ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: ШикагоуЛенд
ВАЖНО - НАП - БГ здравни осигуровки
    #2988130 - 13.12.2012 18:43

Трябва да се действа преди 31 декември 2012.
В материала има линкове към сайта на НАП, от където могат да се свалят и попълнят заявленията.

http://www.bulgariasega.com/sviat_novini/bulgaria/16216.html

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - The Satan

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Кукера©
борец на капитализма

Re: ВАЖНО - НАП - БГ здравни осигуровки
    #2988205 - 13.12.2012 21:20 [Re: Кукера©]

форум Българи в чужбина, кликни тук

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - The Satan

Clance
потребен

Регистриран: 08.04.2006
От: Северозападен Чикаго събърбс
    #2988317 - 14.12.2012 05:39 [Re: Кукера©]

Да се присъединя към Кукера,че от вчера съм на педал с познати и приятели по този въпрос....Много е важно да проверите статуса си,просто ако преди време сте подавали Декларация ,не си мислете ,че сте освободени наистина...ще се изненадате може би ,че дължите,но това е така защото нямаше законово основание за 01/2008 и след това.
Подаваше се Декларация по чл.19и,ал.2 ,но периода бе до 2007 г.само,за след това се издаваха Решения за отказ на основание-извън разпоредбата на чл.19и /или по-просто казано няма законово основание нито да платиш,нито да те освободят от това задължение/
с една дума дупка в закона.Сега с тези двете нови Заявление и Декларация уж ще се освобождаваме за стари задължения законово,но аз поне установявам пропуск като това ,че в предната декларация по чл.19и искаха доказателства за напускане на страната ,а сега тук нищо не се изисква ,и вероятно в последствие ще е проблем за доказателство.Затова си мисля ,че би било добре с Декларацията и Заявлението да приложите и копия от БГ паспорт и копие от тукашно ИД к,един вид да се презастраховате.
Междудругото,когато ги изпращате,като сенситив дейт ,пращайте с обратна разписка /розово картонче в USPS/ с цена около 15$,което ще ви подсигури за дата на подаване и съответно ,подпис на получателя.
Да отбележ ,че на сайта на НАП,отговарят на зададените от Вас въпроси на следващия работен ден,така ,че не се притеснявайте да питате.

Ivo77
ентусиаст

Регистриран: 15.10.2011
От: Long Neck .De
    #2988452 - 14.12.2012 14:49 [Re: Кукера©]

Всичко е задвижено и се действа,благодарско на Кукер за инфото.
Очаквам след годинки всички Българи живеещи в чужбина да бъдат обявени за Народни предатели и имотите им да бъдат конфискувани в полза на държавата..това беше в майтап ама знае ли се

Neo2008
новобранец

Регистриран: 10.06.2008
От: The Keystone State
    #2988458 - 14.12.2012 15:11 [Re: Кукера©]

Браво! Аз вече спокойно мога да кажа,няма такава държава/държавна администрация!

Дори и да искаш да ги изпратиш, тия декларации, много трудно може да стане преди празниците по пощата, а някой роднина му трябва твое пълномощно (също изпратено по пощата).

Освен това, като искат някакви държавни такси, трябва да ме уведомят лично, или поне да ми изпратят писмо на българския адрес. Аз такова запитване не съм получил. След това трябва да ми дадат достатъчно време да реагирам.

И сега като го приемат тоя закон, никой не уведомяват, ама после като вече си в "капана", сигурно почват писма, съдия изпълнители ти идват вкъщи да тормозят роднините и така.

Върха на тортата е ще е ако те спрат/арестуват на летището, защото си длъжник на държавата.

--------------------
Винаги се цели в Луната, ако я пропуснеш, ще уцелиш някоя звезда.

aptana

Регистриран: 17.02.2010
От: nyc
    #2988532 - 14.12.2012 18:14 [Re: Neo2008]

Този закон е от миналата година, и на няколко пъти през тази година се говореше за него - ето ти например новина от декември 2011 - Промяна в Закона за здравното осигуряване улеснява българите в чужбина

Не са го приели от вчера за утре - аз лично използвах времето когато си бях в България през лятото, отне ми 5 минути лично в НАП, а можеше да го пусна и пощата и да не се занимавам. Сега се създава някаква истерия и се псува администрацията, но в случая не виждам причина НАП да са виновни - даже напротив, специално за това информацията беше навсякъде, декларациите са достъпни, имаше достатъчно начини те да се изпратят или предадат лично.

saharrah
Нерегистриран

#2988571 - 14.12.2012 19:58 [Re: Neo2008]

Цитат:

И сега като го приемат тоя закон, никой не уведомяват, ама после като вече си в "капана", сигурно почват писма, съдия изпълнители ти идват вкъщи да тормозят роднините и така.

Върха на тортата е ще е ако те спрат/арестуват на летището, защото си длъжник на държавата.

Няма такива неща

Мислех да не пиша по темата, но няма какво да си кривя душата - всичко стана изключително бързо и просто, този път с бюрокрация/нерви/загубено време не съм се сблъсквала: два листа по пощата и толкуз. Седмица по-късно всичко ми беше обновено в системата онлайн. Невинаги България (ни) е виновна.

В доста сайтове се появяваха статии по темата през цялата година.

plain
NOFORN

Регистриран: 06.05.2008
От: Хълма с кестените
    #2988588 - 14.12.2012 20:30 [Re: ]

Saharrah, aptana,
Аз лично съм подал декларация в НАП, че пребивавам в чужбина преди 2 години и миналата година пак проверих дали всичко е наред и ми беше казано, че няма нужда от повече деклараци - подадената важи докато не подам такава, че съм се завърнал в България. Въпреки това сега като проверих, за миналите периоди излиза, че съм с прекъснати здр. права, а не "Лицето е изключено от здравно осигуряван, считано от ..., поради напускане на страната", какъвто би трябвало да ми е статуса. Това е най-малкото подвежаща информация, да не кажа по-силна дума.

Какво показва за вас тяхната система за периода, за който сте декларирали, че пребивавате в чужбина?

--------------------
There's no place like ::1!

saharrah
Нерегистриран

#2988594 - 14.12.2012 20:37 [Re: plain]

Това ми излиза:

Горната дата (9.12.2012) се сменя всяка неделя.

Neo2008
новобранец

#2988601 - 14.12.2012 20:45 [Re: ]

Сахара, разбирам ти гледната точка, но пак повтарям, мен не са ме оведомели официално на българския адрес. Все пак минали са повече от 4 години след като не съм се осигурявал. Нещата са направени и измислени така, че по-голямата част от българите в чужбина да разберат впоследствие.

Само пример за Щатите. Ако нешо не ти е наред и те имат информация, уведомяват те и ти дават шанс да реагираш и да им изпратиш доказателство за противното и всичко е наред. След като си смених застрахователя на колата, ми изпратиха писмо в което ми казаха цитирам: " The Department of Transportation recently received information from your insurance company regarding a cancellation of your automobile insurance. PennDOT realizes that you may have only changed companies; ........We need verify your new coverage with this letter" И в това писмо са ми казали какво да им изпратя за да ме ъпдейтнат в системата и така.

Тук има български посолства, които уж се грижат за интересите на българите в чужбина. Нещо да са направили по-въпроса?

Най-вероятно ще се опитам да изпратя писмата тия дни, но дори и да ги получат навреме или да платя $500 ( с лихвите), ситуацията е неприятна.

После те ми говорят за стимулиране на българите да се връщат от чужбина. На мен тази ситация ми действа доста "стимулиращо" да не се връщам изобщо.

В крайна сметка, някой някъде е направил "тарикатска" сметка и проучване колко българи са в чужбина и колко пари могат да "направят" от тях.

Пак повтарям, след като дължа тези пари на държавата, на които ми начисляват лихви, и след като те си водят толкова статистики и цяла агенция за приходите имат, можеха да ме уведомят по-рано официално.

След Нова Година сигурно ще побързат да изпратят писма на всички "заинтересовани" да си платят дължимите осигуровките с лихвите, които не са ползвали.

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2988607 - 14.12.2012 20:57 [Re: Neo2008]

Цитат:

След Нова Година сигурно ще побързат да изпратят писма на всички "заинтересовани" да си платят дължимите осигуровките с лихвите, които не са ползвали.

Спокойно, надали. И надали някой ще те спре на летището. Едно от предимствата на България все пак е, че всяко чудо е за три дни.

Аз лично реалистично никога нищо не съм очаквала от българското консулство в САЩ... още по-малко пък да ме информира за нещо.

Soft Click

**

Регистриран: 21.08.2012
    #2988650 - 14.12.2012 21:51 [Re: ]

Цитат:

Спокойно, надали. И надали някой ще те спре на летището. Едно от предимствата на България все пак е, че всяко чудо е за три дни.

На летището вече няма как да ви спрат, но задължението ще си стои и ще се увеличава. А за публичните задължения си има публични изпълнители. Вършат същите неща като частните съдебни изпълнители.

Не виждам аз какъв толкова е проблемът да се подадат нужните декларации, но както и да е. Като се откажете от българското си гражданство няма защо да следите за промени в законодателството. До тогава се считате за уведомени 3 дни след обнародването им в ДВ. Същото важи и за живеещите на територията на България. За щастие сега има общодостъпен интернет и законите и промените им са лесни за узнаване.

Neo2008
новобранец

#2988652 - 14.12.2012 21:53 [Re: ]

Цитат:

Това ми излиза:

Горната дата (9.12.2012) се сменя всяка неделя.

В крайна сметка за мен по-добре е да си платя осигуровките, и да продължа да си ги плащам, стига да знам, че като се прибирам в България, мога да ползвам здравни услуги.

Това не променя факта, че НАП и държаната администрация са свършили лоша работа и организация, къде от некомпетентност, къде от преднамерена злонзмереност.

--------------------

aptana

#2988679 - 14.12.2012 22:37 [Re: Neo2008]

Аз също като saharrah твърдя, че тук НАП се справиха доста добре и не знам защо се упрекват.

Тъй като виждам, че не си запознат и с други части от закона, за да не обвиниш НАП в некопетентност и че не са те уведомили лично, ето ти частта за за възстановяването на правата, ако желаеш да ги спреш.

Чл.40а ал2. Лицата живели в чужбина, възстановяват здравно осигурителните си права, след изтичането на шест последователни месеца в които те са внасяли здравните си вноски.

Чл.40а ал3. За да възстановят по-бързо здравно осигурителните си права, лицата живели в чужбина, трябва да заплатят наведнъж здравни вноски за 12 месеца. Сумата за тези вноски, за 2012г е в размер на 16.80лв на месец.

slavy
Homo sapiens

Регистриран: 28.05.2010
От: Варна/Maryland
    #2988688 - 14.12.2012 22:45 [Re: aptana]

Как да не ги обвиня в некомпетентност, след като преди 1,5г попълних декларация за прекъсване на осигуровките и сега гледам, че пак дължа вноски Данните им са в пълен хаос. За единия ми син пише, че е с непрекъснати права, а другия дължи една вноска от 2011г!?! Имам чувството, че са разбъркали ЕГН-та с останалите данни

--------------------
Здравей живот!

Soft Click

**

#2988697 - 14.12.2012 22:57 [Re: slavy]

Предполагам, че пазиш копие от декларацията с входящ номер. Или поне само входящ номер. В такъв случай проблемът си е техен, да разбъркват каквото искат. И аз имам стар двугодишен период, за който излиза, че не е плащано, но в същото време имам платежни документи. Някоя буля е спала и не е сложила тикче на нещо.

Neo2008
новобранец

#2988724 - 14.12.2012 23:20 [Re: aptana]

Цитат:

Аз също като saharrah твърдя, че тук НАП се справиха доста добре и не знам защо се упрекват.

Тъй като виждам, че не си запознат и с други части от закона, за да не обвиниш НАП в некопетентност и че не са те уведомили лично, ето ти частта за за възстановяването на правата, ако желаеш да ги спреш.

Чл.40а ал2. Лицата живели в чужбина, възстановяват здравно осигурителните си права, след изтичането на шест последователни месеца в които те са внасяли здравните си вноски.

Чл.40а ал3. За да възстановят по-бързо здравно осигурителните си права, лицата живели в чужбина, трябва да заплатят наведнъж здравни вноски за 12 месеца. Сумата за тези вноски, за 2012г е в размер на 16.80лв на месец.

Може да се каже, че не съм запознат добре със закона в България, защото не чета всеки нов брой на Държавен Весник. Също не съм запозна добре с всички закони в САЩ. Но що се отнася до задължения към държавата, тук (в Щатите), никога няма да те оставят да трупаш задължения 4 години и да ти начисляват лихви без да те уведомят.

И отново няма проблем да си платя и да продължа да си плащам стига да знам, че мога да ползвам здравно осигуряване като се прибирам в България. В крайна сметка съм български гражданин.

От тези алинеи които си цитирал, не става ясно след като си платиш, дали продължаваш да си поддържаш правата? Няма да се учудя изобщо ако си изгубил правата си, ама те само си искат парите, защото са приели тоя закон? Ти като си по запознат можеш ли да ми отговориш еднозначно на този въпрос?

И как се е справила добре Националната Агенция за Приходите. Първото и основно нещо като събират задължения е да уведомят хората от които искат да ги събират, в разумни времеви граници, а не да ти трупат лихви.

--------------------

Soft Click

**

#2988729 - 14.12.2012 23:25 [Re: Neo2008]

Цитат:

Няма да се учудя изобщо ако си изгубил правата си, ама те само си искат парите, защото са приели тоя закон? Ти като си по запознат можеш ли да ми отговориш еднозначно на този въпрос?

То си пише, че става дума за възстановяване на права. Какво значи "изобщо ако си изгубил правата си"? Няма как да ги загубиш изобщо. Плащаш дължимото и ти ги възстановяват. В случая ясно са ти написали какво е дължимото. Ако ще никога нищо да не си плащал, като отидеш и им дадеш 36 вноски ще имаш здравно-осигурителни права.

aptana

#2988736 - 14.12.2012 23:43 [Re: Neo2008]

Добре де, ти напускайки страната не си ли се поинтересувал какво ще стане със здравните ти вноски? Малко активност от твоя страна не прояви ли или очакваше всичко магическо да се случи.

В България здравното осигуряване, добро или лошо, е задължително. Ти знаеш, че напускаш страната. Тогава пред теб има няколко опции в този случай, които са изброени някъде и които не се намират трудно. Не разбирам какво е това оплакване че 4 години по късно някой не бил ти го казал това нещо.

Също така не разбирам след като ти твърдиш (поне така излиза?), че си ги плащаш и продължаваш да ги плащаш, какъв е твоят проблем в случая?

нощна птица
ентусиаст

Регистриран: 15.11.2004
    #2988740 - 14.12.2012 23:54 [Re: aptana]

Знаете ли дали когато съм се водила в едногодишен неплатен отпуск работодателя внася застраховки?

--------------------
“You have brains in your head, feet in your shoes, you can steer yourself any direction you choose." Dr.Seuss

love-metal
godfather

Регистриран: 10.12.2005
От: Elk Grove Vila, IL
    #2988741 - 14.12.2012 23:57 [Re: slavy]

Цитат:

Как да не ги обвиня в некомпетентност, след като преди 1,5г попълних декларация за прекъсване на осигуровките и сега гледам, че пак дължа вноски

Аз също през 2006 попълних и сега и аз виждам че дължа! Какво ства подяволите ?

--------------------
Live free or die хард

Clance
потребен

#2988745 - 15.12.2012 00:01 [Re: love-metal]

Дължиш от 2008 да сега ,нали?
Виж първия ми пост...

Neo2008
новобранец

#2988748 - 15.12.2012 00:05 [Re: aptana]

Не съм ги плащал,защото не съм знаел че трябва да ги плащам!

Една от причините по които не съм обърнал внимание е, че работодателя ги е плащал автоматично докато съм бил в България.

А след като заминах за Щатите не съм знаел със сигурност, че ще остана и съм имал доста по-належащи проблеми, свързани с живота тук и здравното осигуряване в Щатите.

Казвам ти за пореден път за мен НАП и държавната администрация постъпват най-малкото некоректно или некомпетентно в тази ситуация.

