ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: История и историография
    #2959356 - 28.09.2012 00:28 [Re: Asparuhov]

Знам дека во научните кругови е добро примен Пириватрич, но знам и дека и покрај тоа што тој јасно го оценува Самоиловото царство ништо во бугарската историја не е променето, ниту пак во ставовите во однсо на Самоиловото царство ....

Инаку за книгите на бугарски не мпожам да говорам, едноставно не сум ги прочитал, а на српски сум ја читал и тоа неколку пати со проверка на податоците за да ја разберам целата теорија која Пириватрич ја прикажува во книгата ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
Мнения: 794
От: Wien
Re: История и историография
    #2959380 - 28.09.2012 01:09 [Re: Андреј]

Slovensko carstvo -gluposti na turkaleta..
Vsjaka edna durjava si ima ime ,a ne njakakvo imaginerno ,nishto ne znachesto opredelenie..
Znachi Samuil obrazuval njakakva nova durjava ,ama tazi durjava njamala ime ?
To zatova v eksjugoslavskata istoriografia probvat kakvi li ne varianti- ta Samuilovo carstvo ,ta Sklavinia , ta Slovensko carstvo.......
I rusite i poljacite i chesite sa imali carstva i te sushto sa bili slovenski.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Evita

*****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 57
Re: История и историография
    #2959396 - 28.09.2012 01:31 [Re: Андреј]

Това ли е твоята истина?

Цитат:

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....
И твоят начин на комуникация?

Цитат:

Добро е што некогаш ке прочиташ и тоа што оние кои ти се на ignore напишале ....

Момак НЕМА ФИРОМЦИ .... Има МАКЕДОНЦИ.... Затоа таквите како тебе се ограничени во мозкот, зашто за нив тоа да го разберат е висока математика .... Оди и реди си коцки во градинка, нивото ти е тоа....
--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!


(Марк Твен)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Evita

*****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 57
Re: История и историография
    #2959397 - 28.09.2012 01:34 [Re: Андреј]

Цитат:

Па Самоил го освоил безмалку цел Балкан .... Многу малку територии се освоени со војна, повеќето велепоседниците од тие територии му ја предале во владение земјата како нивни цар, словенски.....

Оттука Самоил може да се каже дека правел една словенска држава ...

Цитат:

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....


--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!


(Марк Твен)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: История и историография
    #2959592 - 28.09.2012 17:03 [Re: Андреј]Хахаха! Това е то македонистическата наглост.
Пириватрич пише така

НЯМА ПРИЧИНИ САМУИЛОВОТО ЦАРСТВО ДА НЕ СЕ НАРИЧА БЪЛГАРИЯ, А ЖИТЕЛИТЕ МУ БЪЛГАРИ!!!

Той ти е дал най-точния отговор на въпроса, който задаваш ОД КАДЕ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЯ.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: История и историография
    #2959651 - 28.09.2012 19:07 [Re: Taridin]

Цитат:


Пириватрич пише така

НЯМА ПРИЧИНИ САМУИЛОВОТО ЦАРСТВО ДА НЕ СЕ НАРИЧА БЪЛГАРИЯ, А ЖИТЕЛИТЕ МУ БЪЛГАРИ!!!Не само това. Авторът не само не оспорва българската и европейска историография по въпроса, но разбива на пух и прах екс-югославската и на сегашните македонски "историчари" теза за не-българския (сиреч "македонски") характер на държавата му. Единственото му колебание е доколко част от населението (илирийски албанци и някои славяни) са имали все още българско самосъзнание. Но в историографията такива колебания са нормални.
Между другото, направих си труда да сравня българското издание с оригинала (особено в частта за облика на държавата на Самуил). Мога да заява, че няма никакви волни или неволни отклонения. И ще обясня на Андрей защо това е невъзможно, особено пък в днешно време:
При превод на художествена литература, волности са възможни в името на съхраняване на художествеността. При превод на сериозна научна литература, това е недопустимо и бият през пръстите.
That said, питам се защо, ако Пириватрич наистина оспорва българския характер на държавата на Самуил, неговият труд не е издаден на литературната норма на югозападно-българския (-а) диалект? Единственото обяснение за мен е, че им е крайно неудобен.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
embes
ветеран
****

Регистриран: 05.01.2010
Мнения: 1294
Re: История и историография
    #2959661 - 28.09.2012 19:29 [Re: Андреј]

Еее ,Андро ,Андро !?!?!?

Закърнела е работата при тебе ,неразличаваш вече бело от черно.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: История и историография
    #2959696 - 28.09.2012 21:15 [Re: Тълмачъ]

Андрухата твърди, че е съгласен на 102, 3% с Пириватрич, но всъщност не е съгласен с нищо, написано от него.

Според Пириватрич
1. Самуилова България е наследник на държавната традиция на старата българска държава.
2. Църквата е същата тая българска църква на петрова България.
3. Няма причини населението да не се нарича българи /както преди Пириватрич са правели, т.е. имали са причини да ги наричат словени, македонци, сърби, но не и с истинското им име/ така е записано във ВСИЧКИ ИСТЪОРИЧЕСКИ ИЗВОРИ, което включва византийски, арменски, арабски, латински и ДОМАШНМИ.

И Т.Н.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
Мнения: 5182
Re: История и историография
    #2959731 - 28.09.2012 22:10 [Re: Тълмачъ]

Грешка си ....

Пириватрич уште на ПРВАТА СТРАНА на книгата ја негира бугарската теорија на Златарски прифатена од светската историографија....

За него бугарското царство престанува да постои во 971 ....

Остави го ти Биљан што вади реченици од контекст ... Да има малку интегритет нема ни да се обиде да го направи тоа, ама од најобичен трол не можеш да очекуваш повеќе....

Појди на Воденица, прочитај ми го потписот ... Токму на таа реченица која ти сега си ја повторил е изречена таа глупост на Биљан која мислам дека во историја на форумите НИКОГАШ повеќе таква глупост нема да се каже ....


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: История и историография
    #2959734 - 28.09.2012 22:13 [Re: Андреј]

Дай да видим как точно на първата страница негира, а в цялата книга после подкрепя?

Лажго си беше и лажго си остана. Поне доказа, че Разловечкото въстание е българско. Браво!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2786

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.