ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Травис
Devenir gris

Регистриран: 29.04.2005
От: NL
Re: Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3242098 - 10.01.2015 01:32 [Re: Valkiria]

Е чак пък да съм им благодарен - не съм.

При положение че ме имат на крака, и могат да проверят - чрез личната ми карта и името на детето - че аз съм му баща, декларацията не разбирам за какво им е? Бюрокрация, за това ...

От друга страна не разбирам по каква логика задържаш чужд гражданин (дете) да се прибере в държавата си - с който ще да е родител - но няма да седна да споря със закони. Ще му върна БГ паспорта и толкова - колкото по-малко хартии толкова по-малко разправии.

Може да звучи арогантно, но от толкова пътуване, граници и секюритита малко ми е писнало

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лoра

Регистриран: 05.11.2004
От: веяна :)
    #3242103 - 10.01.2015 02:48 [Re: Травис]

не, че нещо разбирам и се извинявам, че се намсевам в темата, но ако нямат право да пускат без декларация, а пуснат (дори и родителя да е на място там), това може да се окаже схема и после този родител да осъди тези, които са пуснали детето му без декларация
а може би имам развинтено въображение

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
    #3242123 - 10.01.2015 08:40 [Re: Лoра]

Не пускат без декларация, а пускат с декларация написана на място.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242125 - 10.01.2015 08:46 [Re: Травис]

Само за протокола... не се заяждам...

Липсата на български паспорт не прави детето Ви по- малко български гражданин. Щом има гражданство сте длъжни да му направите паспорт. Ако не искате да има гражданство има процедура за отказване от гражданство.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242126 - 10.01.2015 08:50 [Re: Травис]

Само за протокола... не се заяждам...

Липсата на български паспорт не прави детето Ви по- малко български гражданин. Щом има гражданство сте длъжни да му направите паспорт. Ако не искате да има гражданство има процедура за отказване от гражданство.

Травис
Devenir gris

#3242234 - 10.01.2015 16:28 [Re: Valkiria]

Да, детето разбира се има двойно гражданство но това НЕ НИ задължава да му вадим БГ паспорт - задължава ни да му извадим акт за раждане (какъвто разбира се има) и лична карта КОГАТО стане на възраст. Дотогава пътува с другия паспорт, и точно това е ползата от двойното гражданство.

Примера в случая съм аз - аз нямам БГ паспорт - върнах го преди да изтече;пътувам с щатския такъв и БГ ЛК (щом кацна в Европа). Нямам нужда от 2 паспорта, и съвсем нямам нужда да се отаказвам от което и да е гражданство - което няма да се наложи докато не променят закона->което пък никога няма да стане поне докато има ДПС ... уви

Никой не води протокол, тук не е съд. Заяждай се колкото искаш, свикнали сме

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242363 - 10.01.2015 21:55 [Re: Травис]

И защото сте много в час със законите зе наложи да правите декларация на летището. Прочетете си Закона за българските лични документи и Закона за чужденците в Република България.
Както и да е ... Видяло се е , че сте "прав" и никой не може да ви убеди в противното. Дано това твърдоглавие не Ви коства презаверка на билетите някой път.

Травис
Devenir gris

#3243391 - 13.01.2015 23:17 [Re: Valkiria]

Коствало ни е. Веднъж. Не в БГ - в друга страна на победилата бюрокрация - Канада.

"Съгласно чл. 76, т. 9 от ЗБЛД може да не се разреши напускане на страната на малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които притежават валиден паспорт или лична карта, но нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители. "

Закона не изисква декларация - той дава ПРАВО на граничния да иска такава ако се съмнява, но не го задължава; "може" не значи "трябва", мога да ви спра не е трябва да ви спра. Ама точно това "може" той го превръща в "трябва", въпреки че има всичкото инфо че е ОК детето да пътува. В Канада това се оправя с един телефонен разговор. В БГ едва ли ще ми се размине с това - да не си говорим защо.

Както казах, нямам проблем със закона а с прилагането му.

--------------------

TheLawyer
неориентиран

Регистриран: 11.02.2014
    #3243422 - 14.01.2015 01:51 [Re: Травис]

Така, само да кажа, че едно лице автоматично придобива българско гражданство ако единият от двамата родители е български гражданин. С придобиването на българско гражданство автоматично идва и нуждата от български лични документи. Лица под 14 години нямат нужда от документ, но при преминаване през българска граница трябва да покажат паспорт, ако са над 14 години-задължителна лична карта. Ако лицето е под 18 години и пътува само или с лице, различно от родителите - трябва нотариално заверена декларация от двамата, че са съгласни с това. Ако детето пътува само с единия родител, трябва да се покаже нотариално заверена декларация от другия родител. И в двата случая се показва и акт за раждане, на който фигурират имената на родителите и по този начин се прави сравнение с лицата, дали декларациите. Ако детето пътува с двамата родители, е нужен само акт за раждане. От декларациите и акта за раждане е хубаво да се носят и ксерокопия които се оставят при граничния полицай.

Един тънък момент - когато едно лице притежава двойно гражданство следва да се идентифицира пред всяка от държавите от които има гражданство с документи, издадени от съответната държава. Конкретно, ако вашето дете е български и американски гражданин, пред властите в САЩ трябва да се идентифицира като американски такъв , а пред българските власти - като български гражданин. Всяко друго нещо може да ви създаде проблеми, и то не малки. В САЩ например, ако пробваш да влезеш с чужд паспорт, но си техен гражданин, това може да се изтълкува като отказ от американско гражданство. България също изисква нейните граждани да се идентифицират пред нея като такива, но можете да се радвате, че гранична полиция ви е пуснала без детето да има валиден български документ за самоличност, а не да роптаете, защото на тях не би им коствало нищо да се "заядат" и ще са в правото си. Ако е за влизане в България, могат да ви пуснат и с изтекъл български документ, но не и на излизане. А, и гореспоменатите документи се предоставят на гишето за паспортен контрол - полицая не е длъжен и не може да знае другия родител къде е.

Да повторя - пред всяка държава, чийто гражданин сте, следва да се идентифицирате с валидни документи издадени от съответната държава. Ако пътувате до трета страна, тогава изборът е ваш - дали да покажете американски или български паспорт. Можете да се поровите малко в интернет и да намерите информация относно пътуването с два паспорта. Ако пък не ви се занимава с излишни хартии - можете да се откажете от което и да било гражданство, така няма да ви се налага и да следите за толкова сложно нещо, каквото е валидността на един паспорт.

Травис
Devenir gris

#3243447 - 14.01.2015 07:56 [Re: TheLawyer]

Цитат:

България също изисква нейните граждани да се идентифицират пред нея като такива, но можете да се радвате, че гранична полиция ви е пуснала без детето да има валиден български документ за самоличност, а не да роптаете, защото на тях не би им коствало нищо да се "заядат" и ще са в правото си.

А как да влезе в БГ дете без БГ документ (но с БГ ЕГН), или "трябва да се радваме че са ни пуснали"?

Щото такива деца аз поне понзнавам повече от няколко ...

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 38194

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.