--------------------

lost_lullacry

Регистриран: 07.10.2005
    #2988752 - 15.12.2012 00:13 [Re: Neo2008]

Да не говорим, че мърляшката карта, без която не ме пуснаха да изляза от Бг, за да бъда здравно осигурена в държавите членки на ЕС, никой никъде не я отразява, не че съм очаквала друго.
.......

lost_lullacry

#2988755 - 15.12.2012 00:17 [Re: love-metal]

Просто трябва да се представи документ, с който да се докаже, че тези вноски са плащани в друга държава за определения период, когато решите да се завърнете в Бг. И освен това, за да ви възстановят здравните права, трябва да платите 6 вноски на веднъж.. Или в продължение на 6 м., но през тва време няма да сте осигурени.

Не знам как е за Щатите, но в Европа би следвало всичко да става автоматично, да ама не. Важното е да те прецакат. **************

masa6
аеродинамичен

Регистриран: 04.05.2005
От: Бостънска околия
    #2988764 - 15.12.2012 00:27 [Re: aptana]

Ще ме прощаваш ама тия (НАП и подобни) са абсолютни идиоти. Преди 7 години напускайки страната аз и жената законопреклонно се отписахме от здравната каса.
Отне ми два дена преди заминаването. Още ги псувам като се сетя.
След време като отвориха сайта за проверка на статуса прочетох във форума и хвърлих едно око. Жената отписана, аз не. Хаиде пак разправии през ваканцията в Бг.
Вчера мярнах тази тема, но не я отворих,щото съм си свъряил работата един вид.Днес гледам заформила се дискусия. Хвърлих едно око и в сайта на НАП да чекна стауса.И о чудо. Жената отписана,аз не.
Сега пак на пангара да се разправям с писъмца. Пък то петък вечер.
Един вид за трети път ще направя каквото се очаква от мен,а те най вероятно за трети път ще се издънят.
Споменах ли че са идиоти.
Нищо. Хубавото е че този път са се справили добре, щото като вземат да се справят зле какво ли ще е?

--------------------
"Да бях малко по-смел, па да ви призова на въстание. И да бехте и вие малко по-смели, па да се отзовете… Ама не сме такива хора…" Д-р Филипов

Mimi 1

Регистриран: 02.01.2008
От: NYC
    #2988771 - 15.12.2012 00:40 [Re: masa6]

Аз съм в Щатите от 2000 г. Никога не съм ползвала услугите на здравната каса.
През 2006 при една подобна дандания подадох декларация, че от 2000 г не живея в България заедно със справка от гранична полиция за влизане и излизане от страната. Явно не са чели справката като хората, защото за някои години не дължа нищо, за други дължа за отделни месеци, а за 2005 г. казват, че дължа вноски за цялата година.
Поне пише, че от 2006 г. съм отписана, та за последните 6 години няма нужда да се притеснявам.

Добре, че се вдигна шум във форума и проверих по-скоро на майтап, защото и аз бях убедена, че съм си свършила работата.

plain
NOFORN

#2988782 - 15.12.2012 01:22 [Re: Mimi 1]

Аз си разпечатах по една декларация за всяка от годините тук и до средата на другата седмица би трябвало да ги получат в НАП. Добре е да сверяваме инфо дали има промяна в статусите.

--------------------

ravekitty
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #2988795 - 15.12.2012 02:35 [Re: plain]

На кой адрес ги прати декларациите? На този от декларацията ли?

yovcho

Регистриран: 23.05.2007
От: Schererville, IN
    #2988796 - 15.12.2012 02:39 [Re: plain]

Мен друго ме интересува. Как може да са ти спряни правата /с една дума не можеш да полваш медицински услуги/ и на всичкото отгоре да дължиш пари за нещо, което нямаш право да ползваш и не си ползвал. Като не си платя ток, вода, телефон ми ги спират и това е. Е това, ако не е държавен рекет, не знам какво друго е!!!

slavy
Homo sapiens

Регистриран: 28.05.2010
От: Варна/Maryland
    #2988802 - 15.12.2012 04:23 [Re: нощна птица]

Цитат:

Знаете ли дали когато съм се водила в едногодишен неплатен отпуск работодателя внася застраховки?

Май внася. Аз бях в неплатен отпуск до 09.2011г и гледам не съм осигуряван от 10.2011г нататък

--------------------
Здравей живот!

Редактирано от slavy (15.12.2012 04:34)

plain
NOFORN

#2988806 - 15.12.2012 06:17 [Re: ravekitty]

Още не съм ги пратил. В първия работен ден, до районния НАП.

--------------------

leader
rain maker

Регистриран: 29.02.2004
От: несен
    #2988808 - 15.12.2012 06:33 [Re: plain]

Цитат:

какво значи, още не съм ги пратил, та то "няма време". аз утре ще ги мятам с ... още не съм решил какъв сървис, ще му мисля в пощата като видя цифрите...иначе ще ми е за втори път да се отписвам, но уви...не знам дали ще е последен ..и да в НАП са идиоти, днес посърнал споменавам на шефа с какво се занимавам в момента и той ме пита защо по дяволите не може да стане онлайн, а ми принтери, пощи, занимавки...тука не е БНг ми казва, тукла се работи, не се занимават хората със щуротии, най малко по държавни администрации..та така......

--------------------
хххоп ено кебабче дрън тра ла ла.....

plain
NOFORN

#2988809 - 15.12.2012 06:53 [Re: leader]

Разпечатване, попълване, сканиране, ел. поща до Филибето и оттам агентът ще ги прати с най-експресната поща с обратна разписка до НАП-а, за по-сигурно може и с разписката която имам от първото подаване преди две години. Това е моя алгоритъм. И на мен ще ми е втората декларация. И аз не вярвам да е последната.

--------------------

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #2988812 - 15.12.2012 07:09 [Re: plain]

Добре де, в момента има много по-важна тема тема и вместо тя да е приоритет за вас, вие се правите на ударени и въобще не пишете в нея. Все едно че не съществува.

Това някакъв български синдром ли е??? Или се радвате на случилото се по подобие на Канона? Все пак за разлика от вас, той живее в България. Би трябвало да сте много по-съпричастни от него.

--------------------
Hope Is a Good Thing, Maybe the Best of Things, and No Good Thing Ever Dies!

plain
NOFORN

#2988814 - 15.12.2012 07:12 [Re: Independent]

Уфффффф

--------------------

Редактирано от Nadin (17.12.2012 02:42)

Independent
Alive
**

#2988815 - 15.12.2012 07:20 [Re: plain]

No comment.

Извод: Колкото по-далече от българчета (андрешковци), толкова по-добре.

--------------------

leader
rain maker

#2988818 - 15.12.2012 07:38 [Re: plain]

моя алгоритъм бе същия, до момента в който се притесних, че те де факто ще поучат "сканирано" копие на подписа ми и съм раздвоен ...утре ще му мился....

--------------------

Хайди
почетен член

Регистриран: 16.06.2005
От: The City That Works
    #2988820 - 15.12.2012 07:48 [Re: plain]

Според статията и разговора ми с Консулството - изпраща се декларация + заявление , като в декларацията се написва, например 'отсъствал съм от страната през 2000 и всички следващи до момента' и се чеква, че е приложено заявлението...но това е, ако не е подадена декларация за отписване до момента. На сайта за Българите в Чужбина не намерих повече инфо . Не знам кой е съставял образците за попълване, но наистина са неясни. Ако греша поправете ме .Трябва ли да се попълват документи за всяка една година или само да се приложи декларация с периодите на присъствие в страната (които аз не мога да посоча с точност) за да се види, че не е повече от 183 дни за календарна година

--------------------
LOVE ME ? GREAT.
HATE ME ? EVEN BETER.
THINK I' UGLY ? DON'T LOOK AT ME.
DON'T KNOW ME ? DON'T JUDGE ME.
THINK YOU KNOW ME ? YOU HAVE NO IDEA

Кукера©
борец на капитализма

#2988822 - 15.12.2012 08:05 [Re: ravekitty]

Цитат:

На кой адрес ги прати декларациите? На този от декларацията ли?

Tи въобще направили си труда да прочетеш материала от първия линк, дето съм дал?
Там си пише всичко:

Цитат:

Заявлението и Декларацията се изпращат до териториалната дирекция на НАП по вашия постоянен адрес в България. Пощенските адреси на всички териториални дирекции на НАП може да се видят на сайта на Националната агенция за приходите www.nap.bg в раздела “Контакти”. Ако сте в Съединените щати и имате затруднения да намерите съответния адрес, може да позвъните на 01135970018700. Това е телефонът на Информационният център на Националната агенция за приходите и служителките в този център са компетентни и любезни.

--------------------

leader
rain maker

#2988823 - 15.12.2012 08:05 [Re: Хайди]

аз мисля да упомена само кога съм напуснал, ден, месец, година и толкова ....

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2988824 - 15.12.2012 08:08 [Re: leader]

Цитат:

Цитат:

какво значи, още не съм ги пратил, та то "няма време". аз утре ще ги мятам с ... още не съм решил какъв сървис, ще му мисля в пощата като видя цифрите...иначе ще ми е за втори път да се отписвам, но уви...не знам дали ще е последен ..и да в НАП са идиоти, днес посърнал споменавам на шефа с какво се занимавам в момента и той ме пита защо по дяволите не може да стане онлайн, а ми принтери, пощи, занимавки...тука не е БНг ми казва, тукла се работи, не се занимават хората със щуротии, най малко по държавни администрации..та така......

Цитат:

Първата е да сканирате попълнените документи и да ги изпратите по електронен път. Това може да направите обаче, ако вече имате електронен подпис и по Интернет сте изпратили до Националната агенция за приходите Заявление за ползване на електронни услуги на НАП, подписано с вашия електронен подпис. Тази опция е най-удобната, но едва ли са много българите в чужбина, които имат електронен подпис.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2988825 - 15.12.2012 08:11 [Re: plain]

Цитат:

Разпечатване, попълване, сканиране, ел. поща до Филибето и оттам агентът ще ги прати с най-експресната поща с обратна разписка до НАП-а, за по-сигурно може и с разписката която имам от първото подаване преди две години. Това е моя алгоритъм. И на мен ще ми е втората декларация. И аз не вярвам да е последната.

Аз съм дал на майка да ми прати декларациите от БГ и да се подпише вместо мен.
Аз съм й пратил пълномощно, което удостоверява, че може да подписва всякакви документи от мое име.
Мисля че така става най-бързо и утре ще ви кажа дали наистина е така.

--------------------

Ne Da
ентусиаст
**

Регистриран: 05.12.2010
От: до езерето
    #2988836 - 15.12.2012 08:55 [Re: plain]

Цитат:

Колко време отнема да пристигне такова писмо- Certified/Registered Mail с return receipt requested ?

По темата започна да се шуми още в началото на тази година-само не си спомням тук във форума или в някой от БГ вестници го прочетохме и понеже съпружеството е много стриктен разпечатахме и попълнихме въпросните формуляри и ги изпратихме'препоръчани с обратна разписка'на адреса на НАП-Пловдив.Разписката се върна след около 40дни когато почти я бяхме отписали.Сега проверявайки статуса вече сме'отписани'считано от....

Сега обаче дилемата ни е следната-май месец сина ни ще навърши 18 години и'статуса му'логично ще се промени-няма да е под държавно крило.Но той така или иначе ще продължава да учи-още година хай скул после колеж и т.н-та мисълта ми е-да изпращаме бележка до НАП,че е все още учащ/или това не го касае щом учи извън БГ/ или направо да попълваме и изпращаме декларация и за него?!

Между другото,сега като се замисля,май хич не е лоша идеята да си се плащат вноските ежегодно и ваканционно да можеш да се възползваш от мед услугите,които са ти нужни-да не говорим колко по-евтино ще ти дойде/даже и със самолетните билети / и от най-евтиния иншуранс тука.

--------------------
КАК МЕ МЪЧИ ВСЕКИ ДЕН,
ТОЗ'ВЪПРОС ТРАГИЧЕН:
ЕМ ДА БЪДА ОТКРОВЕН,
ЕМ ДА БЪДА СИМПАТИЧЕН?....
Р.РАЛИН

Soft Click

**

#2988882 - 15.12.2012 11:41 [Re: Ne Da]

Цитат:

Между другото,сега като се замисля,май хич не е лоша идеята да си се плащат вноските ежегодно и ваканционно да можеш да се възползваш от мед услугите,които са ти нужни-да не говорим колко по-евтино ще ти дойде/даже и със самолетните билети / и от най-евтиния иншуранс тука.

Даже не е нужно да се плащат вноските ежегодно. Ако планираш пътуване с цел лечение/изследвания плащаш последните 36 вноски, даже 34 защото с две пропуснати през последните 3 години не губиш статуса. Веднага излиза, че имаш здравно-осигурителни права и можеш да ползваш услуги. Трябва и личен лекар де, че той дава всичките направления.

За децата мисля, че училищата изпращат справки за учащите навършили 18 години и важи само за България. На студентите университетът им плаща осигуровките до някаква възраст, май 36.

Neo2008
новобранец

#2988913 - 15.12.2012 13:49 [Re: yovcho]

Цитат:

Мен друго ме интересува. Как може да са ти спряни правата /с една дума не можеш да полваш медицински услуги/ и на всичкото отгоре да дължиш пари за нещо, което нямаш право да ползваш и не си ползвал. Като не си платя ток, вода, телефон ми ги спират и това е. Е това, ако не е държавен рекет, не знам какво друго е!!!

Точно!

--------------------

ColdLove
студена
**

Регистриран: 06.08.2011
    #2988940 - 15.12.2012 14:47 [Re: Neo2008]

Цитат:

Цитат:

Точно!

Защото здравното осигуряване е задължително и солидарно. Означава, че дори ти да не ползваш услугите, някой друг ги ползва и неплащайки нарушаваш неговите права - няма пари за плащане на лекари, пътеки и пр (това ако всеки реши като тебе ей така да не плаща, щото не ползва). А наказанието, задето не си внасяш задължителните вноски е спиране на правата. Добре, че не са измислили глоба или обществен труд за наказание. Викаш обаче, къде ще ти гонят опинките в чужбина. Та така, спират ти правата и не се разправят с тебе - докато не си изчистиш задълженията, които, ако не подадеш декларация, че живееш в чужбина, ще продължат да ти се трупат (щото е задължително да плащаш всеки месец съгласно закона).

--------------------
По-лошо от това да не правиш нищо, е да правиш нещо лошо.

plain
NOFORN

#2988949 - 15.12.2012 15:01 [Re: Хайди]

Според това, което ми каза служителя в НАП, когато попълвах деклрацията преди 2 години, не е необходима деклрация за всяка година, а само една и тя важи докато не декларираш, че си се завърнал за повече от 6 месеца в България. Обаче аз някак си понеже вече не вярвам какво и да ми кажат от администрацията, сега си попълвам чинно декларация за всяка година извън България + заявлението с точна дата на напускане на България и си ги изпращам.
@leader И мен ме притееснява малко, че пращам копия, ама пък и никъде не е казано, че не може да са копия. Освен това имам поне ще доказателство, че документите са получени в НАП, ако един ден стане въпрос защо промените не са пак отразени в статуса ми.
Другият вариант е този на Кукера, за който и аз мислех - подписва ме майка ми и праща документите.

--------------------

Редактирано от plain (15.12.2012 15:14)

love-metal
godfather

Регистриран: 10.12.2005
От: Elk Grove Vila, IL
    #2988979 - 15.12.2012 15:24 [Re: ColdLove]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Точно!

Защото здравното осигуряване е задължително и солидарно. Означава, че дори ти да не ползваш услугите, някой друг ги ползва и неплащайки нарушаваш неговите права

Абе ти добре ли си ?

--------------------
Live free or die хард

plain
NOFORN

#2988985 - 15.12.2012 15:33 [Re: love-metal]

Всъщност е точно така, само дето тя е "забравила" да допълни за кого се отнася.

--------------------

plain
NOFORN

#2988995 - 15.12.2012 15:44 [Re: plain]

Nadin, znaiko, има ли начин да се обединят тази и другата тема от Българи в чужбина и да се забодат временно (извинявяйте, че ви създавам допълнителна работа в събота )? Явно доста хора са мислели, че са се освободили от осигуровките и сега откриват, че има неща за доизясняване.

