ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Наш дом

Страници: 1
Elle*
wrong
**

Регистриран: 15.06.2006
От: София
Сифон в банята
    #3150846 - 03.04.2014 21:38

Здравейте!
Нито знам къде да я създам тази тема, нито знам как да я озаглавя.
Ще се опитам накратко: от днес сутринта изведнъж водата в сифона в банята изчезна. Ставам сутринта и той сух. И не че имам навика сутрин като стана да погледна как е сифонът, но бях махнала декоративната решетка, защото хората отдолу се оплакват, че имат петно на тавана. И с теракол запълних според тях едни цепнатинки (като шупли), от които евентуално можело да "сълзи" и да им прави проблем. За всеки случай аз го омазах хубаво, да не ги дразнят цепнатинките и оставих решетката настрани, за да съхне.
Възможно ли е да съм омазала нещо и сега да не прави водна възглавница или както там му се казва на водата в сифона. Знам, че не трябва да е сух. От какво може да пресъхне рязко?
Досега никога не е пресъхвал. Редовно си изпускам разни дребни неща на пода в банята и винаги ме е гнус да бъркам в канала, защото е пълен с вода. Ако я нямаше, докато правех "ремонта" с теракола, даже щях по-красиво да го направя, но имаше достатъчно количество и даже ми го разтваряше.
Някакви идеи?

--------------------
Ние сме това, на което се правим, така че трябва да внимаваме на какво се правим.

К. Вонегът

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Сифон в банята
    #3150942 - 04.04.2014 09:15 [Re: Elle*]

Не знам какъв точно ти е сифонът, но масово са едни алуминиеви отливки, които обикновено не са особено качествени. Имат доста шупли, които с течение на времето под влияние на сапуна (всеки сапун, каквото и да ти твърдят производителите, съдържа натриева основа, а тя разяжда алуминия) се отварят и започват да "таят" (просмукват вода).
Тераколът в случая не върши никаква работа. Той е лепило за плочки (и подобни) на циментова основа, което го прави силно хогроскопичен (поема много вода). Като временно решение можеш да ползваш силикон (нанася се върху суха повърност!). Размажи го смело с пръст обилно по цялата вътрешна повърхност на сифона. По този начин ще запълниш всички шупли и пукнатини. Този вариант може да издържи и години. Можеш да ползваш всякакъв силикон от типа "универсален".
Но се настройвай психически за смяна на сифона.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

kapitan Nemo
пич

Регистриран: 16.01.2010
От: Да ге, България
    #3151797 - 07.04.2014 21:01 [Re: Elle*]

Днес пак ли е сух?
Ако обмазваш със силикон сифонът трябва да е сух и да не се мокри няколко часа.

Elle*
wrong
**

#3151907 - 08.04.2014 02:49 [Re: kapitan Nemo]

Мислех да поостържа теракола и да направя същото с фугин.
Вече не е толкова сух. Има малко вода на дъното. Интересното е, че не мирише изобщо.
Притеснявам се да не капе на съседите, че е ужасно неприятно.
Сифонът е от тези, които описвате, но аз не разпознавам металите и мислех, че е чугунен. Точно толкова грозен е, колкото, ако беше чугунен. Само решетката отгоре е метална и лъскава.

--------------------
Ние сме това, на което се правим, така че трябва да внимаваме на какво се правим.

К. Вонегът

Цецо
ПИЧ

#3151929 - 08.04.2014 09:08 [Re: Elle*]

Цитат:

Интересното е, че не мирише изобщо.

Това означава, че канализацията е вентилирана кадърно.

Цитат:

Само решетката отгоре е метална и лъскава.

И чугунът, и алуминият са метали. А това, че е лъскава, не означава непременно, че е метална
Чугунени сифони не се използват от много години. Но това не пречи твоят да е чугунен.
Фугинът няма да свърши работа. И той поема влага и таи. Изчисти всичко, подсуши сифона и го намажи със силикон. След това изчакай няколко часа преди да го намокриш. И остава после да следиш за влага при съседите. Ако продължава да има (трябва да мине известно време да изсъхне и плочата), работата отива към къртене и смяна на сифон.

--------------------

Elle*
wrong
**

#3151960 - 08.04.2014 12:06 [Re: Цецо]

Решетката е метална.
Сифонът, според мен, чугунен.
Знам, че си мислите, че не можем да паркираме, но решетката е метална. Лъскава е, но не е от Сваровски. Метална си е.

--------------------

К. Вонегът

Цецо
ПИЧ

#3152278 - 09.04.2014 08:02 [Re: Elle*]

Е що се газираш? Само казах, че лъскавото не означава непременно метално. Не съм оспорвал дали е метална или не. Нито дали сифонът е чугунен или алуминиев. Едно време дори сифоните на мивките бяха чугунени. Просто чугунът от години (при това не малко) не се използва във ВиК инсталациите. Ако искаш, пробвай го с магнит. Или се опитай да го надраскаш с пирон. Натриевата основа (основна, а понякога и единствена съставка на разните мускули и прочие простотии за отпушване на канали и сифони) оксидира алуминия и може да го направи черен като смъртта. Аз лично имам сифон, който е черен и пластмасов. Дори решетката е пластмасова, макар и лъскава.
Тук, ако не се лъжа, ставаше въпрос как да спасиш съседите от мокри петна по тавана, които е възможно да се дължат на твоя сифон... Е, дадох предложение, което е пробвано и работи. От тук нататък решението си е твое.

(Между другото, Сваровски е чисто стъкло...)

--------------------

Elle*
wrong
**

#3152816 - 11.04.2014 01:01 [Re: Цецо]

А, газирам се!
Ти от цялата работа разбра ли, че решетката е метална, а сифонът - чугунен? При това положение мога или не мога да използвам фугин? Той не се рони като теракол. Замазката с него е по-гладка. Но вече замазах всичко с теракол. Остава ли предложението отгоре да слагам силикон или първо трябва да го остържа.
Много се попиляхме да уточняваме някакви сплави и кристали и аз сега не разбрах дали при всички тях се слага този силикон (или фугин, щото такова ми дадоха) или само при чугунените.
И второ - сифонът има "стени" и "дъно" (там, където се извива и минава в някаква тръба). Как точно да намажа дъното, като е пълно с вода?

--------------------

К. Вонегът

Цецо
ПИЧ

#3152872 - 11.04.2014 09:46 [Re: Elle*]

Ама много се задълбочаваш и анализираш.
Казах го и по-горе: и тераколът, и фугинът са хогроскопични. Поемат влага. И съответно таят. Това се дължи на факта, че и двете са на циментова основа.
Без значение от какъв материал е сифона, начинът е един и същ. А решетката може дори да я няма - тя е предимно декорация.
Подсушаваш сифона. С парцали, например. След това изстъргваш теракола колкото можеш. Пак изчистваш с парцали. С пръст натриваш максимално добре сифона отвтре със силикон. Най-важни са дъното и стените до нивото на водата. Оставяш силикона да изсъне няколко часа. Най-добре е 24 часа. След това можеш да си ползваш банята по предназначение.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3158048 - 25.04.2014 07:52 [Re: Elle*]

И кво станА със сифоня?

--------------------

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2471

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.