ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1
Solar_Stone
член

Регистриран: 24.07.2006
Какво мислите подобен метод на възпитание? Одобрявате ли го?
    #3203369 - 26.09.2014 02:57

Здравейте Родители,

В този постинг искам да разкажа една случка която ми се случи наскоро и да разбера какво мислите за нея. Одобрявате и поощрявате възпитателния метод описан в нея? Постъпвали ли сте в Вашите деца по подобен начин и бихте ли го направили някога? Поне не ви ли е идвало наум признайте си.

И така ще започна от самото начало. Аз съм планинар и обичам да кръстосвам нашите планини зелени. Бяхме с приятели на едно място в Рила известно със своите езера и Дъновистки сборища, където наскоро построиха лифт и стана много пренаселено. Наложи се да си тръгвам по-рано защото бях на работа следващия официален празник и всеобщо неработен ден. Един пич от хижата, които си тръгваше също към къщи любезно ме закара до един малък град в подножието на планината. Този град е известен с минералните си извори, минералния гейзер в центъра му и Сашка Васева.

Човекът ме остави на спирката на преминаващите автобуси. Тя беше с пейка. Аз разбрах, че автобуса ми е след 40 минути и реших да си почина. Подпрях раницата като възглавница, извадих си книгата и си надух музиката от mp3 плеара. След няколко минути в другия край на пейката се курдиса младо семейство с дете. Още от сега искам да кажа, че си бяха чисти Българи. Със сигурност не бяха от малцинствата. Не че искам да ги обидя, обаче ... абе май бяха с някакъв селски манталитет. Въпреки, че музиката ми беше много усилена ги чувах как се разправят на висок глас.
По едно време детето взе да се тръшка и реве. Признавам, че май не беше особено добре възпитано, но все пак беше малко, на около не повече от 2 или 3 години. Те му викаха нещо, то правопропорционално надуваше гайдата. После започна да си мята играчките. Накратко до някъде обичайна реакция за малко дете.
После обаче се случи нещо което ме озадачи. Жената и мъжът тръгнаха на някъде и си оставиха детето на пейката. Свиха по една улица перпендикулярна на главната и се скриха от погледа на детето. Просто го наблюдаваха от далече.
То първоначално се огледа после започна да реве още по - силно. Питаше "Къде са мама и тати?", "Защо избягаха?" След това стана и пое към улицата, която беше доста оживено от към превозни средства. Като видях това аз хвърлих книгата и отидох да му пресрещна пътя. Застанах пред него. Момиченцето се бутна в мен, прегърна краката ми оцапвайки се в калния ми планинарски панталон и каза "Искам при Мама и Тати." С периферното зрение видях тези двамата, които трудно бих могъл да нарека родители, че се крият зад едно дърво и просто наблюдават /как детето им може да бъде сгазено от кола например/. Аз хванах малкото момиченце за ръчичката и тръгнах да го водя към тях. Още като ме видяха, че се приближавам прочетох в очите на бащата неодобрение от постъпката ми.
Заведох дете при тях и ония като започнаха: "Абе какво правиш бе?", "Ти ли ще ми възпитаваш детето?" "Защо ми го водиш сега, то трябва да се научи да не се тръшка." и т.н.
Казах им спокойно и културно, че имаше реална опасност да го блъсне кола и беше много притеснено. Те обаче продължиха да ме хокат. Извиних им се, оставих детето и си тръгнах. Взех си книгата набучих си пак слушалките и така докато не дойде автобуса. Ония чакаха същия автобус, но не дойдоха пак на пейката ами биха застанали малко в страни от спирката.

Како мислите за тази ситуация? Дали аз постъпих правилно или не? Дали те постъпиха правилно? Дали подобни методи на възпитание са добри? Одобрявате ли подобни постъпки? Как бихте реагирали вие в сходна ситуация?

Ще се радвам ако се развие интересна и дълга дискусия.

Благодаря Ви за вниманието.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лoра

Регистриран: 05.11.2004
От: веяна :)
Re: Какво мислите подобен метод на възпитание? Одобрявате ли го?
    #3214521 - 26.10.2014 20:22 [Re: Solar_Stone]

здравей

нямам деца засега, но имам мнение и поглед над нещата.
честно казано не виждам нищо притеснително, а и не вярвам родителите да не са преценили риска от колите... има огромна разлика между дете на 2 и дете на 3 годинки.. децата са умни. не знам как е било, когато аз съм била на две, или пък родителите ми.. със сигурност е било различно... но днешните деца (поне тези, с които имам пряк контакт) са много умни, по-умни са от повечето възрастни...
аз съм привърженик на идеята, че към детето трябва да се отнасяш като към равен, като към индивид, да му говориш и обясняваш като на твой приятел, да не го лъжеш и залъгваш, както прави масата народ.
не приемам реакциите на родители и близки на родителите, когато прохождащото им дете падне да се втурнат с "аууу!" да го вдигат, вместо да му кажат "бравоо, хайде ставай ", примерно... още тогава се почва с изкривената представа за заобикалящия го свят. и още сто неща... темата е много дълга...
а в този частен случай без да знаеш предисторията е трудно да се каже какво точно се е случило... и най-приятните и умни дечица понякога стават крайни, особено в периода на детския пубертет... и на най-търпеливите родители понякога им прелива чашата

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Мечето :)

Регистриран: 02.05.2012
От: Чикаго
Re: Какво мислите подобен метод на възпитание? Одобрявате ли го?
    #3231546 - 09.12.2014 22:01 [Re: Лoра]

Съгласна съм, че не трябва да се вайкаш и тюхкаш за всяко нещо свързано с детото, обаче тази ситуация ми се струва направо абсурдна, как ще го зарежеш и ще очакваш то само да разбере, че трябва да се успокои и да спре да реве и се тръшка от факта, че ти го оставяш само и то не те вижда. В главата на това малко човече се заражда единствено и само страх от тази ситуация, не виждам нищо градивно от това да го зарежеш на спирката и да се скриеш.
Може би не съм съвсем права да давам акъл по темата, защото и аз все още нямам деца, но най - вероятно щях да постъпя по същия начин, както и автора на темата.

--------------------
Прасчо: "Знаеш ли, Пух, мислех си..."
"Това е добър навик, Прасчо!" - прекъсвайки го, каза Пух.
Из "Мечо Пух"

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1585

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.