Ето още малко полезна информация от НАП:

Три седмици за българите в чужбина да изчистят задълженията си за здравни вноски у нас
10 Декември 2012

Само три седмици останаха до края на годината, в които българските граждани, които са напуснали страната преди 31 декември 2011 г., могат да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за стари периоди. За целта те трябва да подадат декларация и заявление за напускане на страната до 31 декември 2012 г. Най-лесният и бърз начин това да стане е по пощата. От НАП обаче предупреждават, че за да се отразят промените в българската здравна система, трябва да се подадат и двата документа – и декларацията, и заявлението.
От досегашната си практика служителите на агенцията отчитат, че често срещан пропуск е непосочването в декларацията на конкретна дата за напускане на страната, а само месец и година или само година. По този начин документите не могат да бъда обработени, въпреки, че са получени в съответния офис на НАП. За по-бързо отстраняване на несъответствията, от агенцията съветват когато декларацията и заявлението се изпращат по пощата, да се посочва електронен адрес за контакт, а при възможност и телефон или човек, с когото данъчните могат да се свържат на територията на България.
Допълнителна информация за реда за освобождаване от задължението за плащане на здравни вноски, необходимите документи и попълването на декларацията може да се получи от Информационния център на НАП на телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна. Българите, пребиваващи в чужбина могат да зададат въпросите си и чрез електронната поща на адрес infocenter@nra.bg

Важно за българите в чужбина!
14 Декември 2012

Освобождаване от плащане на здравни вноски за българи, живеещи в чужбина

Отговори на най-често задаваните въпроси

Преди 1 юли 1999 г.

Законът за здравното осигуряване (ЗЗО) влиза в сила от 01. 01. 1999 г. Задължението за внасяне на здравноосигуриттелни вноски възниква от 01. 07. 1999 г., поради което преди тази дата вноски по този закон не се дължат.

За периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007 г.:

Всички българи, които са живели в чужбина повече от 183 дни от една календарна година, дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина и не са ползвали медицинска помощ, могат да се освободят от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски с подаването на една декларация (по § 19и от ПЗР на ЗЗО). Тази декларация няма краен срок за подаване, но към нея задължително се прилага и документ, който удостоверява, че гражданинът е бил повече от 183 дни в рамките на календарната година извън територията на България. Такива документи могат да бъдат:

копие на задграничен паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната; удостоверение от съответната районна дирекция на вътрешните работи;
документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.

Декларацията, заедно с документите се подават в офиса на НАП по постоянен адрес в България. Това може да стане лично, чрез пълномощник, по пощата с обратна разписка или по електронен път чрез използване на универсален електронен подпис на подателя. Адреси на офисите и дирекциите на НАП може да се намерят на интернет страницата на агенцията www.nap.bg.

Независимо от разпоредбата на § 19и от ПЗР на ЗЗО, за периода след 01. 01. 2005 г. на българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават продължително в чужбина, е дадена възможност при определени условия да бъдат освободени от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски (чл.40а от ЗЗО).

За да могат да се възползват от тази разпоредба, лицата следва да подадат заявление (по чл.40а от ЗЗО). Това заявление се подава предварително, преди напускането на страната.

Българските граждани, които живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, пропуснали да подадат предварително заявлението за освобождаване от заплащането на задължителни здравноосигурителни вноски за периода след 01.01.2005 г., могат да направят това до 31 декември 2012 г., като подадат декларация (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО) и заявление (по чл.40а от ЗЗО).:

В тях задължително се попълва конкретната дата, в която са напуснали България.

Изключения:

Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. следва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, съответно § 19п в ПЗР на ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК. За да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.

Българи с двойно гражданство, които не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България. Те доказват периодите, за които не са длъжни да внасят здравноосигурителни вноски у нас с документи, които удостоверяват, че са граждани и на друга държава, както и че не живеят постоянно на територията на България, т. е. повече от 183 дни в рамките на календарна година. Документите се подават в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка. Адреси на офисите и дирекциите на НАП може да се намерят на интернет страницата на агенцията www.nap.bg.

Всеки документ, издаден на чужд език (изключение на унифицираните европейски документи) трябва да бъде преведен на български език от заклет преводач при представянето му в НАП.

--------------------

Редактирано от plain (15.12.2012 16:12)

ColdLove
студена
**

#2989057 - 15.12.2012 17:12 [Re: love-metal]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Точно!

Защото здравното осигуряване е задължително и солидарно. Означава, че дори ти да не ползваш услугите, някой друг ги ползва и неплащайки нарушаваш неговите права

Абе ти добре ли си ?

Мисля - да. Защо питаш? Ако имаш проблем с асимилирането на тази информация, кажи си. Ще се опитам пак да ти обясня, въпреки, че не виждам какво не ти е ясно. Дано да не те притеснява думата солидарно. Тя в конкретния случай означава, че всички ние, българските граждани, си помагаме едни на други, независимо, че може някои от нас да не ползват услугите, за сметка на други от нас и независимо, че някои от нас плащат повече, за сметка на други от нас.

--------------------

нощна птица
ентусиаст

Регистриран: 15.11.2004
    #2989074 - 15.12.2012 17:59 [Re: plain]

Важно за българите в чужбина!
14 Декември 2012
Защо тук говорят само за периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007 г.?

--------------------
“You have brains in your head, feet in your shoes, you can steer yourself any direction you choose." Dr.Seuss

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2989088 - 15.12.2012 18:29 [Re: нощна птица]

Аз нещо не мога да си обясня някои неща и още се чудя да подам ли въпросната декларация. Ако някой е осведомен по следните точки, моля да внесе яснота:
- доколкото разбрах от цитат от моман в " Българи в чужбина", ако дължите нещо, то не се погасява автоматично . не знам правилно ли тълкувам нейния цитат на закон
- преди 3 години, като придружител на родител в болница,си спомням следната случка- човек от малцинствата неосигуряван можеше да бъде опериран след плащане на вноските за 3 години. да е жив и здрав, но това не си обяснявам как ако с-мата допреди години я нямаше- това с декларацията, а човек е бил в чужбина се води длъжник, а според пак цитата на закона не се освобождава от тези задължения/
- да речем, че българи решат да се приберат в страната- доколкото разбирам си подновяваш правата по въпросната с-ма- 36 месеца плащаш. Само че пак едно малцинство ползва спешната помощ,без да се осигурява.
- още не ми е ясно- тези, които казвате, че вече сте пуснали тази декларация веднъж, а не сте били отписани, каква е гаранцията, че с въпросното писмо това ще стане и че например няма да започнат да безпокоят родители или близки?
- не вярвам някъде да има такъв закон,че ако дължиш здравни осигуровки не можеш да напускаш страната
- миналата година ми казаха за тези декларации и ходих в областния НАП. Неможело от там,трябвало лично да подпиша и отида в НАП по постоянен адрес- Сф, т.е 500км в едната посока. Питах по мейл или поща става ли- не ставало. Сега ставало.Ще си ходя така или иначе на 17-ти, но каква е гаранцията, че писмото ще пристигне и ще бъде обработено до 31-ви, след като половината дни са почивни, а би трябвало по някакъв начин да приключат на 31-ви. Не знам дали ясно съм обяснила какво имам предвид...

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

ColdLove
студена
**

#2989092 - 15.12.2012 18:47 [Re: Дзвер]

Спешната, психиатричната и туб диспансерите помощ се плащат от държавния бюджет, не от Здравната каса.

Задълженията, които си натрупала ако не докажеш, че си била в чужбина за този период, не могат да се погасяват автоматично, а само по давност. Ако докажеш - погасяват се.

Гаранцията е - проверяваш си сама, за да си сигурна.

Няма закон да не можеш да излизаш от страната за неплатени здравни осигуровки, обаче те са задължителни плащания към държавата и ако желаят, могат да те спрат.

Колкото до писмото, нали има пощенско клеймо и обратна разписка?

--------------------

plain
NOFORN

#2989112 - 15.12.2012 19:26 [Re: нощна птица]

Предполагам, че има допълнение към ЗЗО, което регламентира периода след 31 декември 2007 г. с по-различни условия.

--------------------

Clance
потребен

#2989144 - 15.12.2012 21:00 [Re: нощна птица]

ето,това е промяната приета и публикувана 2011година
§ 19п. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) (1) Лицата по чл. 40а, които са напуснали страната преди 31 декември 2011 г. и не са подали предварително заявление, могат да подадат заявлението в срок до 31 декември 2012 г. Към заявлението лицата прилагат декларация по образец, изготвена от Националната агенция за приходите, за датата на напускане на страната.
(2) Заявлението и декларацията се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.

ето и чл.40
Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 111 от 2004 г.; изм., бр. 110 от 1999 г.; изм., бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.; доп., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)(1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г.; изм., бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.; изм., бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.
(2) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40 .
(3) Извън случаите по ал. 2, здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната могат да се възстановят след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.
================================================================
До тогава нямаше законово основание за периода след 2007-ма и ако си подал след 2007 декларация ти се издаваше Решение за Отказ за сроковете след 2007 просто дупка в закона...Сега се надявам да се изчисти.В случая е за хора напуснали страната и неподали деклараций.
За тези които са си плащали редовно и преди за излезнат зад граница са заявили че се отказват,те нямат проблеми сега и на статуса им изписва че лицето е зад граница и не ползва осигуряване.

Редактирано от Clance (15.12.2012 21:13)

Soft Click

**

#2989148 - 15.12.2012 21:09 [Re: ColdLove]

Цитат:

Няма закон да не можеш да излизаш от страната за неплатени здравни осигуровки, обаче те са задължителни плащания към държавата и ако желаят, могат да те спрат.

Не, не могат, не подвеждайте хората. От повече от година публичните и частните съдебни изпълнители нямат такава възможност. Противоречеше на нормите на ЕС и се прие съответната поправка, на закон с което тази рестрикция вече не съществува. Да не говорим, че и като съществуваше се отнасяше само за дългове над 5000 лева, а дългове за здравни осигуровки в такъв размер още никой не е натрупал.

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2989153 - 15.12.2012 21:19 [Re: Дзвер]

Цитат:

- доколкото разбрах от цитат от моман в " Българи в чужбина", ако дължите нещо, то не се погасява автоматично . не знам правилно ли тълкувам нейния цитат на закон

Става дума за погасяване по давност на публични задължения (осигуровки и данъци).
Ако е изтекъл давностния срок (5 години), може да се подаде заявление със свободен текст (няма бланка), че желаеш да ти бъдат погасени еди кои си осигуровки (посочват се периодите), както и лихвите, и това заявление се носи в НАП (в деловодството, предполагам) или се праща с обратна разписка по пощата. Ако не се подаде такова заявление, задълженията остават изискуеми. Ако не знаеш за това си право и ги платиш, а после разбереш, че е можело да ги погасиш по давност, няма да ти върнат парите.

Soft Click

**

#2989155 - 15.12.2012 21:21 [Re: Моман]

С две думи - давността не се прилага служебно. Трябва да се позовеш на нея. Може и след започване на изпълнителни действия, останалото е загуба на време. И между другото до сега публичните изпълнители не са тръгнали да изпълняват за здравни осигуровки на лица, които сами си ги плащат. За фирмите е друго. Аз поне не знам някой да има изпълнително дело за здравни осигуровки. Имам приятелка шеф на такъв отдел и тя го потвърди. Не че е късно, но става дума за твърде малки суми, а и рано или късно на всеки му се налага да плати за 36 месеца назад. Ако евентуално не го е правил.

Редактирано от Soft Click (15.12.2012 21:29)

Моман

#2989156 - 15.12.2012 21:25 [Re: Soft Click]

Да.

Independent
Alive
**

#2989159 - 15.12.2012 21:27 [Re: Моман]

Можеш ли да посочиш къде е това в закона? Защото с това заявление и декларация няма да могат опростени задължения между 2000 и 2005 година.
И как така няма специална форма, а го пишеш със свободен текст???

Друг е въпросът, че ти казват че дължиш някаква сума за услуга, която в същото време си нямал право да ползваш...

--------------------

Soft Click

**

#2989160 - 15.12.2012 21:34 [Re: Independent]

Цитат:

Можеш ли да посочиш къде е това в закона?

Точно така е, както Моман го казва. Давността си е давност, но не се прилага служебно. Срокът й за различните вземания е различна, прекъсва се и се спира и т.н. Това важи и за частни и за публични вземания. За публични е 5 г., за частни - 3. И както писах, според мене е безмислено да се пише заявление преди да има нужда, т.е. преди да са си потърсили парите. Винаги можеш да възразиш и да се позовеш на давността за стари задължения. Въпреки че на НАП им е пределно ясно какво би следвало и не започват изпълнения за стари задължения.

За периоди преди 2007 никой нищо не дължи, независимо какво пише на сайта им. Да са си ги събирали, като са можели, вече е изтекла давност.

Редактирано от Soft Click (15.12.2012 21:38)

Моман

#2989162 - 15.12.2012 21:36 [Re: Independent]

Да.
Данъчно-осигурителен процесуален кодекс.

Давност

Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Спиране и прекъсване на давността

Чл. 172. (1) Давността спира:
1. когато е започнало производство по установяване на публичното вземане - до издаването на акта, но за не повече от една година;
2. когато изпълнението на акта, с който е установено вземането, бъде спряно - за срока на спирането;
3. когато е дадено разрешение за разсрочване или отсрочване на плащането - за срока на разсрочването или отсрочването;
4. когато актът, с който е определено задължението, се обжалва;
5. с налагането на обезпечителни мерки;
6. когато е образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.
(2) Давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Ако актът за установяване бъде отменен, давността не се смята прекъсната.
(3) От прекъсването на давността започва да тече нова давност.

Independent
Alive
**

#2989164 - 15.12.2012 21:40 [Re: Soft Click]

След като е така, защо тогава давността не се прилага автоматично?
И как така ще пишеш в свободен текст без да има форма за това?
В сайта им излиза, че дължа сума ти пари от преди повече от 5 години, а в същото време не би трябвало да ги дължа поради изтекла давност???
Каква е тази бъркотия???

--------------------

Soft Click

**

#2989166 - 15.12.2012 21:46 [Re: Independent]

Цитат:

След като е така, защо тогава давността не се прилага автоматично?
И как така ще пишеш в свободен текст без да има форма за това?
В сайта им излиза, че дължа сума ти пари от преди повече от 5 години, а в същото време не би трябвало да ги дължа поради изтекла давност???
Каква е тази бъркотия???

Не гледай какво пиши в сайта им. Важно е ти да знаеш какви са ти правата. А давността никога не се прилага служебно. Ако някой те съди за частен дълг от преди 4 години, съдът няма да му отхвърли иска, но ако ти се позовеш на давност всичко ще приключи. Срокът не е преклузивен, т.е. не се прилага автоматично. Съвсем бъркотия стана, а?

Independent
Alive
**

#2989169 - 15.12.2012 21:47 [Re: Моман]

Мерси.

Това означава ли че ако са изминали 5 години и не са си потърсили задълженията през това време, след това вече не могат да предприемат никакви действия в тази насока?

Не видях никъде, че трябва да пишеш нещо в свободен текст, за да влезне в сила давността, която би трябвало да се задейства автоматично.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2989170 - 15.12.2012 21:48 [Re: Independent]

Приказката е - "ако мине номерът".
Ако си подадеш декларация свободен текс, че не дължиш паро поради давност от 5 и повече години няма да плащаш нищо, но ако не знаеш за това ще те накарат да си ги платиш. Толкова ли е сложно за разбиране?

--------------------

Independent
Alive
**

#2989172 - 15.12.2012 21:50 [Re: Soft Click]

Пълна бъркотия.

Още повече, че в документа който са качили вчера в сайта си няма и дума за тази 5 годишна давност.

--------------------

Independent
Alive
**

#2989174 - 15.12.2012 21:53 [Re: Кукера©]

Не, просто е несериозно, непрофесионално, некоректно, неприемливо администрацията на държава членка на ЕС да работи по този абсурден начин.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2989182 - 15.12.2012 22:03 [Re: Independent]

Нашата държава се води развиваща се, това че е членка на ЕС не значи нищо. Има много неща, които тепърва се уточняват и нагаждат. Членка на ЕС, ама от кога - има няма 3-4 години.
Като все още имаш някакви връзки с държавата си, в която си роден, трябва да четеш какво се изисква от теб и да си оправяш бакиите. Ако нямаш намерения да се връщаш или подобни не се занимавай с със здравни каси, НАП и т.н.

