ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Bobolin
пингвинолюбител

Регистриран: 07.05.2006
Защо искам да спечеля зелена карта
    #3216516 - 02.11.2014 22:09

В началото - имам се за справящ се човек тук в България. Компютрите от малък са ми били голяма страст. Бях току що започнал студент в академията в родното ми градче и ме поканиха да започна работа в компютърният център там. Това беше професионалният таван за този град. Работех и се дивях, че ми плащат заплата за нещо, което така и така правя за удоволствие почти денонощно. Минаха няколко години и ми "отесня". Кандидатствах за работа в големият град. Одобриха ме и с един сак дрехи, стек цигари (подарени) и пари за един наем акостирах в столицата. Мина време от тогава. Към ден днешен, работя пак това което винаги съм работил в едно от добрите места за това в България – в един от телекомите ни. Изплащам си апартамента, лизинга на колата, жената си стои у дома и гледа детето. Идилия.

Но тази година кандидатствах за зелена карта и то със 100% увереност, че е най-доброто нещо, което може да се случи на мен и семейството ми. Обичам държавата си, но не харесвам това в което тя е превърнала народа си и в това как се отнася към него. Останалото по-надолу е лично мой възглед, от моята си кула, и разбира се, че за много хора истината е съвсем друга.

Не харесвам управляващите ни. В какъвто и цвят да са. Не приемам за нормално родителите ми да са работили цял живот за тази държава и на старини да зависят до голяма степен от децата си, понеже с 200 лв. месечно физическото оцеляване е по-скоро висш пилотаж. Не приемам корупция да е второто име на държавата ти и целодневно да съм заливан с новини за кражби и измами в огромни размери на държавно ниво и след време същите тези не само да не са получили правосъдие, но и да управляват. А най-страшното е, че хората приемат това с усмивка от безсилие като поредната констатация. За безнаказаността свързана с битова престъпност, побоища, убийства … просто не е нормално. Положението не е много по-различно от онези соц времена, когато всичко ставаше с помощта на „моя човек“. Независимо дали искаш да си прокараш ВиК или си извършил криминално деяние – имаш ли правилният „мой човек“ всичко е възможно. Частен, честен легален бизнес в реална нормална конкурентна среда – няма такова животно.

Но най-големият проблем за мен е манталитета на хората. Аз не се изключвам от тази група. Живота и реалността в която е поставен народа на тази държава го е направила лош. Повсеместната бедност е направила хората озлобени, пресметливи на дребно и факири в изкуството на тарикащината. Не приемам за нормално „прекарването“ (без значение комшията ли ще е, продавачката, работодателя или държавата) да е повод за положителна емоция и чувство на удовлетворение от себе си. Тук увеличаването на финансовото състояние върви успоредно с повишаване на същите в сферата на арогантността, агресивността и чувството, че законите важат само за останалите. След над 20 години демокрация, чувството за беззаконие и безнаказаност са нещо нормално за България. И не вярвам, че българина ще се промени. Баща ми вярваше някога. Бях малко дете а той слушаше „Свободна Европа“ на често заглушавани честоти. После обикаляше по митинги на СДС и всичко беше една невероятна еуфория за едно ново начало. Не искам децата ми един ден да видят в очите ми това, което аз днес виждам в очите на родителите си. Има нещо сбъркано в нас. Защото сами сме си направил това. Един политик беше казал, че сме лош човешки материал. Макар и доста първично като изказване, мисля, че не е кой знае колко далеч от истината.

За това кандидатствах за зелена карта. Знае ли човек – може и да спечеля. Всъщност адски искам да спечеля. Не че в САЩ живеят само едни прекрасни хора, чакащи ме с нетърпение да дойда за да ми плащат една хубава голяма заплата. Но има едно нещо което се обобщава с думите ново начало, включващи в себе си мечтите, ентусиазма и най-доброто, което можеш да извадиш от себе си в името на самоуважението, себедоказването и бъдещето на децата си. Обичам България, но не съм сигурен, че тя отговаря със същото на народа си.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Werewolf♚
император

Регистриран: 27.04.2014
Re: Защо искам да спечеля зелена карта
    #3216548 - 03.11.2014 01:11 [Re: Bobolin]

Здравей, напълно те разбирам. Подкрепям тезата ти на 100%. Пожелавам Ви здраве и дано на 5 май сте сред спечелилите (както и аз ). Успех!

