ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
dzverum
Аматьор

Регистриран: 20.10.2013
Покупка на кола?
    #3191299 - 13.08.2014 23:29

Какви коли карате в Сидни?
Колко излиза реално прехвърлянето на собственост и подновяването на регистрацията?
Кара ми се комби на газ, но съм далеч от Falcon, Commodore и другите V6, V8 чудовища. Загледах се в Camry и Magna, но не мога да преценя дали са здрави и надеждни.
Всякакви мнения са добре дошли!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dzverum
Аматьор

Re: Покупка на кола?
    #3192128 - 15.08.2014 21:25 [Re: dzverum]

Ей, никой не кара кола в тази Австралия бре!

Genchowe
новак

Регистриран: 02.11.2012
От: Melbourne
    #3192645 - 17.08.2014 10:27 [Re: dzverum]

Здравей,

Незнам за Сидни дали са същите нещата,но аз наскоро купих в Мелбърн.
При цена от 3600 прехвърлянето ми струваше 120 долара и отне 5 минути.
Таксата за регистрация за година е нещо от рода на 750ауд приблизително. Не мога да кажа с точност понеже моята я взех с платена регистрация за 11 месеца. Другото важно нещо е да има RWC , мисля ,че струва 120-150 долара да ти го извадят, но ако има някакъв проблем колата( износени гуми, теч на масло или др. подобно) трябва да го оправиш за твоя сметка ако продавача не го предоставя. Така,че е добре за тези неща да гледаш при покупката и да се прави сметката оттам насетне. Газта е 69 цента, звучи добре, но нямам идея колко са по-скъпи колите с АГУ.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3192673 - 17.08.2014 12:20 [Re: Genchowe]

Препоръчително е да не се купуват коли на който собствениците не са или не искат да изкарат RWC. Обикновено е час от пазарлъка.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

dzverum
Аматьор

#3192818 - 18.08.2014 01:57 [Re: venturer]

Така! Мерси за отговорите - 750$ не е точно таксата, а е Green Slip или CTP застраховката? Аз имам документи от БГ, че нямам произшествия по моя вина за 8 години назад, но трябва да проверя как става признаването им, защото може да се ползва до 50-60% остъпка и застраховката да падне до 350-380$. Под RWC Pink slip или Blue slip имате в предвид? При прехвърляне не е ли задължително взимането на Blue slip или се бъркам?
Газовите коли на пазара са основно Camry, Commodore и Falcon тук там има по някоя Magna, с много зор видях Camry с малкия мотор 2.2, но пък не беше комби примерно. Цените са от 1500 до 3000$, като рядко има с много дълга регистрация и като знам цените на ремонтите съм в голяма дилема

Edit:
Rwc е Pink и/или Blus slip навсякъде извън NSW.

Редактирано от dzverum (18.08.2014 02:11)

BlueDragonfly
beige

Регистриран: 03.01.2006
От: Melbourne, Australia
    #3192831 - 18.08.2014 04:45 [Re: dzverum]

Всяко кола в Австралия трябва да има валидна регистрация - регистрацията се прави веднъж годишно и включва всички задължителни такси за колата в съответния щат. Колко струва регистрацията зависи от стойността на колата и къде живееш (във Виктория), както някой по-горе каза около $750, примерно.
Регистрацията важи за цялата година без значение дали колата се продава или не. Това значи, че ако купиш кола с регистрация за още 11 месеца - няма да ти се налага да плащаш рего в следващите 11 месеца. Ако купиш кола с изтичаща регистрация след 1 месец - след един месец ще се наложи да се бръкнеш за още пари да подновиш регистрацията.

При покупка на кола има и такси за прехвърлянето, разбира се + може да се наложи такса за номера, ако предишния собственик иска да си го вземе.

RWC (roadworthy certificate) е сертификат, че колата е минала технически преглед успешно. Той е задължителен за да прехвърлиш колата. Изисква се само при купуване на колата (или ако е изтекла регистрацията и не е била подновена за известен период, но това не те интересува), не е годишен както в БГ. Сертификатът е годен 30 дена, т.е. трябва да се направи непосредствено преди прехвърлянето и прехвърлянето трябва да стане във времето, когато сертификата е валиден.
Никога не се купува кола, която няма RWC! RWC е задължение на новия собственик, така че реално не е проблем да се купи кола без него, проблемът е, че в последствие ако изникнат някакви сериозни проблеми - ти ще си този, който ще ги плаща.
Обикновено двете страни се споразумяват кой да плати за Certificate of Roadworthiness (най-често продавача). Някои собственици си имат изваден такъв, други чакат да се появи силно заинтересован купувач (заради валидността). Може да искаш да отидеш заедно с продавача в сервиза, може да искаш да отидете в сервиз по твой избор и да си платиш за по-щателна проверка (не всеки сервиз може да издава този сертификат, трябва да са признати от съответната организация в щата).