--------------------

Soft Click

**

#2989183 - 15.12.2012 22:03 [Re: Кукера©]

Цитат:

Ако си подадеш декларация свободен текс, че не дължиш паро поради давност от 5 и повече години няма да плащаш нищо, но ако не знаеш за това ще те накарат да си ги платиш. Толкова ли е сложно за разбиране?

Могат да си ги поискат, но не и да те накарат, ако след това се позовеш на давността. Ако не знаеш обаче и платиш, после не можеш да си ги искаш обратно заради давността.

Soft Click

**

#2989184 - 15.12.2012 22:05 [Re: Independent]

Цитат:

Пълна бъркотия.

Още повече, че в документа който са качили вчера в сайта си няма и дума за тази 5 годишна давност.

Няма как да има нещо за давността. Тя винаги се ползва от длъжника, но само ако се позове на нея. Както и на всички други възможни аргументи. Основно и старо положение и доколкото ми е известно е заимствано от други европейски правни системи.

Как да ти разясняват правата, като те не са съд, а просто кредитор, макар и публичен? Ако се стигне до дело, заставате от двете страни и съдът има задължение да дава указания относно правата и задълженията на страните, а и там имаш адвокат.

Редактирано от Soft Click (15.12.2012 22:08)

Independent
Alive
**

#2989189 - 15.12.2012 22:14 [Re: Soft Click]

Значи проверяваш, пише че дължиш някаква сума, а в същото време не дължиш нищо поради изтекла давност. Ако не знаеш (което е много вероятно) и платиш, изгаряш. Държавата в случая се опитва "законно" да измами своите граждани разчитайки на тяхното незнание.

--------------------

Soft Click

**

#2989193 - 15.12.2012 22:37 [Re: Independent]

Цитат:

Държавата в случая се опитва "законно" да измами своите граждани разчитайки на тяхното незнание.

Да, точно така. И не само НАП, държавата и общините във всичките си форми действат така. За щастие съдът е независим и каквото и да говорят и пишат за него, в такива случаи решава според законите, а не според волята на институциите.
С голям патос прозвуча горното.

Малко се чудя на притеснението, което влагате във всичко това. Толкова са залюхани и лесни държавните институции и служителите им, че няма и на къде. Който не ги е съдил, не е спечелил. Често няма нужда да се стига и до там. Разбирам, че искате всичко да е ясно и подредено, но няма как. Балканска работа, при това българска.

Independent
Alive
**

#2989196 - 15.12.2012 22:47 [Re: Soft Click]

Много добре казано!
Нормално е ние които сме от много време извън България да не сме много-много в час и да ни притесняват повече отколкото е необходимо тези неща. Все пак ние нямаме ежедневният контакт с българските институции както е при вас.

--------------------

Neo2008
новобранец

#2989199 - 15.12.2012 22:51 [Re: Soft Click]

Закачам се за последния.

Хипотетичен пример за САЩ, 100 години назад.

Същата ситуация, само че гражданина отива в най-близкия съд и завежда дело, което му струва $25. Казва на съдията, че е не уведомен официално , изискват му пари за нещо което не е ползвал със 4-5 години задна дата.

Съдията казва: При това положение агенцията не може да ти ги иска тия пари и така.

Агенцията си променя процедурите и изисква таксите своевременно и изпраща предупредителни писма за прекратяване на услугата. И всичко започва да работи нормално.

Въпрос: възможно ли е това нещо да стане в България?

Just saying.

--------------------

Soft Click

**

#2989214 - 15.12.2012 23:19 [Re: Neo2008]

Цитат:

Въпрос: възможно ли е това нещо да стане в България?

Just saying.

Няма такъв шанс, според мене. И все повече си мисля, че е така защото никой няма полза от ред. Включително и редовите граждани. Сори за обобщението, но ако толкова искахме промяна досега да се е случила. А и начина за назначаване на държавни и общински служители ... Малко или много работата в зародиш се проваля.

Редактирано от Soft Click (15.12.2012 23:24)

leader
rain maker

#2989218 - 15.12.2012 23:23 [Re: Soft Click]

абсолютно, в БГ никой не го устройва реда и никой не иска промяна...иначе до сега да бяха се случили.....българчето се мисли за тарикатче, ще похарчи три дни в мислене и шикълкавене за да прецака системата, да спести педесе стотинки и ще е горд със себе си при успех, но няма да се замисли за това същото време, ако се бе потрудил колко повече позитиви щеше да сътвори...сорри....

--------------------

ColdLove
студена
**

#2989220 - 15.12.2012 23:34 [Re: Neo2008]

Цитат:

Хипотетичен пример за САЩ, 100 години назад.

Хипотетичен пример, няколко поста по-назад. Не четеш или не осмисляш прочетеното.

Няма как да осъдиш никого за това, че ти не си си изпълнил задълженията по закон. Не мислиш ли, че е нагло?

--------------------

Soft Click

**

#2989222 - 15.12.2012 23:37 [Re: ColdLove]

Цитат:

Няма как да осъдиш никого за това, че ти не си си изпълнил задълженията по закон. Не мислиш ли, че е нагло?

Май ти не четеш. Той говори за случаи, когато давността очевидно е изтекла, но в сайта на държавна институция пише, че дължиш нещо. Ще ги осъдиш и още как. И всички разноски за делото ще ти платят.
Ако имаш излишен половин ден отиди в някой административен съд, седни в някоя зала и гледай как държавни институции губят дела. Водят се при открити врати. Те обаче дела при изтекла давност не водят, или ако се случи е заради свръх глупав служител. Но не им пречи да спекулират с незнанието на хората или по-скоро с неяснотата, която умишлено поддържат.

Редактирано от Soft Click (15.12.2012 23:46)

ColdLove
студена
**

#2989224 - 15.12.2012 23:39 [Re: Soft Click]

Напротив - говори за услуги, които "не бил ползвал". Вече се разбрахме, че Здравното осигуряване не е такава услуга.

Колкото до давността, не е работа на държавата да ти помага да си тарикат, нали?
Ако тарикатстваш неплащайки, трябва да знаеш и как да го правиш.

--------------------

Soft Click

**

#2989228 - 15.12.2012 23:44 [Re: ColdLove]

Цитат:

Колкото до давността, не е работа на държавата да ти помага да си тарикат, нали?

Ти сложи равенство между НАП и държава ли? НАП е само един субект. Както всеки отделен гражданин.

ColdLove
студена
**

#2989230 - 15.12.2012 23:46 [Re: Soft Click]

Цитат:

Цитат:

Ти сложи равенство между НАП и държава ли? НАП е само един субект. Както всеки отделен гражданин.

Това, което току що каза, няма никакъв смисъл в контекста на разговора. Дано да го осъзнаваш, защото не правиш услуга на никого по този начин. Има закон, задължаващ всички да плащат. Ако искат да не плащат поради причини, посочени в този закон или друг (по давност), да ги удовлетворят, изпълнят, докажат и воала, няма да плащат.

--------------------

Soft Click

**

#2989233 - 15.12.2012 23:51 [Re: ColdLove]

Цитат:

Това, което току що каза, няма никакъв смисъл в контекста на разговора. Дано да го осъзнаваш, защото не правиш услуга на никого по този начин.

Има смисъл и още как, но като захапеш някаква идея, явно ти е трудно да схванеш всичко извън нея. Здраве да е, разговорът не се върти около теб.

ColdLove
студена
**

#2989234 - 15.12.2012 23:53 [Re: Soft Click]

Цитат:

Цитат:

Това, което току що каза, няма никакъв смисъл в контекста на разговора. Дано да го осъзнаваш, защото не правиш услуга на никого по този начин.

Има смисъл и още как, но като захапеш някаква идея, явно ти е трудно да схванеш всичко извън нея. Здраве да е, разговорът не се върти около теб.

Така е. Затова остави мен на мира и говори по същество. Ако искаме да сме правова държава, трябва да си изпълняваме законите, добри или лоши, харесващи ни или не. Точка.

--------------------

Independent
Alive
**

#2989235 - 16.12.2012 00:00 [Re: ColdLove]

Тотото се оттегли и ти очевидно реши да заемеш мястото му.

--------------------

ColdLove
студена
**

#2989236 - 16.12.2012 00:03 [Re: Independent]

Цитат:

Тотото го оттеглиха и то според мен много несправедливо. Ти трябваше да бъдеш оттеглен за думите си и то много по-отдавна, но, не аз решавам. Просто изпълнявам законите - добри или лоши.

--------------------

leader
rain maker

#2989245 - 16.12.2012 00:33 [Re: Independent]

Цитат:

тотото го оттеглиха и то заради теб , а и предвид първия ти пост в темата всичките ти останали висят във въздуха, нимА вече приоритетите са ти други..или вече стопли, че си се намесил неадекватно ...много е кофти когато някой отнесе бан заради неадекватници като теб...ти влезе с бутонките в темата срещу мен и градския, нищо, толко можеш, толко показваш...що обаче го отнесе тотото

--------------------

Хайди
почетен член

#2989267 - 16.12.2012 05:00 [Re: leader]

Ако трябва да си запазим здравноосигурителните права не трябваше ли да се ходи на профилактичен преглед 2 пъти в годината при личния лекар, иначе се губят првата ...Затова повечето от нас са с прекъснати здравни права, оставили са ни само задълженията. Законодателните уредби в момента са абсурдни...И аз бих поискала едно откровено закриване на агенцията за Българи в Чужбина . Не е възможно дистанционно уреждане на никакви проблеми касаещи хората работещи или учещи извън страната, никъква информация касаеща проблемите ни също.

--------------------
LOVE ME ? GREAT.
HATE ME ? EVEN BETER.

Soft Click

**

#2989300 - 16.12.2012 11:47 [Re: Хайди]

Цитат:

Ако трябва да си запазим здравноосигурителните права не трябваше ли да се ходи на профилактичен преглед 2 пъти в годината при личния лекар, иначе се губят првата

Няма такова нещо. Има задължение и глоба да се ходи на годишни изследвания, но не знам някой да е бил глобен, а да се губят правата изобщо не е предвидено.

Zakari
пристрастен
**

Регистриран: 18.08.2010
    #2989309 - 16.12.2012 12:31 [Re: Хайди]

Профилактичните прегледи те си ги пишат,че са направени,губиш права само при невнесени вноски,аз ще си подавам молбата за спиране след нг и ще споделя.

Моман

#2989312 - 16.12.2012 12:46 [Re: Soft Click]

Да се коригирам и да допълня нещо.

Документът в свободен тест, с който се иска погасяване на публичните вземания по давност, трябва да е ВЪЗРАЖЕНИЕ, а не заявление, както мислех.

Срокът за подаване на това възражение, за задължения до 2007 вкл., е 31.12.2013 г. Ако не се подаде в този срок, всяко следващо плащане на публични вземания ще отива за погасяване на стари задължения, нищо, че давността им е изтекла. Погасяват се по ред на възникване.

Soft Click

**

#2989313 - 16.12.2012 12:52 [Re: Моман]

Цитат:

Ако не се подаде в този срок, всяко следващо плащане на публични вземания ще отива за погасяване на стари задължения, нищо, че давността им е изтекла. Погасяват се по ред на възникване.

Не е така. Миналата година ходих в НАП да плащам вноските на близък, който беше приет в болница. Не беше плащал последните 3 години, както и много други периоди преди това до 2000 г. Платих му 34 вноски (две могат да се пропуснат) и с това му се възстановиха правата. Сега продължава да си ги плаща, статусът му е ОК, а старите задължения си стоят. В болницата беше пълно с такива, като него. Близките им ходеха до НАП и покриваха всичко неплатено за 34 месеца назад.
При плащане се посочват месеците и годините и нищо не отива, където не трябва. То нали си има и кодове за различните години.
И при мене има стари неплатени периоди, но това не значи, че сумите които плаща в настоящето работодателят ми отиват за тяхното покриване.

Редактирано от Soft Click (16.12.2012 12:58)

Моман

#2989317 - 16.12.2012 12:59 [Re: Soft Click]

От 01.01.2013 г., с въвеждането на единното платежно нареждане, това, което пишеш, вече няма да е така. В единното платежно не се посочва нито задължението, което се погасява, нито срока, за който се отнася. Ново е, прочети.

Освен това, не до два, а до три месеца е срока за запазване на здравноосигурителните права, при неплатени здравни осигуровки.

доп.
Ако през 2013 г. бъде направена вноска и при наличието на задължения с изтекла давност (до 2007), то те няма да се погасяват, но ако не се подаде възражение до края на годината, през 2014 година вноските ще отиват за погасяването им.

Уф, толкова промени има, че направо луднах.

Редактирано от Моман (16.12.2012 13:45)

Soft Click

**

#2989321 - 16.12.2012 13:02 [Re: Моман]

Знам за единното платежно, но това не значи, че вноските ще отиват за стари задължения. Ако е така би следвало да отменят текста за възстановяване на правата при платени вноски за последните 3 години, а той не е отменен, нали?
За трите месеца е така, само че в НАП обясняваха нещо, наистина не се сещам какво и събираха по 34 вноски.

А че ще сътворят поредния цирк с това единно платежно нареждане е ясно. Пак ще се самокоригират в последствие, но не им е за първи път.

В чл. 169, ал. 3 КСО си стои същата.

"(3) При наличие на няколко публични вземания, които длъжникът не е в състояние да погаси едновременно до започване на принудителното им събиране, той може да заяви кое от тях погасява пред съответния компетентен орган. Ако не е заявил това, те се погасяват съразмерно."

Редактирано от Soft Click (16.12.2012 13:17)

Моман

#2989338 - 16.12.2012 13:35 [Re: Soft Click]

Цитат:

Знам за единното платежно, но това не значи, че вноските ще отиват за стари задължения. Ако е така би следвало да отменят текста за възстановяване на правата при платени вноски за последните 3 години, а той не е отменен, нали?

В тези случаи ще може да се подава заявление (и една декларация ще се попълва) в НАП, в което се посочва, че с направената вноска искаш да погасиш здравните си осигуровки за еди кой си период. Ако не го направиш, но си платиш сумата, тя ще отиде за погасяване на най-старите задължения. Има една особеност за 2013 г., която допълних в предния си пост.

LecithinPerfect
Silky

Регистриран: 27.04.2004
    #2989385 - 16.12.2012 15:18 [Re: Моман]

Цитат:

Ако е изтекъл давностния срок (5 години), може да се подаде заявление със свободен текст (няма бланка), че желаеш да ти бъдат погасени еди кои си осигуровки (посочват се периодите), както и лихвите, и това заявление се носи в НАП (в деловодството, предполагам) или се праща с обратна разписка по пощата. Ако не се подаде такова заявление, задълженията остават изискуеми. Ако не знаеш за това си право и ги платиш, а после разбереш, че е можело да ги погасиш по давност, няма да ти върнат парите.

Миналото лято (2011) си "оправих" здравните. Отидох в полицията, където срешу май бяха 5 лева, ми издадоха разпечатка на влизания и излизания от странаха за периода 2001-2007.
За 2007 до 2011 писах хвърчащо листче(декларация, един вид) кога съм влизала и излизала.

После декларирах, че напускам страната и трябваше да оставя копие на другия ми паспорт, с двойно гражданство съм.

Онзи ден проверих, дължа за 7-ми месец 2011, защото напуснах БГ на 12.юли.2011 :-)

Имам дългове обаче за няколко месеца на 2000 година и за януари 2001.

Казвате, че ако не подам заявление за давност, може да ми ги търсят тези пари, от 2000 и 2001 година.
А има ли срок за подаване на това заявление?

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: Chicago area
    #2989531 - 16.12.2012 20:11 [Re: LecithinPerfect]

Напуснали сме страната преди всички тези реформи, които въведоха през 1999 г.
При мен излиза
ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА

не излиза да дължа каквото и да било, ОК ли съм или

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

plain
NOFORN

#2989537 - 16.12.2012 20:17 [Re: Nadin]

А пише ли "Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ..." ?

