ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Грција и Бугарија да ги признаат злосторствата од балканските војни
    #2965583 - 09.10.2012 13:57

ОМД: Грција и Бугарија да ги признаат злосторствата од балканските војни
http://www.mkd.mk/65736/makedonija/omd-g...kanskite-vojni/

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) и сите Македонци ширум светот деновиве ја одбележаа 100-годишнината од почетокот на Првата балканска војна – 8 октомври 1912 година.

„Војната беше почеток на масовно етничко чистење на Македонците. Таа доведе до неправедна поделба на етничка и географска Македонија. Војната предизвика огромно страдање на Македонците и многу биле присилени на егзил во други области на Балканот и во светот. ОМД се поклонува пред сите жртви на Првата балканска војна и ги повикува сите Македонци да продолжат со борбата за човекови права на сите Македонци во светот, особено на Македонците во Албанија, Бугарија, Грција, Косово и Србија, за еднакви граѓански и човекови права“, соопшти ОМД и ги повика сите Македонци да гледаат кон иднината, да чекорат напред и никогаш да не ги заборават неправдите направени кон нашиот народ во текот на овој трагичен период од нашата историја.

Претседателот на ОМД, Методија Колоски смета дека е време да се стави крај на, како што рече, двојните стандарди својствени за многу историски настани и да се едуцира јавноста за она што навистина се случуваше во Македонија и за вистината на Македонците за време на балканските војни и по завршувањето и потпишувањето на Букурешкиот Договор во 1913 година.

„Завршувањето на балканските војни го одбележа потпишувањето на Букурешкиот договор кој истовремено значеше поделба на Македонија на три дела: Егејска Македонија, кој и припадна на Грција, Пиринска Македонија, дел кој и припадна на Бугарија и делот на денешна независна Република Македонија кој во тоа време и припадна на Србија. Исто така помали делови како што се Голо Брдо и Мала Преспа кои и припаднаа на Албанија. Денес Македонците се уште живеат во земјите на нивните предци т.е. Грција, Бугарија и Албанија, но тие се уште се подлежни на различи видови угнетување и репресии од страна на владите на истоимените држави“, соопшти ОМД.

Во пресрет на 100-годишнината од Втората балканска војна – 16 јуни 1913 година и потпишувањето на Букурешкиот Договор – 10 август 1913, ОМД ќе преземе проекти за потенцирање и нагласување на последните 100 години на македонскиот развој и страдањето на македонскиот народ по донесувањето на Букурешкиот Договор. ОМД исто така ќе организира конференција за истражување на импликациите и последиците од договорот кои ги има на домашната и регионалната политика.

ОМД верува дека злосторствата извршени врз Македонците за време на балканските војни мора да бидат признати од сегашните влади на Грција и Бугарија, и таквото признание да служи како помирување во регионот.


ОМД естествено не казва нищо за Сърбия и Турция, защото са създадени от първите и са финанирани днес от вторите!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sofmak
рекордьор
***

Регистриран: 20.10.2011
Мнения: 10089
щях да ти се скарам
    #2965588 - 09.10.2012 14:20 [Re: Негатор]

Цитат:

ОМД: Грција и Бугарија да ги признаат злосторствата од балканските војни
че едно и също нещо го пускаш два пъти. Но като прегледах, установих, че това се две "публикации" в mkd.mk.
Те това могат, това правят. Хич не ме е грижа, кой е mkd.mk. Те естествено не се интересуват каква е реакцията на техните глупотевини. Но аз да ги попитам: Докога господа ще бъркате географски с етнически македонци?
Таа доведе до неправедна поделба на етничка и географска Македонија.
Да уточня въпроса: Откога е географска и откога е етническа Македонија?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: щях да ти се скарам
    #2965606 - 09.10.2012 15:04 [Re: sofmak]

Същата дивотийка я има и в "престижния" вестник "Дневник"!

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7240B731EE77854B8F31A5F95C380207


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sofmak
рекордьор
***

Регистриран: 20.10.2011
Мнения: 10089
мани, мани
    #2965611 - 09.10.2012 15:10 [Re: Негатор]

Цитат:

Същата дивотийка я има и в "престижния" вестник "Дневник"!

По този повод написах в dir.bg, но и тук ще напиша: Още не е дошло време разделно, но дойде време откровено (за право куме в очи).
От наша страна - голямо търпение. Но и яз че изокам някой ден


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
d4b3
новак
***

Регистриран: 25.09.2012
Мнения: 38
Re: щях да ти се скарам
    #2965612 - 09.10.2012 15:11 [Re: Негатор]

и в Утрински я има ама е малко по различна

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1619547E5C641B488781F502B19B40E3

ОМД: Треба да се стави крај на двојните стандарди


така, прави са: трябва край на двойните стандарти


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1Допълнителна информация
0 регистрирани и 37 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 298

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.02 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.