ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
venturer

Регистриран: 05.11.2003
Re: Сравнения или колко съм добре в България
    #2982577 - 26.11.2012 09:10 [Re: canon]

Ясно. Аз имах впредвид за високо образованите и амбициозни бьлгари, просто като вьзможности за реализация навьн са несьмнено по-добри.

Иначе Различните майстори ( говоря за кадьрните) са определено много добре платени тук сьщо, водопроводчиците примерно ги сравняват по доходи с докторите тук ( могат да си докарат minimum 200k- plus.)То вьрви като шега, но си е живата истина. Говоря за тези които си имат собствена фирма и работят за себе си, често имат и по някой помощник, но като цяло говоря за one man show.
Сьщото е и за електричарите, както и за brick layers, взимат най-евтиното 1долар на тухла и пак е трудно да се намерят свястни.
Всьщност колко взимат на тухла в Бьлгария? Мисля, че не е много евтино сьщо (то зависи големината на тухлата сьщо де).

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (26.11.2012 10:27)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2982635 - 26.11.2012 15:15 [Re: venturer]

Нямам представа , но скоро сменях фаянс и отне доста време да намеря добър майстор. Освен това разбира се оказа доста зает и при всички положения правеше над 100 лева надница.

Това с добре платените майстори мисля е валидно за цял свят. Дето се казва човек със занаят навсякъде ще е добре.
Винаги се търсят добри механици , добри водопроводчици , хора по климатизациите , дограми и прочие. Та тези хора според мен не живеят лошо и в България.
Способни юристи , всякакви строителни специалности , лекари и прочие също мисля живеят нормално без разбира се да сравняваме как е навън , но едва ли биха казали "това блато" за тук. Да , няма как да имат доходите на колегите си в развитите държави , но не може да се каже , че мизеруват.
Сега ако си в посредственото ниво в някоя службица на заплата няма да е лесно , но пък всеки сам си решава. Именно тази категория би била много по-добре навън поради разликата в стандарта , защото тук буквално мизеруват.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2982674 - 26.11.2012 17:52 [Re: canon]

Цитат:

ако си в посредственото ниво в някоя службица

Ако си на посредствено ниво навсякъде е гърч и мизерия.
Не знам откъде идват тези митове (да не кажа измислици), ама да очакваш да живееш "много по-добре навън", работейки посредствена длъжност е толкова далеч от истината, че няма накъде.

Аз по-скоро бих казал на посредствените да си стоят дома, щото у чужбинско такъв ъперкът ги чака... В България поне щайга картофи, торба лук и шише гроздова ще дойде от село, а и децата хем баби ще има да ги гледат, хем после университета им е без пари... Ама досега не съм срещнал някой да каже "ок, аз съм посредствен, ще те послушам", всички се мислят за нещо над средното и са бързи да почнат да спорят. Естествено, като цъфнат тук осъзнават на първата седмица, че съм бил прав, но тогава "случайно" си забравят паролата за форума и повече не ги чуваме да разказват дали мечтата се е оказала както са я мечтали, или по-скоро както аз съм ги предупредил че ще е...

Хайди
ентусиаст

Регистриран: 16.06.2005
От: The City That Works
    #2982691 - 26.11.2012 19:15 [Re: canon]

За всички е ясно че програмите на ЕС за Бг поставят страната в една ситуация на 'икономически разтеж', наливат се пари по програми и т.н., живота става по-добър от момента, в който аз съм напуснала страната...Но как можах да забравя ,че 'от Искъро по длибоко нема, от Витошот по високо нема' не знам , непростимо е, хахах...Обичаме ви ! Най-добрите сте !

ColdLove
студена
**

Регистриран: 06.08.2011
    #2982695 - 26.11.2012 19:31 [Re: Хайди]

Цитат:

За всички е ясно че програмите на ЕС за Бг поставят страната в една ситуация на 'икономически разтеж', наливат се пари по програми и т.н., живота става по-добър от момента, в който аз съм напуснала страната...

Програмите на ЕС не са само за България, а за всички страни-членки на ЕС. И икономическият растеж е на общността, не само на България - въпреки, че в момента той е забавен за цялия ЕС, поради кризата.

--------------------
По-лошо от това да не правиш нищо, е да правиш нещо лошо.

Хайди
ентусиаст

Регистриран: 16.06.2005
От: The City That Works
    #2982700 - 26.11.2012 19:40 [Re: ColdLove]

Програмите на ЕС за БГ са за Бг и отражението върху икономиката на страната е неоспоримо, повече не споря по въпроса, приятно дърлене...

Ето, взето от Бг нюз медия :

България вероятно ще получи 17 млрд. лева БЕЗВЪЗМЕЗДНА помощ от Европейския съюз (ЕС) през новия програмен период (2014-2020 г.)

