ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Животни

Страници: 1
ednajena89
неориентиран

Регистриран: 26.03.2013
От: Германия
На каква възраст се водят котките на мъжки
    #3030152 - 26.03.2013 12:58

Моето котенце е сега на 8 месеца и за първи път се разгонва,много теми про4етох за това,но така и неразбрах добре ли е сега да се заведе на мъжки или е още малка.Не желая да я кастрирам.Ако някой е запознат пове4е по темата ще ми е от голяма полза...

--------------------
ednajena

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
КокеркатаМодератор
кучкарка

Регистриран: 29.11.2004
От: София
Re: На каква възраст се водят котките на мъжки
    #3030204 - 26.03.2013 15:14 [Re: ednajena89]

По принцип женските са достатъчно зрели за да раждат след година и половина - две. Но това в никакъв случай не гарантира, че нещата ще протекат добре. За домашни котки не се препоръчва да раждат - излишно е. Навсякъде има свръх популация на домашни и бездомни котки, с раждането на още такива няма да се помогне по никакъв начин. Ако ме контрирате, че за всичките бебета ще намерите дом - да, ще намерите но той няма гаранция, че ще е читав, освен това ще вземете дома на някое вече родено бездомно.

Вие защо не желаете да кастрирате? Кастрацията е изключително полезна за здравето на котката ви, за разлика от раждането. Раждането натоварва организма, изтощава го. Променя хормоналния статус, което след това води до дисбаланс и съответно рак на млечните жлези, кисти на яйчниците, пиометра /гнойно възпаление на матката/ от които болести женските домашни котки умират в около 70% от случаите.

С две думи - не се препоръчва по никакви причини котката ви да ражда. А ако не ражда половите й органи не й трябват. Безсмислено се разгонва. Затова се препоръчва кастрация.
Помислете си.

--------------------
Животните са По-добрите приятели на човека!!!

ednajena89
неориентиран

Регистриран: 26.03.2013
От: Германия
    #3030270 - 26.03.2013 19:29 [Re: Кокерката]

Да,благодаря все пак,бих я кастрирала,но искам поне веднъж да стане майка имам желание да гледам малките и.Тя си ми е като дете и го приемам като това 4е тя трябва да си продължи родът.По-нататък може и да я кастрираме.

--------------------
ednajena

КокеркатаМодератор
кучкарка

#3030465 - 27.03.2013 11:48 [Re: ednajena89]

Само дето това ви желание е грешно. Животните нямат желание и нужда да си продължат рода. Те не изпитват щастието да са родители. При тях всичко е хормони. Единственото, което ще направите за вашето коте, ако го заплодите е да му натоварите организма, да го изтощите излишно, да го подложите на голям риск - първо раждане е тежко, не знаят какво да правят, често имат мъртво родени малки, често изяждат някое малко... все неща, които не искате нито вие нито вашата котка да изживее. След което следва трудната част по намиране на дом... толкова много търсещи дом котки има, а толкова малко свестни стопани... Трудно е да се поеме отговорност за още 5-6 живота, които пък ако решат като вас да заплождат ще родят още по толкова....
Пак казвам - по-добре за здравето на вашата котка е да не ражда изобщо. Най-добре е да се направи кастрацията без разгонвания и раждания. Така рисковете от изброените по-горе от мен болести намалява рязко. Колкото повече разгонвания, че и раждане има, толкова повече риск за здравето се натрупва.

П.п. Ако много искате да гледате малки можете да потърсите и да кандидатствате за приемен дом. Сега идва сезона на ражданията, спасяващите ще търсят много приемни домове за майки с малки, за малки изоставени котенца. Вместо да създавате още няколко търсещи дом котенца, помогнете на вече родени такива. Чувството е страхотно, да спасите няколко живота или да помогнете в спасяването им. А дали са котенца на вашата котка или други, няма да има значение, все са котенца нуждаещи се от грижи.

Самата аз имам 3 котки. Никога не са раждали, кастрирани са преди първо разгонване. Сега са на 8 години. Изглеждат на по 2. Не съм се лишила от котенца у дома - всяка година съм приемен стопанин на спасени от улицата котенца. Миналата година спасих 2 даже сама. Общо към десетина котенца досега са минали у нас. Всичките са осиновени и щастливи. А моите котки не изпитват мъка, че не са раждали, напротив - чувстват се млади, енергични и щастливи.

--------------------

satcat

Регистриран: 31.03.2012
    #3077659 - 01.08.2013 18:11 [Re: Кокерката]

Занимавам се със спасяване на всякакви животинки, откакто се помня.
За женските котки са ми казвали, че трябва да родят поне веднъж, преди да бъдат кастрирани. Но щом твоите котки са здрави и щастливи, това трябва да е някакво предубеждение.

КокеркатаМодератор
кучкарка

#3078166 - 03.08.2013 13:00 [Re: satcat]

Кой ви го е казвал?
Няма обяснение реално защо едно животно трябва да роди преди да се кастрира. Или защо изобщо трябва да ражда. Всяко раждане е стресово и натоварващо за организма. В състояние на свръхпопулация на домашни и бездомни тези поколения са нежелани, без ясно бъдеще и без особен шанс за щастлив живот.
Затова пък има много обяснения защо е хубаво да се кастрира преди първо разгонване и без изобщо да е раждало животното.

--------------------

kristiya
почетен член

Регистриран: 28.01.2014
    #3130934 - 30.01.2014 15:11 [Re: Кокерката]

Добре е да роди,заради предпазване от заболявания като рак на половите му органи,това съм го чувала и от лекари и котколюбители,пък и защо котето,като е хубаво,да няма едно поколение,при положение ,че то би било желано?

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Oli*, Кокерката 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1752

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.