ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
Re: Сравнения или колко съм добре в България
    #2982831 - 27.11.2012 10:40 [Re: NVU]

Цитат:

Мисля, че разминаването се получава от думата "посредствени".

Да, тук е заровено кучето в изясняване на понятия като "посредствен", "нормален живот" и пр.

Цитат:

- Детето ти може да запише и изкара каквото си избере висше като държавна поръчка.

нещо бъркаш - не може да си избере ей така баш каквото иска, особено специалности като медицина, стоматология, различини инженерни специалности, архитектура и пр. - трябва да има добра диплома и да се представи много добре на изпитите

Цитат:

- Ако ти се наложи операция, може да е неприятно да си носиш чаршафи и четка за зъби, но ще ти я направят.

а за това по-добре въобще не отваряй дума - чаршафите и четката за зъби са най-малкият проблем

Цитат:

Ако си посредствен в Америка, няма план Б. Никой от горните сценарии няма да ти помогне и забравяш за гарантирана пенсия

В България тази "гарантирана" пенсия е $95 ...

Иначе си прав в стремежа да разсейваш илюзиите, че само едно преместване в друга държава автоматично ще ти реши проблемите.

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #2982845 - 27.11.2012 12:12 [Re: Nadin]

Цитат:

Мисълта ми е, че много хора имат обикновени професии и въпреки това бих казала, че тук живеят прилично.

Закачам се към тази мисъл.

Ето един случай (не е изолиран, понеже само във въпросната фирма работят това 20 жени).

Шивачка със златни ръце. Не е инициативна да похване сама нещо, но иначе си умее работата, а продукцията, която шият, се продава не само в България, а и в Румъния, Сърбия, Гърция и Франция.

Та ще дам за пример парите, които взима и, ако някой знае как са платени шивачките в Америка, може да се получи база за сравнение.

Фирмата е гръцка. Жената работи там от двадесет години (от 92-ра). Осем часа на ден с половин час почивка на обед и две почивки по петнайсет минути от 8 до 17 часа. Няма право да си вдигне телефона, ако някой и звънне, няма право да отиде до тоалетна, ако не е в почивките.

За тази си работа получава 220 лева през последните дванайсет месеца (с думи - двеста и двадесет лева). Преди получаваха малко повече, сега - толкова. Ама няма минимална работна заплата, няма това онова. Толкова - и това е.

Петдесет лева е картата за целия градски транспорт, която си купува от тези пари (има два часа път до работа и обратно, и доста смяна на превозни средства). Остават сто и седемдесет лева. Един хляб е един лев.

Повтарям, жената е прекрасен професионалист, но не е инициативна да захване нещо сама. Трябва ли като човек, който работи по осем часа на ден, да е обречена на мизеруването, което мизерува и в същото положение ли се намира една средностатистическа американска шивачка, която просто работи за някого?

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2982861 - 27.11.2012 13:24 [Re: Nadin]

Цитат:

Не знам какво точно визираш, но ще ти дам пример.
Имаме познати - тя е фризьорка, съпругът и е шофьор на камион (да ме прощават, ако четат) Живели са известно време в Ню Йорк, преди години се преместиха тук. И двамата работят, тя в два салона (различни дни в седмицата), той си кара камиона- доволни са. Купиха си къща, след това и камион, имат си всичко необходимо, детето им е умно, учи в добър университет. Хората са от провинцията и не знам, ако си бяха останали в БГ дали щяха да имат това, да не говорим за обучението на детето.
Мисълта ми е, че много хора имат обикновени професии и въпреки това бих казала, че тук живеят прилично.

Toчно това се опитвам да кажа и аз през цялото време , но може би не мога да се изразя добре та оставам неразбран

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2982862 - 27.11.2012 13:28 [Re: venturer]

Цитат:

Аз сьщо смятам, че точно това е едно от нещата които различават стандарта на Бьлгария с този навьн.
Хора с обикновени професии, живеят по-добьр от финансова гледна точка живот и по-спокоен такьв.
Около мен има много такива примери сьщо, бьлгари с най-обикновени професии, които в Бьлгария биха взимали за сьщите работи мизерни пари, а тук си живеят доста добре с това което получават.

Точно така е !

Работата е там , че хора с по-добри професии изкарват доста повече и не може да се каже , че живеят мизерно в в България. Да , средата е важна , но парите са преди всичко , а с тях може да си създадеш шо-годе по-подходяща среда.
Ако и тези с по-обикновенни прфесии и умения можеха да имат някакъв приличен стандарт емиграцията щеше да е много много по-малка.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Редактирано от canon (27.11.2012 13:34)

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2982867 - 27.11.2012 13:44 [Re: nita]

Цитат:

Трябва ли като човек, който работи по осем часа на ден, да е обречена на мизеруването, което мизерува и в същото положение ли се намира една средностатистическа американска шивачка

А може би правителството трябва да се разпореди никой да не мизерства?

