ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Gotlob
неориентиран

Регистриран: 31.05.2013
Знаем ли нещо за фамилните си имена?
    #3057734 - 31.05.2013 12:34

Здравейте!
Аз съм докторант и изследвам българските фамилни имена (етимология, структура и пр.). Занимавайки се с това, у мен възникна въпросът всъщност какво знаем ние българите за собствените си фамилни имена, за техния произход и значение и т.н. Замислих се и над това какво е нашето отношение като хора и граждани към нашите фамилии. Ще се радвам, ако вземете участие в една кратка анкета, която съм подготвил. Вероятно ще покаже интересни резултати, за които мога да Ви информирам, ако искате.
Ще бъда много благодарен на всички, които ще вземат участие.

Линкът ще Ви отведе към анкетата: https://docs.google.com/forms/d/1yS3M51-1-o6ASf9qITTUH52gbPQgK3Gwyh8jiyns4F0/viewform?pli=1

Благодаря още един път и сърдечни поздрави!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sydneysider
старо куче

Регистриран: 18.11.2004
От: Sydney, Australia
Re: Знаем ли нещо за фамилните си имена?
    #3058025 - 01.06.2013 08:43 [Re: Gotlob]

Не знам дали ви е ясно, че българите имат официално фамилии от 1878 г. Тези, които не са просто по малкото име на дядото са сложени по професия и прякори, в болшинството лични, а не фамилни.

Други, особено по-гръмките, са били просто измислици на лицето, което се е записвало за пръв път в Българските регистри, защото в Турция фамилните имена са въведени едва от Ататюрк 1920г.

filame
буквалист

Регистриран: 23.08.2011
    #3058026 - 01.06.2013 08:56 [Re: Gotlob]

Успех!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3058470 - 03.06.2013 17:47 [Re: Sydneysider]

Цитат:

Не знам дали ви е ясно, че българите имат официално фамилии от 1878 г. Тези, които не са просто по малкото име на дядото са сложени по професия и прякори, в болшинството лични, а не фамилни.

Други, особено по-гръмките, са били просто измислици на лицето, което се е записвало за пръв път в Българските регистри, защото в Турция фамилните имена са въведени едва от Ататюрк 1920г.

Има нещо такова. Сещам се за нашите възрожденци:
поп Йовчо Тревненски, Георги Сава Раковски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Васил Левски...от една страна, но от друга братя Миладинови, Петър Берон, Партений Парчевич, Петко Славейков, Йордан Хаджиконстантинов Джинот, Петър Парчевич, Петър Богдан и т.н.
Техните имена са от преди 1878г и може би ни подсказват нещичко за имената...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Sydneysider
старо куче

#3058671 - 04.06.2013 09:28 [Re: Бяло Конче]

[quoteИма нещо такова. Сещам се за нашите възрожденци:
поп Йовчо Тревненски, Георги Сава Раковски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Васил Левски...от една страна, но от друга братя Миладинови, Петър Берон, Партений Парчевич, Петко Славейков, Йордан Хаджиконстантинов Джинот, Петър Парчевич, Петър Богдан и т.н.
Техните имена са от преди 1878г и може би ни подсказват нещичко за имената...

Мисля, че с теб спорехме преди по въпроса. Като се изключат българите католици, или тези, които са се подвизавали в чужди страни, където вече има понятие фамилия, примери на такива в България преди 1850 година не може да ми дадеш.
Чакам факсимиле на документ отпреди 1850г. ма какъвто и да е език, където някой българин, който никога не е излизал от пределите на Османската империя е споменат с нещо като фамилия. Изключвам прякорите или професионални - майстор, зограф, и т.н.

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #3058811 - 04.06.2013 16:25 [Re: Gotlob]

Поради причините, посочени от Sydneysider нашия род няма единно фамилно име за всички. Събрал съм инфо за осем поколения. Едно време са имали родови, или индивидуални прякори. Били с три имена след личното - по баща, дядо, прадядо...

Поради тази причина, след въвеждането на задължителни три имена - лично, бащино, фамилия, в нашия род всеки се записва с различна фамилия: някои избират името на дядо си, други на прадядото, трети търсят корени в името на пра-пра дядото и настава една мещавица ... та до днешни времена.

Например аз съм с едно "фамилно" име, баща ми е с друго, а дядо беше с трето. При нас беше запезен спомена на четирите имена и за фамилно в паспортите се записва третото по ред. Иначе всички си носим родовия прякор, придобит от един от прадедите ни в края на XVII в., макар баща му да е имал различен прякор. А наследниците на брат му, няколко поколения носят друг прякор.

Повече от век не е уреден въпросът с образуване на фамилното име в България. Няма и да се уреди, късно е. Моментът е изпуснат.
Мисля, че днес не се вглеждаме толкова в родовата си памет. След окончателния разпад на патриархалното семейство, силно се отчуждихме и заживяхме прекалено индивидуално.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Бяло Конче
раванлия

#3059268 - 05.06.2013 14:03 [Re: Sydneysider]

Цитат:

Мисля, че с теб спорехме преди по въпроса. Като се изключат българите католици, или тези, които са се подвизавали в чужди страни, където вече има понятие фамилия, примери на такива в България преди 1850 година не може да ми дадеш.
Чакам факсимиле на документ отпреди 1850г. ма какъвто и да е език, където някой българин, който никога не е излизал от пределите на Османската империя е споменат с нещо като фамилия. Изключвам прякорите или професионални - майстор, зограф, и т.н.