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#2989539 - 16.12.2012 20:23 [Re: plain]

Да, пише

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от НОЕМВРИ/2009 до ОКТОМВРИ/2012

2009
11, 12

2010
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

2011
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

2012
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Пълна обърквация за протокола, не съм ползвала нищо през годините извън БГ

--------------------

ColdLove
студена
**

#2989540 - 16.12.2012 20:25 [Re: Nadin]

Пусни си декларация за дата на напускане на страната, приложи копие на чуждестранен паспорт и ще ти ги опростят. Бързичко...

--------------------

LecithinPerfect
Silky

#2989547 - 16.12.2012 20:34 [Re: Nadin]

Засега нямаш права и дължиш.

И моята справка изглеждаше така миналата година.

Сега пише, че съм напуснала страната на еди коя си дата и всичките дългове са изчезнали.
С малки изключения.

NadinАдминистратор
Charmed

#2989548 - 16.12.2012 20:39 [Re: LecithinPerfect]

Ой, дължа ли за какво, като никога не съм била осигурявана
Да му се невиди, само главоболия

--------------------

LecithinPerfect
Silky

#2989550 - 16.12.2012 20:42 [Re: Nadin]

За съжаление

plain
NOFORN

#2989553 - 16.12.2012 20:44 [Re: Nadin]

И при мен излиза същото, само че имам и малко за периода преди 11.2009. Интересно е, че разделят месеците на преди и след 11.2009. Просто липсата на ясни правила и обяснение на информацията е объркваща, която се показва на сайта на НАП.
Участието в здравната система е автоматично - когато е била въведена новата реформа, мисля 2000 беше, ти си била автоматично включена щом тогава си била пълнолетен български гражданин.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#2989567 - 16.12.2012 21:05 [Re: plain]

Автоматично ли Мислех, че участието става на база внасяне на осигуровки или нещо подобно Винаги съм смятала, че човек не може да бъде включен в нея, без да е заявил желание.
Леле, явно съм мнооооо заблудена и сега съм една тлъста длъжница

--------------------

leader
rain maker

#2989576 - 16.12.2012 21:18 [Re: Nadin]

и при мен излиза същото и значи трябва да се изпраща всичко

--------------------

LecithinPerfect
Silky

#2989578 - 16.12.2012 21:25 [Re: Nadin]

Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., предишен текст на чл. 33, бр. 95 от 2006 г., в сила от 1.01.2007
г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;

http://www.fsc.bg/public/upload/files/menu/ZAKON_za_zdravnoto_osigurqvane.pdf

Осигуряват се задължително всички български граждани и някои чужди.

Аз разбрах за това към 2008 ли беше, тогава имаше борба и през 2010 промениха закона. Вече не си спомням как и какво беше, но като двоен гражданин няма да имаш проблеми да се отпишеш.

Провери и децата, защото "записването" става по презумция

ColdLove
студена
**

#2989579 - 16.12.2012 21:25 [Re: Nadin]

Цитат:

Автоматично ли Мислех, че участието става на база внасяне на осигуровки или нещо подобно Винаги съм смятала, че човек не може да бъде включен в нея, без да е заявил желание.
Леле, явно съм мнооооо заблудена и сега съм една тлъста длъжница

Ама думичката задължително нищо ли не означава за вас? След като е задължително здравното осигуряване, значи сме "замесени" автоматично.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#2989586 - 16.12.2012 21:34 [Re: LecithinPerfect]

Цитат:

з разбрах за това към 2008 ли беше, тогава имаше борба и през 2010 промениха закона. Вече не си спомням как и какво беше, но като двоен гражданин няма да имаш проблеми да се отпишеш.

Е, поне това.
След напускането на страната, да си призная, не съм се интересувала какво се случва в това отношение и за това съм толкова зле с информацията

--------------------

leader
rain maker

#2989591 - 16.12.2012 21:39 [Re: ColdLove]

бе добре де, задължително е, ОК, солидарно е, Ок....спирам да плащам по ред причини и резултата е какъв, начислява ми се дълг за който НАП не мислят е редно да ми заявят, били публикували закона, поправки и всичко в ДВ и воалла, аз сека сутрин като се събудя и първата ми неотложна задача е да проверя в Държавен Вестник какво има и какво ме касае, даже на обед също проверявам за "изванаредни Издания" на същия вестник ...ай сиктир...изобщо има ли една кратуна в тез министерства на която да и е ясно, че даването на публичност и гласност не се изчерпва с обнародването в ДВ и публикации в съответните сайтове...нее лоша идея на сека чалгаджийка дошла да грачи из щатите да и се постави на задника ( той така и така е гол и се види от далече) стикер, четете ДВ, сутрин, обед и вечер......както и да е.....акитата са толко сериозни, че по-добре да зачеркнат всичко и да започнат от начало

--------------------

ColdLove
студена
**

#2989596 - 16.12.2012 21:46 [Re: leader]

Цитат:

да зачеркнат всичко и да започнат от начало

нема как, щото вие докато сте в чужбина, има и некои дето сме си в България. кат помислиш, са да мрем ли, щом сме останали в Бг-то?... все пак светът не започва и не завършва с българите в чужбина...

--------------------

Моман

#2989599 - 16.12.2012 21:50 [Re: leader]

Не зная как е при вас, но и на нас тук никой не ни дава персонално сводка за промените в законите. И ти казват - незнанието не те освобождава от отговорност. Обикновено в медиите се споменава нещо, когато се приеме или обнародва, но по-обстойно започва да се говори, когато наближи крайния срок за изпълнение. Както стана и с вашата декларация.

BEARS

**

Регистриран: 24.01.2008
    #2989600 - 16.12.2012 21:55 [Re: Моман]

Аз тези проблеми съм ги решил като се отказах от бълхарското гражданство много отдавна и сега като кацна в БГ им показвам три пръста..... от които само средния стърчи.

Редактирано от BEARS (16.12.2012 21:57)

ColdLove
студена
**

#2989602 - 16.12.2012 22:01 [Re: BEARS]

Цитат:

Аз тези проблеми съм ги решил като се отказах от бълхарското гражданство много отдавна и сега като кацна в БГ им показвам три пръста..... от които само средния стърчи.

Ще ти го кажа на твоя език тогава:
Good for you, man!

--------------------

Maggie
~The black rose~

Регистриран: 05.11.2003
От: ~Melbourne, Australia ~
    #2989621 - 16.12.2012 22:45 [Re: Nadin]

Надин,

От НАП ми изпратиха имейл с различни хипотези и в основа на тях, аз разбрах че от момента в които сме взели другото гражданство сме освободени от плащания, но трябва да се представи документ който да докаже годината и се подава едно заявление свободен текст, хубавото е че за тези случаи няма срок за подаване, за всички останали е до края на този месец...

Пьлна каша, 13 години не могат една система да вьведат в ред.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (16.12.2012 22:49)

SPORTYGIRL

Регистриран: 28.12.2004
    #2989633 - 16.12.2012 23:46 [Re: aptana]

имам два въпрос: З А Я В Л Е Н И Е По 40а, ал.1 от Закона за здравното осигуряване ,като го попълвам, на местото :"Заявявам, че считано от …………………г. напускам/съм напуснал(а) страната и ще пребивавам/ съм пребивавал повече от 183 дни в чужбина през календарната …………г." пиша само една година, тази която съм напуснал или подред всичките които ме е нямало?...или трябва да пратя заявление за всяка една година която не съм бил в БГ > 183 дни?

и втория ми въпрос е във Декларацията(другия документ който трябва да попълня), във таблицата с колона "Завърнал/а се в страната (месец, година)" трябва да попълня всеки период през който съм била в БГ за 2, 3 седмици на почивка ли?

Благодаря,
Галина

leader
rain maker

#2989634 - 16.12.2012 23:49 [Re: ColdLove]

аз точно за ваше добро го казвам, мен малко ме касае какво е там, поне не и с такава сила....

--------------------

Soft Click

**

#2989657 - 17.12.2012 01:19 [Re: leader]

Темата не е за нас. Някои от нас се включиха с каквото знаят и толкова.

ravekitty
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #2989664 - 17.12.2012 01:58 [Re: SPORTYGIRL]

Попълних си ги в Word и си добавих всичките години досега и добавих от себе си "и занапред". Да си знаят, няма догодина да ми кажат, че тая декларация била до 2012 де и да искат нова за 2013 и т.н. всяка година

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #2989670 - 17.12.2012 02:20 [Re: ravekitty]

Закачам се.

Тази декларация е за периода 1999 - 2007. Аз нямам 183 дни в чужбина в този период. Всичките ми неизплатени "задължения" към здравната каса са 2008-2012, откакто съм в САЩ.

Сега, к'во правим после...

П.С. Спомням си добре, че подавах декларация за прекъсване на т.нар. "права". Гледам, няма нищо отразено на сайта. Пише, че съм с прекъснати права.
За пореден път се убеждавам, че по-глупава държава от родната няма

Сега видях нещо за след 2005. Oh joy!

Редактирано от Mimski (17.12.2012 02:26)

NadinАдминистратор
Charmed

#2989673 - 17.12.2012 02:33 [Re: Mimski]

Така, така, повечето сме едни тлъсти длъжници
Ще ни лепнат на стената на срама и кой знае още какво

--------------------

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #2989675 - 17.12.2012 02:37 [Re: Nadin]

Хаха, да видим, как ще ни "хванат" за нещо, което не ползваме

S@sel@
пътуващ

Регистриран: 09.12.2008
От: deep in Colorado mountains
    #2989681 - 17.12.2012 04:17 [Re: Mimski]

Хмм Тази декларация е за български граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007, но ние за тогава сме осигурени, но след 2009 не сме, ха сега как да подам декларация за неплащане на нещо дето съм го платил?
Поредното доказателство за наличието на мощни мозъчни донори!

Предполагам след като преровя сайта на НАП ще открия и правилната форма де, но засега удрям на камък

--------------------
БОГ създаде хората, COLT ги направи равни!

Хайди
почетен член

#2989682 - 17.12.2012 05:45 [Re: Mimski]

Някой знае ли как може да се проверят датите на заминаване и връщане в България (или Америка)....без да ангажирам някой от Бг. Имам съмнения относно точните дати на пребиваване в България, как да си направя справка? WTF , съжалявам, ама в тези филми дето ни вкараха напарво съм бясна ! Нямам печати в паспорта от всички пътувания ?! Нали паспортите се сканират ...Дали в Сащ има някъкъв начин да се провери това ? Иначе ще пиша, че датите са ориентировъчни и гарантирам за 183 дни извън страната , това Ок ли е според вас ?! ...пак искам да пс...благославям. И тези обратни разписки дето се плащат, къде ще ми върнат писмото на БГ адрес или на САЩ адреса ? Вътре в писмото ми е указан българския адрес за кореспонденция, но на САЩ пощи адрес за връщане е платен да бъде в САЩ и адреса е на плика , каква ще да е и тази каша не знам !!!!

--------------------
LOVE ME ? GREAT.
HATE ME ? EVEN BETER.

plain
NOFORN

#2989683 - 17.12.2012 06:06 [Re: Хайди]

Самолетни билети, miles accounts ако имаш, ама аз не видях изискване за доказателства проиложени към декларацията и приложението...

--------------------

leader
rain maker

#2989684 - 17.12.2012 06:17 [Re: Mimski]

Цитат:

Хаха, да видим, как ще ни "хванат" за нещо, което не ползваме

студенаталибофничка казА, че закона бил солидарен с ползсващите услугата, нема пито не пито, ше плащаме и точка....а да питам сега сички джипита в Бг дето още държат почти милион емигранти в листите си и касата им плаща чинно секи месец полагащото им се как ше реагират на случката..и изобщо в таз глупава ситуация някой от власт имащите направил ли си е труда да направи обратната математика, какво колко кога и за какво...не може да има толко прос народ в таз държава..или верно не прос, тарикат народ....имам ценната идея да видя как да фърля сичките си Бг документи в клазана и ше ме хванат за ... за кичурите и те са дълги инаф.....

--------------------

Independent
Alive
**

#2989686 - 17.12.2012 06:37 [Re: leader]

Въобще не съм се стоплил към вас живеещите от дълго време тук, които във вечерта след трагедията писахте във форума без да напишете дори и ред в темите за Санди Хуук. Това е недопустимо и неразбираемо.
Също така писах, че ако баннът на Тотото е заради мен не го одобрявам.
Не разбирам реакцията ви против мен при положение че не сте пряко засегнати и съфорумецът, който беше пряко засегнат въобще не реагира по начина по който вие реагирахте.
И за разлика от вас не съм използвал епитети, които вие сте използвали срещу мен.

--------------------

skyline

Регистриран: 12.05.2006
От: в джунглата
    #2989688 - 17.12.2012 06:58 [Re: Кукера©]

Не знам дали вече сте отговорили на моя въпрос и се извинявам, че първо питам

Аз имам подадена молба за спиране и изчистване на осигуровките от преди няколко години.
Сега като проверих ми показва, че дължа за 3 месеца в които дори не съм била в страната. Тези месеци са точно преди подаване на молбата.
Помолих роднина да провери случая и от НАП са казали, че нищо не дължа и всичко било ок, нямало нужда да подавам декларация.
Да подавам ли, за всеки случай?

Independent
Alive
**

#2989692 - 17.12.2012 07:17 [Re: BEARS]

A срамуваш ли се, че си българин? Или вече не се имаш за такъв...

--------------------

skyline

Регистриран: 12.05.2006
От: в джунглата
    #2989697 - 17.12.2012 07:39 [Re: ravekitty]

Някъде се казваше, че вече всяка година ще се попълва такава декларация.
Малко глупаво ама... намират си работа и причина да назначават държавни служители

Хайди
почетен член

#2989787 - 17.12.2012 11:38 [Re: plain]

Цитат:

Самолетни билети, miles accounts ако имаш, ама аз не видях изискване за доказателства проиложени към декларацията и приложението...

прерових си пощата и намерих електронните билети само, но тези от преди повече време, не мога да си ги спомня, дано не е проблем

--------------------
LOVE ME ? GREAT.
HATE ME ? EVEN BETER.

Soft Click

**

#2989858 - 17.12.2012 13:00 [Re: Хайди]

Не се изискват доказателства за това че сте били повече от 183 дни в чужбина. За това и документът се казва "декларация". Декларираш дадено обстоятелство и толкова. На повечето декларации отдолу пише "Запознат съм с наказателната отговорност по чл. 313 НК за деклариране на неверни данни". И да не го пише, все тая.

Дзвер
wavedancer

#2989916 - 17.12.2012 15:01 [Re: Soft Click]

Ако може някой да ми отговори на следното...Трябва ли в случая да пращам тази декларация? Напуснала съм Май 2007 (т.е била съм 180 дни) от въпросната година в чужбина, но съм продължила доброволно да се осигурявам до 2009 (т.е аз не попадам в този период 1999-2007). От 2009 досега ми излиза в ел. справочник на НАП, че не дължа нищо (тогава никой не ме е осигурявал). Бих искала да пусна декларация, че не желая да се осигурявам, тъй като живея постоянно в чужбина. Същия вид ли се изпраща като посочената в горните мнения или не?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

plain
NOFORN

#2989917 - 17.12.2012 15:05 [Re: Soft Click]

Последно инфо от преди час:
От НАП искат подробно всички дати на напускане и пристигане в България. Това поне за моя случай, ама защото аз имам едни 2 месеца дето се осигурявах миналата година... Иначе можело и да мине номера без всички "междинни дати". Доказателства не са искали, само точните дати. Опашката пред НАП Пловдив ... чакало се 3 часа, пълно било с хора за оправяне на здравни осигуровки на такива като нас. Сега чакам да видя как ще ми се обнови информацията от сайта им.