Редактирано от Хайди (26.11.2012 20:43)

canon
На изток от рая

#2982710 - 26.11.2012 20:34 [Re: NVU]

Цитат:

Цитат:

Сигурен съм , че е така , но поне живееш нормално. Повечето хора не са работохолици , супер талантливи и прочие. Те живеят мизерно в България.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

NVU
Legend

#2982721 - 26.11.2012 21:05 [Re: canon]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Сигурен съм , че е така , но поне живееш нормално.

Какво значи "нормално"?
Не, не живееш нормално и не мога да разбера защо толкова много хора са си вкарали подобна глупост в главите?

Ако си посредствен в България, но имаш връзки, или имаш наследствени изплатени имоти, или са те взели погрешка на държавна служба или в голяма частна фирма - живота може да не е песен, но не е ад.

Ако си посредствен в Америка, няма план Б. Никой от горните сценарии няма да ти помогне и забравяш за гарантирана пенсия, медицинско обслужване, университетско образование, болнични дни, майчинство, платен годишен отпуск, социални помощи и т.н.

Кой мислиш яде по Макдоналдс, кой купува големите разфасовки пиле наблъскано с химикали, кой се блъска по опашките в 3 сутринта на черен петък да си купи потници и чорапи по $3? Кофти е, че в България се яде салам от соя и хартия, но и тук се продава евтино месо с химии повече от менделеевата таблица.

Да твърдим, че едно географско преместване автоматически решава проблема на посредствеността е несериозно. If anything, I'd say it amplifies the problem...

canon
На изток от рая

#2982733 - 26.11.2012 21:55 [Re: NVU]

Виж сега ако в БГ си наемен работник - да кажем шивачка най-вероятно ще изкарваш 300-350 лева заплата. Със същите умения ще може да чистиш къщи в Лондон и ако си стягаш задника да си докарваш едно 1000-1200 паунда.
От тях като се забиеш в някоя къща наета от по-стар наш емигрант и като се наблъскате 5-6 човека на етаж + храна+ транспорт ще харчиш около 500 паунда.Да добавя и още 150-200 паунда за непредвидини разходи и данъци. Другото може да го спестиш. Живееш мизерно , но в БГ със същите умения не може да спестиш и стотинка и всеки месец се чудиш как да избуташ до заплата. Ей такива случаи имам предвид и това е реалноста пред много българи.
Предполагам не е много по-различно и в САЩ.
Ако си геодезист да кажем най-вероятно ще изкарваш в БГ поне 2 и нагоре хиляди месечно и ще живееш добре в България , ако си способен юрист или лекар/зъболекар също ще правиш поне толкова и няма да мизеруваш. В чужбина ще печелиш доста повече , но това не значи , че в България си мизерувал.

Затова мисля , че първата категория хора имат много по-големи основания да емигрират отколкото останалите и навън разликата за тях е по-голяма спрямо по-квалифицираните.

П.С. Хайди пък толкова не е в час , че изобщо не искам да влизам в спор.

--------------------

Редактирано от canon (26.11.2012 22:05)

NVU
Legend

#2982758 - 26.11.2012 23:13 [Re: canon]

Ако си шивачка в България, вадиш 300 лв и живееш мизерно, но:
- Живееш в къщата на родителите на мъжа си. Нямаш наем.
- Бабата ти посреща детето след училище и готви манджа.
- Твоите родители са на село, нямат пари, но пращат картофи, домати, лук...
- Детето ти ходи на училище в същото училище, където ходи детето на архитект Георгиев.
- Детето ти може да запише и изкара каквото си избере висше като държавна поръчка.
- Ако ти се наложи операция, може да е неприятно да си носиш чаршафи и четка за зъби, но ще ти я направят.
- На чичо ти Павел къщата в Поморие е малко далеч от плажа, но всяка година ходите на почивка за 2 седмици, за да се печете на плажа с детето.

Ако си чистачка в Лондон, вадиш 1000 паунда и живееш мизерно, но:
- Живееш в къща с 5 непознати гастарбайтери и наема те разбива.
- Детето си го виждаш по Скайп веднъж седмично. Представа си нямаш какви са му оценките, домашните, и кой номер гуменки носи. Баба му го гледа.
- Твоите родители са на село, нямат пари, нямат скайп. Чуваш ги веднъж месечно, а не си ги виждала от 3 години.
- Детето ти, ако решиш да го вземеш с теб в Лондон ще ходи в същото училище, където ходят единствено децата на другите гастърбайтери.
- Детето ти може би няма да изкласи средно, а какво да говорим да имаш пари да му платиш висше.
- Ако ти се наложи операция, може да решиш да не я правиш, защото не може да си позволиш сметките.
- На чичо ти Павел къщата е все още в Поморие, но не си стъпвала там от 5 години, нито пък детето ти е виждало плажа.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27764

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.