьор
**

#2959342 - 28.09.2012 00:07 [Re: Asparuhov]

не сум го читал бугарското издание ... Ако е коректно преведено тогаш е во ред да се чита и бугарското, но ако има некој случајни ненамерни грешки на клучните зборови, тогаш се добива сосема погрешна слика за тоа што Пириватрич сакал да каже ...

Андреј
рекордьор
**

#2959344 - 28.09.2012 00:09 [Re: Tanya.]

Па Самоил го освоил безмалку цел Балкан .... Многу малку територии се освоени со војна, повеќето велепоседниците од тие територии му ја предале во владение земјата како нивни цар, словенски.....

Оттука Самоил може да се каже дека правел една словенска држава ...

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2959347 - 28.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

Цитат:

Па Самоил го освоил безмалку цел Балкан .... Многу малку територии се освоени со војна, повеќето велепоседниците од тие територии му ја предале во владение земјата како нивни цар, словенски.....

Оттука Самоил може да се каже дека правел една словенска држава ...

Ochakvam v nai- skoro vreme i v Lubljana da objavat Samuil za tehen car
Sega puk SLOVENSKO carstvo. No s bulgaska korona.

Редактирано от soreno (28.09.2012 00:24)

Asparuhov
член

Регистриран: 30.01.2012
    #2959348 - 28.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

Цитат:

не сум го читал бугарското издание ... Ако е коректно преведено тогаш е во ред да се чита и бугарското, но ако има некој случајни ненамерни грешки на клучните зборови, тогаш се добива сосема погрешна слика за тоа што Пириватрич сакал да каже ...

Не знам дали знаеш, но Пириватрич е доста добре приет от много историци в България (въпреки някои разминавания в мненията), така,че си мисля,че превода би трябвало да е коректен.Освен това има и издадена "История на България" която също е приета нормално тук.

Андреј
рекордьор
**

#2959355 - 28.09.2012 00:26 [Re: soreno]

Сорено....

И ден денес е дискутабилно дали Самоил имал некаква круна ... Ако е точно дека папата му дал титула тогаш таа е КРАЛ (reges) а на што крал воопшто не е јасно ниту пак документирано ....

Да историчарите подоцна додаваат бугарска круна, од проста причина што таа е единствената освен византијската ... Онаа на Петар (иако и таа е ограничена, податок кој во тој среден век најверојатно не им бил познат на луѓето) е втората круна и слободна круна... На истата таа круна и татарот Чака се прогласил за цар на бугарите....

Чиста манипулација е сето тоа...

Но позади Самои стојат словените на бугарите ....

Да стоеле бугарите Самоил со таква снага каква што подоцна ја покажал, лесно можел да се справи со Русите и да ја превземе бугарската круна на тој начин, но како што гледаш тој не мрднал со мал прст....

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 34 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1891

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.