ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
iieee
ветеран

Регистриран: 13.09.2012
Re: Кирил и Методиј ќе ги помируваат Македонија и Бугарија
    #3036725 - 12.04.2013 11:27 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Дори и в наши дни гърците представят български хора, които се играят в Егейска Македония, като гръцки...Дори такива, които са типично северняшки...

Макар и с половин уста, макар и в специализиран сайт (не знам дали е гръцки), има нещо като признание, което доста ме изненада.

Цитат:

Eleno Mome [Greek Macedonia]music Eleno Mome is a Bulgarian dance with unclear regional roots that has become popular in other countries as well. While it's only a best guess, the dance seems to have originated in the north and today it is danced all over Bulgaria.

According to Joe Graziozi, the Greek version is found mostly in the northern parts of the province of Macedonia from Florina-Kastoria in the west to Drama in the east. Interestingly, it is not danced in Greek Thrace nor among the Greeks of Bulgaria who resettled throughout Macedonia and Thessaly in the 1920s but is primarily associated with the (former) slavic Macedonian villages of these regions. It has become a standard among most dance troupes throughout the country. There are numerous recordings, all instrumental, performed by local bands throughout Macedonia, from brass to zourna to gaida to lyra & dahare.

Цитат:

Troiro [Thrace, Greece]music
video Many Bulgarian dances from Thrace have "cousins" in Thracian Greece, and this is one of them: a Greek dance that sounds and feels Bulgarian It's from the village of Boyaliki in the Kavakli area in east Romila, northern Thraki (Thrace).

http://www.dunav.org.il/balkan_music_greek.html#all
Тройното и Елениното звучат и се усещата като български.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #3036739 - 12.04.2013 12:19 [Re: iieee]

Брех, кво убаво грчко сиртаки
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5_xEI_XQqEc#!

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

iieee
ветеран

Регистриран: 13.09.2012
    #3036755 - 12.04.2013 13:39 [Re: Тълмачъ]

Дунав са от Израел, а от канала им разбрах, че сърбите имат хоро Българка.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3036773 - 12.04.2013 14:46 [Re: iieee]

Цитат:

...а от канала им разбрах, че сърбите имат хоро Българка.

Бе, те и шопска салата имат, ама...

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3036788 - 12.04.2013 15:20 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Брех, кво убаво грчко сиртаки
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5_xEI_XQqEc#!

Нали! То само по фолклора може да се разбере кой от къде идва и какъв е. Нашите хора и изобщо обичаи са огромно богатство с корени далеч, далеч зад всякакви антични глупотевини. Специално съм гледал игрите на англичани и германци например...Та те само се разхождат нагоре-надолу...и се клатят, като патици...А и гръцките сравнени с нашите са доста по-опростени и еднотипни...
Ние си живеем в Златна мина, ама умираме от глад, защото не знаем, че нашето злато(културното и духовното ни наследство) има невероятна цена...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3036789 - 12.04.2013 15:23 [Re: iieee]

Цитат:

Дунав са от Израел, а от канала им разбрах, че сърбите имат хоро Българка.

Сърбите имат много български неща - български градове, българска земя, българска писменост, но най-вече, български инат...

--------------------

Редактирано от Водно конче (12.04.2013 15:24)

bloody Mary
щерката на Хенри VIII

Регистриран: 06.03.2013
    #3036826 - 12.04.2013 16:21 [Re: iieee]

Цитат:

а от канала им разбрах, че сърбите имат хоро Българка.

Бяло Конче
раванлия

#3049850 - 11.05.2013 00:43 [Re: Бяло Конче]

Направих си труда да изчета във Воденицата дебата за Кирил и Методий. И понеже мен ме интересува какво се казва там за България и българите в тази връзка, установих, че или нищо или лоши работи. Ние сме давани, като лошия пример как не трябва да се мисли. Стига се до извода, че в Мизия(между Дунав и Стара планина живеели някакви печенего-турко-монголи).
Иначе единодушно Кирил и Методий се обявяват за всесловенски братя, но не и за македонци(за българи да не говорим). Теза на русите и сърбите...
В тази връзка бих искал да задам задочно на нашите приятели воденичари няколко прости въпроса:
1. В коя гранична на Византия тогава държава живеели въпросните словени от чийто род били и чийто език говорели братята.
2. Защо братята Кирил и Методий, които били висши сановници във Византия и получавали задачите си лично от Императорът тръгнали да разпространяват славянската азбука?
3. Коя държава първа в света прие учениците на Кирил и Методий и даде пари за тяхното дело?
Коя държава първа в света преведе богослужебните книги от гръцки на словенски и основа първите славянски книжовни школи?
4. В коя държава съседна на Византия въпросният словенски език използван от Кирил и Методий е бил официален?
5. Дали са чували нещо за Преславската и Търновската книжовна школа и с чии пари и средства беше построена Охридската книжовна школа?
6. Защо подготовката за богослужение на славянски език и преводът на първите книги от гръцки се прави много бързо и се пази в тайна от Византия?
7. В коя държава първа в света се славят братята Кирил и Методий и има дългогодишна традиция в това славене и защо?
Прости и лесни въпроси. Моля, повелете!

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3049882 - 11.05.2013 08:34 [Re: Бяло Конче]

Добре им задаваш въпросите, ама нали не очакваш смислени отговори?
Тази сутрин без да искам, попаднах на още един "бисер"- разбира се, не от ранга на "седумдесет и седум иляди"... Как да се изразя по- меко.... потресена съм. От това какви теми се коментират навръх "Христос возкресе", какви глупости се учат в Сорбоната и как може да изхабиш половин час телевизионно време с бягане по тъч- линията, без да кажеш нищо по темата. Половин час- щото повече дори от любопитство не можах да издържа.
Напълно разбирам братята отвъд ридо- след такова облъчване на човек не му се иска поне една седмица да чуе за наука.
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=yhb_IPIye1k&NR=1

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #3049887 - 11.05.2013 08:59 [Re: асегаде:)]

Значи, македонскиот язик се родеел със сръбски, хрватски, словенски, црногорски, руски и ... некои други.
Ъхх... Както и да е.
Нямам нерви да изгледам цялата лекция, наистина

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (11.05.2013 09:00)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 32 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5540

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.035 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.