ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Никулден
    #2984413 - 02.12.2012 18:30

Давайте идеи за Никулден.
Кой какво е намислил на прави, че нещо никаква идея нямам, белким прихвана нещо от вас

ПП Ей, тук една рецепта на Milano за сьомга с орехи, която звучи много добре уеб страница.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Re: Никулден
    #2984431 - 02.12.2012 19:09 [Re: Nadin]

Точно сьомгата ми се струва много привлекателен вариант, защото последните месеци кажи-речи веднъж седмично ям шаран (тази седмица по изключение беше толстолоб, но и той е шаранова риба) и ми е писнало Тази година имало много паламуд в Черно море, та може и паламуд, ако има пресен, но иначе сьомгичката ми е много любим вариант за всякакви случаи

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2984444 - 02.12.2012 20:00 [Re: Sol y Sombra]

Рибата трябва да е с люспи .
То... поверие, ама като ще се спазват традициите, поне да е както трябва:

"В жертва се принася риба с люспи, най-често шаран, защото той е слугата на светеца. Голата риба без люспи предвещава бедност."

От Тук.

Редактирано от Vianne Rocher (02.12.2012 20:41)

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2984455 - 02.12.2012 21:13 [Re: Nadin]

Ако сме у дома обикновено правя шаран, пълнен с орехи и лук (като екстра слагам стафиди и противно на правилата става много добре). Но тази година няма да съм в къщи за Никулден, затова - каквото има.

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2984515 - 03.12.2012 07:54 [Re: ]

Виан, традициите не са ми най-силната страна, а напоследък още по-малко Никога вкъщи не сме държали особено много нито на постното на Бъдни вечер, нито на рибата с люспи на Никулден. Така че сьомгата печели приза тази година, както между другото и някои предишни години

Редакция: това по-горе е отговор наизуст, но сега се сещам, че сьомгата има люспи, виждала съм ги Да не говорим, че и из нета пише, че има, значи не само аз съм ги виждала. Значи дори това условие ще се спази

Редактирано от Sol y Sombra (03.12.2012 08:32)

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2984545 - 03.12.2012 11:17 [Re: Nadin]

Хич не си падам по рибните ястия и изобщо, всякакви морски дарове. Обаче, традицията си е традиция, и требе да се спазва.
От няколко години насам, избягвам шараните - така и не можах да преборя миризмата на тиня... с какво ли не ги киснах, все си мирише. Миналата година правих пържена пъстърва и домашните бяха очаровани, включително и аз. Май и тая година ще сме на същото, ако не изровя някоя интересна идея из нета тия дни.

--------------------
Ние сме ора естете.

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2984575 - 03.12.2012 12:10 [Re: Nadin]

Сьомгата по рецептата на Милано е добра идея, и/или рибник, т.е. риба - (филета бяла риба)сварени, задушени с праз и в тесто.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2984585 - 03.12.2012 12:32 [Re: Sol y Sombra]

Да де, сьомга може . Аз имах предвид, че паламуда няма люспи, ама щото нямах много време да пиша и затова така набързо . на мен пък ми е втръснало от морски риби и ще пълня шаран с ориз, орехи, праз и стафиди.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2984592 - 03.12.2012 13:05 [Re: ]

Преди години имахме възможност да ядем шаран от един развъдник. Беше много вкусно. За Никулден купувам някакво рибно филе и панирам или печена скумрия с малко лимон. Не мога да се боря с шаран, пък и тези, които се продават, са ми много мазни. У нас дори пиле се налага да обезкостявам, за да го ядат. Половинката има да ми мърмори колко много кости има в шарана и ще си го остави почти целия.

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2984595 - 03.12.2012 13:13 [Re: Dr.G]

Защо противно на правилата, Док? Мисля,че това е много разпространена рецепта...

Аз шаран не правя след онзи един-единствен път, който никога няма да забравя. Бях много млада булка (как звучи само ) и реших, че ще спазя традицията в детайли. Приготвих пълнен шаран - предварително изкиснат в бяло вино с парчета ябълка, дюля, лимон, после го напълних с лук, ориз, стафиди, орехи и не помня-още-какво. Изпекох го в компанията на дюлите, ябълките и лимона. Имахме гости тогава, изядоха си пръстите, никой не искаше да повярва, че за първи път съм готвила шаран. Обаче аз изкарах най-кошмарната нощ в живота си. Просто бях 2-ри месец бременна и много зле понасях повечето храни. Знам, че е само заради това, но никога вече не можах да се престраша пак да опитам шаран.

Тази година ще бъде ципура. Има достатъчно люспи Мисля да я напълня със задушен лук и малко чесън, едро настърган морков, орехи, маслинки, магданоз. После нареждам върху нея резени лимон (може и портокал), завивам я във фолио и изпичам на силна фурна. Накрая отгръщам фолиото, за да се позапече. Гарнитура от задушени зеленчуци с масло. Бяло вино - някакъв совиньон блан ще бъде

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1693

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.