ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: ДА, да, да! Разбира се, че има македонско малцинство в България!
    #2965423 - 09.10.2012 00:43 [Re: Taridin]

Цитат:

види я темата за Катехизиса/

Та хората се чувствали като субетнос, обособена част
Ти кога ще престанеш да повтаряш за тоя катехизис неверни глупости, според него най първата задача е хората да се съхранят като БЪЛГАРИ точка по въпроса, голям автогол си нахака с тоя катехизис спри да го повтаряш че се излагаш !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран
***

Регистриран: 24.10.2009
Мнения: 1496
Re: ДА, да, да! Разбира се, че има македонско малцинство в България!
    #2965680 - 09.10.2012 17:25 [Re: Taridin]

Сигурно понеже са били много авторитетни от ВМРО накрая организацията рухва.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: ДА, да, да! Факти от Съпротивата
    #2965731 - 09.10.2012 18:36 [Re: strawberry]

Цитат:

Борис е роден во село Цапари. Потекнувал од средно имотно семејство. Како младинец бил многу популарен во селото, бидејќи пеел многу убаво. Пеејќи во кафаната во цапари песна за атентатот на царот Александар ги испеал и зборовите што наводно ги рекол атентаторот „Умри тиранину!“. Тоа го чуле жандарите од Кажани, го уапсиле и го претепале толку многу, што еден месец се лекувал во Битола.
Цитат:

Формирање на читалиште во село Лавци
Бугарските просветни органи со цел да го денационализираат населението, насекаде во македонските градови и села формирале читалишта. Така и во село Лавци на 17.II.1943 година било отворено читалиште со име „Просвета“. За да ја спречи работата на читалиштето, Тодор Ангелевски-Даскало на прогресивните лица од селото им препорачал да влезат во управата на читалиштето, кои контактирале со членовите на КПЈ и биле гаранција за натомашна соработка со нив. Така и станало.Лицата што биле во управата на чело со Ставре Костадиновски работата на читалиштето онака како што сакала окупационата власт ја саботирале. Резултат на тоа бил книжен фонд од 26 книги. Бројот на членовите изнесувал 39 за да се покачи на 59. Но зголемувањето било фиктивно, т.е. членовите биле само на список, а да тие не знаеле за нивното „членство“. На Ставре Костадиновски во неговата „работа“ во читалиштето му помагал Ѓорги Бошевски-Боше.
Цитат:

Јован Лалев е роден 1925 година во Битола. Уште како малечок останал без татко. По завршувањето на основното училиште се запишал во Гимназијата, но поради немање на материјални средства ја посетувал до III клас (VII оддление). Во време на окупацијата се зачленил во младинската фашистичка организација „Браник“. Меѓутоа, благодарение на свесните младинци кои му ја уочиле неговата заблуда Лалев ја напуштил оваа фашистичка организација. Во куќата на Лалев живееле членови на КПЈ и СКОЈ, а кога во јуни оваа куќа била провалена Лалев се придржува кон прогресивните, т.е станал борец на Одредот „Гоце Делчев“.
--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 65 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3343

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.