Американска шивачка, многи добра. Завършва шивашко училище 1990 год и започва работа в цех на Levi's някъде в Охайо. През 1992 год изнасят производството в Китай и тя остава без работа. Най-близката работа е в МакДоналдс на мин заплата и е на 2 часа път. Започва 1992 и през 2012 стават 20 год стаж в МакДоналдс. Още е на мин заплата, разходите и за транспорт са $500 и мизерията е жестока.
Понеже тя е много добра шивачка, а вече и добра на бъргърите - моля кажи на кой да се оплаче за да може да и се подобри положението?

И към Натурал - българската шивачка имала умно дете. Влечала го математиката и ходило по кръжоци. После го приели архитектура. Завършил и сега работи по проект към датска фирма в Копенхаген.
На американската шивачка детето също било умно. Имало интерес към математиката, но в по-малко населените райони няма кръжоци и мерака позамрял. Като дошло време за колеж, пробвал за стипендия но нямал нужните постижения и го отрязали, а за платено обучение майката нямала възможност. Започнал в МакДоналдс при майка си...

nita
тихичка

#2982870 - 27.11.2012 13:49 [Re: NVU]

Хм, това за Китай и аз си го помислих минута преди да те прочета. И все пак - като работеща в "Макдоналдс" и мизеруваща, въпросната бивша шивачка в Америка ще може ли да си позволи да сложи нещо повече от хляб и кисело мляко на масата? Понеже тук, ако направиш сметка на режийните - определено не може.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2982871 - 27.11.2012 13:49 [Re: NVU]

ПО-скоро не нивото имах предвид, а това
Цитат:

Не знам откъде идват тези митове (да не кажа измислици), ама да очакваш да живееш "много по-добре навън", работейки посредствена длъжност е толкова далеч от истината, че няма накъде.

Какшо точно имаш предвид под посредствена длъжност? Както и по-горе са казали, явно това е ключов момент в дискусията.

А, ти си отговорил на Натурал-а. Хубаво, но има друг момент, повечето българи знаят две и двеста. Сега се сетих за друг пример- мои пациенти, не знаех, че са българи, когато дойдоха. По онова време, преди 10 години бяха нелегални. С течение на времето се легализираха, доведоха си детето, записаха го в community college за 2 години, след това трансферираха във друго учебно заведение. За протокола- тя чистеше къщи, докато беше нелегална, продължава да го прави и сега, а той кара такси (лимузина) Имаха апартамент, продадаоха го, купиха къща и живота им си тече.
Примери, колкото искаш, не може да се слага всичко под един знаменател, че видиш ли след като в БГ си шивачка, фризьорка и т.н. е по-добре да си стоиш там, щото тук до никъде няма да стигнеш.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

NVU
Legend

#2982877 - 27.11.2012 14:08 [Re: nita]

Не знам еквивалента на хляб и кисело мляко какъв е, но менюто и на американката няма да е изпълнено с пресни зеленчуци и месо без химии. И на двете места е мизерия, но отбележи къде са децата им в края...

Бях писал и преди, тук има много ниско ниво на social mobility. Демек ако баща ти е лекар, ти вероятно ще си хирург или адвокат. Но ако баща ти е складажия, шанса ти да изкараш добър университет е много нисък и най-вероятно кариерата ти няма да надмине тази на родителите ти.

За сравнение, в България междукласовата мобилност е в пъти по-висока благодарение на държавната поръчка по университетите, и е съвсем възможно детето на шивачката наистина да стане архитект.

NVU
Legend

#2982880 - 27.11.2012 14:18 [Re: Nadin]

Надин,
Хубави примери даваш и аз няма и не трябва да ги оспорвам. Дори и аз мога да дам подобни примери. Но точно там се крие отговора - има примери, да, като тези които даваш, но това са изключенията. А аз говоря за правилото. Естествено на всяко правило има изключение. Но хората е добре да правят решения на база на правилото, а не на изключението.

Пример: Аз казвам, цигарите са вредни и скъсяват живота средно с 10 год., доказано е многократно и статистиката е всеизвестна. Ти ме контрираш: Да, ама един познат пушеше и доживя до 88 год. Някой друг те подкрепя: Да, да, моя дядо умря на 92 и също пушеше като комин.

Четейки горното, всеки има право да приеме моя коментар и да спре да пуши, или да се надява, че той също ще се окаже изключение и да продължи да си пуши.
Аз лично се водя от правилото, но свят широк, хора разни..,

nita
тихичка

#2982883 - 27.11.2012 14:40 [Re: NVU]

Цитат:

За сравнение, в България междукласовата мобилност е в пъти по-висока, благодарение на държавната поръчка по университетите, и е съвсем възможно детето на шивачката наистина да стане архитект.

Това е вярно, за междукласовата мобилност. Стига да успеят да устискат, може и да стане архитект. Но е възможно и да се плъзне към наркотиците, когато дълги години не може да си позволи елементарни неща. И въобще да не завърши и средното си образование.

пп. За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 28715

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.