--------------------
What has happened has happened. The water you once poured into the wine cannot be drained off again, but everything changes. You can make a fresh start with your final breath.

PraefectumМодератор

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #3216788 - 03.11.2014 22:57 [Re: Bobolin]

Вместо да чакаш да ти падне нещо от лотарията, IT се търси навсякъде, защо не пробваш някое от следните неща:
- страна от западна Европа;
- Канада;
- H-1B.

Първото е най-лесно, за Канада се изисква усилие, а за H-1B, освен още повече усилие се изисква и малко късмет. Лотарията си е гол късмет и там нищо не зависи от теб.

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

plain

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3216797 - 04.11.2014 00:47 [Re: Praefectum]

Аз бих добавил към това и L-1. Ако САЩ е целта, има вече достатъчно американски компании поне в София, които могат да свършат такава работа.
Аз работих по едно време в такавав София, но интересното беше, че поне support-а нямаше много кандидати да се възползват от това, нищо че компанията го предлагаше като съвсем реална възможност. Далеч не на всички им се емигрира.

Anna_

**

Регистриран: 01.11.2013
    #3216848 - 04.11.2014 06:50 [Re: Bobolin]

Дано да имате късмет да спечелите!
Върнах лентата назад, какво мен ме мотивира да искам да опитам в чужбина.

В България се вие беззаконие няма спор в това.
Щом аз, която никога сериозно не съм искала в чужбина да ходя да живея се зарадвах от факта, че ми се отдаде такава възможност.
Такава ударна доза имаше 2013-та при мен като във филм, че как човек да не иска да имигрира
Успех, дано да сте сред изтеглените и то с малък номер !

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #3216908 - 04.11.2014 14:05 [Re: Bobolin]

Евала. От 2006 си регистриран тук, 8 год. четеш без да пишеш и чак тая година се решаваш да кандидатстваш?!
Wow...! Успех!

Bobolin
пингвинолюбител

#3216914 - 04.11.2014 14:51 [Re: NVU]

Истината е, че съм се регистрирал преди 8 години - защо, историята и паметта ми мълчат по темата. Но след 8 години (преди два месеца) попадайки случайно тук, при опита ми за регистрация изненадано открих, че email адреса ми се използва от което рязко възникна логичната мисъл, че явно имам такава. Бях не по-малко изненадан от теб.

Благодаря за пожеланието. А дано!

Maria 2
член

Регистриран: 04.06.2013
    #3226739 - 30.11.2014 05:16 [Re: Bobolin]

Ха, това са моите мисли. Точно за това и аз съм в Америка.

Centurionus
старо куче

Регистриран: 12.03.2013
    #3226746 - 30.11.2014 08:54 [Re: Bobolin]

Аз нещо не разбрах , сам се разпознаваш като представител на същия този народ и логично имаш същите тези "качества" ,които така клиширано си изброил по-нататък : "Но най-големият проблем за мен е манталитета на хората. Аз не се изключвам от тази група. ....."
един вид искаш да избягаш от себе си . Няма как да стане . Ако наистина имаш всички онези "качества" значи си се приспособил перфектно за Бг (което косвено се доказва от демонстрирания от теб стандарт) . Това рязко обезценява сълзливо-псевдопатриотичната ти компилация от клишета с която се мъчиш да убедиш себе си и останалите в причините за избора ти . Можеше просто да напишеш " абе ,не съм зле , ама ми е любопитно там как е ,и обичам промените" .

--------------------
senatus popolusque Bulgarum

Bobolin
пингвинолюбител

#3227493 - 01.12.2014 21:57 [Re: Centurionus]

Заради сблъсъка на убеждения, размисли, изводи и действията произтичащи от тях, светът е толкова пъстро и интересно място. Благодаря ти за отделеното време за прочита и твоето тълкуване на моите такива.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *
Брой показвания: 10251

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.