Ако кажеш за кой щат се интересуваш, ще може и да получиш по-точна информация за таксите и нужни документи. За Виктория, например, всичко си е описано на сайта на vicroads:
http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Registration/BuySellTransferVehicles/

BlueDragonfly
beige

Регистриран: 03.01.2006
От: Melbourne, Australia
    #3192834 - 18.08.2014 04:56 [Re: BlueDragonfly]

Застраховката е отделен въпрос - във Виктория CTP е включена в регистрацията (ако кажеш за кой щат го мислиш, мога да погледна конкретно), от там нататък допълнителна застраховка е по желание и варианти има колкото искаш. По мои спомени нямаше възможност да ти признаят опита извън страната... или пък само го декларираш... абе, не беше нещо, което си заслужава да се занимава човек. За кола за $2000 човек може да се замисли дали си заслужава да прави изобщо застраховка, може би само third party property най-много. Онлайн има много, много калкулатори, които да ти дадат идея, само напиши "car insurance australia" в google.

down_under
не–пристрастен

Регистриран: 05.03.2006
    #3192844 - 18.08.2014 05:29 [Re: dzverum]

$750 е годишната регистрация на колата която включва и задължителната застраховка злополука CTP (compulsory third party insurance) - ако блъснеш пешеходец примерно. Ако си направиш Comprehensive insurance (ако ти блъснеш някоя кола или тебе блъснат и не ти платят ремонта) тогава ще искаш да ти дадат тази отстъпка от 60% за която говориш - мисля че ще ти струва долу-горе още толкова.

Green/Blue/Pink slip - това е RWC (road worthy certificate) и цвета на копието което се дава в RTA(road transport authority) е различно във всеки щат. Когато купуваш кола изисквай продавача да ти даде RWC, ако той се дърпа, тогава не си губи времето. RWC важат само 1 месец и често продавача прави такъв RWC като намери купувач за колата. Друго което е силно препоръчително като купуваш кола е да направиш Car history check за да видиш дали колата не е блъскана, дали не се дължат пари ако е на лизинг или заложена, понякога може и километража да го засекат ако е превъртан назад, колко предишни собственици е имала колата или дали е била company car и др. Също и кога изтича регистрацията можеш да провериш на сайта на RTA.
https://www.myrta.com/wps/portal/extvp/m...EvZ0FBIS9nQSEh/

http://www.carhistory.com.au/revs/nsw-revs.dot

След като си харесаш кола и се разберете за цената, после с продавача ще попълните един договор за покупко-продажба (Notice of disposal I Registration transfer details). В някои щати вкл. и NSW на гърба на бланката за годишната регистрация със стикера за предното стъкло (Certificate of registration) ги имаше тези форми които се попълват при покупко-продажбата, има си инструкции какво и как. Сега не знам дали все още ги има, понеже промениха да не се слагат стикери на предното стъкло. Предполагам че може от веб сайта на RTA да се свали такъв договор за покупко-продажба: www.myrta.com

Оглеждаш колата, правиш едно завойче, проверяваш валидността на RWC, сверяваш номера на рамата VIN (vehicle identification number) с този от регистрацията на колата (Registration certificate), подписвате формите и му плащаш в банка или кеш. Продавача си задържа Notice of disposal(или копие на договор за продажбата) като доказателство че ти е продал колата на тази дата. Ти ще получиш Registration transfer формата(ако все още е същата или договора за сделката) и с нея и RWC отиваш(често отиват и двамата продавач/купувач) в RTA (Road Transport Authority), там се попълва Application for Transfer of Registration на твое име(плюс договора и RWC) и на гишето ще те питат за колко е продадена колата и кой плаща Stam Duty което е 3% от стойността на колата- обикновено се плаща от купувача.

По отношение на каква кола да си вземеш, аз лично бих предпочел Тойота пред Мицубиши или Холдън. Виж също Субару - те са много популярни за вагони. Не знам защо искаш да го разкарваш този вагон из трафика на Сидни и да се чудиш как да го паркираш, на всичкото отгоре искаш и с газова бутилка в багажника. Вземи си нещо на бензин хеч-бек (не седан), ако ти трябва понякога допълнително място в багажника, буташ задната седалка долу и си гледай спокойствието.

P.S. С колегата BlueDragonfly сме писали по едно и също време и малко се повтаряме в поста.

Редактирано от down_under (18.08.2014 05:35)

down_under
не–пристрастен

Регистриран: 05.03.2006
    #3192846 - 18.08.2014 05:44 [Re: BlueDragonfly]

CTP insurance е задължителна и мисля че винаги е част от годишната регистрация, но като се плаща можеш да избереш коя компания искаш, а цените на всички са еднакви за CTP.

Аз лично силно бих препоръчал Comprehensive insurance особено за новопристигнали, не толкова заради стойността на твоята колата . а ако ти натресеш някого...

Jorje
член

Регистриран: 07.03.2006
    #3192882 - 18.08.2014 08:51 [Re: dzverum]

Dzverum,

Да те питам - от къде точно си взе подобен документ ,че нямаш произшествия за последните 8 години? Предвид факта, че аз ще си вадя сега AU книжка в Пърт и се надявам един ден да си купя и кола. Та ще е от голям плюс предполагам подобен документ.

Поздрави,
Jorje

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4283

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.