ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
Re: Сравнения или колко съм добре в България
    #2982998 - 27.11.2012 20:48 [Re: Botev Plovdiv]

Цитат:

Колкото и да не ти се вярва и тук държавата помага.

Ботев, не казвам че държавата тук изобщо не помага, а че помага в много по-малка степен. Вече коментирах, че винаги има изключения и винаги може да намерим някой от бедно семейство, който е взел заем и е завършил. Но ако това беше правилото, тогава защо в Америка минаването от една класа в друга не е толкова лесно, както в останалия свят? Ограничената социална мобилност тук как я обясняваш?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Soft Click

**

Регистриран: 21.08.2012
    #2983035 - 27.11.2012 22:42 [Re: NVU]

Цитат:

И към Натурал - българската шивачка имала умно дете. Влечала го математиката и ходило по кръжоци. После го приели архитектура. Завършил и сега работи по проект към датска фирма в Копенхаген.

Като гражданин на ЕС може даже да завърши в Дания за без пари.

По темата - това с "посредствените" длъжности за които говориха Cаnon и NVU го разбирам по следния начин. В България може да имаш примерно юридическо или медицинско образование и да работиш съответно като да кажем юрисконсулт в нещо като фирма Басеинова дирекция или публичен изпълнител в НАП за заплата 450 лв или лекар в кръвен център за подобна заплата. Такива длъжности има много. Такива заплати осигуряват пълна мизерия. Доколкото знам по белия свят това няма как да се случи. Може да не си добре в сравнение с други юристи и доктори, но няма да се налага да мислиш как да платиш тока, не дай боже наема или ипотеката.

Казах как аз го разбирам. NVU каза, че посредствените и от двете страни са обречени да са зле. Теоретично е така, но тук са обречени да са много по-зле. Да не изпадам в подробности, ясни са. В общи линии изводът ми е, че "белият свят" е по-добро място за посредствените. Другите навсякъде са добре.

Редактирано от Soft Click (27.11.2012 22:59)

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2983040 - 27.11.2012 22:48 [Re: Soft Click]

Та това води до извода , че нищо не пречи децата на родните емигранти дори в САЩ да получават БГ гражданство , което им осигурява безплатно висше образование в страни като Дания , Германия , Холандия , Франция ... плащат само семестриална такса , която обаче е в рамките на около 1500 евро.
Доскоро и в UK беше достъпно - около 3000 паунда годишно за граждани на ЕС , но сега увеличиха тройно таксите.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Soft Click

**

#2983047 - 27.11.2012 22:58 [Re: canon]

Цитат:

Та това води до извода , че нищо не пречи децата на родните емигранти дори в САЩ да получават БГ гражданство , което им осигурява безплатно висше образование в страни като Дания , Германия , Холандия , Франция ... плащат само семестриална такса , която обаче е в рамките на около 1500 евро.

Във всички датски университети образованието за граждани на ЕС е напълно безплатно. Същото в Швеция и в голяма част от университетите в Норвегия. Важи и за магистратури.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2983048 - 27.11.2012 23:02 [Re: Soft Click]

Да така е за там. Дори тия дни имаше презентация у нас на някакви шведски университети. Това е голям плюс за всеки умен младеж днес и за съжаление по мое време нямаше такива безплатни благини

Като се има предвид как германци са масово "гастарбайтери" в Дания едва ли им е толкова зле от комунизма там

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Редактирано от canon (27.11.2012 23:04)

Soft Click

**

#2983049 - 27.11.2012 23:04 [Re: canon]

Проблемът е че там трябва да се живее от нещо, а е много скъпо за стандартите на българските родители. Да, студентите може да работят, но почти е сигурно, че трябва да знаят местния език, което си е доста голяма гадост.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #2983074 - 28.11.2012 00:14 [Re: canon]

Цитат:

Да , средата е важна , но парите са преди всичко , а с тях може да си създадеш шо-годе по-подходяща среда.

Ти, говориш много компромисно, що се отнася за живота в Бьлгария.

Що-годе по-подходяща страна (its not good enоugh)особено когато има по-добра алтернатива навьн за можещите, точно пьк сьс средата не бива да се прави компромис никакьв.
И не, не мисля че парите са преди всичко или те са в сьстояние да ти осигурят капсулата за която говориш в Бьлгария.
Всьщност много добре ще намериш отговор, защо повечето пари в Бьлгария не ти осигуряват по-добра среда чрез темата която си пуснал за Ценностите в Бьлгария, кьдето се говори и до известна степен за опростяване на обществото и чалгата като поведение и мислене. Тези неща са просто в повече в Бьлгария и изолацията е невьзможна според мен. Като се има впредвид какви хора забогатяха през последните 20на години, не е чудно защо има промяна в ценностната система като цяло сред обществото.
Изключения има, разбира се (да се застраховам да го кажа)и смятам, че нещата ще си дойдат на место след няколко поколения.

Цитат:

Ако и тези с по-обикновенни прфесии и умения можеха да имат някакъв приличен стандарт емиграцията щеше да е много много по-малка

С това сьм сьгласна и аз.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 00:18)

ColdLove
студена
**

Регистриран: 06.08.2011
    #2983076 - 28.11.2012 00:25 [Re: venturer]

Цитат:

особено когато има по-добра алтернатива навьн за можещите, точно пьк сьс средата не бива да се прави компромис никакьв.

А каква ти е по-добрата алтернатива да си намериш родители навън? Аз лично не бих направила компромис в това отношение. Никакъв. Предпочитам да се грижа лично за старците си. А колкото до кръгът - всеки сам си избира приятелите и това, че приятелите ти слушат кънтри, наместо чалга, не означава нищо по-различно.

--------------------
По-лошо от това да не правиш нищо, е да правиш нещо лошо.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #2983081 - 28.11.2012 00:39 [Re: ColdLove]

Помня, че темата за "старците" в Бьлгария ти е болна. (грозна дума..старци)
Иначе алтернативи много..всеки е намерил начин според ситуацията си.
Много родители са навьн при децата си, други се прибират в тежки моменти да се грижат за тях и така.
Дали ще използваш тази причина, за да си сьсипеш развитието в личен план, всеки си решава сам.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 00:40)

ColdLove
студена
**

Регистриран: 06.08.2011
    #2983082 - 28.11.2012 00:42 [Re: venturer]

Цитат:

Дали ще използваш този кос за да си сьсипеш развитието в личен план, всеки си решава сам.

Би ли ми дала пример с какво твоето "развитие" е по-добро от моето? Ама ако можеш, избегни парите. Нали те не правят човека? С какво си повече от мен?

--------------------
По-лошо от това да не правиш нищо, е да правиш нещо лошо.

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27722

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.