Така е, спорехме. На мен, като на всеки българин тази тема е интересна. Но все пак отчитам, че ти си специалиста. Аз, обаче имам пълното право да си задавам въпросите: Защо Петко Славейков например и Христо Ботев имат съответните фамилии - Славейкови, Ботеви, също Обретеновите. Те са от преди 1850г. Или това не са фамилии? Но дори да е така, както ти казваш, а то по всичко изглежда, че е така - нямаме проследимост на фамилиите в България преди 18-ти век с редки изключения...Но пък как са се кръщавали тогава в църквите - нали в църковния регистър трябва да ги има имената на хората, които се кръщават.
И от кога и защо нашите имена окончават на -ов, -ев. Айде за -ски е ясно.
И т.н. и т.н. Въпроси, въпроси...Бях чел някъде, че първоначално нашите фамилни имена - в Средновековието били на -ич, а след това под руско влияние се променят на -ов. Никой(специалист) не счита за необходимо да разясни този въпрос пред широката публика.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3059270 - 05.06.2013 14:09 [Re: cherkezs]

Цитат:

Повече от век не е уреден въпросът с образуване на фамилното име в България. Няма и да се уреди, късно е. Моментът е изпуснат.
Мисля, че днес не се вглеждаме толкова в родовата си памет. След окончателния разпад на патриархалното семейство, силно се отчуждихме и заживяхме прекалено индивидуално.

Охо, това си е било политика по времето на соца - да няма проследимост на фамилиите. Имало е период по времето на Живков, когато третото име го вземаш от дядо си. Така е записан баща ми третото му име е на дядо му. Аз обаче за фамилно вземам името на прадядо си(дядото на баща ми). Така се прекъсва връзката със старата фамилия. Аз знам, коя е моята фамилия, но тя не е записана, като мое фамилно име.
С една дума - каша-маша. Така е при много, много българи. Историческата ни памет не е сякаш каквато трябва да е от тази гледна точка.

--------------------

Редактирано от Водно конче (05.06.2013 14:10)

Sydneysider
старо куче

#3059283 - 05.06.2013 15:14 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Така е, спорехме. На мен, като на всеки българин тази тема е интересна. Но все пак отчитам, че ти си специалиста. Аз, обаче имам пълното право да си задавам въпросите: Защо Петко Славейков например и Христо Ботев имат съответните фамилии - Славейкови, Ботеви, също Обретеновите. Те са от преди 1850г. Или това не са фамилии? Но дори да е така, както ти казваш, а то по всичко изглежда, че е така - нямаме проследимост на фамилиите в България преди 18-ти век с редки изключения...Но пък как са се кръщавали тогава в църквите - нали в църковния регистър трябва да ги има имената на хората, които се кръщават.
И от кога и защо нашите имена окончават на -ов, -ев. Айде за -ски е ясно.
И т.н. и т.н. Въпроси, въпроси...Бях чел някъде, че първоначално нашите фамилни имена - в Средновековието били на -ич, а след това под руско влияние се променят на -ов. Никой(специалист) не счита за необходимо да разясни този въпрос пред широката публика.

Навремето са кръщавали Иван, син на Петър. Никаква фамилия, трето име на дядото и т.н. не се е записвала. Ако се е споменавало за някой от същото село и името на родителите говорело нещо, може да са казвали Иван Петров или даже Иван Мариин, понякога ако е бил отдругаде - Иван от Самоков и т.н. Отделно прякорите, които не е било равнозначно на фамилно име.
В турските регистри е било същото - отбелязвало се името(едно) на главата на семейството и синовете му. Жените не било нужно да се регистрират. Така даже при наличие на запазени турски архиви и някой да чете староосмански с арабска азбука, търсене на достоверна инфотрмация за предците е "кауза пердута".
Основно правило в генеалогията е на устни семейни легенди, особено по-стари от дядо да не се отдава голямо значение. Родовата памет обикновено не е по-дълга от 150-200 години.

Бяло Конче
раванлия

#3059288 - 05.06.2013 15:20 [Re: Бяло Конче]

От форум nauka.bg
Цитат:

Дори и записът да е достоверен, до средата и втората половина на ХVІІ век българите не са имали фамилни имена, а са носели имената на бащите си, но без окончанията -ОВ и -ЕВ. Например: Петко, син на Стоян или направо Петко Стоян. Имало е и прякорни имена или свързани с професия, но те са били образувани по същата схема. Например Йован Ковач. Имало е дори имена, прозлизащи от топоними: например Брезика Дунав, Радой Ихтиман, Йовица Вардар, Тошо Пирин, Балкан (Балган).
Фамилоподобни имена са се срещали още през ХV век в югозападните български земи (Македония и части от Албания), но те са завършвали на -ИК, като е трудно да се отличат от личните имена с такова окончание. Например при Петко Стояновик (но не и сръбското Стоянович) личи, че Стояновик е бащино име, но например при име като Божик това е трудно да се установи.
Имало е още един вариант - бащини имена, завършващи на -ИН.
Фамилните имения на -ОВ и -ЕВ започват да се появяват масово чак към началото на ХVІІІ век.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4791&page=2

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11828

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.