--------------------

Just a girl
много игрива:-)

Регистриран: 13.08.2004
От: там, откъдето изгрява слънцето
    #2989976 - 17.12.2012 18:20 [Re: plain]

Ние сме се прекъснати осигуровки от датата ни на напускане на България. Много добре помня, че съм проверявала преди години и не сме имали никакви задължения. Сега обаче и на двамата ни излиза, че дължим осигуровки за месеца на напускане ....как да го разбирам това...с прекъснати права сме от 6 Август, тоест дължим осигуровки от 1-5 август Трябва ли да подаваме наново декларации

--------------------
"Everyday is a gift even if it sucks"

S@sel@
пътуващ

#2989979 - 17.12.2012 18:32 [Re: Дзвер]

След реших да напиша писмо до институцията отговорна за получаване на приходи с идеята, че те би трябвало да са повече или по- малко компетенти ето ви и отговора:

Цитат:

Уважаема госпожо, господине,
В отговор на запитванията Ви изпращаме линк към страницата на НАП http://www.nap.bg/news?id=1629

ИЦ на НАП няма компетентност да определя какво следва да подават задължените лица моля разгледайте хипотезите в прикаченият линк и определете за себе си какво следва да подадете в зависимост от личните Ви обстоятелства имайте предвид от кога, къде в коя държава пребивавате дали тя е членка на ЕС или не , имате ли двойно гражданство от кога и в коя година е придобито то.За всички тези хипотези има разработка в прикаченият линк. Моля разгледайте го внимателно съобразете се и с обстоятелствата дали при напускане на страната сте подали някакви документи в НОИ или НАП отговаряте ли на условията за пребиваване повече от 183 дни за една календарна година в друга държава,включен ли сте в здравно осигурителната система да друга държава и осигурявате ли се там.

Информационният център на НАП не е компетентен за извършване на проверки по установяване на факти, обстоятелства или несъответствие на подадените данни . За допълнително информация и/или уточняване на възможните хипотези за несъответствията в данните се обърнете към компетентното ТД/офис на НАП. Предоставяме Ви линк към контакти за всички ТД на НАП http://www.nap.bg/page?id=24

Документите се подават в компетентен офис на НАП по постоянен адрес на физическото лице за България в случай, че лицето няма постоянен адрес на територията на страната то компетентен за него е ТД София град .
Предоставяме ви линк с контакти на всички компетентни офиси на НАП в страната ни http://www.nap.bg/page?id=24
Декларациите и документите се подават чрез упълномощено лице, по пощата с обратна разписка или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи.

За подаване по пощата като дата за подаване на документа се приема датата на пощенското клеймо на която е изпратен документа.

Уважаеми госпожо,господине, в електронната поща на ИЦ на НАП не се приемат, подават ,препращат и издават входящи номера на декларации , уведомителни писма , заявления и каквито и да е официални документи.Моля имайте предвид ,че получавайки ги на тази електронна поща то същите са не приети и не подадени от задължените лица .Можете да подадете документите по описаният начин ,но в електронната поща на компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на физическото лице за България използвайки квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи. Предоставяме Ви линк към контакти за всички ТД на НАП http://www.nap.bg/page?id=24
Заявлението и декларацията се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи.

С Уважение,

Х.Ххххххх
Информационен център
Национална агенция за приходите
Информационен телефон на НАП - 0700 18 700
Електронна поща: infocenter@nra.bg

След като те нямат компетентност предположих, че ще ми препратят писмото до някой дето има тази компетентност или поне ще ми дадат негов е-мейл, но засега не съм достигнал до подобна информация. Това което забелязвам е, че Освобождаване от плащане на здравни вноски за българи, живеещи в чужбина е за периодите Преди 1 юли 1999 г и За периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007 г. Т.е. за напусналите след 31 декември 2007 г. не може да има освобождаване (или нищо не дължът )
Аз обаче съм упорит- написах отговор с питане кого да попитам ако достигна до нещо ще споделя със съформците.

--------------------

ColdLove
студена
**

#2989982 - 17.12.2012 18:42 [Re: S@sel@]

Цитат:

След реших да напиша писмо до институцията отговорна за получаване на приходи с идеята, че те би трябвало да са повече или по- малко компетенти ето ви и отговора:

Цитат:

Уважаема госпожо, господине,
В отговор на запитванията Ви изпращаме линк към страницата на НАП http://www.nap.bg/news?id=1629

ИЦ на НАП няма компетентност да определя какво следва да подават задължените лица моля разгледайте хипотезите в прикаченият линк и определете за себе си какво следва да подадете в зависимост от личните Ви обстоятелства имайте предвид от кога, къде в коя държава пребивавате дали тя е членка на ЕС или не , имате ли двойно гражданство от кога и в коя година е придобито то.За всички тези хипотези има разработка в прикаченият линк. Моля разгледайте го внимателно съобразете се и с обстоятелствата дали при напускане на страната сте подали някакви документи в НОИ или НАП отговаряте ли на условията за пребиваване повече от 183 дни за една календарна година в друга държава,включен ли сте в здравно осигурителната система да друга държава и осигурявате ли се там.

Информационният център на НАП не е компетентен за извършване на проверки по установяване на факти, обстоятелства или несъответствие на подадените данни . За допълнително информация и/или уточняване на възможните хипотези за несъответствията в данните се обърнете към компетентното ТД/офис на НАП. Предоставяме Ви линк към контакти за всички ТД на НАП http://www.nap.bg/page?id=24

Документите се подават в компетентен офис на НАП по постоянен адрес на физическото лице за България в случай, че лицето няма постоянен адрес на територията на страната то компетентен за него е ТД София град .
Предоставяме ви линк с контакти на всички компетентни офиси на НАП в страната ни http://www.nap.bg/page?id=24
Декларациите и документите се подават чрез упълномощено лице, по пощата с обратна разписка или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи.

За подаване по пощата като дата за подаване на документа се приема датата на пощенското клеймо на която е изпратен документа.

Уважаеми госпожо,господине, в електронната поща на ИЦ на НАП не се приемат, подават ,препращат и издават входящи номера на декларации , уведомителни писма , заявления и каквито и да е официални документи.Моля имайте предвид ,че получавайки ги на тази електронна поща то същите са не приети и не подадени от задължените лица .Можете да подадете документите по описаният начин ,но в електронната поща на компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на физическото лице за България използвайки квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи. Предоставяме Ви линк към контакти за всички ТД на НАП http://www.nap.bg/page?id=24
Заявлението и декларацията се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на електронни подписи.

С Уважение,

Х.Ххххххх
Информационен център
Национална агенция за приходите
Информационен телефон на НАП - 0700 18 700
Електронна поща: infocenter@nra.bg

След като те нямат компетентност предположих, че ще ми препратят писмото до някой дето има тази компетентност или поне ще ми дадат негов е-мейл, но засега не съм достигнал до подобна информация. Това което забелязвам е, че Освобождаване от плащане на здравни вноски за българи, живеещи в чужбина е за периодите Преди 1 юли 1999 г и За периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007 г. Т.е. за напусналите след 31 декември 2007 г. не може да има освобождаване (или нищо не дължът )
Аз обаче съм упорит- написах отговор с питане кого да попитам ако достигна до нещо ще споделя със съформците.

Е добре де, какво точно не разбра? Написали са ти хората:

в случай, че лицето няма постоянен адрес на територията на страната то компетентен за него е ТД София град .

Ако не четеш и вникваш в прочетеното на български език, то как се оправяш на английски?

--------------------

plain
NOFORN

#2990015 - 17.12.2012 19:35 [Re: Just a girl]

Мисля, че здр. осигуровки за съответния месец се дължат дори и един ден да се водите неосигурени, т.е. за времето от 1 до деня на напускат на страната. Това е мое си тълкуване. При мен е същото за месеца на заминаването ми.

--------------------

Just a girl

#2990022 - 17.12.2012 19:39 [Re: plain]

Сигурно ще е така...Беше толкова отдавна, че не мога да си спомня, дали не платихме за тези дни като се отписвахме...довечера ще ровя за документи

--------------------

S@sel@
пътуващ

#2990056 - 17.12.2012 20:01 [Re: ColdLove]

ХА, че аз ако можех да се оправям на български още щях да съм си там! Като науча азбуката ще взема да се завърна! За нещастие моето интелектулно ниво не ми помага да мога да се меря с всички многознайковци. Ето и сега слизането до нечие (определено НЕ визирам теб) умствено равнище е равно за мен на съзнателно самоунижение и аз се чудя защо го правя

Но нека се опитам да спомена няколко факти:
1. Имаме сайта на НАП.
2. На него има емайл за контакти.
3. Пиша на НАП (използвайки намерения е-мейл)по въпрос очевидно от тяхната компетенция
4. Отговора е че те не могат да ми помогнат (и пак забележи ->аз съм писал до НАП а не до многоуважаемата госпожица, господин)
5. Остава въпороса кой може да ми помогне с отговор на въпроса, каква става с хората напуснали БГ например през 2011, който не са подали заветното заявление
6. Поствам тук, ако има някой в подобна ситуация да му спестя време - споделям опит а ако намеря форма или отговор ще го споделя със съфорумците.

--------------------

ColdLove
студена
**

#2990063 - 17.12.2012 20:07 [Re: S@sel@]

Добре де, ама те са ти отговорили кой може да ти помогне, нали? Включително са ти изяснили, че няма как да ти се отговори на въпроса просто така, без да дадеш факти, защото съществуват множество хипотези - разбирай, различни случаи - разбирай, не всички случаи са идентични на твоя. Което означава, че ти или твой представител трябва да отнесете въпроса до компетентния офис на НАП. Разяснили са ти основни положения и така, какво не разбираш от този отговор?

--------------------

Хайди
почетен член

#2990085 - 17.12.2012 20:28 [Re: Soft Click]

Цитат:

Не се изискват доказателства за това че сте били повече от 183 дни в чужбина. За това и документът се казва "декларация". Декларираш дадено обстоятелство и толкова. На повечето декларации отдолу пише "Запознат съм с наказателната отговорност по чл. 313 НК за деклариране на неверни данни". И да не го пише, все тая.

Софт Клик, благодарим за включванията ...И все пак неоспоримо е , че документите, които трябва да се попълнят от една огромна част от населението на БГ( може би 20 %), не са съобразени със всички варианти и хората имат много въпроси ! Един такъв докумен се съставя с опции за чекване и ако е чекнеш, отговаряш на допълнителен въпрос, ако не продължаваш нататък и тн , не ми е работа, аз да обяснявам, как се съставя административен документ. Но толкова много хора с различни въпроси по попълването означава, че документа ще създаде проблеми не само на попълващите, но и на служителите в НАП. Поискайте пак ЕС помощи за държавната админидтрация , па пратете на обучение някой и внимавайте кой е той, та да си свърши работата като хората, та да ви е лесно и на вас и на нас...

--------------------
LOVE ME ? GREAT.
HATE ME ? EVEN BETER.

ColdLove
студена
**

#2990094 - 17.12.2012 20:31 [Re: Хайди]

Първо - в България все още не функционира електронно правителство. И второ - когато имаш по-особен случай при плащане на данъци в САЩ, не се ли обаждаш да питаш? Защото все пак, здравното осигуряване е вид данък знаеш...

--------------------

S@sel@
пътуващ

#2990122 - 17.12.2012 21:17 [Re: ColdLove]

Ами всъщност не ми отговориха. Казаха, че те не могат и ме пратиха към страницата която аз им посочих в моя първоначален е-мейл. А и въпроса не е толкова сложен: коя форма да попълнят хората напуснали страната след 31 дек. 2007? Пратих им линк и описание на документите в този линк, (на техния сайт) като има казвах, че аз там не откривам никакъв документи приложими към този случай (лице напуснало страната след 2007 и нямащо желание да е съпричастно към БГ здравеопазването). Техния отговор е "ми аз незнам, чети в нета или ни се обади" Само дето съм изпълнен с лошите предчувствия, че дори и да се обадя човека на телефона ще е също толкова компетентен. Та това с обаждането е най- крайния вариант.

--------------------

Clance
потребен

#2990138 - 17.12.2012 21:39 [Re: S@sel@]

Преди 1 юли 1999 г.

Законът за здравното осигуряване (ЗЗО) влиза в сила от 01. 01. 1999 г. Задължението за внасяне на здравноосигуриттелни вноски възниква от 01. 07. 1999 г., поради което преди тази дата вноски по този закон не се дължат.

За периода 1 юли 1999 г. - 31 декември 2007 г.:

Всички българи, които са живели в чужбина повече от 183 дни от една календарна година, дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина и не са ползвали медицинска помощ, могат да се освободят от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски с подаването на една декларация (по § 19и от ПЗР на ЗЗО). Тази декларация няма краен срок за подаване, но към нея задължително се прилага и документ, който удостоверява, че гражданинът е бил повече от 183 дни в рамките на календарната година извън територията на България. Такива документи могат да бъдат:

aptana

#2990143 - 17.12.2012 21:46 [Re: S@sel@]

Българските граждани, които живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, пропуснали да подадат предварително заявлението за освобождаване от заплащането на задължителни здравноосигурителни вноски за периода след 01.01.2005 г., могат да направят това до 31 декември 2012 г., като подадат декларация (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО) и заявление (по чл.40а от ЗЗО).:

Декларацията и заявлението - въпросът не е сложен, отговорът също не е сложен и се намира на първа страница на сайта на НАП.

S@sel@
пътуващ

#2990189 - 17.12.2012 22:39 [Re: aptana]

Тези два документа би трябвало да свършат работа!

И аз мислех че въпроса не е сложен, но във форума вече имам отговор а да видим дали ще получа отговор и от НАП. Извода ми за радост или съжаление е, че във форума понякога може да се получи достоверна информация по- бързо отколкото чрез запитване до съответната институция. Отчитам и като моя грешка че не съм прегледал обстойно документите и сайта им, а изпратих е-мейл с въпрос, за което се покайвам и поемам вината (и мезетата)

--------------------

plain
NOFORN

#2990329 - 18.12.2012 00:56 [Re: S@sel@]

Това е наиситна документът, който трябва да попълниш. Има няколко мнения вече във форума, както и линкове до сайта на НАП за него. Моите документи го подадох днес в НАП - за след и преди 2011.

--------------------

plain
NOFORN

#2990357 - 18.12.2012 05:56 [Re: plain]

Петиция:

http://www.ipetitions.com/petition/zzo/?...campaign=button

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2990359 - 18.12.2012 06:23 [Re: plain]

Сайтът на НАП нещо се е бъгнал и не се отварят почти всички страници, които ми трябват. (аз съм си подал декларациите вече, но проверявах дали ми е променен статуса и не можах да влеза)

--------------------

plain
NOFORN

#2990360 - 18.12.2012 06:28 [Re: Кукера©]

Мда. Справката за здр. стартус все още е достъпна обаче.
Отиди на Електронни услуги на НАП -> Е-услуги със свободен достъп->

--------------------

Diddy
dreaming is over

Регистриран: 22.08.2003
От: Варна -> Чикаго
    #2990361 - 18.12.2012 06:47 [Re: plain]

Aко на справката ми пише "ЛИЦЕТО Е ИЗКЛЮЧЕНО ОТ ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ , СЧИТАНО ОТ 27.11.2007, ПОРАДИ НАПУСКАНЕ НА СТРАНАТА" мога ли да не се занимавам с тези неща?

anjelika
супер непостоянен

Регистриран: 12.10.2007
От: Chicago NW Suburb
    #2990362 - 18.12.2012 06:52 [Re: Diddy]

Естествено документите които ми трябват да попълня не се отварят на страницата на НАП, егаси тъпотията
Мисля си , познат да ми попълни формите в Бг и да ги изпрати по пощата от Бг до Региоаналния НАП, дали ще е ок ???

--------------------
Може никога да не разбереш какво ще произлезе от стореното от теб. Но ако бездействаш, нищо няма да се получи. / ГАНДИ /

plain
NOFORN

#2990365 - 18.12.2012 07:09 [Re: Diddy]

Изглежда да, но има ли информация за преди статуса ти преди 27.11.2007. Ако нямаш месеци без данни за здр. осигуряване, значи си на 6.

--------------------

Diddy
dreaming is over

#2990501 - 18.12.2012 17:00 [Re: plain]

Пише, че им дължа за периода от 1 януари 2000 до ноември 2007ма (нищо, че подадох декларация януари 2006та)

та какво мислите, да се занимавам или не?

Голямо благодарско

Кукера©
борец на капитализма

#2990509 - 18.12.2012 17:17 [Re: Diddy]

Според мен подавай, ако тези години, за които дължиш не си била в България повече от 183 дена на година.

