ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)
ivailosp
почетен член
**

Регистриран: 07.12.2010
Re: Сравнения или колко съм добре в България
    #2982885 - 27.11.2012 15:15 [Re: nita]

Цитат:

пп. За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

ама студентският креди решава този проблем

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2982897 - 27.11.2012 16:13 [Re: nita]

Цитат:

Стига да успеят да устискат, може и да стане архитект. Но е възможно и да се плъзне към наркотиците, когато дълги години не може да си позволи елементарни неща. И въобще да не завърши и средното си образование.

Дали някой ще успее да устиска на нещо е индивидуално, демек е пак изключение, а правилото, подкрепено със статистика е, че в училищата на по-богатите квартали, където няма деца на шивачки процента завършили средно е 98%, от които 96% продължават в колеж. В училищата на по-бедните квартали, където най-вероятно са децата на шивачките, училищата едва докарват 60% от децата да завършат средно, и от тях има няма 15-20% продължават в колеж.

И ако пак сравним с България, там няма отделни училища за деца на шивачки и архитекти. Ако си заварчик, но живееш в Емил Марков, децата ти учат в 74-то наред с децата на бивши министри... и после ако са мераклии, може да продължат в НГДЕК, може в ПМГ, а може и да решат че не им се учи, но общо казано избора си е техен, и не зависи директно от заплатата на майка им.

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2982908 - 27.11.2012 16:44 [Re: NVU]

Цитат:

Хубави примери даваш и аз няма и не трябва да ги оспорвам. Дори и аз мога да дам подобни примери. Но точно там се крие отговора - има примери, да, като тези които даваш, но това са изключенията. А аз говоря за правилото. Естествено на всяко правило има изключение. Но хората е добре да правят решения на база на правилото, а не на изключението.

Това е точно така, на тогава защо приемаш, че детето архитект с майка шивачка в България е правило, а не изключение?
По стечение на обстоятелствата познавам много архитекти, и как па на един майка му не е шивачка се чудя?

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

NVU
Legend

#2982919 - 27.11.2012 17:01 [Re: Natural]

Цитат:

Това е точно така, на тогава защо приемаш, че детето архитект с майка шивачка в България е правило, а не изключение?

Напротив, това дете също е изключение, но е доста по-вероятно изключение. Няма да чертая пак криви на стандартно отклонение, но съм сигурен че мненията ни започват да се доближават...

В България да речем 80% от децата на шивачките не надминават родителите си. Има обаче едни 20% които минават в по-горна социална прослойка.
За САЩ процентите са съответно: 96% от децата на шивачките не завършват нищо, а 4% успяват да завършат и съответно да надхвърлят социалната прослойка на родителите си.
Процентите са в полза на България, както казахме поради държавното подпомагане на образованието и поради липсата на икономическа сегрегация (т.е. училища по зип код).

Съответно детето на шивачка в България има 5 пъти (!!!) по-голям шанс да надмине родителите си, сравнено с дете на американска шивачка.
Аз се занимавам с цифри професионално и сигурно на много хора звуча като луд, но за мен 5 пъти по-висок шанс е достатъчно основание...

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #2982933 - 27.11.2012 18:16 [Re: NVU]

Цитат:

Като дошло време за колеж, пробвал за стипендия но нямал нужните постижения и го отрязали, а за платено обучение майката нямала възможност. Започнал в МакДоналдс при майка си...

има едно нещо наречено финансова помощ (financial aid), която хич не е малка, особено ако дохода е по-нисък. Да не говорим, че има и студентски заеми, които почват да се изплащат месеци след като завършиш. Колкото и да не ти се вярва и тук държавата помага.

Soft Click

**

Регистриран: 21.08.2012
    #2982935 - 27.11.2012 18:24 [Re: nita]

Цитат:

За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

Вероятно искаш да кажеш, че за годината струва толкова, а не за семестър.

И тук има студентски заеми, които се дават доста лесно, и също започват да се връщат известен период след завършването. Разликата е в размера на заема, който е не знам колко пъти по-голям в САЩ.

Редактирано от Soft Click (27.11.2012 18:28)

ico7

Регистриран: 22.06.2010
От: MA
    #2982949 - 27.11.2012 19:00 [Re: NVU]

Цитат:

В България да речем 80% от децата на шивачките не надминават родителите си. Има обаче едни 20% които минават в по-горна социална прослойка.
За САЩ процентите са съответно: 96% от децата на шивачките не завършват нищо, а 4% успяват да завършат и съответно да надхвърлят социалната прослойка на родителите си.
Процентите са в полза на България, както казахме поради държавното подпомагане на образованието и поради липсата на икономическа сегрегация (т.е. училища по зип код).

Интересно ми е тези проценти дали са извадка от някакъв достоверен източник или са плод на въображението на NVU?
Приятелю, що не вземеш да се поспреш малко? Разбирам, че искаш да свалиш розовите очила на хората, ама не им слагай черни.

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #2982953 - 27.11.2012 19:12 [Re: Soft Click]

В София има и по 1500 лв на семестър. Зависи каква специалност учиш.

Soft Click

**

Регистриран: 21.08.2012
    #2982954 - 27.11.2012 19:19 [Re: Botev Plovdiv]

1500 лв за семестър за обучение субсидирано от държавата ли? От чисто любопитство - кои са тези специалности?

NVU
Legend

#2982993 - 27.11.2012 20:44 [Re: ico7]

Цитат:

Интересно ми е тези проценти дали са извадка от някакъв достоверен източник или са плод на въображението на NVU?

Процентите са източник на моето въображение, така както и шивачката, която Levi's е съкратил заради ауторсинг, също е примерен образ. Не претендирам че цифрите са верни, но претендирам че тезата ми е вярна.
Ако някой се интересува може да гугълва social mobility и да види какво значи. После може да се поразтърси какви са процентите на завършили средно и висше тук и в България, и после да види по зип код (или по income level) как е статистиката.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27722

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.