--------------------

plain
NOFORN

#2990513 - 18.12.2012 17:21 [Re: Diddy]

От теб зависи - ако не подадеш, ще останат да ти "висят" и трупат лихви до деня, в който ги изплатиш, излезе поредната промяна в ЗЗО, когато пак ще опростяват или някакъв трети начин за изчистването им (давността се спомена няколко пъти).
До преди промяната в ЗЗО от началото на 2012, преди не можеше със задна дата да се освобождаваш от здр. вноски, поради напускане на РБ, т.е. това че си подала 2006 б итрябвало да влезе в сила от началото на 2007. Не съм 100% сигурен за всички периоди преди 2007, но след това е така.

--------------------

Diddy
dreaming is over

#2990515 - 18.12.2012 17:24 [Re: plain]

Ами ще пусна, дай боже това да е последният път, в който се занимавам с тази глупост.

Имам приятелка, която работи като юрист в НАП, тя ми каза да не се занимавам, като са минали 5 години никой не може да ми взема пари ако се позова на давност, ама хайде, ще си загубя един час, най-дългото време ще е за да си намеря старите паспорти и да си направя копия на печатите ...

Акад. Неделчев
mad scientist

Регистриран: 30.04.2009
От: тръстиката
    #2990517 - 18.12.2012 17:25 [Re: Кукера©]

За дъртите бачкери е ясно положението с НАП - БГ здравни осигуровки.
Обаче някои знае ли за БГ децата дали също ли трябва да се поълва форма до НАП???

--------------------
"If A is success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut"-Albert Einstein

plain
NOFORN

#2990522 - 18.12.2012 17:30 [Re: Diddy]

Не се изискват доказателства за периодите извън България, само точните дати...

--------------------

Rays
A Restless Warrior
**

Регистриран: 23.08.2004
От: Northshore
    #2990529 - 18.12.2012 17:45 [Re: anjelika]

Аз мисля,че познат от България, ако принтира попълнените ти форми и ги подпише вместо тебе и ги изпрати по българска поща до НАП-а също е О.К.-нокой не знае как ти изглежда подписа(все едно ти си му ги изпратила подписани,той ги е получил и ги изпраща с българска поща до НАП).

Clance
потребен

#2990531 - 18.12.2012 17:47 [Re: Акад. Неделчев]

Ако децата имат ЕГН ,БГ граждани са те се осигуряват от държавата до 18 гоишна възраст,След това се отписват ако са извън БГ.

Дзвер
wavedancer

#2990609 - 18.12.2012 20:31 [Re: Кукера©]

Куки, не разчитай изцяло на сайта им. Може да ти е променен статута, без да се вижда онлайн.

Нещо, което може да ви е полезно.

Днес ходих до НАП. И!!! Това, което излиза в сайта им, не отговаря на това, което служителката ми издаде. Неиното всъщност е вярното. Но понеже има и други хора като мен от форума, на които излиза че са с непрекъснати права, да си знаят че при проверка на място, най- вероятно да им излезе че не е така.
Имаше много хора, при които в нета излиза различно инфо от това в течните компютри.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2990610 - 18.12.2012 20:34 [Re: Дзвер]

Статусът ми е променен вече.
Пише, че съм отписан поради напускане на страната.
Някой спомена, че всяка седмица след неделя ъп-дейтват статусите.
Бързи са, това ми харесва, но в момента сайта им не позволява да си проверявая статуса. Аз моят го проверих вчера.

--------------------

plain
NOFORN

#2990615 - 18.12.2012 20:40 [Re: Кукера©]

Ти в кой ден си подаде документите за промяната?

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2990628 - 18.12.2012 21:04 [Re: plain]

По-oнзи ден, в събота.

--------------------

plain
NOFORN

#2990645 - 18.12.2012 21:22 [Re: Кукера©]

Ясно, благодаря. Преди неделя, значи е нормално, че при мен още не се обновил статуса.

--------------------

Glezlichka
глезличка

Регистриран: 07.07.2003
От: Другата България
    #2990646 - 18.12.2012 21:22 [Re: Diddy]

Аз съм в същата ситуация и се оказа, че след като ние вече сме подали заявлението за излизане от страната 2007, няма нужда да подаваме пак.
За годините 2000-2007 трябва само да подадеш ДЕКЛАРАЦИЯ по § 19п, за която ние нямаме срок, т.е. срокът 12/2012 не важи за нас. Можем да подадем тази декларация когато сме си в БГ (ако не се промени скоро нещо отново).
Моята братовчедка също спомена че преди 5 предходни години няма събираемост.

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.

∩manev∩
You! Yes you...

Регистриран: 19.05.2010
От: Broward County
    #2990755 - 19.12.2012 00:06 [Re: Кукера©]

Цитат:

По-oнзи

Куки, понеже веднъж ме засече, когато написах една дума неправилно.
Викам си, чакай и аз да му напомня, че такова сравнение, като горното - няма!

Кукера©
борец на капитализма

#2990758 - 19.12.2012 00:09 [Re: ∩manev∩]

Нарочно го написах, но не бях сигурен.
В нашия край го ползваме, за 3 дена назад.

--------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2990762 - 19.12.2012 00:13 [Re: Кукера©]

Цитат:

Нарочно го написах, но не бях сигурен.
В нашия край го ползваме, за 3 дена назад.

А за 4 дена се ползва "по-по-онзи ден"

maaarianka
почетен член
**

Регистриран: 25.10.2011
От: Los Angeles
    #2990774 - 19.12.2012 00:30 [Re: NVU]

Моля, ако имате желание да подкрепите тази петиция във връзка със здравното oсигуряване за българските емигранти

http://www.ipetitions.com/petition/edinenie/

Само да дoбавя, че аз съм отписана от здравното осигуряване още през 2006, но считам, че в такъв момент е хубаво да се подкрепим, и да си дадем рамо. Има хора, които едва ли ще сколасат да со подадат в срок декларацията.

Редактирано от maaarianka (19.12.2012 00:39)

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #2990777 - 19.12.2012 00:37 [Re: Diddy]

Цитат:

та какво мислите, да се занимавам или не?

Не се занимавай, дъщеря ми има задължения за последните 3 години, преди 2 седмици отиде с най-доброто желание да ги изчисти, но са и казали да не се занимава с глупости, а да си плати 36 месеца накуп когато и се наложи.
Аз имам висящи 3 месеца в началото на 2007 преди да си подам декларацията за тотално прекратяване, знам че бях в чужбина и имам смътен спомен, че ги изплатих, но изобщо няма да притеснявам никого в БГ, нито ще се юркам от тук да правя каквото и да е.

Кукера©
борец на капитализма

#2990790 - 19.12.2012 01:12 [Re: gaiety]

Аз имам друг въпрос.
Сега съм си ги спял, но знам, че не съм плащал от 2005-та до сега.
Ще ме карат ли да плащам нещо като се прибера в БГ или ако реяа да си възобновявам правата или тогава важи 5 год. период на давност?

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2990800 - 19.12.2012 01:27 [Re: plain]

От страницата на БГ консулството в Чикаго:

Здравни осигуровки – няма проблем и сега – подаваме директно декларации за освобождаване от чужбина
18.12.2012
Събрано и подготвено то Евгени Веселинов - уеб портал www.bulgarica.com

Дори и за тези, които не са имали време или не са обърнали внимание, по-рано или по-навреме, на предишни информации, българите в чужбина могат до края на 2012 да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски в България за стари периоди. За радост се оказа, че данъчните от Националната агенция за приходите (НАП) към М-во на Финансите на Р България проявяват гъвкава политика в работата си и разбиране за положението на сънародниците си "зад граница". Време е да се "успокоят духовете в интернет", и да се хване молива за да се попълнят декларациите и да се изпратят.

Дори и за тези, които не са имали време или не са обърнали внимание, по-рано или по-навреме, на предишни информации, българите в чужбина могат до края на 2012 да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски в България за стари периоди. За радост се оказа, че данъчните от Националната агенция за приходите (НАП) към М-во на Финансите на Р България проявяват гъвкава политика в работата си и разбиране за положението на сънародниците си “зад граница”. Време е да се “успокоят духовете в интернет”, и да се хване молива за да се попълнят декларациите и да се изпратят.

ВСИЧКО И КАКВО И КАК НАВРЕМЕ ДА НАПРАВИТЕ ЗА ДА НЕ ДЪЛЖИТЕ – ВСЕ ОЩЕ ИМА ВРЕМЕ И ЗАВИСИ САМО ОТ ВАС!

Според официална информация на данъчните за подаването на документи за освобождаване от здравни осигуровки в България, се оказа, че е ВЪЗМОЖНО дори и сега – само десетина дни преди да “удари камбаната” на крайния срок – където и да се намирате по Света

ФОРМУЛАТА Е: Сваляте си два елементарни файла с декларации от интернет – бързичко ги разпечатвате – лесно попълвате – директно изпращате с потвърждение от вашата поща – яко празнувате и леко чакате – обаждете се на телефон на НАП в България за потвърждение …

18 декември 2012г. За подаването на документи за освобождаване от здравни осигуровки в България на българите в чужбина, се оказа, че няма проблем дори и сега – само десетина дни преди да “удари камбаната” на крайния срок !

Дори и за тези, които не са имали време или не са обърнали внимание, по-рано или по-навреме, на предишни информации, подобни на тази от 5 септември 2012г.: Българите в чужбина могат до края на 2012 да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски за стари периоди.

За радост се оказа, че данъчните от Националната агенция за приходите (НАП) към М-во на Финансите на Р България проявяват гъвкава политика в работата си и разбиране за положението на сънародниците си “зад граница”.

Време е да се “успокоят духовете в интернет,” които разпалват безпокойство у нашенци “зад океана”, за техните задължения в България. За “нов капан за българите в чужбина,” както се казва на един уебсайт в “Столицата на България в САЩ” Чикаго. Или да се измислят всякакви комбинации за изпращане, като се сканират попълнени документи и се пращат с имейл на близки в България, където се опаковат и препращат на НАП, като за целта се правят и пълномощни. В редакцията получихме до днешна дата 34 имейла и 11 обаждания по телефона с въпроси. Ние пък решихме да направим само едно официално запитване до НАП – тези, само от които зависи вашето положение, за да стане най-накрая законово ясно.

Ето какво трябва да знаете, за да бъдете спокойни, но и все пак да свършите работа, без дори да се налага да ангажирате ваши близки. Без да се налага да плащате излишни пари за Куриерски и други услуги.

ДУХОВЕ НЯМА – ВРЕМЕ ВСЕ ОЩЕ ИМА – ВИЕ СТЕ НАРЕД – ДЕЙСТВАЙТЕ – КАКВО И КАК

След голямата паника между сънародниците ни в САЩ, потърсихме официална София за отговор. Ето и последна информация от Силвия Генова, главен експерт в Централното управление на Националната агенция за приходите (НАП) към Министрство на Финансите (МФ) на Р България.

За дата на подаване на документа – заявлението за освобождаване от заплащане на задължителните здравноосигурителни вноски за български граждани за периода след 1 Януари 2005г., се приема датата на пощенското клеймо, на която е изпратен документа от която и да е точка на Света. Това специално ни съобщи днес Силвия Генова, главен експерт в Централното управление на Националната агенция за приходите (НАП) към Министрство на Финансите (МФ) на Р България.

“Няма повод за притеснения, дори въпреки напредналото време, важното е да се изпълнят изискванията,” сподели служителката на данъчната служба г-жа Генова. “А още информация по въпросите за освобождаване от здравни вноски на българите в чужбина, може да намерите и на интернет страницата на НАП на адрес http://nap.bg/news?id=1629,” добави главният експерт от данъното управление на “Дондуков” №52 в София.

На въпрос кое е най-важното изискване, Силвия Генова ни отговори и изрично почерта, “да не се забравя, че в подадените декларации българските граждани в чужбина трябва задължително да попълнят конкретната дата, в която са напуснали България и да повторя – пощенското клеймо на изпращане от чужбина да бъде преди 31 декември 2012г., а документите могат да бъдат получени при нас в НАП и след тази дата.”

Г-жа Генова отговори на още въпроси, като и цитира най-важната част от закона, която касае българите живеещи в чужбина, а именно “Българските граждани, които живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, трябва да знаят, че ако са пропуснали да подадат предварително заявлението за освобождаване от заплащането на задължителни здравноосигурителни вноски за периода след 01.01.2005 г., могат да направят това сега до 31 декември 2012 г., като подадат декларация (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО) и заявление (по чл.40а от ЗЗО).”/кликнете върху тях за да си ги свалите, като файлове/

Ето и другите въпроси и отговори.

Въпрос на Евгени Веселинов, гл. редактор ОБЗОР by BulgariCA: Задължително ли трябва на изпратения плик с документите за освобождаване от заплащане на задължителните здравноосигурителни вноски за български граждани за периода след 1 Януари 2005г., да съществува български адрес за обратна разписка, при положение, че е изпратен оригинален документ от чужбина? Т.е. отпада ли необходимостта от пълномощник в България, който в много от случаите липсва или недостига времето?

Отговор на Силвия Генова, главен експерт в Централното управление на Националната агенция за приходите (НАП) към Министрство на Финансите (МФ) на Р България: Посочването на адрес за кореспонденция в България е по желание и е с цел да се улеснят клиентите на администрацията.

В: Ще има ли входящ номер писмото с документи изпратени директно от чужбина, и ще може ли този номер да бъде видян в интернет, или да се получи информация по телефона посочен от вас? Разбира се, ако е възможно дирекното изпращане от чужбина, отбелязано в 1-ия въпрос.

О: Писмото, изпратено от чужбина ще има входящ номер. Информация за него ще може да се получи на телефоните за контакт с офисите на НАП по адрес на местоживеене -http://nap.bg/page?id=24. (Бел. Ред. Или ако не успеете да се свържете ползвайте данните за контакт и помощ: тел. (+359 700) 18 700, факс (+359 2) 9859 3069, Internet: http://www.nap.bg/, e-mail: prd@nra.bg)

В: В графата “Адрес за кореспонденция” задължително ли трябва да се посочи постоянният адрес на заявителя, или може да бъде посочен друг адрес в България, на който живеят хора за да приемат потвърждението от НАП за получените документи?

О: Адресът за кореспонденция е този, на който може да бъде намерен човекът за повече информация, тоест не е задължително той да бъде постоянният адрес в България.

В: Непременно ли трябва да бъде записана в декларацията ПЪЛНА ДАТА (ден, месец и година) на напускане на България, или е възможно и само месец/година? Отказва ли НАП да приема документи на които липсва точна дата?

О: Да. Задължително е да бъде посочена конкретна дата – ден, месец, година.

В: Известно ни е в момента, че не се приемат декларации, изпратени по електронна поща – имейл. Потвърждавате ли това?

О: Това не е изцяло така. Приемат се декларации и чрез електронната поща (имейл), но те трябва да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис.

В: Трябва ли преди всеки един преди да попълни документите, задължително да проверява статусът си на https://inetdec.nra.bg/freesrvinfo.html - линк “Справка за здравноосигурителен статус” по ЕГН?

О: Това е помощна услуга, която се предлага от НАП. Нейното ползване не е задължително, а е за улеснение на българските граждани.

В: В сила ли е твърдението, че ако резултатът от справката е различен от този: “Лицето е изключено от здравно осигуряване, … , поради напускане на страната,” то ДЪЛЖИТЕ здравноосигурителни вноски? - Този статус означава, че човекът или е подал заявление (по чл. 40 а от ЗЗО), с което предварително е заявил, че напуска страната, или вече се е възползват от новия режим (съгласно §19п от ПЗР на ЗЗО). Т.е. българите в чужбина не трябва да се заблуждават, че нямат задължение, ако видят резултати: “Лицето е със спрени здравноосигурителни права” или “Лицето е с прекъснати здравноосигурителни права”. Правата автоматично се спират след неплащане 3 месеца, така че тези резултати просто показват, че те не са плащали, а не че не дължат.

О: Това е вярно и трябва да се има предвид.

В: Това ли е линка за намиране на адреса и контактна информация на офис на НАП, който е нужен за подаване на Деларациите за освобождаване (по постоянен адрес на местоживеене, който сте посочили в България): http://www.nap.bg/page?id=24

О: Да, точно така. На линка са посочени местните офиси на НАП.

В: Какви са последствията за български граждани, живеещи в чужбина, които имат данъчни задължения в България? Имат ли връзка базите данни на НАП (данъчните) и МВР (респективно граничните и паспортни служби)?

О: Ако ме питате дали някой ще спре съгражданите ни на границата заради неплатени здравноосигурителни вноски, отговорът е не. Не е реалистично да се очаква НАП да предприеме принудителни мерки за събирането на тези здравноосигурителни вноски.

Надявам се, това отговаря на вашите въпроси.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ЦЕНТРАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ. Публикуваме дословно писмото от днес 18 декември 2012г., за да си припомните информацията, която бе публикувана по-рано.

Здравейте,

Изпращаме ви информация относно най-често задаваните въпроси, свързани с освобождаването от здравни вноски за българите, живеещи в чужбина. Информацията можете да намерите на портала на НАП на адресhttp://nap.bg/news?id=1629.

Дирекция “Комуникации и протокол”, Централно управление, Национална агенция за приходите

тел. (+359 700) 18 700, факс (+359 2) 9859 3069

Internet: http://www.nap.bg/, e-mail: prd@nra.bg

Освобождаване от плащане на здравни вноски за българи, живеещи в чужбина

Преди 1 юли 1999 г.

За периода 1 юли 1999 г. – 31 декември 2007 г.:

копие на задграничен паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната; удостоверение от съответната районна дирекция на вътрешните работи;
документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.

Декларацията, заедно с документите се подават в офиса на НАП по постоянен адрес в България. Това може да стане лично, чрез пълномощник, по пощата с обратна разписка или по електронен път чрез използване на универсален електронен подпис на подателя. Адреси на офисите и дирекциите на НАП може да се намерят на интернет страницата на агенцията www.nap.bg.

Независимо от разпоредбата на § 19и от ПЗР на ЗЗО, за периода след 01. 01. 2005 г. на българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават продължително в чужбина, е дадена възможност при определени условия да бъдат освободени от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски (чл.40а от ЗЗО).

За да могат да се възползват от тази разпоредба, лицата следва да подадат заявление (по чл.40а от ЗЗО). Това заявление се подава предварително, преди напускането на страната.

В тях задължително се попълва конкретната дата, в която са напуснали България.

Изключения:

Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. следва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, съответно § 19п в ПЗР на ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК. За да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.

Българи с двойно гражданство, които не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България. Те доказват периодите, за които не са длъжни да внасят здравноосигурителни вноски у нас с документи, които удостоверяват, че са граждани и на друга държава, както и че не живеят постоянно на територията на България, т. е. повече от 183 дни в рамките на календарна година. Документите се подават в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка. Адреси на офисите и дирекциите на НАП може да се намерят на интернет страницата на агенцията www.nap.bg.

--------------------

Enfant Terrible
ужасник-поразник

Регистриран: 20.06.2004
От: санфранцисканска бейска околия
    #2990909 - 19.12.2012 13:45 [Re: Soft Click]

Цитат:

Не се иска доказателства при подаването на декларацията "по §19п от ПЗР на ЗЗО", да. В завлението "по 40а, ал.1 от ЗЗО" (което се подава заедно с декларацията) обаче пише: "Заявявам, че ще Ви уведомя при постоянното ми завръщане в Република България и ще представя доказателства за периода през които съм пребивавал извън страната". Декларацията по §19п има краен срок на подаване 31/12/12 и се отнася за срокове от 2005 и досега.

За разлика от това, предишната декларация "по §19и от ПЗР на ЗЗО", иска "удостоверителни документи... копие на задграничния паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната; удостоверение от съответната областна дирекция на полицията; документ, издаден от компетентните органи на съответната държава и др.". Декларацията по §19и няма краен срок за подаване, но покрива само годините 1999-2007.

Моето тълкувание на това е, че по новите разпоредби декларациятя се приема на доверие до завръщане в БГ, когато НАП очаква да представиш убедителни показателства, че наистина си бил в чужбина, както е декларирано. Или поне такъв е изразеният им мерак.

ПП. Тея две декларации "и" и "п" дотолкова ме объркват, че ще го предъвча, белким го запомня:

Декларация по §19и
  • няма краен срок на подаване,
  • изисква приложени документи (печати в паспорт, МВР справка)
  • освобождава от задължения за 1999-2007

Декларация по §19п
  • краен срок на подаване (вкл. пощенско клеймо) 31/12/12
  • не иска документи (но споменава да са налични при поискване в бъдеще)
  • освобождава от задължения за 2005-досега

Редактирано от Enfant Terrible (19.12.2012 14:34)

lost_lullacry

#2990954 - 19.12.2012 15:34 [Re: Дзвер]

Цитат:

Куки, не разчитай изцяло на сайта им. Може да ти е променен статута, без да се вижда онлайн.

Нещо, което може да ви е полезно.

Днес ходих до НАП. И!!! Това, което излиза в сайта им, не отговаря на това, което служителката ми издаде. Неиното всъщност е вярното. Но понеже има и други хора като мен от форума, на които излиза че са с непрекъснати права, да си знаят че при проверка на място, най- вероятно да им излезе че не е така.
Имаше много хора, при които в нета излиза различно инфо от това в течните компютри.

Вярно, аз също сега се връщам от НАП, проверката там показва различни данни от тези на сайта.
Иначе се чака по около 3 часа и някои служители са доста ведри.

i100i

Регистриран: 27.06.2005
    #2991003 - 19.12.2012 16:52 [Re: lost_lullacry]

А мангалите български граждасни в чужбина как точно ще подават декларации и ще и как ще им бъдат събирани здравни осигуровки? Как се събират здравни осигуровки на мангалите в Бг? И как раждат и получават болнична помощ в Бг?

Just a girl

#2991014 - 19.12.2012 17:33 [Re: lost_lullacry]

Мерси на споделилите прясно инфо от НАП!

Да попитам, с каква бързина отварят на е-мейли, дали ще ми дадат информация относно колко дължа

--------------------

Редактирано от Just a girl (19.12.2012 17:54)

lost_lullacry

#2991030 - 19.12.2012 18:16 [Re: Just a girl]

Не знам дали ще направят справка веднага, иначе им писах мейл миналата седмица, за да питам какви документи ми трябват и отговориха след един час.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2991039 - 19.12.2012 18:35 [Re: Just a girl]

Не можеш ли да видиш на саита им ?

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Just a girl

#2991051 - 19.12.2012 19:06 [Re: Azalea]

Цитат:

Не можеш ли да видиш на саита им ?

Разбира се, че съм проверила на сайтa, само че както споделиха други форумци инфото на сайта се разминава с реалността

--------------------

maggot
ориентиран
**

Регистриран: 24.03.2011
    #2991431 - 20.12.2012 00:36 [Re: i100i]

Цитат:

А мангалите български граждасни в чужбина как точно ще подават декларации и ще и как ще им бъдат събирани здравни осигуровки? Как се събират здравни осигуровки на мангалите в Бг? И как раждат и получават болнична помощ в Бг?

Те минават в графата collateral damage.

Wikki
понякога яхнала метлата
**

Регистриран: 26.08.2005
От: В околностите на Чикаго
    #2991525 - 20.12.2012 04:52 [Re: maggot]

ЕТО КАКВО НАМЕРИХ СЛЕД ДЪЛГО РОВИЧКАНЕ В САИТА НА НАП:

Промени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

Представяме Ви разпределението на здравноосигурителните вноски за 2012 г. и най-
важните промени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), направени със Закона за
бюджета на Националната здравноосигурителна каса (ЗБНЗОК), в сила от 01.01.2012 г.
Размер и разпределение на задължителните здравноосигурителни вноски за 2012 г.
1. Размер на здравноосигурителните вноски
На основание чл. 2 от Закон за бюджетана НЗОК за 2012 г. здравноосигурителната вноска
се запазва в размер 8%.
2. Разпределение на здравноосигурителните вноски
Съотношението 60:40 между осигуряващия и осигурения се запазва:
- 3,2 % за сметка на осигуреното лице;
- 4,8 % за сметка на осигуряващия;
- 8 % за сметка на самоосигуряващите се лица.
Промените в Закона за здравното осигуряване
Със ЗБНЗОК за 2012 г. са направени следните изменения и допълнения в Закона за здравното осигуряване:
1. Морските лица вече ще се осигуряват здравно върху избрания месечен осигурителен доход по чл. 4а, ал. 1 от КСО, а не както до сега върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната година. С други думи,осигурителния доход на морските лица за здравното осигуряване се уеднаквява с дохода, върху който тези лица
се осигуряват за ДОО (чл. 40, ал. 1, т. 2а от ЗЗО);
2. Срока за внасяне на дължимите здравноосигурителни вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение се уеднаквява със срока за внасяне на осигурителните вноски
за ДОО. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца на изплащане навъзнаграждението (чл. 40, ал. 1, т. 3, буква „в” от ЗЗО);
3. Прецизиране на разпоредбата в чл. 40, ал. 3, т. 10 от ЗЗО с оглед синхронизиране със съответните разпоредби от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република
България;
4. Промяна в чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО, като текста „включително тези с двойно гражданство”
е заличен с оглед прецизиране на разпоредбата. На основание чл. 33, ал. 1, т. 2 от ЗЗО българските граждани, които са граждани и на друга държава и не живеят постоянно
на територията на Република България са извън кръга на задължително осигурените в НЗОК лица, поради което не е необходимо да се освобождават от заплащане на
здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40а от закона;

5. Създаден е нов § 19п в ПЗР на ЗЗО. Съгласно ал. 1 от тази разпоредба лицата по чл. 40а
от закона, които са напуснали страната преди 31.12.2011 г. и не са подали предварително заявление, могат да подадат заявлението в срок до 31.12.2012 г. Към заявлението лицата
прилагат декларация по образец, изготвена от НАП, за датата на напускане на страната.
Подаването на заявлението и декларацията е уредено в ал. 2 от разпоредбата. Заявлението и декларацията се подават в компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на лицето
лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя. Това е важна промяна, която ще засегне
близо 800 хилади българи, живеещи в чужбина и ще позволи те да могат да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски в България и за стари периоди, ако не са живели по това време в страната. Досега законът не позволяваше освобождаването да става за периоди назад във времето. На практика новите разпоредби облекчават българите,които живеят предимно в чужбина, но все още се водят задължени към здравната система в България.
Допълнителна информация за реда за освобождаване от задължението за плащане на здравни вноски, необходимите документи и попълването на декларацията може да се
получи от Информационния център на НАП на телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна. Информация може да се получи и на електронната поща на
адрес infocenter@nra.bg .

Източник: НАП

Maggie
~The black rose~

#2991527 - 20.12.2012 06:16 [Re: Wikki]

Боже, що мастило се изписа за тези осигуровки.

Беше ни казано директно от НАП пловдив, че ако изберем тази точка, ще трябва всяка година да подаваме декларации, че сме били извьн страната 183 дни, ако подадем декларация и заявление сега ще ни отпишат " завинаги "...докато не им скимне нещо друго да измислят

--------------------
----------------------

Ne Da
ентусиаст
**

#2991528 - 20.12.2012 06:49 [Re: Wikki]

И нещо като допълнение-потвърждение на постнатото от Вики:
АМНИСТИЯ ЗА ЗДРАВНИТЕ ВНОСКИ НА ЕМИГРАНТИТЕ

--------------------
КАК МЕ МЪЧИ ВСЕКИ ДЕН,
ТОЗ'ВЪПРОС ТРАГИЧЕН:
ЕМ ДА БЪДА ОТКРОВЕН,
Р.РАЛИН

Maggie
~The black rose~

#2991529 - 20.12.2012 06:54 [Re: Ne Da]

Аххх, нещо взеха да дават отбой..Явно се поразмислиха.
За жалост има много от нас които не са из Европа.
Тази амнистия се отнася само за бьлгарите които живеят и се осигуряват в Европа.

"Помилване" как само звучи сякаш престьпници помилват.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (20.12.2012 06:58)

Ne Da
ентусиаст
**

#2991530 - 20.12.2012 07:09 [Re: Maggie]

А на'извъневропейците' ще разпродават имуществото а?

--------------------
КАК МЕ МЪЧИ ВСЕКИ ДЕН,
ТОЗ'ВЪПРОС ТРАГИЧЕН:
ЕМ ДА БЪДА ОТКРОВЕН,
Р.РАЛИН

Clance
потребен

#2991531 - 20.12.2012 07:17 [Re: Maggie]

Нищо подобно...вижте това което засяга Вас :т.5. Създаден е нов § 19п в ПЗР на ЗЗО. Съгласно ал. 1 от тази разпоредба лицата по чл. 40а
от закона, които са напуснали страната преди 31.12.2011 г. и не са подали предварително заявление, могат да подадат заявлението в срок до 31.12.2012 г. Към заявлението лицата
прилагат декларация по образец, изготвена от НАП, за датата на напускане на страната.
Подаването на заявлението и декларацията е уредено в ал. 2 от разпоредбата. Заявлението и декларацията се подават в компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на лицето
лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя. Това е важна промяна, която ще засегне,,,
Мисля ,че вече много от Вас се чудят как да си направят живота по-труден ,стига вече,който е разбрал и чете нормано е разбрал,който не е ...да духа супатата,все някой ще е виновен...
"Вълкът кожата си мени ,но нрава не"...

Кукера©
борец на капитализма

#2991532 - 20.12.2012 07:23 [Re: Maggie]

Цитат:

За жалост има много от нас които не са из Европа.
Тази амнистия се отнася само за бьлгарите които живеят и се осигуряват в Европа.

OMG, really?!?

Цитат:

Декларациите и заявленията за освобождаване от задълженията за здравни вноски, чиито краен срок е 31 декември 2012 г. се отнасят основно за емигрантите в страни извън Европейския съюз.

--------------------

Independent
Alive
**

#2991538 - 20.12.2012 07:50 [Re: ∩manev∩]

Има, в техният край, South Chicago, "по-онзи ден" означава предишната събота.

--------------------

Maggie
~The black rose~

#2991541 - 20.12.2012 08:28 [Re: Кукера©]

Кукер ти четеш ли или се заяждаш...от статията разбирам, че тези бьлгари които живеят в Европейска дьржава няма да има нужда да попьлват тази декларация и заявление (в това се сьстой амнистията) поне така го разбирам от статията.

Всички останали ще трябва да попьлват документите.

Както и ти си постнал цитата...така че по-спокойно е давай.

--------------------
----------------------

Maggie
~The black rose~

#2991542 - 20.12.2012 08:34 [Re: Clance]

Това го знам. Освен това се подава още една декларация за преди 2005, но тя няма краен срок за подаване.

Явно не сьм била ясна какво имах впредвид относно статията.
Виж отговора кьм Кукера

Няма да ти отговарям в стила в който ти си направила.
Незнам кой духа супата всьщност, ама нейсе.

На мен не е нужно да ми обясняваш, аз вече сьм направила необходимото.

Ne Da,

Кой ги говори тези глупости за разпродажби на имущество. Пьлни щуротии, няма как да стане тази работа.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (20.12.2012 09:29)

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2991632 - 20.12.2012 14:50 [Re: Кукера©]

Цък

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Just a girl

#2991674 - 20.12.2012 16:25 [Re: lost_lullacry]

Бях скептично настроена за пращане на е-мейл, но...писах им вчера и днес имах отговор!

Първоначално ми бяха пратили, че дължим за целия месец вноски, но преди малко пратих друг мейл за уточнение и получих скорострелен отговор.

За месеца, в който сме напуснали страната се дължат здравни вноски пропроционално на дните които сме пребивавали на територията на страната

--------------------

Clance
потребен

#2991684 - 20.12.2012 16:53 [Re: Maggie]

Нищо лично ,извинявам се ако съм те засегнала.

Относно супата/генерално изразяване/ ,имах впредвид ,че тази тема натрупа толкова много обяснения,колкото и хора има и в същото време се постват източници от какви ли не сайтове,ТВ предавания ,и разни статий на явно не добре тълкуващи законите като ,че ли целта е да се объркват още повече хората ,а в същото време всеки от нас е направил това което трябва по закона ,нали? Не е толкова сложно,колкото изглежда,още повече ,че и от НАП отговарят на имейлите.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
5 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, znaiko 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5842

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.113 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.